Muğla İngilizce Tanıtım (Kısa)


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Muğla City Presentation

Muğla is a county of Turkey and the 24th most crowded city in the country. According to the reports in 2019, it has a population of 983.142 people and located in the Aegean Region of Turkey. The governor of Muğla is Esengül Civelek. Its survey 12.654 kilometers square. The license plaque code is 48. According to the Turkish Statistics Institution. (TUIK) reports published on 4 February 2020, Muğla has 13 provinces and municipalities and 569 neighborhoods. Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Menteşe, Milas, Ortaca, Seydikemer, Ula and Yatağan are the provinces of Muğla.

A Short History Of Muğla

Muğla is one of the oldest settlements of the Antique Caria area. It welcomed not only local Anatolian people the Carias but also the Egyptians, The Assyrians, The Scythians, The Meds and The Persians. It’s believed that the name Caria comes from a commandant whose name was Car and who was the leader of the tribes coming to the area in 3400 BC.

Muğla became an Ottoman City in 1391 when it was conquered by Beyazıt I. But this didn’t last for a long time. In 1402, Timor conquered the city. In 1425, Murat II retook it and then it definitely became an Ottoman city. In 1919, Muğla was occupied by Italy. In 1921, the Italians left the city and it was liberated. Muğla is a rich city with historic ruins and there are 103 ruins inside the city.

Where To Go In Muğla

There are a lot of places to see in Muğla including nice beaches and historical sites. Muğla is a city of history and natural beauty.

Saklıkent National Park

It’s a canyon that was formed by Karaçay, a part of Eşen Char shaping the border of Antalya-Muğla. It’s a deep canyon with a longitude of 18 kilometers and it’s 200 meters high.

Marmaris Marina

It’s one of the quietest areas of Marmaris. You can enjoy your drink there enjoying the nice view.

Bodrum Castle

It’s located in Bodrum, a port city of Turkey. It was constructed by St. Jean Knights with the name of Saint Peter Castle in 1402. It’s a sign of Bodrum. It has been used as an Underwater Archeology Museum since 1960.

Ölüdeniz Beach

It’s located in Fethiye. It was chosen as the most beautiful beach of the world in 2006. It’s one fo the lagons in Turkey.

Babadağ

It’s a must-do in Muğla. If you go there, you can see the beautiful view of Ölüdeniz.

İztuzu Beach

It’s a natural beauty, one of the best beaches in Turkey where the caretta carettas lay their eggs.

Knidos Antique City

It’s 33 kilometres away from Datça and located in Tekir Cape where Mediterranean Sea gets together with Aegean Sea. It’s one of the most important cities of antique world. 

Bodrum Antique Theater

It’s a gorgeous place whose history dates back to 4th century BC.

Azmak River

It’s 30 kilometres to Muğla. Azmak River is a natural beauty that you should see.

How to Go to Muğla?

It’s easy to go to Muğla via freeway and airway.  There are regular flights from İstanbul-Ankara to Muğla every day.  From the big cities of Turkey, there are also regular bus fares if you want to go there by bus. But especially in summer, it’s recommended that you buy your tickets in advance as it’s a busy time there.

Muğla Şehir Tanıtımı

Muğla Türkiye’nin bir ilçesi ve en kalabalık 24. şehridir. 2019 verilerine göre, Muğla’nın nüfusu 983.142’dir. Muğla, Ege Bölgesi’nde bulunur. Muğla valisi Esengül Civelek’tir. Muğla’nın yüzölçümü 12.654 kilometre karedir. İl plaka kodu 48’dir. TUIK ( Türkiye İstatistik Kurumu), 4 Şubat 2020 tarihli verilerine göre, Muğla’nın 13 ilçe ve belediyesi, 569 mahallesi vardır. Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Menteşe, Milas, Ortaca, Seydikemer , Ula ve Yatağan, Muğla’nın ilçeleridir.

Muğla’nın Kısa Tarihi

Muğla, Antik Karya bölgesinin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Tarih boyunca yalnızca Anadolu’nun yerli halklarından olan Karyaları değil, Mısırlıları, Asurileri, İskitleri, Medleri ve Persleri de görmüş olan Muğla, oldukça tarihi bir şehirdir. Karya isminin, milattan önce 3400 yılında şehre gelen kavimlere önderlik eden Kar isimli bir komutanın adından geldiği ileri sürülmektedir.

Muğla 1391’de, I. Beyazıt tarafından fethedildiğinde Osmanlı hakimiyetine  girdi. Ama bu çok uzun sürmedi çünkü 1402 yılında, Timur şehri fethetti. 1425’te, II. Murat şehri geri aldı ve Muğla tamamen Osmanlı şehri oldu. 1919 yılında, İtalyanlar tarafından işgal edilen Muğla, 1921 yılında, özgürleşti Muğla, içinde 103 ören yerini barındıran, tarihi kalıntılar açısından zengin bir şehirdir.

Muğla’da Nereye Gidilir?

Muğla’da güzel plajlar ve tarihi yerler dahil gezilecek pek çok yer vardır. Muğla, tarihi ve doğal güzelliğiyle ünlü bir kenttir.

Saklıkent Milli Parkı

Saklıkent, Antalya-Muğla sınırını wizen Eşen Çayı’nın bir parçası olan Karaçay tarafından oluşturulmuş bir kanyondur. 18 kilometre derinliğinde, 200 metre uzunluğunda, büyük bir kanyondur.

Marmaris Marina

Marmaris’in en nezih alanlarından biridir. Marmaris Marina’da güzel manzara eşliğinde çay ya da kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Bodrum Kalesi

Bir liman kenti olan Bodrum’da bulunan Bodrum Kalesi, 1402 yılında, Aziz Peter Kalesi adıyla, Aziz Jean Şövalyeleri tarafından yaptırılmıştır. Bodrum’un bir simgesi olan bu kale, 1960 yılından beri Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Ölüdeniz Sahili

Ölüdeniz Fethiye’de bulunur. 2006’da dünyanın en güzel sahili seçilmiştir. Türkiye’de bulunan lagünlerden biridir.

Babadağ

Muğla’da Görülmesi gereken yerlerden biri Babadağ’dır. Babadağ’a giderseniz, harika bir Ölüdeniz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

İztuzu Sahili

Türkiye’nin en güzel plajlarından olan İztuzu plajı, karetta karetta kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı bir yerdir.

Knidos Antik Şehri

Datça’dan 33 kilometre uzakta, Akdeniz ve Ege Denizi’nin birleştiği Tekir Burnu’nda bulunur. Antik dünyanın en önemli şehirlerinden biridir.

Bodrum Antik Tiyatrosu

Tarihi milattan önce 4. Yüzyıla dayanan, görkemli bir tarihi yapıdır.

Azmak Nehri

Muğla’ya 30 kilometre uzakta bulunan Azmak Nehri, görmeniz gereken bir doğal güzelliktir. Turistlerin uğrak noktasıdır.

Muğla’ya Nasıl Gidilir?

Muğla’ya karayolu ve havayolu ile ulaşım mümkündür. İstanbul ve Ankara’dan, Muğla’ya her gün düzenli uçuşlar yapılır. Türkiye’nin büyük şehirlerden Muğla’ya düzenli otobüs seferleri vardır. Muğla’ya gidenler için, özellikle yaz ayları en yoğun sezon olduğundan, biletleri önceden ayırtmaları önerilir.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.