Berlin İngilizce Tanıtımı ( Kısa )


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Berlin is the capital and the largest city of Germany. It is also very crowded; population is discriminated in different nations or ethnic groups. Especially Turkish population is significant in Berlin; Turks live in Kreuzberg mostly. Total population is 3,4 millions. Most of the population is atheist in city (59 %). Its currency is Euro like the other European countries. 

Even if it sounds a little bit funny, the symbol of Berlin is a bear and city’s official language is German.

Germany has 16 federal states and Berlin is one of them. The city is the most known city of the European Union with London. It is famous with its culture, politics, art, media and science. Berlin is also one of the cities which has the higest HDI (Human Developement Index). That means a lot for a city. Education, tolerance among citizens, science, economy is qualified in Berlin. 

Berlin is also known as to be seperated as East Berlin and West Berlin with a famous wall; The Berlin Wall till 1990. That wall was used to divide the city to two and it is also known as The Shame Wall. Later on, it was broken down.  

Spree River flows through the city. Berlin generally is a cold city; temperature is averagely 8.9 in a year.  It is also one of the cleanest and the greenest city of the world. 

What about places to see and dishes to eat? Culture is one of the most important issues for tourists who try to have an idea about a city. When it comes to Berlin’s traditional foods; the most known ones are the Curryworst which is a cheap sausage dish, Spätzle which is a veggie dish, Königsberger Klopse which is a kind of meetball, Schnitzel which is the most international dish, Bratwurst which is a sausage dish and Maultaschen which is a kind of pasta. 

If Berlin is one of the places to see before you die for you; let us check the most beautiful and historical places of this city. If you are an art lover you will be definitely in love with Bode-Museum which is on the Museums Island. The Hackescher is another good place to see. It is an area that you can find so many shopping stores or bars to enjoy. Magnet Club is a famous night club. We strongly recommend you to see also; The Brandenburg Gate, The Rebuilt Reichstag, The Berlin Wall Memorial, The Museum Island, Charlottenburg Palace and Park, The Gendarmenmarkt, Jewish Museum Berlin and Grosser Tiergarten and the Victory Column. 

Previously in our post we mentioned that the official language of Berlin is German. You may think with your English you can communicate in Berlin but we are telling you; Germans are very traditional with their language so you should learn a little bit German before you go. 

As accomodation there are so many choices in Berlin. Except of the hotels you can also rent houses daily or monthly. Be careful; try to be near the city center if you want to see the bohemian face of Berlin. Natural beauties are also worth to see of Berlin of course. If your choice is to be with nature, you should see Schlachtensee, Spree, Tiergarten, Treptower Park, Britzer Garten, Pfauninsel, Botanischen Gartens und Botanischen Museums Berlin, Aquarium, Viktoriapark, Lustgarten and Grunewald Forest.

Türkçe Çevirisi

Berlin Almanya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Aynı zamanda oldukça kalabalık bir şehir; farklı milletler ve etnik gruplara ayrılmış durumda. Berlin’de özellikle Türk nüfusu dikkat çekiyor; Türkler daha çok Kreuzberg semtinde yaşıyorlar. Toplam nüfusu 3.4 milyon. Şehirdeki nüfusun büyük bir kısmı Ateist (%59). Para birimi ise diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Euro. 

Kulağa komik gelse de Berlin’in sembolü bir ayı ve şehirde konuşulan dil Almanca. 

Almanya 16 farklı eyalete sahip ve Berlin de bunlardan biri. Şehir, Londra ile birlikte Avrupa Birliği’nın en ünlü şehri. Berlin kültürü, politikası, sanatı, medyası ve bilimi ile meşhur. Aynı zamanda en yüksek HDI (İnsani Yaşam Endeksi)’ya sahip şehirlerden de biri ki bu bir şehir için çok büyük anlam ifade ediyor. Berlin’de eğitim, vatandaşlar arasındaki farklılıklara tahammül, bilim ve ekonomi oldukça iyi düzeyde. 

Berlin ayrıca, 1990 yılına kadar şehri Doğu ve Batı şeklinde ikiye bölen meşhur bir duvarla da tanınıyor; Berlin Duvarı. Duvar şehri ikiye bölüyordu ve Utanç Duvarı diye de anılıyordu. Sonraları yıkılmıştır. 

Spree Nehri şehrin ortasından akmakta. Berlin’in genel anlamda soğuk bir şehir olduğunu söyleyebiliriz. Sıcaklık yıllık ortalama 8.9 derece. Aynı zamanda dünyanın da en temiz ve en yeşil şehirlerinden birisi.

Peki ya gezilecek yerler, yenilecek yemekler? Bir şehir hakkında bilgi sahibi olmaya çalışan turistler için en önemli konulardan biri de kültür. Berlin’in geleneksel yiyeceklerine gelecek olursak; en bilinenleri ucuz bir sosisli yemeği olan Curryworst, sebzeli bir yemek olan Spätzle, köfteli bir yemek olan Königsberger Klopse, en yaygın yiyecekleri olan Schnitzel, sosisli bir yemek olan Bratwurst ve bir çeşit makarna olan Maultaschen’dir.

Berlin sizin için ölmeden görülecek yerlerden biriyse; gelin bu şehrin en güzel ve en tarihi yerlerine bir göz atalım. Eğer bir sanatseverseniz, Müzeler Adası’nda yer alan Bode Müzesi’ne aşık olacaksınız! Görülecek diğer iyi bir yer de Hackescher. Burası pek çok alışveriş dükkanı ya da cafe-barı bir arada bulabileceğiniz ve keyif alabileceğiniz bir alan. Magnet Club ünlü bir gece kulübü. Ayrıca görmenizi şiddetle önerdiğimiz yerler; Brandenburg Kapısı, Rebuilt Reichstag, Berlin Duvarı, Müzeler Adası, Charlottenburg Sarayı ve Parkı, The Gendarmenmarkt, Berlin Yahudi Müzesi, Grosser Tiergarten ve Zafer Anıtı şeklinde. 

Yazımızın önceki kısımlarında Berlin’de konuşulan dilin Almanca olduğundan bahsettik. Siz de “yahu nasıl olsa İngilizcem var, Berlin’de de anlaşırım” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ama bizden söylemesi, Almanlar dilleri konusunda oldukça tutucu. Dolayısıyla gitmeden önce biraz Almanca öğrenmenizde fayda var. 

Konaklama olarak ise Berlin’de çok fazla seçeneğiniz var. Oteller dışında günlük ya da aylık kiralayabileceğiniz evler bulunmakta. Fakat ille de Berlin’in bohem yüzünü göreyim, Instagram’a kedili kahveli fotoğraflar atayım derseniz şehir merkezine yakın olmanızda fayda var. Elbette Berlin’in doğal güzellikleri de görmeye değer. Ben doğa ile iç içe olmalıyım diye düşünüyorsanız da, Schlachtensee, Spree, Tiergarten, Treptower Park, Britzer Garten, Pfauninsel, Botanischen Gartens und Botanischen Museums Berlin, Aquarium, Viktoriapark, Lustgarten ve Grunewald Ormanı tam size göre.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.