Amerika İngilizce Tanıtımı ( Kısa )


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

THE UNITED STATES OF AMERICA

The United States of America (USA) is the fourth largest country in the world in area after Russia, Canada, and China. The country consists of 50 states and is located in the central southern part of North America which means it’s nearly entirely in the western hemisphere. While Canada borders the United States of America in the north, Mexico is the country that borders the United States of America in the south. Additionally, the state of Alaska, which is the largest state of the country, is situated in the northwest of the continent and it has no borders with the main land just as Hawai.

According to the latest census, there are 329 million inhabitants in the United States of America. On the other hand, the country has a rather diverse population which has come from a large global immigration. In the past, the territory was discovered by Columbus. When he arrived, he saw that the place was inhabited by Indians, the indigenous people. As Europeans flooded into the place, they continuously expanded towards the west.

It’s a fact that the country now has the world’s greatest economy. This is partly down to the country’s rich natural resources and agricultural output but it is more about a highly developed industry. On the other hand, the technological developments in farm productivity make it possible for the United States of America to produce greater quantities using a smaller labour force.  In addition to these, the United States of America has become a world leader in terms of economy, military, and technology thanks to the advances in the past hundred years.

The country has 6 regions in total. These regions can be listed as the New England, the mid-Atlantic, the South, the Midwest, the Southwest, and the West. The states such as Connecticut, Maine, Massachusetts, New Hampshire, Rhode Island, and Vermont belong to the New England while the likes of New York and the city of Washington, D.C. belong to the mid-Atlantic. The South includes Alabama, Arkansas, Florida, Georgia, Kentucky, Louisiana, Mississippi, North Carolina, South Carolina, Tennessee, Virginia, and West Virginia. The Midwest, on the other hand consists of the states of North Dakota, Ohio, South Dakota, and Wisconsin and so on.  The likes of Arizona, New Mexico, Oklahoma, and Texas are considered the Southwest and the states of the West include Alaska, Colorado, California, Hawaii, Idaho, Montana, Nevada, Oregon, Utah, Washington, and Wyoming.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya, Kanada ve Çin’den sonra toprak bakımından dünyanın en büyük dördüncü ülkesidir. Ülke 50 eyaletten meydana gelir ve Kuzey Amerika’nın merkez-güney bölümünde bulunur, bu da neredeyse ülke topraklarının tamamının batı yarımkürede olduğu anlamına gelir. Kuzey’de Kanada, ABD’ye sınır komşusuyken güneyde sınır komşusu olan ülke Meksika’dır. Bunlara ek olarak, ülkenin en büyük eyaleti konumunda bulunan Alaska eyaleti kıtanın kuzeydoğusunda bulunur ve Hawai gibi buranın da ana kara ile bağlantısı yoktur.

Son nüfus sayımına göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan 329 milyon insan vardır. Diğer taraftan ülke küresel bir göç dolayısıyla nüfus bakımından oldukça çeşitlidir. Geçmişte bu bölge Kolomb tarafından keşfedilmiştir. Kolomb Amerika’ya vardığında bölgede yalnızca yerli halk yaşıyordu ve Avrupalılar bölgeye akın akın gelmeye başlayınca sürekli batıya doğru genişlediler.

Şu bir gerçektir ki ülke şu anda dünyanın en büyük ekonomisine sahip. Bu bir nebze ülkenin zengin doğal kaynaklarıyla ve tarımsal faaliyetleriyle ilintilidir fakat burada daha çok hayli gelişmiş bir sanayiden bahsetmek gerekir. Diğer taraftan, tarım ürünleri geliştirmedeki teknolojik gelişmeler Amerika’nın daha az iş gücüyle daha büyük miktarda üretim yapmasına olanak tanır. Bunlara ek olarak, son yüz yıldaki gelişmeler sayesinde Amerika Birleşik Devletleri ekonomi, askeriye, teknoloji gibi alanlarda dünya lideri haline gelmiştir.

Ülke toplamda 6 bölgeye sahiptir. Bu bölgeler, New England, the mid-Atlantic, the South, the Midwest, the Southwest, ve the West şeklinde sıralanabilir. New York ve Washington, D.C şehri gibileri mid-Atlantic’e aitken Connecticut, Maine, Massachusetts, New Hampshire, Rhode Island, ve Vermont gibi eyaletler New England’a aittir. The South bölgesinde, Alabama, Arkansas, Florida, Georgia, Kentucky, Louisiana, Mississippi, North Carolina, South Carolina, Tennessee, Virginia, and West Virginia gibi eyaletler vardır. Diğer taraftan the Midwest ise North Dakota, Ohio, South Dakota, ve Wisconsin gibi eyaletlerden meydana gelir. Arizona, New Mexico, Oklahoma, ve Texas Southwest’te kabul edilir ve West bölgesi eyaletleri Alaska, Colorado, California, Hawaii, Idaho, Montana, Nevada, Oregon, Utah, Washington, ve Wyoming’i kapsar.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.