Doğu Anadolu Bölgesi İngilizce Tanıtımı ( Kısa )


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

THE EASTERN ANATOLIA REGION

The Eastern Anatolia Region is located in the eastern part of Turkey.  Occupying the 21% of the total area of the country, the Eastern Anatolia Region is one of the largest regions with its 163.000 square kilometers of land.

According to the census of 2018, the Eastern Anatolia Region has nearly 6 million inhabitants. Despite the fact that there are 14 cities in the region, the majority of the people live in the rural areas. On the other hand, it’s important to note that the Eastern Anatolia Region is the most thinly populated region of the country. Besides that, the major economic activities of the people living in the region are livestock farming, beekeeping, and mining. It’s a fact that the region has a remarkable contribution to the country’s economy in producing meat products and dairy products. It’s possible to comment that due to the land structure, which is rough, rocky and mountainous, agricultural activities are not among the best things to do around the Eastern Anatolia Region. Also, the fact that the region has continental climate is one of the many other factors that make it difficult to be involved in productive and effective farming activities in the region.

Apart from all these, tourism activities can be considered as one of the most important things related to the Eastern Anatolia Region. There are many favorable places to visit and these places attract millions of people every year. The region, as a whole, has many different characteristics and a perfect diversity. For example, while the magnificent mountains provide a lot of opportunities for mountaineering and winter sports, the astonishing landscapes and historical places such as the Mount Nemrut, along with many great forests and waterfalls, offer perfect natural treasures to their visitors.

The region has a lot of historical places as a result of being a part of Mesapotamia. The Mount Nemrut, the ruined city of Ani near the city of Kars, the Ishak Pasha Palace in Erzurum, the Silkroad, along with many Ottoman caravansaries, mosques, and Byzantine monasteries provide great opportunities for the visitors to see as well as making it possible to experience the perfect artistic forms of the buildings. As well as being a perfect place for historical buildings, the region has many natural wonders. For example, the Lake Van, which is the greatest lake of Turkey, is a stunning lake with its deep blue waters.Doğu Anadolu Bölgesi

Doğu Anadolu Bölgesi, Türkiye’nin doğusunda bulunmaktadır. Ülke topraklarının %21’ini oluşturan bölge, 163.000 kilometre kare topraklarıyla ülkenin en büyük bölgelerinden biridir.

2018 nüfus sayımlarına göre, bölgede yaklaşık olarak 6 milyon kişi yaşamaktadır. Bölgede 14 şehir bulunmasına karşın nüfusun büyük çoğunluğu kırsal alanlarda yaşamaktadır. Diğer taraftan şunu da belirtmek gerekir ki Doğu Anadolu Bölgesi, ülkenin en az nüfusuna sahip bölgesidir.  Bunun yanı sıra, bölgede yaşayan insanların başlıca ekonomik faaliyetleri hayvancılık, arıcılık ve madenciliktir. Bölge, et ve süt ürünleri üretimiyle ülke ekonomisine önemli derecede katkı sağlar. Ayrıca, engebeli, dağlık ve kayalık araziler sebebiyle tarım faaliyetleri bölgede çok tercih edilmez. Aynı zamanda, bölgedeki karasal iklim de etkili ve verimli tarım yapmayı güçleştiren pek çok faktörden biridir.

Bunların dışında, turizm faaliyetleri de bölgeyle ilgili en önemli şeylerden biri olarak düşünülebilir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde gezilecek pek yer bulunur ve buralar her yıl milyonlarca insanı cezbeder. Bölge genel olarak çok farklı özelliklere ve mükemmel bir çeşitliliğe sahiptir. Örneğin, muhteşem dağlar dağcılık ve kış sporları için pek çok fırsat sunarken, büyük ormanlar, şelaleler ve Nemrut Dağı gibi muazzam manzaralar, tarihi yerler ziyaretçilerine mükemmel doğal zenginlik sunar.

Mezapotamya’nın bir parçası olması nedeniyle bölgede pek çok tarihi mekan bulunur. Nemrut Dağı, Kars  şehri yakınlarındaki terk edilmiş Ani şehri, Erzurum’daki İshak Paşa Sarayı, pek çok Osmanlı kervansarayları, camileri ve Bizans manastırları ile birlikte İpek Yolu ziyaretçilere pek çok fırsat sunar ve bu tarihi yapıların sanatsal formlarını görmelerine olanak tanır. Tarihi yapılar bakımından mükemmel bir yer olmanın yanı sıra bölgede pek çok doğa harikası da mevcuttur. Örneğin Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü masmavi sularıyla muhteşem bir göldür.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.