Kocaeli İngilizce Tanıtımı (Kısa)


Kocaeli İngilizce Tanıtım

Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Because of its strategic location, Kocaeli is the city with the most advanced industry after Istanbul. It came to the forefront in the field of industry and commerce, so it is one step behind in the field of tourism. However, it still attracts many visitors with its cultural and historical beauties. We have written general information you need to know about Kocaeli which is one of the most important cities. We wish you good reading for this post, where you can see the English and Turkish versions!

 

Kocaeli’s Surface Area and Population

The surface area of ​​Kocaeli is 3.626 km². The population is 1,906,391 according to the latest data.

 

Kocaeli’s Neighbouring Provinces

The neighboring provinces of Kocaeli, which is from far to the close ones are as the following:

 • İstanbul
 • Yalova
 • Bursa
 • Sakarya

Kocaeli’s Districts

 • Başiskele
 • Çayırova
 • Darıca
 • Derince
 • Dilovası
 • Gebze
 • Gölcük
 • İzmit
 • Kandıra
 • Karamürsel
 • Kartepe
 • Körfez
 • Kocaeli

 

Brief History of Kocaeli

As a result of the researches, settled life has been found since 3000 BC. The first evidence of life in Izmit dates back to the 12th century. The Phrygians protected the region at that time. Later on, a group of immigrants from Greece settled in the region where Başiskele is located today.

Akça Koca, the governor of the Hendek and Adapazarı regions of the time, conquered there by himself during the time of Orhan Gazi and and as a result, the city was captured by the Ottoman State. In the Ottoman period, the name of the city was Smiti, which meant “gathering” in Greek. Later, his name became Izmit.

After staying in Istanbul until 1888, Izmit became a separate city. The city, which was under British and Greek occupation before the War of Independence, joined the Turkish territory on June 28, 1921. Kocaeli has been one of the fastest growing cities in the industry with the Republic.  The reason for this is its proximity to Istanbul and the transportation is very easy.

 

Places to go in Kocaeli

 1. The Museum Of Osman Hamdi Bey

You should definitely see the mansion of Osman Hamdi Bey, one of the most famous Turkish painters who lived in the Ottoman period. Osman Hamdi Bey lived in this mansion for 26 years. He also completed his valuable works here. You can see his valuable works such as The Tortoise Trainer, the Girl Who Planted the Vase. It is open to free visits every day, except Mondays.

 

 1. The Clock Tower of Izmit

You should definitely see this unique clock tower which is in Kemalpaşa Neighborhood. It is one of the symbols of the city. It was built in 1902 due to the 25th anniversary of Abdulhamit the second’s throne. Different architectural features are exhibited on each floor of this four-storey clock tower. As night lighting is also quite eye-catching, we recommend you to see it especially in the evening.

 

 1. İzmit Palace

 

Izmit Palace, also known as Kasr-I Humayun, is located next to the Clock Tower.

It is the first palace built outside of Istanbul.

It served as the Izmit Museum until the 1999 earthquake. Since it was severely damaged after the earthquake, it entered a large-scale restoration period. It has been opened as a Palace Museum since 2007. It is open to visitors every day except Mondays.

 

 1. Maşukiye

 

It belongs to Kartepe district of Kocaeli. It is 1.5 kilometers away from Istanbul. That’s why many people come here to vacation.  It is like a place from heaven. While there is a Sapanca lake on one side, there are skirts of Kartepe on the other side. You can reach Maşkiye by buses numbered 261 and 265 from Kocaeli.

 

 1. Ballıkayalar Nature Park

If you are looking for a place where you can walk in the fresh air, camp or picnic, you should definitely go to Ballıkayalar Nature Park, 10 km from Gebze. We’re telling you!

 

 1. Kefken

Kefken, located in the district of Kandira, is one of the most popular holiday destinations in Kocaeli. Many people visit here in summer thanks to its air like blue and blue sea. Kumcağız and Kovanağzı beaches are the most preferred Black Sea beaches. We strongly recommend you to watch the sunset on the Erim Hill in Kefken.

 

 1. Kartepe

One of the most attracting points of winter tourism is Kartepe. It constitutes the summit of Samanlı Mountains. Because it is 1 hour away from Istanbul, many people prefer here for the weekend. You can ski by watching the view of Lake Sapanca. You can come here not only in winter but also in spring and summer to have nature walks or barbecue.

 

Tourism Areas of Kocaeli

Historical tourism, cultural tourism and winter tourism are prominent tourism areas in Kocaeli, which has many historical and cultural riches.

 

How to go Kocaeli?

If you prefer to use air transportation, you can go to Sabiha Gökçen airport in Istanbul and go to Izmit Bus Terminal by bus number 250 departing in the airport. If you use the bus, bus transportation to İzmit is provided from anywhere in Turkey. Urban transportation is also highly developed. You can also use city buses and Gebze-Harem minibuses while traveling in the city.

 

 

Kocaeli stratejik konumu sayesinde, İstanbuldan sonra Türkiye’nin en gelişmiş sanayisine sahip şehirdir. Sanayi ve ticaret alanında öne çıkmıştır ve bu yüzden turizm alanında bir adım geride kalmıştır. Ama yine de kültürel ve tarihi güzellikleri ile birçok ziyaretçiyi kendisine çekmektedir. Biz de bu önemli şehirlerimizden biri olan Kocaeli hakkında bilmeniz gereken genel bilgiler yazdık. İngilizce ve Türkçe versiyonlarını görebileceğiniz bu yazımız için iyi okumalar dileriz!

Kocaeli’nin Yüzölçümü ve Nüfus Sayısı

Kocaeli’nin Yüzölçümü 3.626 km² dir. Nüfusu ise son verilere göre 1.906.391 dir.

Kocaeli’nin Komşu İlleri

Kocaeli’nin komşu illeri, uzaklıklarına göre en uzaktan yakına doğru, şu şekildedir:

 • İstanbul
 • Yalova
 • Bursa
 • Sakarya

Kocaeli’nin İlçeleri

 • Başiskele
 • Çayırova
 • Darıca
 • Derince
 • Dilovası
 • Gebze
 • Gölcük
 • İzmit
 • Kandıra
 • Karamürsel
 • Kartepe
 • Körfez
 • Kocaeli

 

Kocaeli’nin Kısa Tarihi

Yapılan araştırmalar sonucu, Kocaeli ve civarında M.Ö. 3000’den beri yaşam olduğu bulunmuştur. İzmit’e ait ilk kanıtlar M.Ö. 12. Yüzyıla dayanmaktadır. O tarihlerde Frigler bölgeyi korumuştur. Sonrasında Yunanistan’dan yola çıkan göçmen bir grup, günümüzde Başiskele’nin yer aldığı bölgeye yerleşmiştir.

Dönemin Hendek ve Adapazarı yörelerinin valisi Akça Koca, Orhan Gazi zamanında kendisi fethetmiş ve bunun sonucunda da şehir Osmanlı Devleti’nin eline geçmiştir. Osmanlı zamanında, kentin adı Yunanca “toplanma” anlamına gelen Smiti’ydi. Sonrasında adı İzmit olmuştur.

1888 yılına kadar İstanbul’a bağlı kaldıktan sonra, İzmit ayrı bir kent olmuştur. Kurtuluş Savaşı öncesi İngiliz ve Yunan işgali altında olan şehir, 28 Haziran 1921 tarihinde Türk topraklarına katılmıştır. Kocaeli, Cumhuriyet’in gelmesiyle birlikte sanayi alanında en hızlı gelişen illerimizden biri olmuştur. Bunun sebebi ise İstanbul’a yakınlığı ve ulaşımın oldukça kolay olmasıdır.

Kocaeli’de Gezilecek Yerler

 1. Osman Hamdi Bey Müzesi

Osmanlı döneminde yaşamış ve en ünlü Türk ressamlardan biri olan Osman Hamdi Bey’in köşkünü mutlaka görmelisiniz. Osman Hamdi Bey bu köşkte 26 yıl yaşamıştır. Birbirinden değerli eserlerini de burada tamamlamıştır. Kaplumbağa Terbiyecisi, Vazo Yerleştiren Kız gibi değerli eserlerini burada görebilirsiniz. Pazartesi günleri hariç, her gün ücretsiz ziyarete açıktır.

