Mersin İngilizce Tanıtımı ( Kısa)


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

MERSİN CITY PRESENTATION

Mersin, previously known as İçel, is a county of Turkey. It’s the most crowded 10th city in Turkey. According to the reports of 2019, it has a population of 1.840.425 people. Its governor is Ali İhsan Su. Its survey is 15.620 kilometres square and its altitude is 5 meters. Mersin’s licence plaque code is 33. Mersin is a seaport and it has the biggest port in Turkey. Regarding the Turkish Statistics Institution (TUIK) reports published on 4 February 2020, Mersin has 13 provinces and municipalities and 805 neighbourhoods. Tarsus, Toroslar, Yenişehir, Akdeniz, Mezitli, Erdemli, Silifke, Anamur, Mut, Bozyazı, Günar, Aydıncık and Çamlıyayla are the provinces of Mersin.

A Short History Of Mersin

Mersin’s oldest name that is known is Kizzuvatna. It became Kue in Hittite era and Kilikya in the classic era. The digs that were made in this area showed that the first settlements in Mersin date back to Neolithic and Copper Ages. The digs and studies that have been done in Gözlükule mound and Yumuktepe have shown that this area was an important centre in the past. During these studies, it’s been shown that Mersin welcomed different civilizations during the history; like Hurri, Luvi, Arzava, Kizzuvatna, Hittite, Assyrian and Babil people. In 528 BC, it became a Persian city till in 334 BC it became a Macedonian city.

During the Antique Greek Era, its name was Zephyrion. It’s possible to see this name in many antique books. Regarding the ancient books, the trade was important in the city and Mersin even had its own money then. It then became Kilikya as a part of the Roman Empire. Earlier in the 7. century, Arabs conquered Mersin. In the end, in 1517 it became an Ottoman city. It became a county in 1924.

Where To Go in Mersin

Mersin is one of the biggest cities in the eastern Mediterranean region and there are lots of historical and cultural sites to see in the city. It also has natural beauty that must be seen.

Yerköprü Falls

It’s located in the Mut-Ermenek road in Mersin. There’s another fall in Konya with the same name but the one in Mersin is different. It’s around 2.5 hours to go to Yerköprü Falls from Mersin by car. It’s such a natural beauty that you should see.

Aynalıgöl Cave

It’s located 7.5 southeast of Aydıncık province of Mersin between the Sancak cape and Kurtini Creek. It was found by a shepherd par hazard. It’s possible to go to the cave using the path or through the sea.

Mersin Marina

It’s a shopping mall and marina located in Yenişehir.

Uzuncaburç Olba Antique City

Uzuncaburc is a Hellenistic period city. It was named as Uzuncaburc by Turkish as there’s a long castle in the antique city.

Kızkalesi Castle

Kızkalesi, also known as the Sea Castle, is located on a little island. It’s 600 meters away from the land. It’s known that it was built in 1199 by Leon I regarding an inscription found in the castle.

Mersin Archeology Museum

It’s the biggest museum in Mersin. It was founded as an archeology museum but there’s also an etnography section in the museum.

Alahan Convent

It’s a big church site near Mut province of Mersin.

Men Rocks ( Adam Kayalar)

It’s a canyon famous for its stone rubbings in Mersin.

How to Go to Mersin?

It’s possible to go to Mersin via railway, freeway and airway. The closest airport to the city is Adana Şakirpaşa Airport which is 66 kilometres away from Mersin. You can go to Mersin from the airport by hiring a car or using the airport shuttles which departs every half an hour. If you want to go to Mersin via car, it’s around 10 hours from İstanbul and İzmir and 5 hours from Ankara. There are also regular bus services from big cities of Turkey to Mersin. If you want to take a train to Mersin, it’s also possible to take a regional train which passes by the city.

MERSİN ŞEHİR TANITIMI

Mersin, eski adıyla İçel, Türkiye’nin bir ilçesidir. Türkiye’nin en kalabalık 10. Şehri olan Mersin’in nüfusu, 2019 verilerine göre 1.840.425’tir. Mersin valisi Ali İhsan Su’dur. Mersin’in yüz ölçümü 15.620 kilometre kare ve rakımı 5 metredir. Mersin’in il plaka kodu 33’tür. Mersin bir liman kentidir ve Türkiye’nin en büyük limanına sahiptir. Türkiye İstatistik Kurumu (TUIK), 4 Şubat 2020 tarihli raporuna göre, Mersin’in 13 ilçesi ve belediyesi, bunun yanında 805 mahallesi vardır. Tarsus, Toroslar, Yenişehir, Akdeniz, Mezitli, Erdemli, Silifke, Anamur, Mut, Bozyazı, Günar, Aydıncık ve Çamlıyayla, Mersin’in ilçeleridir.

