İngilizce Yönleri Akılda Tutabilmek İçin Pratik Yollar


North mu yoksa south mu kuzeydi? Batı east mi, yoksa west mi… Hayat çok zor 🙁

Hadi ana yönleri geçtik, bunun kuzeybatısı, güneydoğusu var. Nasıl yapacağız bu işi… Diye düşünüyorsanız artık üzülmeyin, yardımınıza yetiştik! Buradaki metotlarla artık İngilizce yönleri karıştırmadan yolunuza devam edebileceksiniz..

-Ara yönleri bile mi?

+Evet! Onları bile! şimdi yön akılda tutma metotlarımıza giriş yapalım…

1. Kuzey – North

Kuzey ve güney, south ve north gerçekten çok karıştırılıyor. İngilizlerin bile % 47’si north ve south’u karıştırdıklarını itiraf etmiş. Şaka canım. ????

Zaman zaman çözer gibi oluyoruz ama karıştırabiliyoruz da. Şimdi north’u, yani kuzeyi nasıl aklımızda tutacağız buna bakalım.

Game of Thrones’tan: North remembers! (Kuzey hatırlar, unutmaz)

north_remembers_1024x1024

Yeterli değil mi? O zaman north ile kuzeyi bağdaştıracak bir caps verelim. ????

ll

2. Güney – South

South, yani güneyi kuzey ile karıştırmamak için aklınıza South Park serisini getirebilirsiniz. Ancak atkılı, bereli karakterleri unutun, hafızanıza kazınması için güneşli bir günden, havuz sefalı bir South Park sahnesini sunuyoruz.

SouthPark_Blog

3. East: Doğu

East ve west, north ve south’a göre biraz daha az karıştırılıyor diyebiliriz. Özellikle dünya haberlerini takip ediyorsanız, yabancı kaynaklarda ortadoğu ile ilgili haberler sıkça çıkar. Middle east, yani ortadoğudaki doğu, east sözcüğüdür.:)

middle_east_pic

East’i kafanızda biraz daha sağlamlaştıracak diğer bir kısaltma da ODTÜ’nin global ismi olan METU’daki E harfi olsun. Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin METU’sundaki e, east, yani doğudur.

odtu

4. West

İngilizce batı manasına gelen west sözcüğünü aklınızda tutmanız, bir daha sonsuza dek unutmamanız için size bir önerimiz var; western!

Vahşi batı filmleri, westernler west sözcüğünü bir daha asla unutmamanıza yardımcı olabilir!

tumblr_msqueuH75r1s852lfo1_500

Yönlerin işini bitirdik. Şimdi arkanıza yaslanabilir, vadiyi izleyebilirsiniz… ????????

Son Yazılar