Amasya İngilizce Tanıtımı ( Kısa )


amasya

Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

AMASYA; A CITY IN TURKEY

Amasya is located in Black Sea Region of Turkey and specifically it is in the middle of the region. Neighbour provinces of Amasya are Samsun, Çorum and Tokat. Amasya is called as “the city of princes” in Turkey. Because most of the sultans used to send their sons to Amasya to be educated in there and to be ready for the country.

Amasya is also has a natural beauty and it takes attention of tourists a lot.

The Survey, Population and Licence Plate Code of Amasya

Amasya is not a big or crowded city. Its survey is 5.071 km2 and total population of this city is 322.283. Licence plate code is 05. Here is the information for you:

Survey: 5.071

Population: 322.283

Licence Plate Code: 05

History of Amasya

Throughout the history, Amasya was a homeland for a lot of valuable and essential civilisations such as Hittite, Persian, Rome, Byzantine or Seljuq empire. The history of the city is very rich and it has an eight hundred years past. During the rule of Ottoman Empire, Amasya welcomed to the prince’s (before they had become sultans), scientists or artists.

AMASYA has a magical, green and clean nature as in the whole Black Sea region.

Districts of Amasya

There are six districts in Amasya in total. We listed them below:

Göynücek

Gümüşhacıköy

Hamamözü

Merzifon

Suluova

Taşova

Where to See in Amasya?

Amasya was a homeland a lot of civilisations and cultures for so many years. As we wrote before, it also welcomed princes who are possible sultans, scientists or artists. Under these circumstances, when you go to Amasya, you will have a great rote for your trip!

We want to make easy your job so we prepared a list for you!

Borabay Lake

This lake is located in the district of Taşova, Borabay village. It is far from 63 km from the city center. Tourists prefer this beautiful district for activities such as tracking or camping. We advice you to see here to make yourself relax and enjoy the beauty of the nature.

Yedi Kuğular Bird Sanctuary

This place is a protected area and the total area of Yedi Kuğular Bird Sanctuary is 817 hectares. Not only foreign tourists but also local tourists visit here in every year.

Halifet Gazi Cupola

The architecture of this cupola has an interesting design including neat face stones, a square base and an octagonal tower on this square base. Halifet Gazi Cupola was made in Seljukian period, 1242.

King Rock-Cut Tombs

The other name of this historical area is “The land of the kings” and tombs of Contuse Kings are located in this place. However, only a few tombs have traced to today among 21 tombs. It is known that the tombs were made by carving. These king rock-cut tombs were carved onto the foothill of mountain Harşena. We guarantee you will be surprised when you see this view!

Weasel Hill

This hill has a great view of all Amasya with its 200 metres height.

Fethiye Mosque

This mosque is located in Fethiye district. The interesting thing about this mosque that it had been built as a church first but then it was used as a mosque later.

The cave with mirrors

This cave is very famous in Amasya and it is famous for the legend of “Güzelce (it means beautiful in Turkish and also a Turkish female name) the girl”. Local and foreign tourists are very interested in this cave because of the legend.

Güzelce legend is as follows;

A king has a daughter whose name is Güzelce. For the reason of the beauty of the girl, anyone who sees the face of this girl feels faint. So the girl uses a face vail when she goes outside.

One day the king decides that marriage time for his girl had come. He let the whole country know that the one who could take off his daughters vein can marry her. Everyone hears that news and they start to go to the palace. However, nobody can take off the vein of Güzelce. This situation goes on like this for a while until a poor shepperd comes out! He tells that he wants to marry with Güzelce.

When he comes close to Güzelce and opens her vein, the ground starts to produce electricity in front of the eyes of everybody. Everyone in that room scares to death and closes their eyes. When they close their eyes, after a long silence, a fire is seen. When the crowd open their eyes, they see Güzelce and shepperd on the ground, had burned and  become carbonised.

According to the myth, these two young people were buried to the rock tombs. It is believed that the shining of the cave with the mirror is because of the beauty of Güzelce.

We hope you see this mystical atmosphere if you go to Amasya.

AMASYA TANITIMI

Amasya Orta Karadeniz bölgesinde bulunur. Amasya’ya komşu iller Samsun, Çorum ve Tokat’tır. Şehzadeler şehri olması ve doğa güzellikleriyle Amasya kesinlikle gezilip görülmeye değer bir ilimizdir.

AMASYA’NIN NÜFUSU, YÜZÖLÇÜMÜ VE PLAKA KODU

Amasya’nın yüzölçümü 5701 kilometre kare olup nüfusu 322.283’tür. Plaka kodu ise 05’tir.

