Antalya İngilizce Tanıtımı ( Kısa )


antalya

Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

ANTALYA; TOURISM PARADISE OF TURKEY

Antalya is the 6th biggest province of Turkey and it is located in the west Mediterranean. Its neighbours are Mersin and Karaman in the East, Isparta and Iğdır. Because of the suitibility of climate and developing tourism, Antalya is the most crowded city of Turkey. Economy of the city consists of tourism, agriculture and trade.

Survey, Population and Licence Plate Code of Antalya

According to 2020 datas, Antalya’s population is over 2.5 million. Gender discrimination of the city is almost equal. Survey of Antalya’s 20.177 km2 and licence plate codes 07 of it.

History of Antalya

Archaeological excavations around Antalya shows that there were people lived this area 40.000 years ago. It is a long time isn’t it?
From the date of 2000 B. C these civilisations ruled in this city one by one; Hittite, Pamphylia, Lykia, Cilicia, Persians, Macedonia Kingdom (Alexander the Great, Antigonos, Ptolemais, Seleucid Empire and Pergamum Kingdom. Then Byzantines ruled in the city before Seljuq Empire.
When Antalya was the land of Ottoman Empire, some rebellions which were called “Şahkulu Rebellion, Celali Rebellions and Körbey Rebellion” occurred in the city.
After an agreement in World War II, Italia owed Antalya. However, this ownership did not go well and Turks got the city again.

Districts of Antalya

There are 19 districts in Antalya as below:
Akseki
Aksu
Alanya
Demre
Döşemealtı
Elmalı
Finike
Gazipaşa
Gündoğmuş
İbradı
Kaş
Kemer
Kepez
Konyaaltı
Korkuteli
Kumluca
Manavgat
Muratpaşa
Serik

WHERE TO SEE IN ANTALYA

Kaputaş Beach

Kaputaş Beach is a kind of paradise and it is located in the district of Kaş. It is one of the most unique beaches of the world. Our advice for you to remember to have a boat tour!

Olympus Ancient City

Olympus is a historical value which has a long past and it is one of the apples of Antalya’s eye! Olympus’s history goes to the century of 2 B. C.
It is known that this ancient city had lasted till the 15th century A. C. Olympus is located in the borders of Antalya and it is one of the beauties of the city. Olympus ancient city is in the district of Lycia and it is far from 40 km away from Kemer.

Phaselis Beach

This is another beautiful beach of Antalya and it is far from 20 minutes away from Kemer. It is a gift of nature with its sandy and calm water. Phaselis Ancient City is in this beach and it took its name from the ancient city. If you want to be close to the history and far from the noise of the crowd, this is the right address to calm and relax.

Aspendos Ancient City

This area is located 8 km away from the district of Serik and it is one of the most important places in Antalya. A lot of tourists visit here every year. Ancient theatre in the city could stand to today with most of its structures and you can sit and watch the theatre as a memorable moment!

Uçansu Waterfall

Another natural beauty of Antalya! This waterfall is located in the district of Gündoğmuş and it takes attention of many local or foreign tourists and photographers. It has a beauty for every season so you can see Uçansu Waterfall whenever you wish.

Antalya is a great city to make a must-see list but our post not only focuses on places to see, but also mentioned general specifications of the city. So we gave you information some of them. However. You are on your lucky day because we will give the name of other places which has valuable historical background or natural beauty. Here are some other stops for you:
Xanthos, Perge, Simena, Apollonia, Myra, Olimpos, Sillyon, Seleukeia, Soura, Arykanda, Antiphellos and Side ancient cities.
Lara beach, Ulaş beach, Kleopatra beach, Phaselis beach, Kaputaş beach, Patara beach, Damlataş beach, Reşat Island beaches, Konyaaltı beach. Except of the beaches of Alanya; Kemer, Tekirova, Kumluca, Finike, Demre beaches!
Kocain cave, Beldibi cave, Suluin cave, Dim cave, Karain cave and Sırtlanini cave!
Manavgat waterfall, Kurşunlu waterfall, Uçarsu waterfall, Uçansu waterfall, Alara waterfall, Düden waterfall!

How to Go to Antalya?

Transportation to Antalya is very easy because you have so many different options.
You can use air way, high way, or sea way to go to Antalya.
Another important point is the airport of Antalya is open to international flights.

ANTALYA TANITIMI

Türkiye’nin yüzölçümü olarak 6. ili Antalya, Akdeniz Bölgesi’nin batı yönünde yer almaktadır. Doğusunda Mersin ve Karaman, kuzeyinde Isparta ile Iğdır vardır. İklim koşullarının müsaitliği ve gelişen turizmi nedeniyle hızla gelişen Antalya, en kalabalık 5. şehir olma özelliğindedir. Ekonomik hayat turizm, tarım ve ticarete dayalıdır.

ANTALYA’NIN NÜFUSU, YÜZÖLÇÜMÜ VE PLAKA KODU

Antalya 2020 yılı verilerine göre nüfus olarak 2,5 milyonu aşmıştır. Kadın ve erkek nüfusu hemen hemen eşittir. Yüzölçümü 20.177 kilometre kare olan şehrin plaka kodu 07’dir.

