İngilizce Ünlü Tanıtımı ve Türkçeleri ( Kısaca )


Zaman zaman tanıdığınız kişiler veya ünlü kişiler hakkında rahatça İngilizce konuşmaya ihtiyacınız olabilir. Dünyaca ünlü Türk ve yabancı kişilerden söz etmeniz gerektiğinde ya da birini tanıtırken hangi cümle yapılarını ve kelimeleri kullanmanız gerektiğini biliyor musunuz? Aşağıdaki İngilizce ünlü tanıtımı yazılarımız İngilizce bilginizi pratik etmenize de yardımcı olacak.

İngilizce Ünlü Tanıtımı Nasıl Yapılır?

Ünlü tanıtımı yazılarını okurken kendiniz çevirmeye çalışın ve daha sonra kendi çevirinizle karşılaştırmak için hazırladığımız İngilizce ünlü tanıtımı yazılarımıza göz atın.

Cem Karaca Türkçe Tanıtımı

Anadolu rock müziğinin kurucularından olan Cem Karaca 5 Nisan 1945’te doğdu. Onu müzikle tanıştıran annesi oldu. Diğer taraftan, babası oğlunun müzikle ilgilenmesine karşıydı. Yine de Cem Karaca müzik sevdasından vazgeçmedi ve lise yıllarında başladığı müzik serüvenine Apaşlar grubu ile devam etti. Bir askerlik arkadaşının çaldığı bağlama, ona doğu kültürünün bir hazine olduğunu gösterdi ve bildiğimiz Anadolu Rock kültürünün temelleri atıldı. Bundan sonra ise çok aşina olduğumuz parçalar ortaya çıkmaya başladı.

Kardaşlar, Moğollar ve Dervişan gibi gruplarda yer alan Cem Karaca, daha sonra tek başına müzik hayatına devam etti. Yıllar süren müzik macerası 2004 yılında aramızdan ayrılmasıyla son buldu. Arkasında ise “İstanbul’u Dinliyorum”, “Kendim Ettim Kendim Buldum”, “Ceviz Ağacı”, “Islak Islak” ve “Tamirci Çırağı” gibi efsaneler bıraktı.

Cem Karaca İngilizce Tanıtımı

Cem Karaca, one of the founders of Anatolian rock music, was born on April 5, 1945. Her mother introduced him to music. On the other hand, his father was against his son’s interest in music. Nevertheless, Cem Karaca never gave up his love for music and continued his musical adventure that he started during high school years with the band of Apaşlar. The ‘bağlama’ played by one of his army friends showed him that eastern culture was a treasure, and this is how the foundations of Anatolian Rock culture were laid. After that, the songs we are very familiar with now began to appear.

Cem Karaca, who was in bands such as Kardaşlar, Moğollar and Dervişan, continued his musical career by himself. Years of his musical adventure ended in 2004 when he passed away. Behind him, he left legends such as “İstanbul’u Dinliyorum”, “Kendim Ettim Kendim Buldum”, “Ceviz Ağacı”, “Islak Islak” and “Tamirci Çırağı”.

Gülse Birsel Türkçe Tanıtımı

Türkiye’deki en başarılı komedi dizilerinden biri olan Avrupa Yakası dizisinin hem senaristliği hem de başrol oyunculuğunu yapan Gülse Birsel, 11 Mart 1971 tarihinde Cihangir’de doğdu. Oyuncu, ekonomi eğitiminden sonra Amerika’da sinema üzerine master yapıp Türkiye’ye döndü.

İlk olarak 2001 yılında köşe yazarlığına başladı. Sonrasında 2002 yılında GAG programı ile ekranlarda tanınan oyuncu hız kesmeden “Avrupa Yakası“ ile televizyon hayatına devam etti. Avrupa Yakası’ndan sonra da “Yalan Dünya”, “Aile Arasında” ve son zamanlarda “Jet Sosyete” isimli başarılı işlere imza attı. Ayrıca başarılı oyuncuyu “Gayet Ciddiyim”, “Yolculuk Nereye Hemşerim?” ve “Memleketi Ben Kurtaracağım!” isimli kitapları ile de tanıyoruz.

Gülse Birsel İngilizce Tanıtımı

Gülse Birsel, who was both the scriptwriter and the leading actress of one of the most successful comedy series in Turkey titleed “Avrupa Yakası”, was born in Cihangir on March 11, 1971. After her education in economics, the actress completed her master’s degree on cinema in America and returned to Turkey.

First of all, she began writing columns in 2001. Later in 2002, the actress, who won fame on screens with her program titled GAG, continued her television life with “Avrupa Yakası” without slowing down. After Avrupa Yakası, she achieved successful works such as “Yalan Dünya”, “Aile Arasında” and lately “Jet Sosyete”. We also know the successful actress with her books titled “Gayet Ciddiyim”, “Yolculuk Nereye Hemşerim?” and “Memleketi Ben Kurtaracağım!”.

