İngilizce Uzun Cümle Kurmak İçin Pratik Yöntem


Uzun İngilizce cümleler kurmak ve bunu hatasız yapmak istiyorsanız bu yazımızdan sonra uzun cümlelerin formülünü öğreneceğinizden sizler de istediğiniz cümleleri kurabilirsiniz. Tabi bir sözlük yardımı ile. Uzun cümleler kelime olarak aynı zamanda çok kelime bilmeyi gerektirdiğinden bir sözlüğe ihtiyacınız olacaktır.

İngilizce cümle yapısı

İngilizcede cümleler Özne + Yüklem + Tümleç şeklindedir ve Türkçede olduğu gibi sondan eklemeli bir dil değildir. Şimdi bunları örneklerle açıklayalım.

My mother washed the dishes and cleaned my room. (Annem bulaşıkları yıkadı ve benim odamı temizledi.)

İlk cümle Özne + Yüklem + Tümleç şeklinde, ikinci cümle de aynı sıralama ile kurulmuş ve “and “bağlacı ile birbirine bağlanmıştır.

İngilizce birleşik isim cümleleri

İngilizce birleşik cümlelerde iki ya da daha fazla cümle birbirine and, but, because, then, as well, so, not only, or, eithter, neither, nor, gibi bağlaçlarla bağlanmakta, iki yan cümleyi anlam olarak birbirine bağlayarak uzun cümleler oluşturmaktadır. Burada her yan cümlenin de öznesi ve yüklemi vardır. Yani basit cümleler bağlaçlarla birbirine bağlanarak tek cümle haline gelir.

I was drinking coffe and My mother was drinking tea. (Ben kahve içiyordum ve annem çay içiyordu)

I saw you yesterday but you didn’t see me. (Ben dün seni gördüm fakat sen beni görmedin)

My father was watching TV when I came in. (İçeri girdiğimde babam TV iziliyordu)

İngilizce birleşik sıfat cümleleri

who, whom, which, that ve whose ile kurulan cümleler olup ana cümleyi tamamlayan yan cümlecik sıfatın yerini tutmaktadır.

The girl whose eyes are blue is my daughter. (Mavi gözlü kız benim kızımdır.)

Last night she saw the girl who loves her brother (Dün gece kardeşini seven kızı gördü.)

İngilizce uzun cümle kurmak için gramer bilmek gerekir

Uzun cümlelerde farkındaysanız gramer dikkat çekiyor. İlk cümledeki fiilin zamanı ne ise ikinci cümlede de aynı zamanda cümle kuruluyor ve fiil düzensiz bir fiil ise ikinci ve üçüncü hallerini iyi bilmek gerekiyor. İngilizce uzun cümle kurmak konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, bol bol yazın ve okuyun.

Medium, Tumblr gibi platformlarda İngilizce yazan insanları okumak, aynı zamanda İngilizce şeyler yazmak ücretsiz! Wattpad gibi yerlerde kendin hikayenizi bile yazabilirsiniz. Neden olmasın?

Yeter ki İngilizceyi yazmak, konuşmak isteyin, öğrenmek isteyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar