Avustralya İngilizce Tanıtımı ( Kısa )


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Australia is an island country which is located in the southern hemisphere and between the Pacific Ocean and the Indian Ocean. The country covers almost all the continent of Oceania. It has no land border with any other country, there is only ocean around it.  

Australia is also known as a natural heaven. It has many natural parks, gardens, forests. 

Because it is a big country, most of the tourists prefer going here by tours and have an efficient holiday. 

This huge country’s capital city is Canberra despite everybody thinks that it is Sydney. Sydney is the biggest city of the country. 

The other important cities in Australia are Melbourne, Brisbane, Perth and Adelaide. There are six states in the country which are New South Wales, Queensland, South Australia, Tasmania, Victoria and Western Austria. 

Australia’s neighbors are Indonesia, East Timor, Papua New Guinea, Solomon Island, Vanuatu, New Caledonia and New Zealand. 

Official language of Australia is English. Additionally, 12% of the country speak other local languages. Except of the language of the Aborigines, you can also hear Italian, Arabic, Greek and Vietnamese in the country. 

Because of the huge area Australia, it is hard to talk about a steady season. In summer, south side of Australia is hot however north side of the country is rainy and cool. That is why you should decide when to go and where to go exactly. However, districts like Sydney is warm and ready to go in all seasons. Another thing; summer months are December, January and February in Australia because it is in southern hemisphere. Keep in mind this not to be surprised when you are planning your holiday or trip. 

Australia has a powerful economy and its gross domestic product is at a high level. So, we can say that people who live in Australia have a good economic situation individually such as the country. Poverty rate is very low, and its economy is the 13th biggest economy of the world. 

Australian people are generally open minded, communicative and respectful to the others. They tolerate the difference among the society. So many immigrants live here, and they have minimum problems with other citizens. Also, gender equality goes for every field of life which is a specific sign of developed countries. 

Traffic flows from the left side just like the United Kingdom. 

Public transportation is very well designed, so you do not need your own car or a rented car. You can use this method (public transportation)  if you will stay in the same area. However, if you are planning to see a big part of the country, of course you will need a car. 

It is easy to find a place to stay. Except of the hotels, daily or monthly rented apartments are also available in the country. 

Art is another important issue according to the Australians. Sydney Opera House is the biggest prove of it. You can find many concerts, art galleries or plays in the country. 

Because this country has a beautiful nature, it is a kind of custom to eat outside and having barbecue is very prevalent. Thanks to the Mediterranean climate, there are so many kinds of crops and Australians do not have any troubles about that. So, Australia is a self-sufficient nation in terms of fruits or vegetables. The most famous foods are Dampers which is a kind of bread, frozen steak and sautéed oyster. 

There are many different festivals in this country. Three of them are film festivals which are Adelaide Film Festival, Sydney Film Festival and Tropfest Film Festival. Mardi Gras is a festival which has existed since 1979 and refers to the Pride Walk today. 

We hope it will be a good and safe holiday for you! 

Türkçe Çevirisi

Avustralya Güney Yarımkürede yer alan bir ada ülkesidir ve Pasifik Okyanusu ile Hint Okyanusu arasında bulunur.  Ülke Okyanusya kıtasının hemen hemen tümünü kaplamaktadır. Başka herhangi bir ülke ile de kara sınırı bulunmayan Avustralya’nın her yanı okyanusla çevrilidir. 

Avustralya ayrıca doğal bir cennet olarak da bilinir. Bünyesinde pek çok doğal park, bahçe ve orman barındırır. 

Çok büyük bir ülke olduğu için, daha verimli bir tatil geçirebilmek adına turistler buraya tur vasıtasıyla gitmeyi tercih ediyor. 

Bu devasa ülkenin başkenti çoğu insan tarafından Sydney olarak bilinmesine rağmen, başkent Canberra’dır. Sydney ise ülkenin en büyük şehridir. 

Avustralya’nın diğer önemli şehirleri ise Melbourne, Brisbane, Perth ve Adelaide’dır. Ülkenin New South Wales, Queensland, Güney Avustralya, Tazmanya, Victorya ve Batı Avustralya olmak üzere altı adet eyaleti mevcuttur. 

Avustralya’nın komşuları Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Solomon Adası, Vanuatu, Yeni Caledonia ve Yeni Zelanda’dır. 

Avustralya’nın resmi dili İngilizcedir fakat buna ek olarak ülkenin %12’lik kısmı başka dilleri konuşmaktadır. Aborijin yerlilerinin kullandığı yerel dilin dışında İtalyanca, Arapça, Yunanca ve Vietnamca da konuşulan dillerin arasında yer alır. 

Ülkenin büyük yüz ölçümü sebebiyle stabil mevsim özelliklerinden bahsetmek oldukça zordur. Yazları Avustralya’nın güney kısmı oldukça sıcak olmasına karşın, kışlar çok yağmurlu ve soğuk geçmektedir. Bu yüzden de tam olarak ülkenin hangi bölgesine hangi zamanda gideceğinize iyi karar vermeniz gerekecektir. Yine de Sydney gibi bazı bölgeler her mevsim ılık olduğu için hemen hemen her dönemde gitmeye uygundur. Bir başka konu da Avustralya güney yarımkürede yer aldığı için yaz aylarının Aralık, Ocak ve Şubat şeklinde olmasıdır. Tatil ya da gezinizi planlarken bir sürprizle karşılaşmamak için bu detayı da unutmamanızda fayda var. 

Avustralya’nın oldukça güçlü bir ekonomisi var ve kişi başına milli gelir düzeyi de oldukça yüksek. Bu doğrultuda ülkede yaşayan insanların da ülkenin tümünde olduğu gibi yüksek bir refah düzeyine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Fakirlik oranı da düşük olduğu için ülke dünyanın en güçlü 13. Ekonomisi durumunda. 

Avustralyalı insanlar genel olarak oldukça açık görüşlü, iletişime açık ve başkalarına saygılı insanlardır. Toplumdaki farklılıklara tolerans göstrerebilirler. Bu yüzden de burada yaşayan çok fazla göçmen bulunur ve bu göçmenler diğer vatandaşlarla en az düzeyde problem yaşamaktadırlar. Bunun dışında gelişmiş ülkelerin en belirgin özelliklerinden biri olan cinsiyet eşitliği de yaşamın her alanında kendini göstermektedir.

Trafik İngiltere’de olduğu gibi soldan akmaktadır. 

Toplu taşıma da oldukça gelişmiştir ve bu yüzden kiralık araca ya da kendi aracınıza ihtiyacınız olmayacaktır. Tabii toplu taşımayı aynı civarda kalacaksanız tercih edebilirsiniz. Bunun dışında ülkenin büyük bir kısmını gezmeyi düşünüyorsanız bir araca ihtiyacınız olacaktır. 

Avustralyalılar için sanat bir başka önemli konu. Sydney Opera Binası da adeta bunu ispatlar nitelikte. Ülkede pek çok konser, sanat galerisi ya da sahne oyunu bulabilirsiniz. 

Avustralya çok güzel bir doğaya sahip olduğu için bu harika ülkede açık havada yemek bir çeşit gelenek gibidir ve barbekü oldukça yaygındır. Akdeniz iklimi sayesinde pek çok ürün çeşidi yetişir ve Avustralyalılar bu konuda bir sıkıntı yaşamazlar. Bu yüzden de sebze ya da meyve anlamında Avustralya kendi kendine yetebilen bir ülkedir diyebiliriz. En ünlü yiyecekleri Dampers denilen bir ekmek çeşidi, dondurulmuş biftek ve sotelenmiş istiridyedir. 

Ülkede pek çok farklı festival düzenlenmekte. Bunlardan üçü Adelaide Film Festivali, Sydney Film Festivali ve Troplest Film Festivali’dir. Mardi Gras da onur yürüyüşü amacıyla yapılan ve temeli 1979’a dayanan bir festivaldir. 

Umuyoruz harika ve güvenli bir tatil geçirirsiniz! 

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.