Freddie Mercury Türkçe Tanıtımı

Dünyaca ünlü müzik grubu Queen’in solisti Freddie Mercury, gerek müzik tarzıyla gerek renkli kişiliğiyle 1980’lere izini bırakmıştır. Zanzibar’da doğan ve 17 yaşındayken ailesiyle Birleşik Krallık’a taşınmak zorunda kalan Mercury’nin yolu burada Queen ile kesişti.

Batının kültür başkentlerinden olan Londra’da doğu kültürünü bilen bir solist olarak muazzam bir müzik harmanı yarattı. Rock, heavy metal, pop, jaz ve disco gibi müzik türlerini çok güzel bir uyumla birleştirdi. “Bohemian Rhapsody”, “Somebody to Love”, “We Are the Champions”, “Don’t Stop Me Now” ve “Killer Queen” gibi şarkılarla bilinen Freddie Mercury 1985’teki Live Aid konseri ile de akıllarımıza kazındı ve bundan 6 yıl sonra aramızdan ayrıldı.

Freddie Mercury İngilizce Tanıtımı

Freddy Mercury, the lead singer of the world-famous music band Queen, has left a mark on the 1980s with his music style and colorful personality. Born in Zanzibar and forced to move with his family to the UK when he was 17, Mercury’s path crossed with Queen.

As a singer who knew the eastern culture in London, one of the cultural capitals of the West, he created a gorgeous blend of music. He combined music genres such as rock, heavy metal, pop, jazz and disco with a beautiful harmony. Freddie Mercury, known for his songs such as “Bohemian Rhapsody”, “Somebody to Love”, “We Are the Champions”, “Don’t Stop Me Now” and Killer Queen”, left a mark in our minds in 1985 with the Live Aid concert and then he left us after 6 years.

Frida Kahlo Türkçe Tanıtımı

6 Temmuz 1907’de doğan Frida Kahlo, dünya tarihinde hem acının hem de umudun simgesi haline gelmiş bir ressamdı. Kahlo, 6 yaşında çocuk felci geçirdi. Bu nedenle tıp okumaya karar verdi. Mexico City’deki Ulusal Hazırlık okuluna kabul alan ilk kız öğrenciydi. Azmiyle herkesi şaşırtan sanatçı, 18 yaşına geldiğinde geçirdiği trafik kazası sonucunda ciddi yaralansa da bir kez daha hayata tutundu.

Bilinirliğini resim yeteneğine borçlu olan Frida Kahlo, çizmeye devam etti. Yıllarını sanata ve resme adadı. 13 Temmuz 1954 tarihinde hayatını kaybetti. “İki Frida”, “Diken Kolye ve Sinek Kuşu ile Otoportre”, “Maymunlu Otoportre” gibi eserleriyle tanıdığımız Kahlo öldüğünde arkasında 55’i otoportre olmak üzere toplamda 143 tablo bıraktı.

Frida Kahlo İngilizce Tanıtımı

Born on July 6, 1907, Frida Kahlo is a painter who became a symbol of both pain and hope in world history. Kahlo had polio at 6 years old. So she decided to study medicine. She was the first female student to attend a National Preparatory School in Mexico City. The artist astonishing everybody with her determination was seriously injured at the age of 18 as a result of a traffic accident, but once again she held on to life.

Frida Kahlo, who owed her recognition to her painting ability, continued drawing. She dedicated her years to art and painting. Frida Kahlo, we know for her paintings such as “The Two Fridas”, “Self Portrait with Necklace of Thorns”, “Self Portrait with Monkey”, passed away on July 12, 1954 and left 143 paintings, 55 of which were self-portraits.

Elvis Presley Türkçe Tanıtımı

Rock’n Roll’un Kralı ya da sadece Kral olarak tanıdığımız Elvis Presley, 8 Ocak 1935’te Amerika’da doğduğunda kimse onun unutulmayacak bir efsane olacağının farkında değildi. Elvis, birçok arkadaşının deyimiyle sessiz, sakin, içine kapanık bir çocuktu.

Belli bir yaştan sonra ise müzik alanındaki başarılarıyla, şöhret basamaklarını birer birer tırmandı. Bu süreçte sanatçı, hem renkli dansları hem de etkileyici sesiyle kendini milyonlara sevdirmeyi başardı. İlk çıktığı zamanda “That’s All Right” şarkısındaki inanılmaz başarısı ile listelerde bir numara oldu. “I Can’t Help Falling in Love With You”, “I Want to be Your”, “Suspicious Minds” ve “Jailhouse Rock” gibi şarkılarla tanınan kral, 16 Ağustos 1977 tarihinde daha henüz 42 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.

Elvis Presley İngilizce Tanıtımı

When Elvis Presley, known as the King of Rock’n Roll, or only as King, was born in the United States on January 8, 1935, no one was aware that he would be an unforgettable legend. Elvis was a quiet, calm, and introvert boy, as many of his friends said.

After a certain age, he climbed the steps of fame one by one with his achievements in music. In this process, the artist gained love of millions with his colorful dances and impressive voice. At the time of his debut, he became number one in the lists by the incredible success of his song “That’s All Right”. The King known for songs such as I Can’t Help Falling in Love With You”, “I Want to be Your”, “Suspicious Minds” and “Jailhouse Rock” passed away on August 16, 1977 when he was only 42 years old.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar