İngilizce Telaffuz Nasıl Düzeltilir?


İngilizce Neden Ortak Dildir?

Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizce öğrenmeye başladınız, kelimeler ezberlediniz, gramer çalıştınız ve cümleler kurmayı başardınız. İngilizce konuşmak için tüm bunlar yeterlidir. Ama bunlara rağmen telaffuz gibi bir sorununuz varsa üzerinde durmak gerekir. Çünkü telaffuz doğru olmazsa karşı taraf sizi anlamayacak ve sonuçta iletişim sorunu yaşayacaksınız. İngilizce telaffuz nasıl düzeltilir, İngilizceyi bir İngiliz gibi nasıl konuşabilirsiniz vereceğimiz tekniklerle telaffuzunuzu iyileştirebilir, sabırla istediğiniz aşamaya gelebilirsiniz. Şimdi telaffuzu düzeltmek için neler yapmalı maddeler halinde gözden geçirelim.

 

Dil, kulağın alıştığını ve duyduğunu söyler

Bu demek oluyor ki önce dinlemeyi öğrenmek gerek. Kelimelerin nasıl telaffuz edildiği iyi anlaşılırsa yani can kulağı ile dinlenirse telaffuz ederken daha az zorlanılır.

 

Kelime ezberlerken önce dinleyin sonra telaffuz edin

Aslında işin püf noktası bu olsa gerek. Çünkü İngilizce kelimeler ezberlenirken kişi kelimenin telaffuzunu duymadan kendisi telaffuz etmeye çalışır. Yani harflerin ses karşılığını arar. Ondan sonra da ilk söylenen yanlış telaffuz dile yapışıp kalır ve düzeltilmesi zorlaşır. Önce telaffuzu duyup sonra tekrarlamak ve o şekilde ezberlemek en mantıklısıdır.

 

Alt yazısız film izlemek

Bunu günlük rutin hale getirenler kısa sürede oldukça iyi yol kat ediyor. Özellikle yatmadan önce 30-40 dakikalık alt yazısız bir film bölümü izlemek telaffuzu geliştirmede son derece etkilidir.

 

Kelimeler ağızdan çıkar/Ağız hareketlerine dikkat edin

Biz İngiliz’in kelimeleri telaffuz ederken ağzının aldığı şekle dikkat edin. Çünkü o sesler ağzın aldığı şekil sonucu çıkıyor. Özellikle alt yazısız film veya dizi izlerken ağız hareketlerine dikkat etmek işinizi kolaylaştıracaktır.

 

Bol bol pratik yapın

Ezberlediniz, duydunuz, anladınız ama tekrar etmediniz. İngilizce konuşmanın en önemlisi de doğru telaffuzlarla konuşmanın yolu duyduğunuzu tekrarlamadan ve bol-bol konuşmadan geçiyor. Özellikle yeni öğrendiğiniz kelimeleri söyleniş şekline göre sık-sık tekrarlayarak dilinize yerleştirebilirsiniz.

 

Konuşmalarınızı kaydedin

Konuşma pratiği yaparken çalışmalarınızı kaydedip kendi sesinizi dinlerseniz ne kadar doğru telaffuz ettiğinizi daha iyi anlayabilirsiniz.

 

Zorlandığınız kelimeleri not alın

Telaffuzunda zorlandığınız kelimelerde doğru telaffuzu hatırlatacak notlar almak bu kelimelerin doğru seslerle çıkarılmasında size yardımcı olacaktır.

 

Zorlanıyorsanız profesyonel yardım alın

Bunun için online İngilizce eğitimi tercih edebilir, ana dili İngilizce olan Amerikalı öğretmenlerden en doğru telaffuzlarla İngilizce öğrenebilirsiniz. Bire bir alacağınız bu eğitimlerde her yanlış telaffuzda öğretmeniniz size geri dönecek ve kelimenin doğru telaffuzunu öğretecektir.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.