AMASYA’NIN TARİHİ VE TARİHÇESİ

Hitit, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu gibi büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir yer olarak yaklaşık 8000 yıla yakın bir tarihi geçmişe sahiptir. Osmanlı döneminde şehzadeler şehri olarak ön plana çıkan şehir, nice Sultanları da yetiştirmiş, bilim insanları ve sanatçılar çıkarmıştır. Karadeniz Bölgesine has o doğal güzelliği, yeşil bitki örtüsünü Amasya’da da görebiliyoruz.

AMASYA’NIN İLÇELERİ

Amasya’nın ilçeleri aşağıdaki gibidir.

Göynücek

Gümüşhacıköy

Hamamözü

Merzifon

Suluova

Taşova

Amasya’da Gezilecek Yerler

Birçok krallık ve uygarlığa ev sahipliği yapmış, Şehzadeler şehri ünvanını alarak bilim insanları ve sanatçılar çıkarmış şehrin elbette gez gez bitmeyecek bir rotası var! Biz sizlerin işini kolaylaştırmak için gezilmesi gereken yerleri listeliyoruz.

Borabay Gölü

Taşova ilçesinin Borabay Köyü’nde bulunan göl, şehir merkezine yaklaşık 63 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Genellikle kamp ve doğa yürüyüşleri için tercih edilen bu doğa harikasını mutlaka görmelisiniz. Gözlerinize bir ziyafet çektirip huzuru bulmak için tercih etmek isteyebilirsiniz.

Yedi Kuğular Kuş Cenneti

SİT alanı olan ve ülkenizdeki önemli kuş alanlarından olan Yedi Kuğular Kuş Cenneti 817 hektarlık alanı kapsamaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisine neden olmaktadır.

Halifet Gazi Kümbeti

İnşası için düzgün kesme taşların kullanıldığı, kare tabanı üstünde sekizgen bir kule olacak şekilde planlanan kümbet, 1242 yılında Selçuklu döneminde yapılmıştır.

Kral Kaya Mezarları

Diğer bir adı da Krallar Vadisi olup, Pontus Kralları’nın mezarları bulunmaktadır. Oyma şeklinde yapılmış olduğu bilinen 21 mezarın yalnızca birkaç tanesi günümüze kadar gelebilmiştir. Harşena Dağı eteklerine oyulan kaya mezarlarının arkasındaki geçitler de gezinizde sizi şaşırtacak detaylar arasındadır.

Çakallar Tepesi

Amasya’yı ayağınızın altına seren tepe, yaklaşık 200 metre yüksekliğiyle eşsiz bir manzaraya sahiptir.

Fethiye Cami

Fethiye Mahallesi’nde bulunan cami kilise olarak inşası yapılmış sonra cami olarak kullanılmıştır.

Aynalı Mağara

Amasya’nın en meşhur bölgelerinden olan Aynalı Mağara “Güzelce Kız Efsanesi” ile ünlenerek yerli-yabancı turistlerin ilgisini çekmiştir.

Güzelce Kız Efsanesi ise şöyledir,

Bir kralın Güzelce Kız adında kızı vardır. Kızın güzelliğini görenler kendinden geçerek büyülendiği ve fenalık geçirdiği için Güzelce Kız peçe ile dolaşmak zorunda kalırmış. Kral, kızının evlilik çağının geldiğini düşündüğü bir zaman zarfında yedi düvele haber salar. Kızını, onun peçesini çıkaran ile evlendireceğini belirtir. Dört bir yandan haberi alanlar akın etmeye, talip olmak için sıraya girmeye başlar fakat kimse Güzelce Kız’ın peçesini açma cesaretini gösteremez. Uzunca bir süre durum böylece sürüp giderken fakir bir çoban çıkagelir ve talip olduğunu söyler!

Güzelce kızın yanına yaklaşıp da peçesini kaldırdığında olanlar olur, orada bulunanların şaşkın bakışları arasında bir anda her yer elektriklenmeye başlar. Korkudan herkesin kendini yere atıp gözlerini kapattığı anda her yeri alevler sarar. Derin ve uzun bir sessizliğin ardından Güzelce Kız ve çoban yerde kömür olmuş şekilde görülür.

İki gencin kaya mezarlarına defnedildiği söylenir. Aynalı Mağara’daki parlaklığın Güzelce Kız’ın güzelliğinden kaynaklı olduğuna inanılmaktadır. Bu muvizevi ortamı Amasya’ya gittiğinizde ziyaret etmeden dönmemenizi tavsiye ederiz.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.