İngilizce Small Talk Örnekleri


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Small Talk ayaküstü ve kısa konuşmalardır ve çok iyi tanımadığınız biriyle konuşurken yaygın olarak kullanılır. 

Peki hangi konular small talk için uygundur ve ne gibi konularda neler söyleyebilir/sorabilirsiniz?

 1. Kendini Tanıtma

Birini tanımadan önce kendinizi tanıtmak iyi bir fikirdir.

Kendinizi tanımadığınız herhangi birine tanıtabilir veya daha önce tanıştığınızı, sizi unutmuş olabileceğini hatırlatabilirsiniz. Kendinizi tanıtırken, o kişiyle ilk tanıştığınız yer veya ne yaptığınız gibi biraz detay ekleyebilirsiniz. Hatta İngilizce öğreniyor oluşunuzu bile bir small talk başlangıcı olarak kullanabilirsiniz.

Örnekler:

“Good morning! We always have coffee at the same time but we’ve never spoken before. My name is [Your Name].” “Günaydın! Hep aynı zamanda kahve alıyoruz ama daha önce hiç konuşmadık. Benim adım [Adınız].” 

 

“Hello, how are you today? My name is [Your Name]. I’m still learning English so please let me know if I make any mistakes.” (“Merhaba bugün nasılsın? Benim adım [Adınız]. Hala İngilizce öğreniyorum, bu yüzden herhangi bir hata yapıp yapmadığımı bana söyleyin’’)

 

“Hi, Angela. You might not remember me but we met at Tom’s Christmas party last year. I’m [Your Name].” (“Merhaba Angela. Beni hatırlamayabilirsiniz ama geçen yıl Tom’un Noel partisinde buluştuk. Ben [Adınız].”)

 1. Evrensel Konular

Hava durumu, güncel haberler veya spor hemen hemen herkesle konuşabileceğiniz  konulardır. 

Örnekler:

“Did you watch the Oscars last week? I can’t believe Leonardo DiCaprio finally won one!” (“Geçen hafta Oscar Törenini izledin mi? Leonardo DiCaprio’nun sonunda bir tane kazandığına inanamıyorum!”)

 

“This weather is crazy! It was cold yesterday and today I came in with an open jacket. I hope it stays warm, don’t you?” (“Bu hava deli! Dün hava soğuktu ve bugün açık bir ceketle geldim. Umarım sıcak kalır, değil mi?”)

 1. Gün

Hangi konu hakkında konuşacağınızdan emin değilseniz veya söyleyecek ilginç bir şeyiniz yoksa, gününün nasıl geçtiğini sorabilirsiniz.

Örneğin:

 • How was your day? / How has your day been so far? (Günün nasıldı? / Şu ana kadar günün nasıl geçti?)
 • How have you been feeling today? (Bugün nasıl hissediyorsun?)
 • What have you been doing today? (Bugün neler yaptın?)
 • Has anything exciting happened today? (Bugün heyecan verici bir şey oldu mu?)
 • What are you planning for after work? (İşten sonra ne planlıyorsun?
 • Are you doing anything fun after work? (İşten sonra eğlenceli bir şey yapıyor musun?)
 1. İşyeri

Bir çalışma ortamında pek çok konu small talk için uygundur. 

Örnekler:

“Hi, Tom. How are things going over in the IT department today?” (“Selam Tom. Bugün BT departmanında işler nasıl gidiyor?’’)

 

“Good morning. I’m really looking forward to the party after work today.” (“Günaydın. Bugün işten sonraki partiyi gerçekten dört gözle bekliyorum.’’)

 

“What a busy day. This is the first time I’ve gotten up from my seat all day! Are you busy too?” (“Ne yoğun bir gün. Bütün gün koltuğumdan ilk kez kalktım! Sen de meşgul müsün?’’)

 

 1. Gözlem

Konuşmak istediğiniz kişiyle veya içinde bulunduğunuz ortamla/mekanla alakalı ufak bir gözlem small talk başlangıcı olabilir. 

Örnekler:

“I love your shoes today, they really pull your outfit together.” (“Bugün giydiğin ayakkabılarını sevdim, kıyafetlerini gerçekten bir araya getiriyorlar.”)

 

“Did you see? They finally fixed the light in the break room. It’s been broken for almost a month!” “Gördün mü? Sonunda mola odasındaki ışığı düzelttiler. Neredeyse bir aydır bozuktu!’’)

 

“Hey Pam, your cookies last night were delicious! Thank you for making them for the party.” “(Hey Pam, dün gece kurabiyelerin çok lezzetliydi! Partiye yaptığın için teşekkürler.’’)

 

 1. Ortak İlgi Alanı

Her ikinizin de tanıdığı bir arkadaş, ortak bir ilgi alanı veya hobi de small talk başlangıcıdır.

Örnekler:

“My cousin mentioned you last night. I didn’t know you knew her! Where did you meet?” (Kuzenim dün gece senden bahsetti. Onu tanıdığını bilmiyordum!’)

 

“I tried baking cookies like yours last night and they came out terrible. How do you make them so good?” (“Dün gece seninki gibi kurabiye pişirmeyi denedim ve korkunç çıktılar. Onları nasıl bu kadar iyi yapıyorsun?’’)

 

 1. Sorular

Small talk söz konusu olduğunda kullanılan bir numaralı teknik sorulardır. Pek çok konuda dilediğiniz şeyi sorarak arkadaşça bir small talk yapabilirsiniz.

Örnekler:

“Hey, I heard you were thinking of adopting a new dog. Did you find one?” (“Hey, yeni bir köpek almayı düşündüğünü duydum. Bir tane buldun mu?’’)

 

“I’ve been meaning to ask you this for a while: how long have you been working here?” (“Bunu bir süredir sormak istiyordum: burada ne zamandır çalışıyorsun?”)

 

“Your hair always looks great. What hair products do you use?” (“Saçların her zaman harika görünüyor. Hangi saç ürünlerini kullanıyorsun?’’)

Şu yazıları da okumak isteyebilirsin:

İngilizce Günlük Rutin Konuşma Kalıpları

 

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders!

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.