Bulgaristan İngilizce Tanıtımı ( Kısa )


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Bulgaria’s survey is 110.994 and its culture, nature and historical beauties attracts many tourists every year. Especially nature tourism is very developed in every season of the year. Country is between the east and west (Asia and Europe) and from past to today Thracians, Slavs, Byzantines and Ottomans ruled in that lands. The country is ruled by Parliamentary Democracy.

Bulgaria’s capital city is Sophia and Sophia is one of the richest cities in terms of culture of the world. Students around the world prefer this city for their university education. So, country always develops its museums, libraries and searching centers. 

Rila Abbey which is Balkan’s biggest Orthodox abbey is in the list of UNESCOs. Plovdiv, Varna, Burgas, Ruse, Stara Zagora, Pleven, Sliven, Dobrich, Shumen are the most important cities of Bulgaria. Sophia is the capital city and the biggest city of the country. The other districts which are worth to see are; Pamporovo Skiing Center, Sunny Beach and Svilegrad. 

Bulgaria has Romania in the north, Serbia and Macedonia in the west, Turkey and Greece in the south and Black Sea in the east. It is one of the countries which is in Balkan Peninsula. 

Country’s official language is Bulgarian which belongs to Indian-European language family. Language uses Cyrillic alphabet and it is known as a little bit hard to learn among the roman alphabet users. Bulgarian also is the first Slavonic language which was written down. 

Most of the population adopts Christianity as religion in the country. In terms of sectarian, many Christians are Orthodox in Bulgaria. Except of Christians, there is a big number of Muslims which are called as “Pomak”. There are also Jews, Gregorian and Alawites. 

After Romans and Byzantines; Ottoman Empire ruled Bulgaria. Bulgaria has become a member of European Union in 2007. 

Summer starts in June and ends in October in Bulgaria. Winter generally occurs between December and February and a lot of tourists go this small country for skiing in winter. Winters are also called as “skiing season” because of this reason. Average temperature level is between 0 and 22 among the year. 

After first and second world war, economy of the country became weak however, thanks to reforms which comes with European Union membership makes a development in the economy. Today Bulgaria exports many different products to the other countries such as solid mineral fuel, oily seed, fruits, tree, wood stuff, plastic and lead. 

If you are looking for places to see or activities to do, we can say that you are lucky. Because Bulgaria is famous with its skiing season. Except of this, in summer you can enjoy with beaches and sea sides. Night clubs and pubs are also well designed to satisfy tourists and students. Especially Sophia is preferred by tourists because you can have your dinner in company with a lovely music and beautiful nature. 

There are also very beautiful festivals in Bulgaria which addresses almost every taste. International Masquearade Festival which is organized to remember Pagan traditions, Sophia International Film Festival, Kukerlandia Festival which is a kind of mask and costume party, Sophia Jazz Festival, Bulgaria Salsa Festival and Varna Summer Festival are the most known festivals in Bulgaria. 

The country has many different ethnicities from all around the world so we can say that it has a rich cuisine. Mediterranean cuisine, Turkish cuisine and European cuisine gives Bulgarians a variety in dishes. 

Do not forget to book early if you are planning to go to Bulgaria to benefit low prices. 

We wish you a very pleasant holiday!

Türkçe Çevirisi

Bulgaristan’ın yüz ölçümü 110.994 m2 dir ve ülkenin kültürel, doğal ve tarihi güzellikleri her yıl pek çok turisti kendine çekmektedir. Özellikle doğa turizmi her mevsim oldukça gelişmiş durumdadır. Ülke doğu ve batının arasında (Asya ve Avrupa) bulunur ve geçmişten bugüne Traklar, Slavlar, Bizanslılar ve Osmanlılar bu topraklarda hüküm sürmüştür. Şu an ise ülke Parlamenter Demokrasi ile yönetilmektedir.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’dır ve Sofya kültürel anlamda dünyanın en zengin şehirlerinden biridir. Dünya üzerinde pek çok öğrenci üniversite eğitimi için bu ülkeyi tercih ettiği için Bulgaristan özellikle müze, kütüphane ve araştırma merkezleri alanında epey ilerlemiş durumdadır. 

