İngilizce Telaffuz Nasıl Geliştirilir? İngilizce Telaffuzu Geliştirmek İçin 10 Faydalı Strateji


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Dil öğrenirken yapılan hatalardan biri de; öğreneceğiniz dili, ana diliniz gibi algılayıp öğrenme yönteminizi ona göre seçmek olabilir. Örneğin, İngilizce ve Türkçe arasında oldukça belirgin farklılıklar vardır. Türkçede kelimeler tam da yazıldığı gibi okunurken İngilizcede belirli kurallara göre okunur. Bundan dolayı, birçok insanın -her ne kadar gramerini ilerletmiş olsa da- konuşmada bariz bir aksanı olduğunu görürsünüz. Hatta birçok öğrenci de, İngilizce telaffuzda hata yaparım da arkadaşlarım benimle alay eder korkusuyla İngilizce konuşmaktan kaçınıyor. Aslında bu bir kusur değil, geliştirilmesi ve en iyi hale getirilmesi gereken bir konudur. Bir kişi ne kadar öğreneceği dile maruz kalırsa o kadar dil becerileri gelişir. Eğer yurt dışına çıkmayı düşünüyorsanız yurt dışına yerleşmeden bilmeniz gereken konular var. Elbette ki herkesin yurt dışına gidip hedef dilini orada geliştirme gibi bir avantajı olmayabilir. Bunun için bazı faydalı stratejiler var. Bu yazıda, “İngilizce telaffuz nasıl geliştirilir?” sorusuna birlikte cevap bulacağız. 

1. IPA öğrenin!

Yukarıda bahsettiğimiz gibi İngilizcede, Türkçeden farklı olarak kelimeler yazıldığı gibi okunmaz. Eğer İngilizceyi yeni öğrenmeye başlamışsanız her harfin farklı okunduğunu göreceksiniz. Yazılan ama okunmayan ya da yazılmayan ama okunan harfler, sizin için bir kaosa dönüşebilir. Açılımı “International Phonetic Alphabet” olan IPA, size bu konuda inanılmaz bir fayda sağlayacaktır. Peki, IPA nedir? Seslerin yazılı olarak gösterilebilmesini sağlayan IPA’nın Türkçe karşılığı “Uluslararası Fonetik Alfabesi”dir. Öncelikle Türkçede olmayan ama İngilizcede sık kullanılan seslere bakmanızda fayda var. Alfabeye tam anlamıyla çalıştıktan sonra İngilizce telaffuzunuzda büyük ölçüde fark göreceksiniz. Ayrıca bu alfabede kelimelerin vurgularını da öğrenebileceğiniz farklı bir sistemi var. Genellikle vurgulanan heceden hemen önce veya sonra kesme işareti (‘) kullanarak vurgunun nerede olduğunu anlamanızı sağlıyor. Ancak her sözlük farklı bir sistem kullanır. Bunun için kullanacağınız sözlüğün notlar kısmındaki açıklamaya göz atarak hangi sistemi kullandığına bakabilirsiniz. 

2. Taklit Edin!

Taklit kelimesinin kötü bir çağrışımı olsa da bu taktik, dil gelişiminizde sizin için en faydalı stratejilerden biri olacaktır. Aksanınızı azaltmak ve İngilizce telaffuzda yaşadığınız sorunları düzeltebilmek adına denemenizde fayda var. Böylelikle İngilizceniz hem daha anlaşılır olacak hem de bu konuda özgüveniniz artacak. Ana dili İngilizce olan birinden duyduğunuz her kelimeyi ve her sesi taklit etmeye çalışın. İnternette pratik yapabileceğiniz binlerce farklı içerikte video var. Ana dili İngilizce olan kişilerden doğal kalıplar ve ifadeler öğrenebilirsiniz. İlk zamanlar biraz zorlansanız da bir süre sonra İngilizce telaffuz konusunda ilerlediğinizi fark edeceksiniz. Konuşmaya başlayan bir çocuk bile ilk denemelerinde mutlaka takılacaktır. Eğer İngilizce telaffuzunuzu geliştirmekte ve daha net hale getirmekte kararlıysanız günlük pratik yapmanız size fayda sağlar. 

3. Sesli Okuma Yapın!

İngilizce telaffuzu geliştirmek için en faydalı ve basit stratejilerden biri de sesli bir şekilde okuma yapmaktır. Dili İngilizce olan bir şey okuduğunuz sürece ne okuduğunuz pek önemli değil. Bunu günlük olarak yapmak, ağız kaslarını çalıştırmanıza ve İngilizce konuşurken kullanmanız gereken sesleri çıkarabilmenize yardımcı olacaktır. Gerçekten bu kadar basit ve uzun sürmesine de gerek yok; günlük beş ya da on dakika oldukça yeterli. Üstelik, bu tür basit egzersizler günlük rutininizin dışına çıkmanızı da gerektirmiyor. Muhtemelen bunu yapmak için en iyi yer evinizdir; kendinizi rahatsız hissetmediğiniz bir yer çok daha iyi bir seçim olacaktır. Mükemmel olma konusunda endişelenmenize gerek yok. Sizin için yeni olan bu sesleri diğer seslerle birlikte çıkarmaya zamanla alışacaksınız. Yüksek sesle okuma yapmak, İngilizce telaffuzu geliştirmek için gerçekten iyi ve zahmetsiz bir stratejidir. İngilizce konuşmaya başlamadan önce okuma yaparak ağzınızı esnetmeyi ve ısıtmayı deneyin, farkı siz de göreceksiniz.

4. İngilizce Sesleri Öğrenin!

Bu strateji, özellikle İngilizcede çıkarmakta zorlandığınız seslerin üstesinden gelmek için çok önemlidir. Muhtemelen İngilizcede çok iyi telaffuz ettiğinizi düşündüğünüz birçok kelime vardır. Ancak bazı seslerle anlaşamadığınızı ve doğal bir şekilde çıkaramadığınızı düşünüyorsunuzdur. Mutlaka bu sesleri bulmaya çalışın ve not alın; pratikle her şey mümkün. Sizin için en iyi başlangıç, Türklerin İngilizce telaffuzda zorlandığı sesleri internette aratarak bulmak. Örneğin, “this – that – these – those –  weather – bath” gibi kelimelerde kullanılan /ð/ ve /θ/ sesleri Türkçede olmadığı için çoğu kişi bu sesleri çıkarmakta zorluk çekiyor. Siz de zorlandığınız İngilizce seslerin listesini yaparak üzerinde çalışmaya başlayın. Mesela, yaptığınız listeyi her gün görebileceğiniz bir yere asın ve günlük olarak çalışmaya başlayın. Biraz zamanınızı alacaktır ancak unutmayın ki bu sesleri düzeltmek için en hızlı yol istikrarlı bir şekilde pratik yapmaktır. Eğer sesleri doğru bir şekilde çıkaramadığınızı düşünüyorsanız online sözlük kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Nasıl sağlıklı kalmak için düzenli besleniyorsanız ya da fit olabilmek için antrenman yapıyorsanız, bu düzenli çalışmalar da İngilizce telaffuzu daha iyi hale getirmek için. Uzun bir süre spor yapmadığınızı düşünün, spor salonuna gidiyorsunuz ve ağırlık kaldırıyorsunuz. O kas ağrısı mutlaka aklınıza gelmiştir, değil mi? İngilizce konuşmak da aynı şekilde, uzun bir süre ara verirseniz ana dilinizde olmayan sesleri çıkarırken kullandığınız ağız kaslarınız gevşeyecek ve zorlanacaksınız. Bunun için istikrarlı olmak çok önemli. Zaten ana dilinizin gerektirdiği sesleri gayet iyi çıkarabiliyorsunuz ancak ana dilinizde olmayan İngilizce sesleri doğru çıkarabilmek için biraz çaba sarf etmeniz gerekiyor. Kendinize inanarak bunun da üstesinden gelebilirsiniz.

5. Tekerleme Yapın!

Tekerleme deyince biraz komik gelmiş olabilir. Ancak zorlandığınız sesleri içeren birkaç tane tekerleme bulabilirseniz günlük çalışmayla kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Örneğin sesli /th/ -fonetik alfabedeki simgesiyle göstermek gerekirse /ð/- sesinde zorlanıyorsanız aşağıdaki tekerlemelere çalışabilirsiniz. 

Is it this, that, those, these, and there or for when that I eat this?

Whether the weather is cold, whether the weather is hot, we’ll weather the weather, whatever the weather.

There is my brother from another mother.

Siz de kendinize uygun tekerlemeleri bulmak istiyorsanız sizin için 100 adet tekerleme örneğini bırakıyoruz, tıklayarak hemen çalışmaya başlayabilirsiniz. 

6. Kelimeleri Doğal Bir Şekilde Telaffuz Etmeye Çalışın!

Biraz geçmişe gidin ve ilköğretim Türkçe derslerini hatırlayın; ulama kelimesi size ne çağrıştırıyor? Düşüncelerinizde bi hareketlilik olduysa aşağıdaki örneklerle ne olduğunu tam olarak hatırlayabilirsiniz.

