Budapeşte İngilizce Tanıtımı ( Kısa )


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Budapest is the capital of Hungary. It is one of the most tourist-attracting cities in Europe with its historical assets. According to the data in 2016, the population is 1,756 million. The common currency is the Forint. The city is the most important trade, culture, economic and political center of Hungary. The city located on the coast of the Danube River became today’s Budapest with the unification of Buda, Pest, and Óbuda in 1873.

The city, which has a long history, dates back to the 1000 AD. It was home to different emperorships throughout history that had different cultural elements. In the 5th century AD, Huns started to invade the city, Attila found a new kingdom which we know Hungary today. Between the 6th – 9th centuries, Avars also lived in the region. Like most of other European cities, it was a part of the Roman Empire. While the Kingdom of Hungary was ruling the region, Ottomans invaded the city and the city became the center of Budin state of the Ottomans. The city had been taken back years later. After World War Two, the country was ruled by the communist regime and proclaimed democracy in 1989.

Where to go in Budapest

Buda Castle

In the 13th century, the castle was built after the Mongolian invasion to protect the city. Buda Castle offers visitors the most beautiful view of the city. It is possible to see buildings from different periods of world history in the castle and around.

With King Matthias Corvinus in the 15th century, the Buda Castle became the royal palace and aimed to show the wealth and power of the city. This period was the most popular and vigorous time with the visits of Italian artisans and craftsperson. Then the Buda region reflected more European impressions.

The Palace was the one place in the city that survived the war with the Ottomans. Although the palace rebuilt with different architectural features, it could not survive the next war and severely damaged. In 1541, Buda became the center of the Ottoman’s state of Budin. After years, it has taken back by Habsburgs in 1686. After it was destroyed in World War 2, it was rebuilt in the 1950s.

Chain Bridge

Chain Bridge was built to unite the cities Buda and Pest and the bridge is the symbol of the city Budapest. Because it performs the first in Europe, it means a lot for the city. Its length is 375 meters and its width is 16 meters.

Two stone lions made by sculptor Janos Marschalko are located on both sides of the bridge. For this reason, it is also known as the Lion Bridge (Széchenyi Chain Bridge). As rumor says, when a visitor said that the lion had no tongue, the sculptor jumped into the river and committed suicide.

Hungarian Parliament Building

Also known as Budapest Parliament Building hosts to the National Assembly of Hungarian. It is the third-largest parliament building in the world with its 96 meters high and 20 km long staircase. The balance between them symbolizes the balance between religion and state affairs. Imre Steindl was the designer of the building which was started to construct in 1885. 1000 people worked in the construction which was completed in 1902. Today, the building is being actively used by Hungarian assembly and it is home to the jewelry and crown of the Kingdom.

Türkçe Çevirisi

Budapeşte, Macaristan’ın başkentidir. Tarihi değerleriyle Avrupa’nın en turistik şehirlerindendir. Nüfusu 2016 yılının verisine göre 1,756 milyon, para birimi Forint’tir. Macaristan’ın en önemli ticari, kültürel, ekonomik ve politik merkezidir. Tuna Nehri’nin kıyısında yer alan şehir, 1873 yılında Budin, Peşte ve Obuda şehirlerinin birleşmesiyle günümüz Budapeşte’si olmuştur.

Köklü bir tarihe sahip olan şehrin kuruluşu MÖ binli yıllara kadar dayanır. Tarih boyunca farklı imparatorluklara ev sahipliği yapan şehirde, çeşitli kültürel izlere rastlanır. MS 5. yüzyılda Hunlar şehre akın etmeye başlayınca Attila bugün Macaristan olarak bildiğimiz yeni bir krallık kurdu. 6 – 9. yüzyıllar arasında Avarlar da bu bölgede yaşadı. Çoğu Avrupa şehirleri gibi Budapeşte de zamanında Roma İmparatorluğu’nun bir parçasıydı. Bölgede Macaristan Krallığı hakimken Osmanlı Devleti şehri işgal etti ve Budin eyaletinin merkezi yaptı. Yıllar sonra şehir geri alındı. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından komünist rejimle yönetilen ülkede 1989 yılındacumhuriyeti ilan etmiştir.

Budapeşte Gidilecek Yerler

Budin Kalesi

 Kale, 13. yüzyılda Moğol istilasından sonrası şehri korumak için inşa edilmiş. Saray kompleksi olarak kabul edilen bölgede, hem krallar yaşıyordu hem de ülke yönetiliyordu. Budin Kalesi, ziyaretçilere şehir manzarasının en güzel halini sunuyor. Kale ve çevresinde, tarihin farklı noktalarına şahitlik edebileceğiniz yapılara rastlamanız mümkün.

15. yüzyılda Kral Matthias Corvinus’un gelmesiyle, Budin Kalesi Kraliyet Sarayı olmuş ve şehrin zenginliğini ve gücünü göstermek amaçlanmıştır. Bu dönem, kalenin İtalyan sanatçı ve zanaatkar ziyaretleriyle en ünlü ve aktif dönemi olmuştur. Bu sayede Buda bölgesi, Avrupai bir hava yakalamıştır.

Osmanlı ile yapılan savaş sonrası şehirde geriye kalan tek yer, Saray’dı. Her ne kadar daha sonra çeşitli mimari özelliklerle yeniden inşa edilse de bir sonraki savaşı atlatamamıştır ve büyük miktarda zarar görmüştür. 1541 yılında Osmanlı’nın Budin eyalet merkezi olmuş ve 1686 yılında Habsburglar tarafından geri alınmıştır. İkinci Dünya Savaşı’nda tamamen yok edildikten sonra 1950lerde tekrar yapıldı. 

Zincir Köprü

Zincir Köprü, 19. yüzyılda Buda ve Pest şehirlerini birleştirmek için yapılmıştır ve Budapeşte’nin ikonudur. Avrupa’da bir ilki gerçekleştirdiğinden şehir için ayrı bir önem taşır. Uzunluğu 375 metre, genişliği ise 16 metredir. 

Heykeltıraş Janos Marschalko tarafından yapılan iki taş aslan köprünün iki yakasında yer alıyor. Bu nedenle Aslanlı Köprü olarak da bilinir. Söylentiye göre, köprü açılışında bir ziyaretçinin aslanın dilinin olmadığını söylemesi üzerine heykeltıraş nehre atlayarak intihar atmıştır. 

Macaristan Parlamento Binası

Budapeşte Parlamento Binası olarak da bilinen bina, Macaristan Ulusal Meclisi’ne ev sahipliği yapmaktadır. 96 metre yüksekliği, 20 km uzunluğundaki merdivenleriyle dünyanın en büyük üçüncü parlamento binasıdır. Saint Stephen Bazilikası ile aynı yüksekliktedir ve Budapeşte’nin en yüksek binası olma özelliğini paylaşıyorlar. Aralarındaki denge, din ve devlet işleri arasındaki dengeyi sembolize etmekte. Yapımına 1885 yılında başlanan binanın tasarımcısı Imre Steindl’dır. 1902 yılında tamamlanan yapının inşasında 1000 kişi çalışmıştır. Günümüzde Macar meclisi tarafından aktif olarak kullanılmakta ve kraliyet mücevher ve tacına da ev sahipliği yapmaktadır. 

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.