Londra İngilizce Tanıtımı ( Kısa )


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

London is the capital and the most crowded city in Great Britain. Throughout history, the two-thousand-year-old city has been hosted important historical events is on the River Thames and is a valuable cultural and financial center for Europe. According to the data of 2011, the population of the city is 8,136 million.

The currency of London is the pound, and the official language is English. Also, there are lots of dialects depending on the regions over United Kingdom cities and countries. In 1963, they divided the lands into 32 different metropolitan cities which remains today.

Brief History of London

London firstly founded by The Romans about 50 AD and ruled by them till the emperorship fell. After repeating Anglo-Saxon invasions, the city became the capital of Kingdom of Essex. In 597, the Roman monks were charged with guidance to Saxons for Christianity and the first bishop appointed to London in 604. On the other hand, the Kingdom of Essex and London, due to its wealth and fertile land became the target of Viking attacks. So far King Alfred has the crown, London was important to trade and money resource.Between the fifteenth and sixteenth centuries, London has started to extend its politics and trade. And following important developments around the world, such as the Industrial Revolution, affected London and many people around the world migrated London. In the latest of 19th century, London became the capital of international trade and finance. 

Where to go in London

London is an attractive city with its historic buildings, social life, and high living standards. Things the city offers to people is an important factor to make people migrate and visit as a tourist. But, you should now that the list “things you should see in London” is quite much. You may find the most famous and the most popular three of touristic below.

Big Ben

Big Ben, also known as the Elizabeth Tower, is a clock tower of the House of Parliament in London. Big Ben is the name of the bell in the clock tower, in time, became the name of the clock tower among the folks. It is also the second biggest tetrahedral clock in the world. Unfortunately, the visitors are not allowed to the tower, so, you can visit the House of Parliament next to the tower and enjoy the tower’s unique architectural sight from outside.

Buckingham Palace

Buckingham Palace became the kingdom palace after Queen Victoria had become the queen. The palace has served as the official London residence. Today, the palace hosts official ceremonies and special events. Besides, Queen Elizabeth II and the Duke of Edinburgh resides here in London. So, how could you visit the palace? The answer is simple. When Queen Elizabeth in the palace, they raise the flag to the flagpole which is in the colors yellow, red and blue. The visitors only allowed when it’s summertime and 19 of 775 rooms.

London Eye

London Eye, also known as Millennium Wheel, is the highest wheel of Europe and the second of the world with 135 meters high. You can enjoy the beauty of the city with all its historical and modern buildings, and symbols from it. The London Eye, built because of the millennium celebrations in 2000 and became one of the symbolistic buildings in a short time.

You may also add to the list the House of Parliament, the red phone box which you can see around the city and the pubs.

Türkçe Çevirisi

Londra, İngiltere’nin başkenti ve en kalabalık şehridir. Tarih boyunca önemli tarihi olaylara sahne olan iki bin yıllık şehir, Thames Nehri üzerindedir ve Avrupa için değerli bir kültür, finans merkezidir. Avrupa’dan en çok göç alan şehri olma özelliği de taşıyan şehrin nüfusu, 2011 yılının verisine göre 8,136 milyondur.

Londra’nın para birimi sterlin; resmi dili İngilizcedir. Ayrıca, Birleşik Krallık altında birçok farklı ağız vardır. 1963’te, günümüze gelmek üzere ülke 32 farklı metropolitan kasabaya bölündü.

Londra’nın Kısa Tarihçesi

Londra ilk olarak Romalılar tarafından MS 50 civarında kurulmuştur ve imparatorluğun çöküşüne kadar onların himayesinde kalmıştır. Devam eden Anglo-Sakson istilalarının ardından Essex Krallığı’nın başkenti olur. 597 yılında Romalı keşişler Saksonları hıristiyan yapmakla görevlendirildi ve 604 yılında Londra’ya ilk rahip atandı. Öte yandan, Essex Krallığı ve Londra, zenginliği ve verimli toprakları nedeniyle Viking saldırılarının hedefi haline gelir. Kral Alfred’e kadar Londra, Vikingler için önemli bir ticaret ve para kaynağı olmuştur.

15 – 16. yüzyılları arasında Londra politikasını ve ticaretini geliştirmeye başladı. Sanayi Devrimi gibi dünya çapında önemli gelişmeler Londra’yı da etkiledi ve insanlar farklı ülkelerden Londra’ya göç etti. 19. yüzyılın sonlarına doğru, Londra uluslar arası ticaret ve finansın başkenti oldu.

Londra’da Nereye Gidilir?

Londra, tarihi yapıları, sosyal yaşantısı ve yüksek yaşam standartlarıyla ilgi çekici bir şehir. Şehrin insanlara sundukları, göç almasında ve turist çekmesinde büyük bir etken. Ancak şunu söylemeliyiz ki Londra’da görülmesi gereken yerler listesi oldukça kabarık. Bunlardan en ünlü ve turistik ilk üçünü aşağıda bulabilirsiniz.

Big Ben

Elizabeth Kulesi olarak da bilinen Big Ben, Londra’daki Parlamento Binası’nın saat kulesidir. Aslında saat kulesinin çanının adı olan Big Ben, zamanla halk arasında kulenin adı haline gelmiştir. Kuledeki saat aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci dört yüzlü saatidir. Ne yazık ki, kuleye ziyaretçi kabul edilmediğinden kulenin eşsiz mimari görüntüsünün keyfini, yan tarafındaki Parlamento Binası’ndan çıkarabilirsiniz.

Buckingham Sarayı

Buckingham Sarayı, Kraliçe Victoria’nın tahta geçmesiyle kraliyet sarayı olmuştur. Saray, resmi Londra ikametgahı olarak hizmet verir. Günümüzde, resmi törenler ve önemli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Peki, nasıl ziyaret edebilirsiniz? Cevabı basit. Kraliçe Elizabeth sarayda olduğu zaman, sarı, kırmızı ve mavi renklerinden oluşan bayrak göndere çekilir. Ziyaretçiler sadece yaz ayında ve 775 odadan 19unu görebilir.  

London Eye

135 metre yükseklikte, Avrupa’da bilinen en yüksek, dünyada ikinci en yüksek dönme dolaptır. Tepesindeyken Londra’nın tarihi ve modern yapılarını, simgelerini ve bütün güzelliklerini rahatlıkla görmeniz mümkün. Dönme dolap, 2000 yılında, milenyum kutlamaları dolayısıyla yapılmıştır ve kısa sürede şehrin simge yapıları arasına girmiştir.

Bunların yanı sıra, Westminister Sarayı’nı, şehrin her yerinde göreceğiniz kırmızı telefon kulübesini ve pubları da listeye ekleyebilirsiniz.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.