Mehmet_Akif_ Ersoy ya da Cüneyt_Arkın

Türkçede ister istemez kullanılan bu fonetik konusu, İngilizcede daha doğal bir konuşma elde etmenizdeki en önemli stratejilerden biridir. Aksanınız ana dili İngilizce olan biri gibi olsun istiyorsanız mutlaka denemelisiniz. Elbette ki bazı durumlarda tonlamadan kaynaklı yanlış anlaşılmalar olabiliyor. Örneğin, The Simpson adlı Amerikan yapımı komedi serisinde şef ve polis memuru arasında ufak bir yanlış anlaşılma olmuş ve şef, memuru parmaklıklar ardına göndermiş. Bunun sonucunda şöyle komik bir diyalog ortaya çıkmış.

Police officer: Chief, you ordered an ice coffee…

İngilizcede “catenation” olarak karşınıza çıkan ulama, İngilizce telaffuzu geliştirmek için büyük bir adım olabilir. Yukarıdaki örnekten de anlaşılacağı gibi; catenation, bir kelimenin sonundaki sessiz harfin, bir sonraki kelimenin başındaki sesli harfe bağlanmasıdır. Basit bir örnek vermek gerekirse:

“An apple” demek yerine “anapple” demek kulağa daha doğal gelmektedir. Robotik bir konuşma yerine akıcı konuşmak istiyorsanız üzerinde çalışıp İngilizce telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz.

7. Dizi, Film, Belgesel ya da Televizyon Programı İzleyin!

Yabancı dil öğrenirken yapabileceğiniz en eğlenceli aktivitelerden birisi de bir şeyler izlemek. Hem boş zamanınızı değerlendirmek hem de dil öğrenmek istiyorsanız sizin için muhteşem bir seçenek olacaktır. Öncelikle, İngilizce seviyenize uygun bir dizi, belgesel veya tv programı bulun. İlgi alanınıza göre olması buradaki önemli noktalardan birisi çünkü hiç kimse sevmediği bir şeyi izlemek istemez. Örneğin, komedi türünde bir talk show buldunuz. İlk olarak, alt yazıyı açarak izleyin ve şovun tadını çıkarın.. Daha sonra alt yazıyı kapatıp bir kez daha izlemeye çalışın. Ancak bu sefer konukların ve sunucunun çıkardığı her bir sese odaklanarak izleyin. İngilizce telaffuzda zorlandığınız seslerde videoyu duraklatıp aynı sesi çıkarmaya çalışın. Tekrar tekrar çalışmaktan çekinmeyin, kendinize bir şans tanıyın. İstikrarla ve azimle yapamayacağınız hiçbir şey yok!

8. Sesli Kitap ya da Podcast Dinleyin!

İngilizce telaffuz çalışabilmeniz için her zaman evde olmayabilirsiniz. Dizi ya da film izleyebilmek için fırsatınız olmayabilir. Ancak sesli kitaplar ve podcastler size bu imkanı sunabilir. Uzun bir yolculuğa çıktıysanız, iş dönüşü trafikte sıkıldıysanız ya da duş alırken müzik dinlemekten keyif alıyorsanız bu strateji tam size göre. Youtube veya Spotify gibi farkı sosyal mecralar üzerinden aratarak istediğiniz tarzda sesli kitap ya da podcast bulabilirsiniz. İlk önce konuya hakim olmaya çalışın daha sonra ise duyduğunuz kalıpları tekrar edin. Daha önce duymadığınız bir kalıbı ya da kelime grubunu duyarsanız sadece dinlemeyin aynı sesleri siz de çıkarmaya çalışın. Ağız kaslarınızın o seslere alışmasına izin verin. Böylece hem dinlediğiniz sesli kitap ya da podcastten keyif alacak hem de İngilizce telaffuzu geliştirebileceksiniz. 

9. Zorlandığınız Kelimeleri Not Alın!

İngilizce öğrenen çoğu kişinin telaffuz ederken sorun yaşadığı mutlaka belirli kelimeler vardır. Hele ki bu kelimeler Türkçede yazıldığı gibi okunuyorsa sizin için büyük bir soruna dönüşebilir. Örneğin Türkçe karşılığı arşiv olan archive kelimesinin İngilizce telaffuzu beklediğinizden çok farklı çıkabilir.

Yukarıdaki sesi dinleyince şaşırmış olabilirsiniz. Telaffuzunu bilmediğiniz ya da öğrendikten sonra hemen unuttuğunuz kelimelerin bir listesini yapın. Günlük olarak kısa çalışmalar yaparak pekiştirin. Yazının başında bahsettiğimiz IPA’yi biliyorsanız oradan çalışabilir ya da online sözlüklerden yardım alabilirsiniz. Bir süre sonra önceki hatalı telaffuzunuzu unutacak ve kelimeyi doğru bir şekilde telaffuz edeceksiniz. 

10. Google Chrome’un Telaffuz Aracını Keşfedin!

Daha önce İngilizce telaffuz çalışması yaparken ana dili İngilizce olan birinin yanınıza oturup sizi değerlendirmesini istediniz mi? Bu soruya cevabınız evetse ya da hayır hata yaparsam benim yargılamasından korkuyorum diyorsanız tam da size göre bir önerimiz var. Bu araç, Google’ın kişisel telaffuz koçu. Öncelikle Google arama motoruna gelerek telaffuzunu öğrenmek istediğiniz kelimeyi yazıyoruz. Örneğin:

How to pronounce archive”

Ipa’den farklı bir alfabe göreceksiniz ancak endişelenmeyin. Sağ tarafta görsel destek sayesinde kelimenin nasıl telaffuz edildiğini göreceksiniz. Bunun için ses butonuna basmak yeterli. Daha yavaş bir şekilde dinlemek isterseniz sol alt köşedeki “slow/ yavaş” modunu aktif hale getirebilirsiniz. Üstelik sağ üst köşeden aksanı değiştirebilirsiniz. İngiliz ya da Amerikan aksanı tercih edebilirsiniz. En önemlisi sağ alt köşedeki “practice/ pratik yap” butonuna bastığınızda mikrofonunuz aktif olacak ve sesiniz kaydedilmeye başlayacak. Duyduğunuz telaffuzun aynısını tekrar etmeye çalışın. İlk yapışta eksikleriniz ya da hatalarınız olabilir. Aşağıdaki görselde hatalı telaffuz edilmiş bir kelime için verilen önerileri görüyorsunuz. 

“How to improve/ nasıl geliştirilir” yazısına tıklayarak size verilen önerileri ve örnek kelimeleri görebilirsiniz.

Tekrar dinleyerek ve önerileri dikkate alarak yeniden pratik yapmayı deneyin. İlk seferlerde zorlansanız da bir süre sonra ağız kaslarınız o seslere alışacak ve sonunda başarılı olacaksınız. Sabırlı olmaktan vazgeçmeyin, mutlaka hedefinize ulaşacaksınız.

 

İngilizce Telaffuzunuzu Geliştirirken Konuşarak Öğren Yanınızda!

Sizin için yukarıda sunduğumuz stratejileri, düzenli olarak uygulayabilirseniz İngilizce telaffuzunuzda büyük bir değişim fark edeceksiniz. Ben hepsini yaptım artık konuşma zamanı ya da biraz daha çalışmalıyım diyorsanız Konuşarak Öğren fırsatlarını kaçırmayın. Ana dili İngilizce olan profesyonel eğitmenlerin yardımıyla telaffuzunuzu geliştirin. Üstelik, profesyonel ekibimiz sayesinde İngilizceyi daha akıcı konuşabilirsiniz. Birebir özel derslerin sonunda eğitmenler, ders boyunca İngilizceniz hakkında aldığı notları sizinle paylaşır. Aldığınız geri bildirimle eksik olduğunuz konuların üzerine düşebilirsiniz. İngilizce telaffuzunuzu daha güçlü hale getirebilirsiniz.

İngilizce Telaffuz Hakkında Sık Sorulanlar

1) Kursa gitmeden İngilizce telaffuzumu geliştirebilir miyim?

Evet, geliştirebilirsiniz. Kursa gitmeden istediğiniz her yerde İngilizce telaffuzunuzu geliştirmek mümkün. İş yerinizde, eviniz de ve hatta arabanızda kısa süreli çalışmalarla telaffuz geliştirilebilir. Tek yapmanız gereken kararlı ve istikrarlı olmak. Hedef belirleyip çalışma programınızı oluşturun. Sesli okumalar sayesinde eksiklerinizi görüp düzeltebilirsiniz. Dizi, film ya da belgesel izlerken duyduğunuz sesleri taklit etmek size yardım edecektir.

2) Türk aksanı ile İngilizce konuşmaktan nasıl kurtulurum?

Unutmayın ki İngilizce konuşurken aksanınızın olması çok normal. Burada önemli olan şey çekinmeden İngilizce konuşabilmek. Sonuçta İngilizce konuşan herkes İngiliz ya da Amerikan olarak dünyaya gelmedi. Biraz telaffuz pratiğiyle -günlük olarak yapılması çok önemli- aksanınızı azaltabilirsiniz. Hatta çok isterseniz tamamen yok edebilirsiniz. Yukarıdaki stratejiler sayesinde İngilizce telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz. Pratik yapmaya başlamadan önce İngilizce konuştuğunuz iki dakikalık bir ses kaydı alın. Daha sonra verdiğimiz stratejilere uyun ve aradaki farkı siz de görün. Ayrıca Konuşarak Öğren’in indirimlerinden faydalanarak birebir derslerle aksanınızı geliştirebilirsiniz.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.