Prag İngilizce Tanıtımı ( Kısa )


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Prague, known as the Czech Praha, is the largest city and capital of the Czech Republic or Czech Republic. This city was also the capital of Czechoslovakia in the past. Located on the Vitana River, Prague has a population of 1.2 million. At the same time, according to various statistics, in addition to this number, 300,000 people live in Prague without official registration. Prague is considered by many to be one of the most beautiful cities in the world. Prague is also known by various names such as the “Golden City”, “Left Bank of the Nineties”, “Fairy Tale City”, “Mother of Cities” and “Heart of Europe”.

The historical story of Prague is just as sad. When Adolf Hitler ordered the German Army to enter Prague on March 15, 1939, a state of chaos began. One reason for this is that Prague is home to many Jewish citizens throughout its history. Hitler’s attitude towards the Jews affected everyone in the city. With Prague occupied by Nazi Germany in 1939, most of the Jews living in the city were deported or killed by the Germans.

Prague, which was exposed to bombs during the war, suffered a lot of damage. It is known that more than 1000 people have been injured and that many names have been killed. At the same time, factories and many historical buildings have been damaged. However, the damage of historical buildings has been repaired and many buildings have been moved to the present day.

Prague is a city of historical buildings and houses. These places include St. Vitus Cathedral is perhaps the most famous. For this reason, Prague, which has been in high demand in tourism in recent years, is home to many tourists. Since 1992, Prague’s historic center has been on the World Heritage list of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO).

Prague’s sister cities are: Beijing, Berlin, Brussels, Chicago, Frankfurt, Hamburg, Jerusalem, Lisbon, Helsinki, Kyoto, Moscow, Paris, Phoenix, Arizona, Rome, Lecce, Teramo, Bratislava, Rosh Haayin, Rotterdam, St. St. Petersburg, Seoul, Stockholm, Taipei, Vienna, Copenhagen, Vilnius and Istanbul.

One of the most important historical monuments of Prague is the Charles Bridge. Peter Parler, the chief architect of his time, built this bridge in the 13th century and connected the two sides of the Vitana River. This bridge is still one of the most important works of the city. Anyone who wants to watch the sunrise in the city comes to the Charles Bridge. Prague Castle, where we can see Prague in all its glory, is another important historical monument. The Old Town Square, the old town square, is the historical center of Prague, located west of the Vitana River. Prague’s famous clock tower is an interesting engineering wonder built 500 years ago.

Prague’s food culture is also very rich. Foods that are consumed in Prague are suitable for all kinds of needs and desires, appealing to all tastes and not leaving many international tastes unanswered. Fish, venison and vegetarian dishes are very common in Prague. At the same time, sauerkraut meat, roasted meat, schnitzel served with a special potato salad, steak and dumplings served with tomato and mushroom sauces, fruit dumpling coated with feta cheese and sugar are among the main traditional tastes of the city. Food culture in Prague, which attracts attention with its various cakes in its bakeries, is as important as drink culture. The Czech people are known to be the most beer-consuming people in the world. This fact maybe surprized you but that’s true. Beer culture in this city is quite common and important.

Türkçe Çevirisi

Çek dilinde Praha olarak bilinen Prag, Çek Cumhuriyeti ya da son adıyla Çekya’nın en büyük kenti ve başkentidir. Bu kent, aynı zamanda geçmişte Çekoslovakya’nın da başkentiydi. Vitana Nehri üzerinde yer alan Prag’ın 1.2 milyon nüfusu vardır. Aynı zamanda çeşitli istatistiklere göre bu sayıya ek olarak 300.000 kişi de resmi kaydı olmaksızın Prag’da yaşamaktadır.  Prag, ziyaret eden birçok kişi tarafından, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak gösterilir. Prag “Altın Şehir”, “Doksanların Sol Bankası”, “Masal Şehri”, “Şehirlerin Anası” ve “Avrupa’nın Kalbi” gibi çeşitli isimlerle de anılır.

