Edinburgh İngilizce Tanıtımı ( Kısa )


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Edinburgh has been known as the capital of Scotland since 1437. Edinburgh has a long history and is the second largest city after Glasgow. With its location close to the North Sea, the maritime activities are highly developed. Considered as one of the most beautiful looking cities in Europe, the city attracts the attention of tourists with its intertwined history. Known for its medieval and Georgian architecture, Edinburgh welcomes thousands of tourists every year.

The culture of the University of Edinburgh and the Scottish Enlightenment, as well as the newly developed and classical style of the New City architecture, gave Edinburgh the title of “Athena of the North”. The main street of the city is very famous in this historic city built on the rocks. Various parts of the city are included in the UNESCO World Heritage List and classified as protected areas.

The Most Famous Places

 • Edinburgh Castle: Edinburgh Castle, in the center of Edinburgh, one of the most important and attractive tourist attractions of the Scottish capital, is one of the city’s most important tourist spots. The castle was built on a rock that was once an active volcano. Built in the early Middle Ages, the castle was restored from time to time but has survived for many years.
 • St. Giles Cathedral: St Giles Cathedral is one of the most popular tourist attractions in Edinburgh. The cathedral, with its charming architecture, has influenced many people with its medieval influences. At the same time, according to popular beliefs in the city, this building is the protector of Edinburgh.
 • Balmoral Hotel: Balmoral Hotel is one of Edinburgh’s favorite attractions in the heart of the city. The hotel is famous for its gigantic clock in the tower, which has become a landmark of the city. The height of the tower is 58 m. The hotel also has a total of 188 rooms, 20 of which are suites.
 • St. Cuthbert Church: Built on the remains of 6 churches, this structure was opened on May 31, 1896. The most famous features of the church are its stained glass windows and large marble armchairs. It was built under the influence of the Italian Renaissance. It is open daily from Monday to Friday.
 • St. Andrew and St. St. George Church: The church was built in 1784 and has an elliptical shape. Military engineer Andrew Fraser developed the building. The interior of the church is decorated with ceiling rosettes bearing traces from the ancient Roman period. The church is visited free of charge every day of the week and hosts various music events. There is also a café in the church where various works of art are displayed.
 • University of Edinburgh: The University of Edinburgh is not only an educational institution, but also a historic building. Founded in 1583, the university is a UNESCO World Heritage Site. The University of Edinburgh, one of the most prestigious universities in the world, has trained many famous names. Celebrities such as David Hume, Charles Darwin, Robert Stevenson and Conan Doyle have studied at the University of Edinburgh.

The Most Famous Foods

 • Cock a Leekie: Leek is a famous soup made in Edinburgh with a mixture of chicken and potatoes.
 • Haggis: It is a kind of main dish made using lamb’s internal organs such as liver, heart and lung.
 • Angus meat: Angus meat is widely consumed in Edinburgh.
 • Oatmeal: Oatmeal is a must-have for a traditional Scottish breakfast and is very popular.
 • Cranachan: Creamy dessert made with chocolate and forest fruits. Cranachan is a famous dessert type in Edinburgh.
 • Whiskey and beer: Scotland is the first drink that comes to mind whiskey. Whiskey is widely consumed in Edinburgh. The most consumed beverage after whiskey is beer.

Türkçe Çevirisi

Edinburgh,  1437 yılından beri İskoçya’nın başkenti olarak bilinmektedir. Oldukça eski bir tarihe sahip olan Edinburgh, Glasgow’dan sonra ülkenin ikinci büyük kentidir. Kuzey denizine yakın bir konumda olmasıyla denizcilik faaliyetleri oldukça gelişmiştir. Avrupa’nın en güzel görünümlü kentlerinden biri olarak kabul edilen şehir, tarihle iç içe olmasıyla turistlerin ilgisini çekmektedir. Orta Çağ ve Georgian dönemlerine ait mimarisiyle ünlü olan Edinburgh, her yıl binlerce turist ağırlamaktadır.

Edinburgh Üniversitesi ve İskoç Aydınlanması’nın etkisiyle artan kültür düzeyi ile bununla beraber yeni oluşan ve klasik tarzdaki Yeni Şehir mimarisi, Edinburgh’ya “Kuzeyin Atinası” unvanını kazandırmıştır. Kayaların üstüne kurulu olan bu tarihi şehirde, şehrin ana caddesi oldukça ünlüdür. Şehrin çeşitli noktaları ise UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıp korunması gereken alanlar içinde sınıflandırılmıştır.

En Ünlü Yerler

 • Edinburgh Kalesi: Edinburgh Kalesi, Edinburgh’un merkezinde, İskoç başkentinin en önemli ve cazip turistik cazibe merkezlerinden biri olan kale, şehrin en önemli turistik noktalarındadır. Kale, bir zamanlar aktif bir yanardağ olan bir kaya üzerine kurulmuştur. Orta Çağ’ın başlarında inşa edilen kale, zaman zaman restore edilse de uzun yıllar ayakta kalmıştır.
 • St. Giles Katedrali: St Giles Katedrali, Edinburgh’daki en popüler turistik yerlerden biridir.

Büyüleyici mimarisiyle katedral, Orta Çağ esintileri taşımasıyla birçok kişiyi etkilemiştir. Aynı zamanda kentteki yaygın inanışlara göre bu bina, Edinburgh’un koruyucusudur.

 • Balmoral Otel: Balmoral Hotel, şehrin kalbinde yer alan ve Edinburgh’un gözde mekanlarından biri olan mekanlardan biridir. Otel, şehrin simgesi haline gelen kulede devasa saatiyle ünlüdür. Kulenin yüksekliği 58 m’dir. Aynı zamanda otelde 20’si süit olmak üzere toplam 188 oda bulunmaktadır.
 • St. Cuthbert Kilisesi: 6 kilise kalıntısı üzerine inşa edilen bu yapı, 31 Mayıs 1896 yılında açılmıştır. Kilisenin en ünlü özellikleri vitray pencereleri ve büyük mermer koltuklarının olmasıdır. İtalyan dönemi Rönesans’ından etkilenilerek inşa edilmiştir. Pazartesi ile Cuma arasında her gün ziyarete açıktır.
 • St. Andrew ve St. George Kilisesi: 1784 yılında inşa edilen kilise eliptik şeklindedir. Binayı askeri mühendis Andrew Fraser geliştirmiştir. Kilisenin içi antik Roma döneminden izler taşıyan tavan rozetleriyle süslüdür.  Haftanın her günü ücretsiz ziyaret edilen kilise, çeşitli müzik etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda kilisede çeşitli sanat eserlerinin de sergilendiği bir kafe mevcuttur.
 • Edinburgh Üniversitesi: Edinburgh Üniversitesi yalnızca bir eğitim kurumu değil, aynı zamanda tarihi bir yapıdır. 1583 yılında kurulan üniversite,  UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri olan Edinburgh Üniversitesi, birçok ünlü ismi yetiştirmiştir. David Hume, Charles Darwin, Robert Stevenson, Conan Doyle gibi ünlüler Edinburgh Üniversitesi’nde eğitim almıştır.

En Ünlü Yemekler

 • Cock a Leekie: Pırasa, tavuk ve patates karışımıyla yapılan ve Edinburgh’ta çok ünlü bir çorba türüdür.
 • Haggis: Kuzunun karaciğer, kalp, akciğer gibi iç organları kullanılarak yapılan bir tür ana yemektir.
 • Angus eti: Angus eti, Edinburgh’ta oldukça tüketilmektedir.
 • Yulaf lapası: Yulaf lapası, geleneksel İskoç kahvaltısında mutlaka bulunan bir yiyecektir ve oldukça popülerdir.
 • Cranachan: Çikolata ve orman meyveleriyle yapılan kremalı tatlı Cranachan, Edinburgh’ta oldukça ünlü bir tatlı türüdür.
 • Viski ve bira: İskoçya denilince akla ilk gelen içki viskidir. Viski, Edinburgh’ta çok tüketilmektedir. Viskiden sonra en çok tüketilen içecek ise biradır. 
Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.