Afyon İngilizce Tanıtımı ( Kısa )


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

INTRODUCTION OF AFYONKARAHİSAR; A CITY WITH THE MARKS OF MESOPOTAMIA

Afyonkarahisar is located in the Aegean Region and its neighbours are Eskişehir, Kütahya, Uşak, Konya, Isparta, Denizli ve Burdur.

Some of us may not have a lot of information about the culture Afyon and that may be because of the lack of promotion of the city. We will try to give you the secret beauty and some specifications of this city. Let’s go then!

Survey, Population and Licence Plate Code of Afyonkarahisar

Afyon is not a very big city in terms of survey. This city’s survey is 14.016 km and total population of it is 725.568.

Survey of Afyon: 725.568
Population of Afyon: 725.568

 

Districts of Afyonkarahisar

In total, Afyon has 17 districts and we gave them below.

Başmakçı, Bayat, Bolvadin, Çay, Çobanlar, Dazkırı, Dinar, Emirdağ, Evciler, Hocalar, İhsaniye, İscehisar, Kızılören, Sandıklı, Sincanlı(Sinanpaşa), Şuhut, Sultandağı.

Neighbour provinces of Afyon are as below:
Eskişehir, Kütahya, Uşak, Konya, Isparta, Denizli ve Burdur.

 

History of Afyon

As we mentioned above, Afyon is a very rich city in terms of culture and historical marks. Anatolia was homeland for a lot of different civilisations and this directly effects Afyon. That’s why Afyon became also homeland this kind of essential and old civilisations. Let’s make a journey to those days and check them out!
When we check these civilisations, Hittities, Phrygians, Lydia s and Persians ruled in Afyon rone by one. After that, Alexander the Great ruled here just like in whole Mesopotamia. After Alexander the Great, Afyon was included in the Pergamo Kingdom.
Then, when Turks came into Anatolia, Karaşar Turks was placed in Afyon with the lands around it by Mesut the Sultan and this area started to be called as “Karahisar”.

Karahisar city was lost after crusades the Ist but Alaaddin Keykubat won the city later. After Germiyans, Ottoman Empire ruled Afyon.

What to Eat in Afyonkarahisar

We strongly suggest you to try some delicious foods when you go to Afyon. At the top of our list, there is Afyon delight. It is made with a different kind of milk from the ordinary delights’ milk.
Except of delight, sausage is another famous and delicious food to eat in Afyon.
We have good news for dessert funs; you can eat the most delicious crumpets in thick syrup in Afyon! This is a kind of dessert in Turkey and it is called as “ekmek kadayifi”.
Also, Afyon is one of the most significant cities in Turkey with its mineral water production. Around İhsaniye district there is a production point of mineral water which was announced as the most delicious mineral water point of the world.

 

Afyonkarahisar is also famous for its thermal springs and it is an effect on the increase of city’s local tourism.

 

Where to See in Afyon

As we mentioned before, Afyon is a paradise for tourists. Especially for the ones who likes history tours. So we did a list including natural beauties and historical places of Afyon for you!

Fairy Chimneys

In Turkey, when you say fairy chimney, it reminds of everyone Nevşehir, Cappadocia. However, Afyon is a hidden paradise about fairy chimneys.
Fairy chimney is a geological formation and it looks like chimney so they were named as fairy chimney. In Afyon you can see these beauties of nature in the district of Ihsaniye, Boldavin and Bayat and they took attention of tourists in every year.

Afyon Archaeology Museum

Opening of Afyon Archaeology Museum dates to the Republic period of the Turkish Republic and you can see a lot of historical artifacts from the bronz age, chalcolithic age, Hittite, Phrygian, Hellenistic period, Rome and Byzantine periods.

Sultan Divani Mevlevi Lodge

Mevlevi Lodge is a lodge which is used by Mevlevi dervishes in Turkey. Sultan Divani Mevlevi Lodge was made by Mehmet Bey who was the leader of Germiyans in the 13th century.

Gazlıgöl and Sandıklı Hüdai Thermal Springs

Afyon is very famous for its thermal springs and they are the most significant points for health tourism. In every year, a lot of people who believe in the power of spring water, go to this city and let the nature to heal themselves.

Afyon Castle

When you go to Afyon, leaving without seeing Afyon Castle is a shame, of course. Afyon Castle is located in the city center and its height is 226 m. Afyonkarahisar Castle is a historical structure from Hittite, 1350 B. C.

Doger (Döğer) Caravansary

Caravansaries are significant in the history and culture of Ottoman Empire. One of them is in Afyon and it was made by Murat II the sultan of Ottoman.

Synnada Ancient City

This ancient city which is located in the district of Şuhut is very rich in terms of historical artifacts. Still, archaeologists have been withdrawing artifacts from underground during the excavation work. It was the capital of Phyrigians in the history.

Here are Some Other Stops in Afyonkarahisar:

Afyon Caves:

Buzluk Cave, Kurtini Cave ve İnsuyu Caves are must-see stops in Afyon.

Parks and Lakes:

Supreme Military Command National Park, Eber Lake, Akşehir Lake, Acıgöl, Akdağ.

Mosques in Afyon:

Afyon Grand Mosque, Mısri Mosque, Afyon İmaret Mosque, Ot Pazarı Mosque, Türbe Mosque.

Museums of Afyon:

Afyonkarahisar Museum, Afyon Zafer Museum, Afyon Archaeology Museum,Afyon Bolvadin Museum, Cumhuriyet Şehitleri Monument, Anıtkaya Martyrdom.

Thermal Springs of Afyon:

Gazlıgöl thermal spring, Sandıklı Hüdai thermal spring, Gecek thermal spring, Ömerli thermal spring, Heybeli thermal spring.

Castles:

Avdalas Castle, Karahisar Castle, Sandıklı Castle, Bayramaliler Castle.

Kocatepe, Göynüş Valley and Eber Lake are another natural places to see in Afyonkarahisar.

AFYONKARAHİSAR

Türkiye’nin Ege Bölgesinde yer alan Afyonkarahisar’ın komşu illeri Eskişehir, Kütahya, Uşak, Konya, Isparta, Denizli ve Burdur’dur.

Afyonkarahisar aslında belki de çoğumuzun kültürüne aşina olmadığımız bir il ve belki de çok fazla tanıtımı yapılamadığı için bilinirliği düşük. Biz de bu yazımızda size bu şehirdeki gizli güzellikleri ve şehrin genel özelliklerini veriyor olacağız. O halde haydi başlayalım!

AFYONKARAHİSAR’IN YÜZÖLÇÜMÜ, NÜFUSU VE PLAKA KODU

Afyon Yüzölçümü olarak çok da büyük sayılmaz. Yüzölçümü 14. 016 km olan şehrimizin toplam nüfusu da 725.568.

Afyon Yüzölçümü: 14016 km2
Afyon Nüfusu: 725.568

AFYON’UN İLÇELERİ

Toplamda 17 ilçesi bulunan Afyon’un ilçelerini aşağıda bulabilirsiniz.

Başmakçı, Bayat, Bolvadin, Çay, Çobanlar, Dazkırı, Dinar, Emirdağ, Evciler, Hocalar, İhsaniye, İscehisar, Kızılören, Sandıklı, Sincanlı(Sinanpaşa), Şuhut, Sultandağı.

Komşuları ise aşağıdaki gibidir;
Eskişehir, Kütahya, Uşak, Konya, Isparta, Denizli ve Burdur.

AFYON’UN TARİHİ

Daha önce de bahsettiğimiz gibi tarihi geçmiş açısından oldukça zengin bir ilimiz Afyon. Anadolu’nun medeniyetler beşiği olduğu gerçeği, Afyon’u da etkilemiş ve Afyon da bir çok köklü ve eski medeniyete ev sahipliği yapmış. Gelin kısaca geçmişe bir yolculuk yapalım.

Medeniyetleri incelediğimizde bu topraklarda sırasıyla hüküm süren medeniyetler Hititler, Frigyalılar, Lidyalılar ve Perslerin olmuştur. Sonrasında ise Büyük İskender tüm Mezopotamya’da olduğu gibi Afyon’da da hakimiyet sağlamış ve burada hüküm sürmüştür. Büyük İskender’in ardından Afyon Bergama Krallığı’na dahil olmuştur. Sonrasında Türkler Anadoluya girdiğinde ise bu civara padişah 1. Mesut’un emri ile Karaşar Türkleri yerleştirilmiş ve bunun neticesinde de bölge sonradan Karahisar ismini almıştır.
Karahisar şehri 1. Haçlı seferleri sonrasında kaybedilmiş fakat Alaaddin Keykubat tarafından geri alınmıştır. Germiyanoğulları sonrasında Osmanlı hakimiyetine girmiştir.

AFYON’UN MEŞHUR YİYECEKLERİ

Afyon’a gittiğinizde mutlaka tatmanızı önerdiğimiz belli başlı meşhur yiyecekler mevcut. Bu yiyeceklerden ilki şüphesiz Afyon lokumu. Bildiğimiz lokumlardan daha farklı bir süt kullanarak farklı bir lezzet elde ediliyor.
Bunun dışında sucuk da Afyon’da oldukça meşhur. Tatlı hayranlarına güzel bir haberimiz var, Afyon’da Türkiye’nin en lezzetli ekmek kadayıfını yiyebilirsiniz.
Ayrıca maden suyu konusunda da yine ülkenin önde gelen illerinden biri olan Afyon, İhsaniye ilçesinde bulunan maden suyu üretim noktası, dünyanın en iyi maden suyu çıkaran bölgesi ilan edilmiştir.

Afyonkarahisar Kaplıcaları ile de meşhur bir il olduğu için, özellikle yerli turizm alanında oldukça gelişmiştir.

AFYONKARAHİSAR DA GEZİLECEK YERLER

Yazımızın başında da dediğimiz gibi Afyon aslında turistler için bir cennet. Özellikle tarih turizmi alanında ilgisi olanlar için. Hal böyle olunca biz de sizler işin Afyon’un gerek doğal gerekse tarihi güzelliklerini ve gezilecek yerlerini sizler için derledik.

Peri Bacaları

Peri Bacaları dendiği zaman herkesin aklına ilk gelen şehir şüphesiz Nevşehir; Kapadokya olsa da, Afyon’da da büyük ilgi çeken peri bacaları mevcut.
Peri bacası jeolojik bir oluşumdur ve görüntü olarak bacayı andırdıkları için bu ismi almışlardır. Afyon’da bölge olarak İscehisar, İhsaniye, Boldavin ve Bayat ilçelerinde peri bacaları mevcuttur ve her yıl binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır.

Afyon Arkeoloji Müzesi

Açılışı cumhuriyet dönemine denk gelen Afyon Arkeoloji Müzesi’nde, Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler sergilenmektedir.

Sultan Divani Mevlevihanesi

Bölgede hüküm süren Germiyanoğulları beyliği lideri olan Mehmet Bey’in yaptırdığı mevlevihane, Anadolu’nun ilk mevlevihanesidir ve geçmişi 13. yüzyıla uzanmaktadır.

Gazlıgöl ve Sandıklı Hüdai Kaplıcaları

Afyon’un kaplıcaları oldukça meşhurdur ve sağlık turizminin en önemli noktalarıdır. Her yıl birçok insan, kaynak sularının şifa olduğunu düşündükleri için bu şehrimize giderek doğanın kendilerini iyileştirmesine izin vermektedirler.

Afyon Kalesi

Afyon’a gitmişken Afyon kalesine gitmemek de olmaz elbette. Afyon Kalesi şehir merkezinde yer almakta ve 226 metre yüksekliği ile ziyaretçileri ağırlamaktadır. Tarihine baktığımız zaman Afyonkarahisar Kalesi dönem olarak Hitit İmparatorluğu zamanından kalma ve tarih olarak da M. Ö 1350 tarihine uzanmaktadır.

Döğer Kervansarayı

Kervansaraylar Osmanlı mimarisinin ve kültürünün en belirgin örneklerindendir ve biri de Afyon’da bulunmaktadır. Afyonkarahisar’ın bulunan Döğer Kervansarayı, Osmanlı padişahı 2. Murat döneminde yaptırılmıştır.

Synnada Antik Kenti

Şuhut ilçesinde yer alan antik kent, tarihi eser anlamında oldukça zengindir ve yıllardır süregelen arkeolojik kazılarda hala eser çıkarılmaktadır. Geçmişte Frigya medeniyetine başkentlik yapmıştır.

Yazımızı Afyon’da gezip görebileceğiniz diğer duraklarla sonlandırıyoruz.

Afyon Mağaraları:

Buzluk Mağarası, Kurtini Mağarası ve İnsuyu Mağaraları mutlaka görmeniz gereken mağaralardan.

Parklar ve Göller:

Başkomutanlık Milli Parkı, Eber Gölü, Akşehir Gölü, Acıgöl, Akdağ

Afyon’daki camiler:

Afyon Ulu Camii, Mısri Camii, Afyon İmaret Camii, Ot Pazarı Camii, Türbe Camii

Afyon Müzeleri:

Afyonkarahisar Müzesi,Afyon Zafer Müzesi,Afyon Arkeoloji Müzesi,Afyon Bolvadin Müzesi, Cumhuriyet Şehitleri Anıtı,Anıtkaya Şehitliği.

Afyon Kaplıcaları:

Gazlıgöl Kaplıcaları, Sandıklı Hüdai Kaplıcaları, Gecek Kaplıcaları, Ömerli Kaplıcası, Heybeli Kaplıcası.

Afyon’daki Kaleler:

Avdalas Kalesi, Karahisar Kalesi, Sandıklı Kalesi, Bayramaliler Kalesi.

Kocatepe, Göynüş Vadisi ve Eber Gölü de görülecek doğal yerler arasında bulunmaktadır.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.