Ağrı İngilizce Tanıtımı ( Kısa )


agri-dagi

Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

AĞRI INTRODUCTION

Ağrı is a city in Turkey and it is located in the East Anatolian Region of Turkey. Its neighbours are Kars in the North and Van in the South. Ağrı became province in 1927. The highest mountain of Turkey is located in this city and it is famous AĞRI mountain. Population, Survey and Licence Plate Code of AğrıThe biggest part (55%) of the population in Ağrı lives in the city center according to the datas and total population is 537.093. Ağrı is not very big in terms of its survey; it is 11.470 km2. It is licence plate code is 04. The city is famous for its carpet production and breeding. Cuisine of Ağrı is very rich. The most famous dish of Ağrı is diced lamb fried on iron plate which is called as “sac kavurma” in Turkish.

History of Ağrı

Ağrı was a kind of bridge for the tribes which were passing through Anatolia from Middle Asia. A lot of marks from different civilisations are in Ağrı today. It has a very rich in terms of cultural and historical places.

Districts of Ağrı

The most crowded district of Ağrı is city center and the less crowded one is Hamur. In total, there are 8 districts in Ağrı; Diyadin, Doğubayazıt, Eleşkirt, Hamur, Merkez, Patnos, Taşlıçay and Tutak.

Places to See in Ağrı

If Ağrı is in your must-see list, you will not have problems to find somewhere to see. Reasons of this fact are listed below;• Ağrı is a beautiful city with its natural and historical points, • You are reading our post! So, where to see in Ağrı then? What about Ağrı Mountain with its glory? Ahmet Hani Shrine? Avnik Castle, Noah’s Ark, Meteor Crater, Ancient cities, Meya Caves, Beyazıt Old Mosque, Doğubayazıt Castle, İshak Paşa Palace? We will try to give you a trip map to make you have fun in your journey in Ağrı. Let’s have a tour in the city!

İshak Paşa Palace

Ishak Paşa Palace is one of the most important historical stop of Ağrı. It is known with its building span; a century! Unbelievable, isn’t it? Building of İshak Paşa Palace completed in 1784 and inside of the Palace, there are different parts such as mosque, shrine, public soup kitchen, harem or selamlık (the portion of a house reserved for men). Height of the walls are 15 m. In Ishak Paşa Palace and it is located in a 7600 metres area.

Doğubeyazıt Castle

Doğubayazıt Castle is from the times of Urartians and it has marks from that period. However, it is still a mystery for the exact time of this castle. It is one of the most important stops of Ağrı and you should definitely see it. Doğubayazıt Castle is 7 km. away from the city center.

Beyazıt Old Mosque

This is another special mosque with its architectural structure. Mosque has only one dome and designed like a square. Beyazıt old mosque was made in Sultan Selim the Stern period and there were no adornment used in or on it. However, there are colourful stones used in the mosque and this is a reason for it to be attracted by the people. Beyazıt Old Mosque is 112 km. Away from the city center and it is open for worship anytime. It was restored in 1987.

Meya Caves

Meya Caves district is an ancient city indeed and there are some parts such as asylum, sanctuary or temple made with cave carving method. Mega Caves are 15 km. away from Diyadin district. This is a great place for tourists and it has many marks from history. There are also interesting shapes on the walls of the caves and you can pass through the rooms. Caves are also designed to be hot in winter and cool in summer. You should definitely see Meya Caves in Ağrı.

Ancient Cities

As we mentioned before in our post, Ağrı is a city which has a lot of marks from different civilisations. Urartians are on the top of the list of course. You can see many ancient cities and mounds such as Diyadin Meya Village, Toprakkale, Eski Beyazıt and Girik Hill in Ağrı.

Meteor Crater

It is the second biggest meteor crater of the world and it is totally natural. Meteor Crater in Ağrı was formed with the fall of a meteor and it is just BIG! This mark of the nature is 35 km away from the district of Doğu Beyazıt.

Noah’s Ark

It is an actual structure but a kind of shade that looks like Noah’s Ark and it is on the south side of the mountain Ağrı. Local or foreign tourists go to Ağrı to see this interesting thing in every year.

Avnik Castle

This castle is called as “Kocbasi Castle” by local people and it is 29 km away from Diyadin district. Avnik Castle is particularly  an amazing stop for the ones who are interested in climbing and also it lets you to lose yourself in the pages of history.

Ahmet Hani Shrine

Ahmet Hani Shrine is very significant for local people and it takes a lot of tourists. Transportation içto Ahmet Hani Shrine is also very easy in Ağrı. You can add it to your list if you are interested in different cultures or beliefs.

Mount Ağrı

According to a belief, this mountain welcomes Noah’s Ark after the biblical flood. It is a special mountain because mount Ağrı is also the highest mountain of Turkey. Many climbers visit the mountain in every year. Such that, Marco Polo the Italian traveller told that nobody can climb the Mount Ağrı and in 1829, he climbed firstly to the mountain. It is not possible not to see Mount Ağrı when you go to Ağrı!

How to Go to Ağrı

Ağrı has so many opportunities on transmittion such as airway, railway or highway. So you can use one of them easily.

AĞRI TANITIMI

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve Kuzeyinde Kars güneyinde ise Van illerimizin olduğu Ağrı 1927 yılında il olmuştur. Türkiye’deki en yüksek dağ bu ilimizde yer almaktadır, o da bilindiği üzere meşhur Ağrı Dağı’dır.

AĞRI’NIN NÜFUSU, YÜZÖLÇÜMÜ VE PLAKA KODU

Ağrı’nın nüfusu ortalama değer ve incelemelere göre 537.093’tür ve nüfusun %55’lik bir kısmı şehir merkezlerinde yaşamaktadır. Ağrı yüzölçümü açısından toplamda 11.470 km²’lik bir alana sahiptir. Plaka kodu 04’tür. Halıcılık ve hayvancılık meşhurdur. Zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Ağrı’nın en meşhur yemeği sac kavurmadır.

AĞRI’NIN TARİHİ VE TARİHÇESİ

Orta Asya’dan Anadolu’ya giren kavimlere bir köprü vazifesi görmüş olan Ağrı, birçok medeniyete dokunmuş tarihi bir ilimizdir.

AĞRI’NIN İLÇELERİ

Ağrı’nın nüfus olarak en kalabalık ilçesi Merkez, nüfusu en düşük ilçesi ise Hamur’dur. Toplamda 8 ilçesi bulunmaktadır. Onlar da, Diyadin, Doğubayazıt, Eleşkirt, Hamur, Merkez, Patnos, Taşlıçay, Tutak şeklindedir.

Ağrı’da Gezilecek Yerler

Eğer rotanıza Ağrı’ yı eklediyseniz, bu da demek oluyor ki gezebilecek yer arama sıkıntısı çekmeyeceksiniz. Bu hem Ağrı’nın eşsiz güzelliklerle dolu tarihi bir şehir olmasından kaynaklı hem de yazımızı okumaya devam ettiğiniz için. Peki nereyi gezebilirsiniz Ağrı’da? Olanca görkemiyle Ağrı Dağı’na ne dersiniz? Ahmet Hani Türbesi, Avnik Kalesi, Nuh’un Gemisi, Meteor Çukuru, Antik Kentler, Meya Mağaraları, Beyazıt Eski Camii, Doğubeyazıt Kalesi, İshak Paşa Sarayı? Keyifli zaman geçirebilmeniz için size bir yol haritası çizebileceğimizi umuyoruz, buyurun şehir turumuza!

İshak Paşa Sarayı

İnşası bir asır sürmüş olan şehrin en önemli tarihi dokularından olan İshak Paşa Sarayı Ağrı’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. 1784 yılında yapımı tamamlanan İshak Paşa Sarayı’ nın içinde aşevi, harem, cami, türbe, selamlık dairesi gibi çeşitli bölümler bulunmaktadır. Duvar yüksekliklerinin 15 metreyi bulduğu saray 7600 metrekarelik bir alanı içine almaktadır.

Doğubeyazıt Kalesi

Urartular döneminden kalıntıların izlerini taşıyan ve antik kent niteliğindeki bu kalenin tarihinin ne kadar eski olduğuyla ilgili net bilgi bulunmamaktadır. Ağrı’nın önemli tarihi dokularından olan Doğubeyazıt Kalesi’ni mutlaka görmelisiniz. Ağrı ilçe merkezine 7 km uzaklığı bulunmaktadır.

Beyazıt Eski Camii

Tek kubbeli olan, kare şeklinde planlanmış bu cami Birinci Selim (Yavuz Sultan Selim) döneminde yapılmış ve yapıda süsleme kullanılmamıştır. Süsleme yapılmamasına karşın kullanılan renkli taşlar yapıyı ilgi çekici hale getirmiştir. İl merkeziyle arasında 112 km olan bu cami ibadete açık olup 1987 yılında restorasyondan geçirilmiştir. Ağrı’ya gidildiğinde bu tarihi ve kültürel havayı solumadan dönmek olmaz diye düşünüyoruz.

Meya Mağaraları

Antik Kent olma özelliği ve mağara oymaları ile oluşturulmuş barınak, ibadethane, tapınak gibi kısımları bulunan Meya Mağaraları, Ağrı’ nın Diyadin ilçesine 15 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Tarihten ve dolayısıyla eski medeniyetlerden izler taşıyan bu yer, turistlerin ilgi odağı olmuş durumdadır. Çeşitli şekillerin bulunduğu mağaralar, kendi arasında geçiş yapılacak ve kış aylarında sıcak kalacak yaz aylarında ise serin tutacak şekilde tasarlanmıştır. Ağrı ilimizde adeta bir saklı inci olan bu yeri görmek gibi bir ayrıcalığı mutlaka yaşamalısınız!

Antik Kentler

Urartular başta olma üzere pek çok dönemden izler taşıyan Ağrı ilimizde, bir çok antik kent ve höyük bulunmaktadır. Öne çıkanlar arasında Diyadin Meya Köyü, Toprakkale, Eski Beyazıt ve Girik Tepe yer almaktadır.

Meteor Çukuru

Dünya üzerindeki en büyük ikinci meteor çukuru olması, doğal oluşumu ile muhteşem bir an yaşamanız için Ağrı’daki bu görüntüyü mutlaka görmeli mutlaka şahit olmalısınız. Göktaşı düşmesi sonucu metrelerce oluşmuş olan bu meteor çukuru Doğu Beyazıt ilçesine 35 kilometre mesafededir.

Nuh’un Gemisi

Siluet şeklinde bir kalıntı olan bu anıt Ağrı Dağı’nın güney kısmında bulunmakta, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.

Avnik Kalesi

Yöredeki halk tarafından Koçbaşı Kalesi olarak adlandırılan Avnik Kalesi’ nin Diyadin ilçesi ile 29 km arası bulunmaktadır. Dağcılık sporuyla ilgilenenlerin yoğun ilgisini çekmekte olan kale, sizi adeta tarihte bir gezintiye çıkarıyor.

Ahmet Hani Türbesi

Yerli halkın da ilgi göstererek ziyaretlerde bulunduğu Ahmet Hani Türbesi’ nin Doğubeyazıt ile arasında 8 km bulunmaktadır. Ulaşım bakımından da rahatlıkla ziyaret edebileceğiniz bu yer de Ağrı’daki yolculuğunuzda mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

Ağrı Dağı

Nuh’un gemisine Büyük Tufan sonrası ev sahipliği yapmış olan dağ,Türkiye’nin en büyük dağı olma özelliğini taşımaktadır. Her yıl yerli-yabancı bir çok dağcı tarafından ziyareti yapılan Ağrı Dağı için ünlü İtalyan gezgin Marco Polo “Hiçbir zaman çıkılamayacak” demiş ve 1829 yılında dağa ilk tırmanışı yapmıştır. Bu görkemli dağı Ağrı’ya gidip de görmeme gibi bir şansınızın zaten olmadığını düşünüyoruz.

AĞRI’YA NASIL GİDİLİR

Ağrı ilimize hem hava yolu hem de kara yolu üzerinden ulaşım mevcuttur.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

One thought on “Ağrı İngilizce Tanıtımı ( Kısa )

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.