İngilizce Şehir Tanıtımı Nasıl Yazılır?


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Türkiye dört mevsimin yaşandığı, sahillerinden ormanlarına kadar doğasıyla büyüleyen bir ülke. Ülkemiz, doğal çeşitliliğinin yanı sıra şehirleriyle de farklı güzellikler sunuyor. Bu yazımızda bu güzelliklerden bahsedeceğiz. İngilizce şehir tanıtımı yaparken kullanabileceğiniz cümle yapılarına aşina olmanız için şehir tanıtımlarımızı hem İngilizce hem Türkçe olarak hazırladık.

Türkiye’nin iki önemli şehri olan Ankara ve Antalya için yazdığımız İngilizce şehir tanıtımı yazılarımız:

Türkiye’nin başkenti: Ankara

Türkiye’nin başkenti Ankara, hem yaşayanlar hem ziyaretçiler için birçok göz alıcı seçenek sunuyor. Şehir, Anıtkabir ve Türkiye Millet Meclisi binası gibi milli değerleri içeren yapıların yanı sıra birçok önemli müzeye sahip. Etnografya Müzesi ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi, tarihimizi anlamak için kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Her zaman memur şehri olarak anılan Ankara, sakin şehir yaşamıyla dikkat çekiyor. Başkent olmanın getirdiği ağırlık, şehrin her sokağında hissediliyor. Bunun yanı sıra yeni yapılan projelerle Ankara tamamen yeni bir çehre kazanıyor. Kafeler, restoranlar ve eğlence alanları gençlerin olduğu kadar ailelerin de ilgisini çekiyor.

Gençlik Parkı, Ankaralıların popüler buluşma noktaları arasında yer alıyor. Şehirde kısa bir yürüyüş yapmak isteyenler Güvenpark, Ankara Botanik Parkı gibi yerleri ziyaret edebiliyor. Atatürk Orman Çiftliği, başkentin ciğerleri olmaya devam ediyor. Denizden uzak olsa da başkent, herkese farkı bir eğlence sunuyor.

The Capital of Turkey: Ankara

The capital of Turkey, Ankara offers many eye-catching options for both visitors and residents. The city has buildings wit national values such as Anıtkabir and the building of National Assembly of Turkey as well as several important museums. Ethnography Museum and Museum of Anatolian Civilizations are among the must-see places to understand our history.

Ankara, always referred to as the civil servant city, attracts attention with its calm city life. The seriousness of being the capital is felt in every street of the city. In addition Ankara is making a whole new face with new projects. Cafes, restaurants and entertainment areas attract the attention of families as well as young people.

The Youth Park is one of the popular meeting points of Ankara. Those who want to take a short walk can visit places such as Güvenpark and Ankara Botanic Park. Atatürk Forest Farm continues to be the lungs of the capital. Although away from the sea, the capital offers a different fun to everyone.

Yaz Turizmi İçin: Antalya

Yaz turizminin gözde şehri Antalya, kış aylarında da birçok kişiyi ağırlıyor. Nerdeyse yılın her günü bu şehirde yapacak bir şeyler bulmak mümkün. Antalya merkezle başlayan keşif, diğer sahil beldeleri ve ilçelerle devam ediyor.

Şehir merkezi, ünlü Lara plajı ile günün her saati canlılığını koruyor. Tarihi Antalya Kalesi ve doğa harikası falezler de şehrin güzelliğini ön plana çıkarıyor. Şehrin diğer ilçelerini keşfetmek ise hem çok kolay hem de çok eğlenceli.

Merkezden ilçelere sıklıkla minibüs ve otobüs seferleri düzenleniyor. Uçsuz bucaksız kumsalın tadını çıkarmak isteyenler, Side ya da Manavgat tarafını tercih ediyor. Belek ve Alanya da şehrin en gözde bölgeleri arasında yer alıyor.

Doğanın tadını çıkarmak isteyenler ise batıya doğru yolculuğa çıkıyor. Kemer, Kaş ve Noel babanın doğrum yeri olarak kabul edilen Demre, yerli ve yabancı bir çok turisti ağırlıyor. Dağların eteklerinde yer alan bu ilçeler, yeşille mavinin kusursuz bir şekilde bir araya gelmesine tanıklık ediyor.

Antalya’nın sıcağından bunalanlar ise soluğu Torosların zirvesinde yer alıyor. Toros Dağları, kamp yaparak doğa ile baş başa kalmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Tüm bu yönleriyle Antalya, Türkiye’nin en gözde tatil bölgesi olmaya devam ediyor.

For Summer Tourism: Antalya

Antalya, the favorite city of summer tourism, also welcomes many people in winter. It is possible to find something to do in this city almost every day of the year. The discovery that starts in the center of Antalya continues with other coastal towns and districts.

The city center, with its famous Lara beach, is alive every hour of the day. Historic Antalya Castle and the cliffs that are naturally wonderful also highlight the beauty of the city. It is very easy and fun to explore the city’s other districts.

There are minibuses and shuttle buses to the districts from the city center. Those who want to enjoy the vast beach prefer Side or Manavgat. Belek and Alanya are also among the most popular districts of the city.

Those who want to enjoy the nature take a journey to the west. Kemer, Kas and, Demre where is considered to be birthplace of Santa Claus are welcoming many domestic and foreign tourists. These districts on the slopes of the mountains witness the perfect combination of green and blue.

Those who get rid of the hot weather of Antalya end up at the top of the Taurus Mountains. The Taurus Mountains are among the first choices of those who want to be alone with nature by camping. Considering all these, Antalya continues to be the most popular holiday destination in Turkey.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.