Viyana İngilizce Tanıtımı ( Kısa )


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Vienna is the capital and the largest city of Austria. It is also one of the nine states in country. Vienna is very crowded and there are so many different inhabitants in that beautiful city. Total population is 1.8 millions. Most of the ethnicity of the population is Austrian in Vienna (61,2%). Its official currency is Euro like any other European Union country. When it comes to religion, %41,3% of the population is Catholic.

Unlike Turkey, there are symbols or flags of the cities just like the countries in some regions. Vienna is one of them. The flag of Vienna consists of the colors of red and white. 

That magical city has oceanic climate. 

Vienna is the centre of music, culture, politics and economy of the country. 

The country’s name was actually Austro-Hungarian Empire till the World War I. Then it was splitted in two. Until the splitting, Vienna was the largest German speaking city. After that, it became the second largest German speaking city after Berlin. Vienna is also one of the cities which has the highest HDI (Human Developement Index). That means a lot for a city. Education, tolerance among citizens, science, economy are qualified in Vienna.

The city is known as city of music and city of dreams. It is music centre of Europe. It was also homeland to the famous psychoanalyst Sigmund Freud. That’s why people call it as city of dreams.

Here is another interesting information about Vienna; it was the world’s most preferable stop for international congresses and conferences between the years of 2005-2010. 

So many significant musicians had worked there such as Wolfgang Amadeus Mozart, Joseph Haydn, Ludwig van Beethoven, Ferdinand Ries, Franz Schubert, Johannes Brahms, Gustav Mahler, Robert Stolz, and Arnold Schoenberg.

What about places to see and dishes to eat? Culture is one of the most important issues for tourists who try to have an idea about a city. When it comes to Vienna’s traditional foods; the most known ones are  Wiener Schnitzel which is the most famous dish, Tafelspitz which is a boiled beef, Apfelkren, Milchrahmstrudel, Palatschinken and Sachertorte which are kinds of dessert. As drink; they are master of wine! 

Vienna; city of dream and music is always one of favourites of tourists. We picked some destinations which must have seen. There are so many palaces to see in the city. For instance; Hofburg, Schönbrunn and Riesenrad. If you like to be with art, you should see  Albertina, Belvedere, Leopold Museum, KunstHausWien, Bank Austria Kunstforum, the twin Kunsthistorisches Museum and Naturhistorisches Museum, and the Technisches Museum Wien.

After all those visits to museums may make you hungry or thirsty. You are lucky because Vienna has so many cafes and it is famous with its filtering and dark coffee. 

Of course with all these cultural heritage and buindings, Vienna has also a perfect beauty with its nature. It welcomes many parks including the Stadtpark, the Burggarten, the Volksgarten (part of the Hofburg), the Schlosspark, the Donaupark, the Schönbrunner Schlosspark, the Prater, the Augarten, the Rathauspark, the Lainzer Tiergarten, the Dehnepark, the Resselpark, the Votivpark, the Kurpark Oberlaa, the Auer-Welsbach-Park and the Türkenschanzpark. 

If you are planning to go to Viyana, we hope our post was helpful for you! Have a nice trip and do not forget to live the moment instead of taking selfies everywhere!

Türkçe Tercümesi 

Viyana, Avusturya’nın en büyük şehri ve başkentidir ve aynı zamanda ülkedeki dokuz eyaletten biridir. Oldukça kalabalıktır ve bu güzel şehirde pek çok farklı milletten vatandaş bulunur. Toplam nüfus 1.8 milyondur. Nüfusun büyük çoğunluğu Avusturyalıdır (%61,2). Viyana’nın resmi para birimi diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Euro’dur. Nüfusun %41,3’lük kısmı Katolik’tir. 

Türkiye’nin aksine, bazı bölgelerde ülkeler gibi şehirlerin de bayrakları ve sembolleri vardır. Viyana da onlardan biri. Viyana’nın bayrağı kırmızı ve beyaz renklerden oluşuyor. 