 

 1. İzmit Saat Kulesi

Kemalpaşa Mahallesi’nde yer alan bu eşsiz saat kulesini de mutlaka görmelisiniz. Şehrin sembollerinden biridir. Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. Yıl dönümü nedeniyle 1902 senesinde yaptırılmıştır. Bu dört katlı saat kulesinin her katında farklı mimari özellikler sergilenmektedir. Gece ışıklandırması da oldukça göze hitap ettiği için, özellikle akşamları görmenizi tavsiye ederiz.

 

 1. İzmit Sarayı

Kasr-I Humayun olarak da bilinen İzmit Sarayı, Saat Kulesinin yanında yer almaktadır. İstanbul dışında yaptırılan ilk saraydır. 1999 depremine kadar İzmit Müzesi olarak hizmet vermiştir. Deprem sonrası ağır hasar gördüğü için geniş çaplı bir restorasyon dönemine girmiştir. 2007 yılından itibaren de Saray Müze olarak ziyarete açılmıştır. Pazartesi günleri hariç her gün ziyarete açıktır.

 

 1. Maşukiye

Kocaeli’nin Kartepe ilçesine bağlıdır. İstanbul’a 1.5 kilometre uzaklıktadır. Bu yüzden birçok insan buraya tatil yapmaya gelmektedir. Cennetten bir yer gibidir. Bir yanında Sapanca gölü bulunurken diğer yanında da Kartepe’nin etekleri bulunmaktadır. Kocaeli’den kalkan 261 ve 265 numaralı otobüslerle Maşukiye’ye ulaşma imkanınız vardır.

 

 1. Ballıkayalar Tabiat Parkı

Mis gibi havada yürüyüş yapabileceğiniz, kamp kurabileceğiniz ya da piknik yapabileceğiniz bir yer arıyorsanız, Gebze’ye 10 km uzaklıktaki Ballıkayalar Tabiat parkına mutlaka gitmelisiniz. Bizden söylemesi!

 

 1. Kefken

Kandıra ilçesinde yer alan Kefken, Kocaeli’nin en gözde tatil yerlerindendir. Mis gibi havası ve masmavi deniziyle yaz aylarında birçok insan buraya akın etmektedir. Kumcağız ve Kovanağzı plajları, en sık tercih edilen Karadeniz sahilleridir. Kefken’de bulunan Erim Tepesi’nde de gün batımını izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

 

 1. Kartepe

Kış turizminin en çok insan çeken noktalarından biri de Kartepe’dir. Samanlı Dağları’nın zirvesini oluşturmaktadır. İstanbul’a 1 saat uzaklıkta olması sebebiyle de haftasonu tatili için birçok insan burayı tercih etmektedir. Sapanca Gölü manzarasını izleyerek kayak yapabilirsiniz. Sadece kış aylarında değil, bahar ve yaz aylarında da gelerek burada doğa yürüyüşleri ya da mangal yakabilirsiniz.

Kocaeli’nin Turizm Alanları

Birçok tarihi ve kültürel zenginliklere sahip Kocaeli’nde, tarih turizmi, kültür turizm ve kış turizmi öne çıkan turizm alanlarıdır.

Kocaeli’ye Nasıl Gidilir?

Havayolu ulaşımı kullanmayı düşünüyorsanız, İstanbul’da Sabiha Gökçen havalanına inip oradan 250 numaralı otobüsle İzmit Otogarı’na kadar gidebilirsiniz.

Otobüs kullanacaksanız, Türkiye’nin her yerinden İzmit (Kocaeli) ‘ne otobüsle ulaşım sağlanmaktadır.

Şehir içi ulaşım da oldukça gelişmiştir. Belediye otobüsleri ve Gebze- Harem dolmuşlarını da şehir içinde kullanabilirsiniz.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.