İngilizce Seviyeleri


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Avrupa Dil Portfolyosu tarafından belgelenen İngilizce eğitim seviyeleri, A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 olarak 6 seviyedir.

Rahat konuşabilmek için İngilizce seviyeleri a1, a2, b1, b2 kurlarını aşmış olmak yeterlidir. Sonrası İngilizceyi ilerletmeye kalmaktadır.

İngilizce Seviyeleri Nelerdir?

  • Temel Seviye Kullanıcı (A1, A2): Beginner ve Elementary
  • Orta Seviye Kullanıcı (B1,B2): Pre-Intermediate ve Intermediate
  • İleri Seviye Kullanıcı (C1,C2): Upper-Intermediate ve Advanced

İngilizce iletişimde sorun bırakmayan İngilizce seviyeleri a1, a2, b1, b2 seviyelerinin tamamlanması durumunda kişi günlük konuşmalardan gramer bilgisine temel İngilizce eğitimini almış olur.

Bu bakımdan İngilizce seviyeleri a1, a2, b1, b2 kurlarını tamamlamış olmak, İngilizce öğrenmede önemli bir yol kat etmiş olmak demektir. Şimdi bu seviyeleri tek-tek inceleyerek her birinde kişinin İngilizceye ne kadar hâkim olduğunu görelim.

Beginner a1 (Temel- başlangıç seviyesi)

Okuma: Basit metinleri metni açıklayan görsellerle birlikte okuduğunda anlayabilir. Temel deyimler, temel cümle kalıpları ve sözcükleri rahat okuyup anlayabilir. Günlük kullanım sözcüklerini, terimleri ve bildirimleri okuyum anlayabilir. Kartpostal gibi kısa bildirimleri okuyabilir.

Yazma: basit cümleler kurarak basit bildirimler yazabilir. Adres bilgisi yazabilir. Kişisel bilgilerini İngilizce yazıya dökebilir. Basit anlatım ve tümceler oluşturabilir. Kartpostal bildirimleri yazabilir. Sözlük yardımı ile kısa notlar ve mektuplar yazabilir.

Dinleme & Anlama: Basit günlük konuşmaları yavaş konuşulduğunda anlayabilir. Basit soru ve yönergeleri anlayabilir. Sayıları, saati ve diğer zaman terimlerini anlayabilir. Uzun aralar verilirse ve yavaş konuşulursa görüşmeleri izleyip anlayabilir.

Pre-Intermediate b1 (Orta seviye)

Okuma: Özellikle ilgi alanına giren basit metinleri rahat okuyabilir. Mektup, broşür ve kısa resmî yazıları rahat okuyup anlayabilir. Alışılmış ve sıkça yaşanan konular üzerine yazılan haberleri okuyabilir. Resmin bütününe bakarak tamamını olmasa da genelini okuyarak anlayabilir. Özel bilgileri uzun metinler içinde bulabilir ve okuyabilir. Genel olarak anlatılmak isteneni okuyarak anlayabilir. Yakın çevre ile yapılan mektuplaşma metinlerini okuyup anlayabilir. Basit olarak yazılan alet kullanma kılavuzlarını okuyup anlayabilir.

Yazma: Günlük bilgiler ve olaylarla ilgili kısa metinler yazabilir. Duygu ve düşünceleri ve deneyimleri rahat yazabilir. Bilinen bir olayın detaylarını yazabilir. Hayalleri ve dilekleri yazıya dökebilir. Herhangi bir sorunla ilgili kısa notlar alabilir. Okuduğu bir kitap veya izlediği bir filmle ilgili düşüncelerini yazabilir.

Dinleme & Anlama: Bilinen bir konuda yapılan konuşmaları bilmediği kelimeleri de tahmin ederek anlayabilir. Standart dilin kullanıldığı tartışmalarda önemli noktaları yakalayabilir. Günlük sohbetleri rahatlıkla anlayabilir. Günlük ve mesleki alışılmış konularda detayları yakalayabilir. Sürekli karşılaşılan olaylardaki detayları anlayabilir. Uzmanlık veya ilgi alanına giren bir konferans veya semineri rahat dinleyip anlayabilir. Günlük kullanılan cihazların makine kullanım talimatlarını anlayabilir. Aşina olunan bir konudaki ses kaydını dilediğinde basit teknik bilgileri seçebilir.

Intermediate b2 (Orta üstü seviye)

Okuma: İlgi alanına giren yazıları ve metinleri rahatlıkla okuyabilir. Uzmanlı veya ilgi alanı dışındaki herhangi bir teknik yazıyı sözlük kullanarak okuyup anlayabilir. Farklı metinleri hızlı okuyabilir.

Yazma: Farklı kaynaklardan elde edilen bilgileri derleyip yazabilir. Gramer kuralları dahilinde mantıklı bir metin dizisi oluşturabilir. Neden sonuç bağlantılı olaylarla ilgili metin yazabilir.

Dinleme & Anlama: Standart bir dilin kullanıldığı gürültülü bir ortamda konuşulanları anlayabilir. Mesleki ve akademik bilinen veya bilinmeyen konularda konuşulanları anlayabilir. Bilinen bir konudaki uzun konuşmaları rahat dinleyip anlayabilir. Standart dille yayın yapan radyo ve televizyon yayınlarını anlayabilir. Güncel konulardaki belgesel, film, canlı röportaj tartışma programlarını rahat izleyebilir.

Not: İş İngilizcesi için gereken minimum seviye B1’dir.

İngilizce öğrenme programı hemen indirin.

ÖZET

İngilizce A1 Seviyesi Nedir?

İngilizce A1 seviyesi başlangıç seviyesi olarak nitelendirilir. Basit okuma, yazma ve anlama seviyesini ifade eder.

İngilizce A2 Seviyesi Nedir?

İngilizce A2 seviyesi, başlangıç üzeri seviyeyi ifade eder. Basit cümle kurma, basit günlük konuşma diyaloglarını rahatlıkla yapabilirsiniz.

İngilizce B1 Seviyesi Nedir?

İngilizce B2 seviyesi orta seviye olarak nitelendirilmektedir. Mektup, resmi yazılar, günlük bilgi ve olayları anlayabilir ve konuşabilirsiniz.

İngilizce B2 Seviyesi Nedir?

İngilizce B2 seviyesi, Intermediate olarak bilinir ve orta seviye üstüdür. İlgi alanına giren yazıları okuyabilir, anlayabilir ve günlük diyaloglarınızı rahatlıkla yapabilirsiniz.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

2 thoughts on “İngilizce Seviyeleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Posts

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.