Gaziantep İngilizce Tanıtımı (Kısa)


Gaziantep İngilizce Tanıtımı (Kısa)

Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Gaziantep Introduction

Among the people known as the city of Antep, located at the intersection of Turkey’s Southeastern Anatolia and the Mediterranean. Gaziantep is one of Turkey’s most sophisticated cities, is quite developed in terms of industry and commerce. The city also attracts many tourists every year with its rich cuisine.

Gaziantep’s Population, Area and Licence Code

According to data for 2019, which is the most populous city of Gaziantep 2.069.364’t 8. Turkey’s population. The surface area of ​​the city is 6,803 km² and the plate code has been officialized as 27.

Districts of Gaziantep

According to the census data revealed in 2019, the most populous district of Gaziantep is Şahinbey and the least populated district is Karkamış. Gaziantep has 9 districts. These are: Araban, İslahiye, Karkamış, Nizip, Nurdağı, Oğuzeli, Şahinbey, Şehitkamil and Yavuzeli.

History of Gaziantep

Gaziantep, which has the oldest history in Turkey and is one of the city still used as living space. Dülük, which is close to the current borders of the city, has been accepted as the oldest ancient city in this region. The deep-rooted history of Gaziantep dates back to the Paleolithic Age, at the same time, many excavations dating from the Bronze Age are found here.

The city, which was under the rule of the Babylonian Empire in the first period of its establishment, later joined the territory of the Hittites, Egyptians, Meds, Assyrians and Persians and the Byzantine Empire respectively. After the victory of Alp Arslan in the Battle of Manzikert in 1071, Gaziantep, which passed into the city Seljuk rule, did not remain under the rule of Seljuk for a long time, but joined the Ayyubis, Dulkadiroğulları and Mamluk State.

The city, which was called Ayıntap at that time, passed under the rule of the Ottoman Empire in 1516 after the victory of Yavuz Sultan Selim in the Battle of Mercidabık. Evliya Çelebi, who visited Gaziantep twice during these periods, stated that he admired the city.

The city, which was left to France after the First World War, was defended heroically by the people and was entitled to receive the title of Gazi.

Places To See In Gaziantep

Şahinbey War Museum

This museum is one of the first places visited by everyone who comes to Gaziantep. Standing out with its food culture, Antep is also known for its struggle in the War of Independence. Not only those experienced during the war period, but also the socio-economic change experienced by the people are described in detail. You should definitely visit this museum!

Coppersmith Bazaar

Would it be possible to go to Gaziantep and stop by Bakırcılar Bazaar? In the place, which is the most famous bazaar of Gaziantep, it is possible to see the craftsmen who process copper in every corner. You can buy many souvenirs from this market.

Zincirli Bedesten Bazaar

Another place you should see in Gaziantep, famous for its bazaars, is Zincirli Bedesten Bazaar. Spices and souvenirs are sold in the bazaar built by Hüseyin Pasha, Darendeli in the 17th century.

Customs Inn

There are many shops and workshops in Customs Inn, which is a historical inn where you can find all the crafts that are still in Gaziantep. If there is a handicraft you are curious about, you can go here and watch their works. You can also drink Turkish coffee at the inn, where two different coffees are cooked in one cup. We have no doubt that you will go here and have a good time.

Gaziantep Castle

It came to a very famous building in the center of Gaziantep: Gaziantep Castle. The building, which was used to observe the city in the Roman period, is open to visitors as a museum today.

Naib Turkish Bath

The Naib Bath, which Evliya Çelebi talked about when visiting the city, is one of the important structures of Gaziantep. The bath, built in 1640, has been restored and ready for visitors.

Zeugma Mosaic Museum

Zeugma Mosaic Museum, which is visited by many visitors from the world, is one of the most famous places in Gaziantep. The second largest mosaic museum in the world, the museum exhibits over 2000 mosaics. If you visit Gaziantep, you should see this museum.

Zeugma Ancient City

Ancient City BC The ancient city, which was founded by Alexander the Great in 300 under the name “Selevkia Euphrates”, took this name during the Roman Empire. If you want to witness a long history, you should visit the Ancient City of Zeugma.

How To Go To Gaziantep?

It is quite easy to go to Gaziantep, which is located at the intersection of many roads. If you want to visit Gaziantep, you can go to the city by highway and airway.

Government in Gaziantep

Republic of Turkey’s largest Gaziantep Metropolitan Municipality which is considered one of the most qualified name of the local government is the Chairman of the Metropolitan Municipality. The mayor takes office with local elections held every 5 years. The most authoritative name in the city, also known as the representative of the central government, is the Governor.

Gaziantep Tanıtımı

Halk arasında Antep olarak da bilinen kent, Türkiye’nin Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin kesişme noktasında bulunmaktadır. Türkiye’nin en gelişmiş kentlerinden biri olan Gaziantep, sanayi ve ticaret açısından da oldukça gelişmiştir. Kent aynı zamanda zengin mutfağıyla da her yıl birçok turistin ilgisini çekmektedir.

Gaziantep’in Nüfusu, Yüzölçümü ve Plaka Kodu

2019 yılı verilerine göre Türkiye’nin en kalabalık 8. şehri olan Gaziantep’in nüfusu 2.069.364’tür. Şehrin yüzölçümü 6,803 km² olup, plaka kodu ise 27 olarak resmiyet kazanmıştır.

Gaziantep’in İlçeleri

2019 yılında ortaya konan nüfus sayım verilerine göre, Gaziantep’in en kalabalık ilçesi Şahinbey, nüfusu en az olan ise Karkamış ilçesidir. Gaziantep’in 9 adet ilçesi vardır. Bunlar: Araban, İslahiye, Karkamış, Nizip, Nurdağı, Oğuzeli, Şahinbey, Şehitkamil ve Yavuzeli’dir.

Gaziantep’in Tarihi ve Tarihçesi

Gaziantep, Türkiye’de en eski tarihe sahip olan ve hala yaşam alanı olarak kullanılan kentlerin başında gelmektedir.  Kentin günümüzdeki sınırlarına yakın olan Dülük, bu bölögedeki en eski antik kent olarak kabul edilmiştir. Gaziantep’in köklü tarihi Paleolitik Çağa değin uzanmakta, aynı zamanda burada Tunç Devrinden de kalma birçok kazıya rastlanmaktadır.

Kurulduğu ilk dönemde Babil İmparatorluğunun egemenliği altında olan kent, daha sonra sırasıyla Hititler, Mısırlar, Medler, Asurlular ve Persler ve Bizans İmparatorluğu’nun topraklarına katılmıştır. 1071 yılında Alp Arslan’ın Malazgirt Savaşı’ndaki zaferinden sonra kent Selçuklu yönetimine geçen Gaziantep, uzun süre Selçuklu hakimiyetinde kalmamış, Eyyubiler, Dulkadiroğulları ve Memlük Devletine katılmıştır.

O dönemlerde ismi Ayıntap olan şehir, 1516 yılında Yavuz Sultan Selim’in Mercidabık Muharebesi’ndeki zaferinden sonra Osmanlı İmparatorluğu yönetimine geçmiştir. Bu dönemlerde 2 kez Gaziantep’i ziyaret eden Evliya Çelebi, kente hayranlık duyduğunu belirtmiştir

1.Dünya Savaşı’nın ardından Fransa’ya bırakılan kent, halk tarafından kahramanca savunulmuş ve Gazi unvanını almaya hak kazanmıştır.

Gaziantep’te Görülecek Yerler

Şahinbey Savaş Müzesi

Bu müze, Gaziantep’e gelen herkesin ilk önce ziyaret ettiği yerlerin başında gelmektedir. Yemek kültürüyle ön plana çıkan Antep, Kurtuluş Savaşında verdiği mücadele ile de adından söz ettirmektedir. Müzede yalnızca savaş döneminde yaşanılanlar değil, aynı zamanda halkın yaşadığı sosyoekonomik değişim de ayrıntısıyla anlatılmaktadır. Bu müzeyi kesinlikle ziyaret etmelisiniz!

Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep’e gidip de Bakırcılar Çarşısına uğramadan olur mu hiç? Gaziantep’in en ünlü çarşısı olan mekanda, her köşede bakır işleyen zanaatkarları görmek mümkündür. Bu çarşıdan birçok hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

Zincirli Bedesten Çarşısı

Çarşılarıyla ünlü Gaziantep’te görmeniz gereken bir diğer mekan da Zincirli Bedesten Çarşısı. 17. yüzyılda Darendeli Hüseyin Paşa’nın yaptırdığı çarşıda, baharatlar ve hediyelik eşyalar satılmaktadır.

Gümrük Hanı

Gaziantep’te hala sürdürülen tüm zanaatları bir arada bulabileceğiniz tarihi bir han olan Gümrük Hanı’nda birçok dükkan ve atölye vardır. Eğer merak ettiğiniz bir el sanatı varsa buraya giderek, onların yapılışlarını izleyebilirsiniz. Aynı zamanda handa, iki farklı kahvenin tek fincanda pişirildiği Türk kahvesi de içebilirsiniz. Buraya gidip güzel vakit geçireceğinize hiç şüphemiz yok.

Gaziantep Kalesi

Gaziantep’in merkezinde yer alan oldukça meşhur bir yapıya geldi sıra: Gaziantep Kalesi. Roma döneminde şehrin gözlemlenmesi için kullanılan yapı, günümüzde müze olarak ziyaretçilere açıktır.

Naib Hamamı

Evliya Çelebi’nin kenti ziyaret ettiği dönemlerde bahsettiği Naib Hamamı da, Gaziantep’in önemli yapılarının başında gelmektedir. 1640 yılında inşa edilen hamam, restore edilerek ziyaretçilere hazır duruma gelmiştir.

Zeugma Mozaik Müzesi

Dünyadan birçok ziyaretçinin uğradığı Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep’in en meşhur yerlerinden biridir. Dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi olan müze, 2000 yılı aşkın mozaikleri sergilemektedir. Gaziantep’i ziyaret ederseniz, bu müzeyi görmelisiniz.

Zeugma Antik Kenti

Antik Kent M.Ö. 300 yılında Büyük İskender tarafından ”Selevkia Euphrates” ismi ile kurulan antik kent, Roma İmparatorluğu döneminde bu ismi almıştır. Uzun süreli bir tarihe tanıklık etmek istiyorsanız, Zeugma Antik Kenti’ni ziyaret etmelisiniz.

Gaziantep’e Nasıl Gidilir?

Birçok yolun kesişim noktasında bulunan Gaziantep’e gitmek oldukça kolaydır. Gaziantep’i ziyaret etmek isterseniz karayolu ve havayoluyla kente gidebilirsiniz.

Gaziantep’te Yönetim

Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük Büyükşehir Belediyelerinden biri olarak kabul edilen Gaziantep’te yerel yönetimin en yetkili ismi Büyükşehir Belediye Başkanı’dır. Belediye Başkanı, 5 yılda bir yapılan yerel seçimler ile göreve gelmektedir. Kentte aynı zamanda merkezi yönetimin temsilcisi olarak bilinen en yetkili isim Vali’dir.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.