Prag’ın tarihi öyküsü de bir o kadar üzücüdür. Adolf Hitler’in 15 Mart 1939’da Prag’a girmek için Alman Ordusuna emir vermesiyle Prag’da bir kaos hali başlamıştır. Bunun bir nedeni, Prag’ın tarihi boyunca çok sayıda Yahudi vatandaşa ev sahipliği yapan bir kent olmasından dolayıdır. Hitler’in Yahudiler’e yönelik tutumları, kentte yaşayan herkesi etkilemiştir. 1939’da Prag’ın Nazi Almanyası tarafından işgal edilmesiyle kentte yaşayan Yahudiler’in çoğu sürgün edilmiş ya da Almanlarca öldürülmüştür.  

Savaş sırasında bombalara maruz kalan Prag, çok hasar almıştır. 1000’den fazla kişinin yaralandığı, bir o kadar ismin hayatını kaybettiği bilinmektedir. Aynı zamanda fabrikalar ve tarihi birçok bina zarar görmüştür. Ancak yine de tarihi binaların zararı onarılmış ve günümüze taşınan çok sayıda bina olmuştur. 

Prag kenti, tarihi yapıların ve evlerin kentidir. Bu yerler arasında St. Vitus Katedrali belki de en ünlü olanıdır. Bu sebeple, turizm alanında son yıllarda çok fazla rağbet gören Prag, çok fazla turiste ev sahipliği yapmaktadır. 1992’den beri Prag’ın tarihi merkezi, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)’nun Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır.

Prag şehrinin kardeş kentleri ise şunlardır: Pekin, Berlin, Brüksel, Chicago, Frankfurt, Hamburg, Kudüs, Lizbon, Helsinki, Kyoto, Moskova, Paris, Phoenix, Arizona, Roma, Lecce, Teramo, Bratislava, Roş Haayin, Rotterdam, St. Petersburg, Seoul, Stockholm, Taipei, Viyana, Copenhagen, Vilnius ve İstanbul’dur. 

Prag kentinin en önemli tarihi eserlerinden birisi ise Charles Köprüsüdür. Yaşadığı dönemin baş mimarı Peter Parler, 13.yüzyılda yaptığı bu köprü ise Vitana Nehri’nin iki yakasını birbirine bağlamıştır. Bu köprü hala kentin en önemli eserlerinden biridir. Şehirde gün doğumunu seyretmek isteyen herkes Charles Köprüsü’ne gelmektedir. Prag kentini tüm ihtişamıyla görebileceğimiz Prag Kalesi ise diğer önemli tarihi eserlerdendir. Eski kent meydanı olan ‘’Old Town Square’’ ise Vitana Nehri’nin batısında yer alan Prag’ın tarihi merkezidir.  Prag’ın ünlü saat kulesi ise 500 yıl önce inşa edilmiş ilginç bir mühendislik harikası olarak bilinmektedir. 

Prag’ın yemek kültürü de çok zengindir. Prag’ta tüketilen yiyecekler her türlü ihtiyaç ve isteğe uygun, her damak tadına hitap eden ve birçok uluslararası lezzeti cevapsız bırakmayan bir niteliğe sahiptir. Balık, geyik eti ve vejetaryen yemekler, Prag kentinde oldukça yaygındır. Aynı zamanda lahana turşulu et, kavrulmuş et, özel patates salatasıyla sunulan şnitzel, domates ve mantar sosları ile sunulan biftek ve hamur köfteleri, beyaz peynir ve şekerle kaplanmış meyveli hamur tatlısı kentin başlıca geleneksel lezzetleri arasında yer almaktadır. Pastanelerinde çeşit çeşit kekleriyle dikkat çeken Prag’da yiyecek kültürü çok çeşitlidir ancak içecek kültürü de bir o kadar önemlidir. Çek halkı, dünyanın en çok bira tüketen halkı olarak bilinmektedir. Bu gerçek şaşırtıcı olsa da doğrudur. Bu kentte bira kültürü oldukça yaygın ve önemlidir. 

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.