Balkanların en büyük Ortodoks kilisesi olan Rila Manastırı burada bulunur ve UNESCO dünya mirası listesinde yer alır. Plovdiv, Varna, Burgaz, Ruse, Stara Zagora, Plevne, Sliven, Dobrich ve Şumnu Bulgaristan’ın en önemli şehirleridir. Ülkenin en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti ise Sofya’dır. Görmeye değer diğer bölgeler ise Pamporovo Kayak Merkezi, Sunny Plajı ve Svilegrad şeklindedir. 

Bulgaristan’ın kuzeyinde Romanya, batısında Sırbistan ve Makedonya, güneyinde Türkiye ve Yunanistan ve doğusunda Karadeniz yer almaktadır. Balkan Yarımadası’nda yer alan ülkelerden biridir ayrıca. 

Ülkenin resmi dili, Hint-Avrupa dil ailesine ait olan Bulgarca’dır. Bu dil Kiril Alfabesi kullanır ve Latin Alfabesi kullananların arasında biraz öğrenmesi zor bir dil olarak tanınır. Ayrıca Bulgarca, ilk yazıya dökülen Slav dilidir. 

Nüfusun büyük kısmı Hristiyan’dır bu ülkede. Mezhepler açısından ise Hristiyanların büyük çoğunluğu Ortodoks’tur. Hristiyanlar dışında Bulgaristan’da “Pomak” denilen Müslümanların sayısı da epey fazladır. Ayrıca Yahudiler, Gregoryanlar ve Aleviler de ülkede yaşamaktadırlar. 

Romalılar ve Bizans’tan sonra, ülke Osmanlı İmparatorluğu tarafından yönetilmiştir. Bulgaristan 2007 yılında Avrupa Birliği’ne üye olmuştur. 

Yaz mevsimi haziran ayında başlar ve ekim ayında sona erer. Kışlar genellikle Aralık ve Şubat arasında hüküm sürer ve pek çok turist bu minik ülkeye kışın kayak turizmi amacıyla gider. Bu yüzden de kışlara “kayak sezonu” da denmektedir. Ortalama sıcaklık seviyeleri yıl boyunca 0 derece ve 22 derece arasında seyretmektedir. 

Birinci ve İkinci Dünya Savaşı’nın ardından, ülke ekonomisi gittikçe zayıflamıştır. Fakat Avrupa Birliği üyeliği ile gelen reformlar sayesinde ekonomi epey gelişmiştir. Bugün Bulgaristan, katı mineral yağ, yağlı tohum, meyve, ağaç, ahşap ürünler, plastik ve kurşun gibi pek çok farklı ürünü ihraç etmektedir. 

Görülecek yerler ya da yapılacak aktiviteler konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, Bulgaristan tercihiyle şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Zira Bulgaristan özellikle kayak mevsimi ile ünlüdür. Bunun dışında yazları da deniz kıyıları ve plajları sayesinde oldukça hoş vakit geçirebilirsiniz. Turistleri ve öğrencileri de etkilemek adına gece kulüpleri ve barları da kaliteli diyebiliriz. Özellikle Sofya turistler tarafından çok tercih ediliyor çünkü bu şehirde şahane bir doğa ve hafif müzik eşliğinde akşam yemeğinizi yiyebilmektesiniz. 

Ayrıca Bulgaristan’da hemen hemen her zevke hitap eden pek çok festival de düzenleniyor. Pagan geleneklerini unutturmamak adına düzenlenen Uluslararası Masquearade Festivali, Sofya Uluslararası Film Festivali, bir tür maske ve kostüm partisi olan Kukerlandia Festivali, Sofya Caz Festivali, Bulgaristan Salsa Festivali ve Varna Yaz Festivali ülkede en bilinen festivallerdir. 

Ayrıca Bulgaristan dünyanın hemen her yerinden farklı etnik kökeni bünyesinde barındırmaktadır bu sebeple de zengin bir mutfağa sahip olduğunu söyleyebiliriz. Akdeniz mutfağı, Türk mutfağı ve Avrupa mutfağı Bulgarlara çok çeşitli yemek türleri kazandırmıştır. 

Bulgaristan’da uygun fiyatlardan yararlanabilmek için erken rezervasyon yapmayı unutmayın. 

Umarız çok hoş bir tatil geçirirsiniz!

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.