Mersin’in Kısa Tarihi

Mersin’in bilinen en eski adı Kizzuvatna’dır. Hitit döneminde adı Kue olmuş, Klasik dönemde ise Kilikya olarak adlandırılmıştır. Bölgede yapılan kazılar, Mersin’deki ilk yerleşmenin Cilalı Taş Devri ve Bakır Çağı’na dayanmaktadır. Buluntular şehrin tarih boyunca önemli bir merkez olduğunu gösterir. Bu kazı ve çalışmalar ayrıca Mersin’in tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığını göstermiştir; bu medeniyetler arasında Hurri, Luvi, Arzava, Kizzuvatna kavimleri, Hititler, Asuriler ve Babiller bulunur. Milattan önce 528 yılında Mersin Perslerin eline geçti. Ardından Milattan önce 334 yılında Makedonlar şehri fethetti.

Antik Yunan devri boyunca, Mersin’in adı Zephyrion olarak anıldı. Bu ismi pek çok antik eserde görmek mümkündür. Bu antik eserlere göre Mersin önemli bir ticaret şehriydi ve hatta kendi parasını bile basıyordu. Mersin sonradan Kilikya’ya dahil edildi ve Roma İmparatorluğu’nun bir parçası oldu. 7. Yüzyılın ilk yıllarında, Araplar şehri fethetti. Mersin 1517 yılında Osmanlı Devleti hakimiyetine girdi. 1924 yılında, il oldu.

Mersin’de Nereye Gidilir?

Mersin Doğu Akdeniz bölgesinin en büyük şehirlerinden biridir ve şehirde görmeye değer pek çok tarihi yer ve doğal güzellik vardır.

Yerköprü Şelalesi

Yerköprü Şelalesi, Mersin’de, Mut-Ermenek yolu üzerinde bulunur. Konya’da da aynı adla bir şelale vardır ama bu şelaleyi Mersin’dekiyle karıştırmamak gerekir. Mersin’den Yerköprü Şelalesine arabayla gitmek yaklaşık 2.5 saat sürer. Şelalenin doğal güzelliği görmeye değerdir.

Aynalıgöl Mağarası

Mersin, Aydıncık ilçesinin 7.5 kilometre güneydoğusunda, Sancak burnu ve Kurtini Gölü arasında bulunur.Mağara bir çoban tarafından tesadüfen bulunmuştur. Mağara hem karadan hem de denizden girmek mümkündür.

Mersin Marina

Mersin Marina, Yenişehir’de bulunan bir alışveriş merkezi ve marinadır.

Uzuncaburç Olba Antik Kenti

Uzuncaburç, Helenik Dönemden kalma bir şehirdir. Türkler antik kentte bulunan yüksek kaleden dolayı şehre Uzuncaburç adını vermiştir.

Kızkalesi Kalesi

Deniz Kalesi olarak da bilinen Kızkalesi küçük bir adada bulunur. Karadan 600 metre Uzaklıktadır. Kalede bulunan yazıtlara göre, kalenin 1199’da I. Leon tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir.

Mersin Arkeoloji Müzesi

Mersin’deki en Büyük müzedir. Bir arkeoloji Müzesi olarak açılmıştır ama müzenin içinde bir etnografya bölümü de bulunmaktadır.

Alahan Manastırı

Mersin, Mut Ilçesi yanında büyük bir kilise ören yeridir.

Adam Kayalar

Mersin’de, taş  kabartmalarıyla ünlü bir kanyondur.

Mersin’e Nasıl Gidilir?

Mersin’e, demiryolu, havayolu ve karayoluyla ulaşım mümkündür. Mersin’e en yakın havalimanı, şehre 66 kilometre uzaklıkta bulunan Adana Şakirpaşa Havalimanı’dır. Havalimanından Mersin’e araba kiralayarak ya da otobüsle gitmek mümkündür. Mersin’e arabayla gitmek isteyenler için, İstanbul- Mersin  ve İzmir- Mersin arası arabayla yaklaşık 10 saat, Ankara-Mersin arası ise 5 saattir. Türkiye’nin büyükşehirlerinden Mersin’e düzenli otobüs seferleri yapılmaktadır. Eğer Mersin’e trenle gitmek istiyorsanız, bölgesel trenleri pek çoğu Mersin’den geçer.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.