ANTALYA’NIN TARİHİ VE TARİHÇESİ

Antalya ve çevre bölgelerinde yapılan arkeolojik çalışmalar günümüzden 40.000 sene önce bu bölgede yaşayan insanların olduğunu göstermektedir. M.Ö 2000 yılından bu zamana bölge sırası ile, Hitit, Pamphylia, Lykia, Kilikya, Pers, Büyük İskender, Antigonos, Ptolemais, Selevkos, Bergama Krallığı hükmüne geçmiştir. Daha sonra Bizanslıların hâkimiyeti altına girmiş, 1207 yılında Selçuklular hükmüne girerek Türk topraklarına katılmıştır. Fakat bu hakimiyet çok uzun sürmemiştir.
Antalya Osmanlı idaresindeyken ise Şahkulu İsyanı, Celali İsyanları ile Körbey isyanı dışında önemli gelişmeler görülmemiştir.
Birinci Dünya Savaşı sonrası yapılan antlaşmada İtalya Krallığı’nın hakimiyetine geçmiş daha sonra yeniden Türkiye Cumhuriyeti’ne dahil olmuştur.

ANTALYA’NIN İLÇELERİ

Antalya’da bulunan 19 ilçe sırasıyla aşağıdaki gibidir
Akseki
Aksu
Alanya
Demre
Döşemealtı
Elmalı
Finike
Gazipaşa
Gündoğmuş
İbradı
Kaş
Kemer
Kepez
Konyaaltı
Korkuteli
Kumluca
Manavgat
Muratpaşa
Serik

Antalya’da Gezilecek Yerler

Kaputaş Plajı

Antalya Kaş ilçesinde bulunan bu cennet plaj, dünyanın sayılı plajları arasında olma özelliğindedir. Yüzmenin tadını çıkarırken tekne turlarıyla keyifli anlar yaşamayı unutmayın!

Olimpos Antik Kenti

Tarihi on binlerce yıl öncesine dayanan Antalya’nın hazinelerinden yalnızca biridir Olimpos! Olimpos Antik Kent’inin varlığı M.Ö.2. yüzyıla kadar dayanmaktadır.
M.Ö. 2. yüzyıla dayanan Olimpos Antik Kenti, varlığını M.S. 15. yüzyıla kadar sürdürmüştür. Antalya il sınırları içinde olup, bu bölgenin tarihi incilerinden sadece bir tanesidir. Likya bölgesindeki önemli antik kentlerden olan Olimpos Antik Kent’i Kemer’e 40 kilometre mesafededir.
Likya bölgesinin en önemli antik kenti olan Olimpos Antik Kenti, Kemer 40 kilometre uzaklıktadır.

Phaselis Plajı

Kemer ile yaklaşık 20 dakikalık mesafesi bulunan plaj, dalgasız ve kumluk deniziyle bir doğa harikasıdır. Phaselis Antik Kenti sahilinde yer aldığı için bu ismi almıştır. Gürültüden uzak, tarihe yakın olmak ve kafa dinleyip stres atmak için birebir!

Aspendos Antik Kenti

Serik ilçesi ike arasında yaklaşık 8 kilometre bulunan antik kent ziyaret alan önemli yerlerden biridir. Yapıtlarının çoğunun günümüze kadar gelebildiği antik kentin tiyatrosu tüm ihtişamıyla görsel bir ziyafet için sizleri bekliyor!

Uçansu Şelalesi

Antalya’nın doğal güzellikleri bitmiyor! Yerli ve yabancı turistlerin, ayrıca da doğa sever ve fotoğraf sanatçılarının ilgisini çeken şelale Gündoğmuş ilçesindedir. Her mevsimde ayrı bir güzelliği bulunduğundan istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Antalya’da gezilecek yerler için uzun bir liste bolca da zaman gerekir, biz sizin için birkaç önemli rota çizdik. Bu demek değil ki diğer yerleri görmeden dönebilirsiniz. Her biri tarih kokan, göz ve kalp zevkinize hitap edecek Antalya’daki gezilecek yerlerin hepsi aynı derecede güzel ve de önemli. Buyrun Antalya’da gezilmesi gereken yerlerin üstünden beraber geçelim:
Xanthos, Perge, Simena, Apollonia, Myra, Olimpos, Sillyon, Seleukeia, Soura, Arykanda, Antiphellos ve Side antik kentleri!
Lara Plajı, Ulaş Plajı, Kleopatra Plajı, Phaselis Plajı, Kaputaş Plajı, Patara Plajı, Damlataş Plajı, Reşat Adası Plajları, Konyaaltı Plajı, Alanya Plajları’nın yanı sıra Kemer, Tekirova, Kumluca, Finike, Demre Plajları!
Kocain Mağarası, Beldibi Mağarası, Suluin Mağarası, Dim Mağarası, Karain Mağarası ve Sırtlanini Mağarası!
Manavgat Şelalesi, Kurşunlu Şelalesi, Uçarsu Şelalesi, Uçansu Şelalesi, Alara Şelalesi, Düden Şelalesi!

Antalya’ya Nasıl Gidilir?

Antalya’ya ulaşım kara ve hava yolu ile olmasının yanı sıra deniz yolu ile de ulaşım sağlanabilmektedir. Antalya Havalimanı’nın uluslararası hava trafiğine de açık olduğunu belirtmekte fayda var.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.