İngilizce Yüksek Lisans Mülakat Soruları


Aldığınız lisans eğitiminin ardından yüksek lisans yapmayı elbette düşünüyor olabilirsiniz ancak yüksek lisans mülakatları biraz ürkütücüdür ve kurula girme aşaması sizi biraz geriyor olabilir. Hele bir de bu mülakat İngilizce bir bölümle ilgilisiyle hem İngilizce konuşma becerinizi kullanmalı, hem de vereceğiniz cevaplara önem vermelisiniz.

Sizler için hazırladığımız bu içerikte İngilizce Yüksek Lisans mülakat sınavında sorulan sorulara ve bunların anlamlarına yer verdik. Bu tip soruları ve vereceğiniz alternatif yanıtlara çalıştığınız takdirde başarı sizin için kaçınılmaz olacak. Tabii, sakinliğinizi korumak da oldukça önemli, bilmediğiniz herhangi bir konu olduğunda dahi rahatlıkla bilmediğinizi belirtmelisiniz. İşte karşınızda İngilizce Yüksek Lisans Mülakat soruları ve anlamları…

  • Could you tell us about yourself?

‘’Bize kendinden bahseder misin?’’ sorusu genellikle tüm İngilizce mülakatlarda karşınıza çıkacak türden bir sorudur. Bu sorunun sorulma amacı, adayı genel anlamıyla tanımak ve kendisi hakkında fikir sahibi olmaktır. Böylece kuruldaki öğretim üyeleri, adayı yüksek lisansa kabul edip etmemeyi netleştirebilirler.

  • Where do you live?

‘’Nerede yaşıyorsun?’’ anlamına gelen bu soru ise öğrencilerin derslere devam edip edemeyeceğini ölçmek üzerinedir. Çünkü Yüksek Lisans sürecinde devamlılık esastır ve bu bir zorunluluk olmasa da, bu okulu kazanan öğrencilerden derslere devam etmeleri ve akademiye fayda sağlamaları beklenmektedir.

  • Do you think motivation is important?

‘’Motivasyonun önemli olduğunu düşünüyor musunuz?’’ Mülakatlarda sorulan bu tip bir soru, sizin çalışma stilinizi ölçmek ve dersler ve yapmanız gereken ödevler konusunda istikrarınızı görebilmek adına ortaya konulmuştur. Eğer bu soruya gerekli ve tatmin edici bir cevap verdiğinizde karşı taraftan artı puanları almanız kesinlikle mümkün olacaktır.

  • Is translation important?

‘’Çeviri önemli midir?’’ Biliyorsunuz ki Yüksek Lisans yaparken çok sık İngilizce kaynak okumanız gerekecek ve bunları çevirme ihtiyacı duyacaksınız. Yüksek lisans kurulunun sizin çeviri becerinizi değerlendirmesi, eğitim sırasında yapacaklarınız konusunda fikir sahibi olmasına yardımcı olacaktır.

  • What can do for this Academy?

‘’Akademi için ne yapabilirsin?’’ sorusu ise, sizin bu eğitimi almayı ne kadar istediğinizi ve Yüksek Lisans yapmak istediğiniz bölüme ne kadar faydalı olacağınızı göstermeniz için iyi bir fırsattır. Belki de bu soruya vereceğiniz tatmin edici bir yanıt ile bile istediğiniz bölüme kabul edilebilirsiniz.

  • Why should we accept you?

‘’Seni neden kabul etmeliyiz?’’ Sadece eğitim mülakatlarında değil de, iş hayatında da karşımıza çıkan sorulardan birine daha geldi sıra. Bu soruya vereceğiniz yanıtlar sizin bu bölümde eğitim almayı ne kadar istediğinizi, kabul edildiğinizde ne denli başarılı olacağınızı ve bu bölüm için çok daha öncesinden hazırlık yapmaya başladığınızı gösterir cinsten olmalıdır.

İngilizce konuşmak hayatın her anlamında çok önemlidir ve İngilizce konuşma ve anlama becerinizi geliştirmeniz size günlük hayatınızda olduğu kadar Yüksek Lisans mülakalatında büyük kolaylık sağlayacaktır. Yüksek lisans için yabancı dil yazmak ve anlama becerinizin de üst düzeyde olması gerekmektedir, böylesi bir durum ise başarılı olmanıza katkı sağlayacak ve alanınızda daha yetkin olmanıza yardımcı olacaktır.

Kim bilir, belki de bu sayede hayalinizdeki okulda okuma fırsatı bulursunuz. Konuşarak Öğren sistemi sayesinde yabancı dil yeteneğinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için: www.konusarakogren.com sitesini inceleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar