Marmara Bölgesi İngilizce Tanıtımı ( Kısa )


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

THE MARMARA REGION

The Marmara Region, which is named after the Sea of Marmara, is located in western part of Turkey.  Occupying the 8.6% of the total territory of the country, the Marmara Region is the smallest region of Turkey with 67.000 square kilometers of land. Although it is the smallest part of Turkey in terms of territory, the Marmara region is the most densely populated region of the country. On the other hand, it is the region where the European Continent and the Asian Continent meet. Geographically, the region plays a key role for the country.

According to the census of 2010, the Marmara Region has 21.89 million inhabitants, majority of which live in the city of Istanbul. Furthermore, Istanbul is the most crowded city of the whole country due to the fact that it has always been considered the gate that opens to Europe throughout history. The Marmara Region is the biggest contributor to the country’s economy with many factories, farming areas, touristic places. It can be concluded that it is the most developed industrial estate of Turkey with lots of factories located in such cities as Kocaeli, Istanbul and Bursa. On the other hand, Istanbul has the biggest port of importation.

Opportunities for farming and producing agricultural products are among the other advantages of the region. It’s possible to grow many types of agricultural products thanks to the climate and land conditions of the region. In terms of agriculture, the Marmara Region is the most developed region of the country. For instance, the 73% of the total sunflowers in Turkey are grown in the Marmara Region. Also, the region is famous for producing many other kinds of fruits and vegetables.

The Marmara Region is also known for its touristic and historical places. The region has the highest tourism income and cities such as Istanbul, Edirne and Bursa are the favorite places for visitors around the world. Especially in Istanbul, it’s possible to see the remnants of the past civilizations. Every year, millions of tourists around the world come to visit Istanbul to witness the perfection that lies in the history of the city. In addition to that, Uludag, in Bursa, is one of the most frequently visited places for winter vacations. It’s one of the most favorable places for the people that love winter sports. In the southern parts of the region, the beaches and other such places are increasingly becoming popular for summer vacations. 

Marmara Bölgesi

Adını Marmara Denizi’nden alan Marmara Bölgesi, Türkiye’nin batısında bulunmaktadır. Ülkenin toplam alanının %8.6’lık bölümünü oluşturan bölge, 67.000 kilometre karelik topraklarıyla bu bakımdan ülkenin en küçük bölgesidir. Toprak bakımından ülkenin en küçük bölgesi olmasına rağmen, Marmara Bölgesi ülkede nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu bölgedir. Diğer taraftan, Marmara Bölgesi, Avrupa ve Asya Kıtaları’nın buluştuğu bölgedir. Bölge, coğrafi olarak ülke için önemli bir rol oynar.

2010 yılında yapılan nüfus sayımlarına gore bölgede büyük çoğunluğunun İstanbul’da olduğu 21.89 milyon kişi yaşamaktadır. Dahası, tarih boyunca her zaman Avrupa’ya açılan kapı olarak nitelendirilen İstanbul şehri tüm ülkenin en kalabalık şehridir. Marmara Bölgesi fabrikalarıyla tarım alanlarıyla turistik bölgeleriyle ülke ekonomisine en çok katkıda bulunan bölgedir. Kocaeli, İstanbul, Bursa gibi illerde bulunan fabrikalarla, Marmara Bölgesi, Türkiye’nin en gelişmiş sanayi bölgesidir. Diğer taraftan, Istanbul en çok ithalat yapılan limana sahip olan şehirdir.

Çiftçilik ve tarım ürünleri yetiştirme olanakları bölgenin diğer pek çok avantajları arasındadır. Bölgenin iklim ve arazi yapısı sayesinde burada pek çok çeşit tarım ürünü yetiştirmek mümkündür. Tarım açısından bölge, ülkenin en gelişmiş bölgesidir. Örneğin, Türkiye’de yetişen ayçiçeklerinin %73’ü Marmara Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Bölge aynı zamanda diğer pek çok meyve ve sebzenin yetiştirilmesiyle de ünlüdür.

Marmara Bölgesi turistik ve tarihi bölgeleriyle de bilinir. Bölge, turizmden en çok gelir elde edilen bölgedir ve Istanbul, Edirne, Bursa gibi şehirler dünyanın dört bir tarafından gelen ziyaretçilerce oldukça sevilen yerlerdir. Özellikle İstanbul’da geçmiş medeniyetlerden kalanları görmek mümkündür. Her yıl milyonlarca turist şehrin tarihinde yatan mükemmelliğe tanıklık etmek için İstanbul’a gelir. Buna ek olarak, Bursa’da Uludağ kış sporları için en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Kış sporlarını sevenlerin oldukça sevdiği yerlerden biridir. Bölgenin güneyindeyse sahiller ve bunun gibi diğer yerler yaz tatilleri için günden güne popüler hale gelmektedir.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.