Bu büyülü şehir okyanus iklimine sahip. 

Viyana ülkenin de müzik, kültür, politika ve ekonomi merkezi. 

Ülkenin ismi 1. Dünya Savaşı’na kadar Avusturya Macaristan İmparatorluğu idi. Sonrasında ülke ikiye bölündü ve bu bölünmeye kadar Viyana, Almanca konuşulan en büyük şehirdi. Fakat daha sonra Berlin’in ardından Almanca konuşulan ikinci büyük şehir unvanını almıştır. Viyana aynı zamanda en yüksek HDI (İnsani Gelişim Endeksi) oranına sahip şehirlerden biri ki bu da bir şehir için çok şey ifade ediyor. Eğitim, vatandaşlar arasındaki hoşgörü, bilim ve ekonomi oldukça ileri düzeyde. 

Şehir müziğin şehri ve rüyalar şehri isimleriyle de anılır. Avrupa’nın müzik başkenti olduğu için müziğin şehri demek yersiz kaçmaz. Ama aynı zamanda ünlü psikanalist Sigmund Freud’a ev sahipliği yapmıştır. Bu sebeple de insanlar Viyana’ya rüyalar şehri de der. 

Viyana ile ilgili bir ilginç bilgi daha; 2005-2010 yılları arasında şehrimiz uluslararası kongre ve konferanslar için dünyanın en çok tercih edilen durağı olmuştur. 

Wolfgang Amadeus Mozart, Joseph Haydn, Ludwig van Beethoven, Ferdinand Ries, Franz Schubert, Johannes Brahms, Gustav Mahler, Robert Stolz ve Arnold Schoenberg gibi çok ünlü müzisyenler burada çalışmışlardır. 

Peki ya görülecek yerler ve yenilesi yemekler? Kültür bir şehir hakkında bilgi sahibi olmak isteyen turistler için en önemli şeylerden biridir. Söz konusu Viyana’nın geleneksel yemekleri ise; en bilinenleri en meşhur yemekleri olan Wiener Schnitzel, kaynamış biftek yemeği olan Tafelspitz, tatlı çeşitleri olan Apfelkren, Milchrahmstrudel, Palatschinken ve Sachertorte. İçeceklere gelince, bu insanlar şarapta bir harika dostum!

Rüyaların ve müziğin şehri Viyana, her zaman turistlerin favorilerinden biri olmuştur. Görülmesi gereken bazı yerleri sizin için derledik. Şehirde çok fazla saray bulunuyor. Örneğin; Hofburg, Schönbrunn ve Riesenrad bunlardan üçü. Sanatla iç içe olmak istiyorsanız da Albertina, Belvedere, Leopold Museum, KunstHausWien, Bank Austria Kunstforum, the twin Kunsthistorisches Museum and Naturhistorisches Museum ve Technisches Museum Wien’i kesinlikle görmelisiniz. 

Müzelere yapacağınız onca gezi sizi acıktırmış veya susatmış olabilir. Şanslısınız çünkü Viyana’da birçok kafe mevcut ve filtre kahve ve koyu kahvesi ile meşhur!

Elbette tüm bu kültürel miras ve yapıların yanında Viyana aynı zamanda harika bir doğal güzelliğe de sahip. Stadtpark, Burggarten, Volksgarten, Schlosspark, Donaupark, Schönbrunner Schlosspark, Prater, Augarten, Rathauspark, Lainzer Tiergarten, Dehnepark, Resselpark, Votivpark, Kurpark Oberlaa, Auer-Welsbach-Park ve Türkenschanzpark’ı da kapsayan pek çok park ve bahçeye sahip.  

Viyana’ya gitmeyi planlıyorsanız, umarız yazımız sizin için faydalı olmuştur. Size şimdiden iyi bir seyahat diliyoruz ve unutmayın; selfie çekmek yerine anı yaşayın!

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.