İngilizce’nin Kariyer İçin Önemi


İngilizce artık herkesin belli bir ölçüde bildiği kabul edilen bir dünya dili haline gelmiştir. Günlük hayatta kullandığımız kelimeler bile, biz farkında olmadan İngilizce kelimeler olmaya başlamış; İngilizce hayatımızın her alanına yoğun bir şekilde girmeye başlamıştır. Durum böyle olmuşken, İngilizcenin kariyerimizin için ne denli önemli olduğunu anlamamız kolaydır. Ancak yine de bu içeriğimizde sizler için İngilizcenin kariyer için önemine kısaca değinmeye çalıştık.

İş aradığınız tüm iş kollarını de tüm firmaları düşünün. Bu firmalar sizin özgeçmişlerinizi incelerken nelere dikkat ediyor olabilir? Yanıtımız çok basit: İngilizce bilginiz ne düzeydedir? Ve iş görüşmelerine gittiğinizde ya da bundan çok daha öncesinde firmalar özgeçmişinizi incelediklerinde baktıkları ilk kısımlardan biri yabancı dil bilginizin ne derecede olduğudur.  Özellikle özel sektörde iş arama yoluna gidiyor ve kariyerinizi bu şekilde inşa etmek istiyorsanız İngilizce bilmeniz oldukça önemli bir hale gelmiştir. 

İşe Alım Sürecinde İngilizcenin Etkisi

İşe alım sürecinde İngilizce bilmenin ne kadar etkili olduğu üzerine yapılan bir araştırmanın sonucunda göre işverenlerin neredeyse yarıya yakın bir kısmı iyi seviyede İngilizce bilgisine sahip olmanın işe alım sürecinde en etkili faktör olduğunu düşünmektedir. İş sahiplerinin yüzde 40’lık kısmı ise çalışanları işe alma sürecinde İngilizce bilgisine sahip olmanın ikinci ya da üçüncü en önemli faktör olduğunu belirtmektedir. Çalışanlarında herhangi bir yabancı dil eğitimi ya da bilgisi aramayan işverenlerin oranı ise sadece %10-15 ile sınırlı kalmaktadır. 

Kariyerinizi inşa etmeniz için İngilizce bilgisine sahip olmak sadece işe girme aşamasında da önünüzü açacak bir şey değildir. Yabancı dil bilmenin önemi iş görüşmelerinin yanı sıra işe girdikten sonrasında kurum içinde ya da sektörde yükselme konusunda da ön plana çıkmaktadır. Üstelik İngilizce bilgisine sahip olmanız yalnızca özel sektörde değil; buna ek olarak kamu sektöründe de karşınıza çıkmaktadır.  Eğer kamu sektöründe kariyer sahibi olmak ve girdiğiniz memurluk kadrosunda yükselmek istiyorsanız İngilizce seviyenizi belli bir yere taşımalı ve bunu çeşitli sınavlara girerek İngilizce bilginizi ispatlamalısınız. Gerek üniversitelerde yüksek lisans yapmak, gerek akademik personel olmak, gerekse A grubu memurluk kadrolarına yerleşmek ve buralarda yükselmek için YÖKDİL, YDS gibi ülkemizde yapılan; ya da TOEFL, IELTS gibi yurt dışında yapılıp ülkemizde geçerli olan sınavlara girmeniz gerekmektedir. 

Vermiş olduğumuz tüm bu bilgilere de baktığınızda rahatlıkla söyleyebiliriz ki, iş hayatına yeni katılacak olsanız da, var olan mesleğinizde ilerlemek isteseniz de kesinlikle yabancı dil bilginizin ileri seviyede olması gerekmektedir. Günümüzde var olan pek çok iş kolunda yalnızca İngilizce konuşma ve yazma becerisinden ziyade ek bir dil daha bilmek önemli hale gelmiştir. Dünyada durum bu noktaya doğru evrilmişken; İngilizce bilmemeniz sizi iş dünyasındaki olası pek çok rakiplerinizden bir kaç adım geriye atacaktır. Bu sebeple uluslararası firmalar ya da Türkiye’deki köklü pek çok işletme çalışanlarının yabancı dil eğitiminde ilerlemeleri için özel kurslarla anlaşarak çalışanlarının bu kurslara katılmalarını zorunlu kılmaktadır. 

Değişen dünya düzeninde İngilizce bilmenin kariyeriniz için ne kadar önemli olduğunu sizlere aktarmaya çalıştık. İngilizce bilginizi geliştirmek için sayfamızda yer alan diğer içerikleri de inceleyerek kendinizi belli bir seviyeye taşımanız mümkündür. Ancak bizim sizlere önerimiz İngilizce konuşma becerinizi artırmaya ve her geçen kendinizi daha fazla geliştirmenize katkı sağlayacak olan Konuşarak Öğren sistemidir. Konuşarak Öğren sayesinde size özel yabancı eğitmenlerle diyalog kurma yoluna gidebilir ve hem dinleme hem de konuşma becerinizi aynı anda geliştirebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: www.konusarakogren.com sitesini inceleyebilirsiniz. 

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Türkiye’nin İngilizce Karnesi

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar