İngilizcenin mantığı nedir? İngilizce cümle nasıl kurulur?


İngilizcenin Mantığı
Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizce öğrenen veya öğrenmek isteyen herkes, İngilizce dilinin mantığını kavramaya çalışmaktadır. İngilizcenin mantığını kavrayanlar, bu dili daha rahat konuşacağını düşünmektedir. Bu yanlış bir düşünce değildir. İngilizcenin mantığını keşfedenler, daha kolay İngilizce cümle kurabilmekte ve söylenenleri anlayabilmektedir. İçeriğimizin geri kalanında, İngilizcenin mantığından bahsedilecektir.

İngilizcede Cümle Kurma Mantığı Nasıldır?

İngilizcenin mantığını kavramak isteyen herkesin öğrenmesi gereken birkaç temel kural mevcuttur. Bu özellikler, İngilizce cümle kurma ve kurulan cümleleri anlama konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Bilmemiz gereken ilk kurallardan biri, İngilizce cümle kurarken SVO olarak bilinen, özne, yüklem ve nesne diziliminden faydalanmamız gerektiğidir.  Bu durum da İngilizcenin mantığını anlamak isteyenler için oldukça uygun ve akılda tutulmasını kolaylaştırmaktadır.

Bahsedilen yapıyı görsel açıdan ifade etmek gerekirse:

Özne + yüklem  +  nesne  +  belirteç   +  yer   +   zaman şeklinde cümle oluşturulur.

Cümle oluştururken ilk olarak özne, ardından hangi zamanda olursa olsun yüklem ve cümlenin öznesi getirilmelidir. İngilizcede istisna olarak kabul edilebilecek birkaç durumun aksine, bu cümle dizilişini değiştirmeniz mümkün değildir.  Yani, Türkçede yaygın olarak da kullanılan devrik cümle kalıbı burada geçerli değildir. Aşağıdaki örnekle konuyu daha iyi anlayabilirsiniz.

Örnek:

I go to school.

Ben okula giderim.

 

He went to the cinema with his girlfriend yesterday.

O, dün kız arkadaşıyla sinemaya gitti.

I lived in Norway for two years.

İki sene Norveç’te yaşadım.

İngilizcede Kelime Ekleri Nasıl Getirilir?

İngilizcenin mantığına dair bir diğer özellik ise; İngilizcede kelime eklerinin söz konusu kelimeden sonra değil önce gelmesidir. Türkçede bu durum tam tersi olup, ekler kelimenin sonuna eklenmektedir. Örneğin, ‘’evde’’ kelimesinde ev kelimenin yalın haliyken, -eki almış ve bu ek kelimenin sonuna eklenmiştir. Ancak İngilizcede evde demek istediğinizde home kelimesine –de-da anlamında olan at getirilmeli ve at home şeklini almaktadır.

Örnek:

My wife is at home.

Eşim evde.

Bu bilgiye ek olarak verebileceğimiz bir diğer bilgi de İngilizcede kullanılan zaman bildiren kelimelerle ilgilidir. İngilizcede zaman bildiren kelimeler ile cümle kurulmak istendiğinde bu tip sözcükler cümlenin sonuna getirilmelidir. Bu zaman bildiren kelimelerin en bilinenleri: today, tomorrow, yesterday, next ve last’dır.

İngilizcede Çeviri Mantığı Nasıldır?

İngilizce çalışanların zorluk çektiği bir diğer konu ise İngilizceden Türkçeye cümle çevirisidir. Türkçenin aksine, İngilizcede çeviri sondan başa yapılır. Bu nedenle İngilizcenin mantığını öğrenmek isteyenlerin bilmesi gereken en temel şeylerden biri, İngilizce cümleleri anlamaya ve çevirmeye çalışırken Türkçe düşünmemek olmalıdır. Yani, cümle çevirisi yapılırken cümlelerin baştan sona çevrilmesi yanlıştır. Çünkü İngilizcede çeviri öznenin kullanılmasının ardından sondan başa doğru olarak gerçekleşmektedir.

Örnek:

She wasn’t at home.

O, evde değildi.

 

My boyfriend likes play basketball.

Erkek arkadaşım basketbol oynamaktan hoşlanır.

You will be watching movie with your husband.

Sen, eşinle film izliyor olacaksın.

 İngilizcede Fiillerin Kullanım Mantığı Nasıldır?

İçeriğin daha önceki kısımlarında cümle oluştururken fiillerin, özneden sonra kullanıldığı bahsedilmiştir. Ancak İngilizce bir cümle oluşturulurken; o cümlede birden fazla fiil varsa, bir cümlede sadece tek bir yüklem olması gerektiğinden yüklemden sonra gelen tüm fiiller mastar olarak kullanılmalıdır.

Anlattığımız bu yapıyı görsel açıdan ifade etmek gerekirse:

Özne+  yüklem  +  mastar ( to V )  +  nesne +  belirteç  +  yer  +  zaman olarak cümleler oluşturulmalıdır.

Bahsettiğimiz gibi, cümlelerde özneden sonra gelen fiil, cümlenin yüklemi olarak kabul edilir ve kendinden sonra gelen bir diğer fiil ise mastar eki alarak isimleşir. Aşağıda sizlere hazırlamış olduğumuz cümleleri de incelerken İngilizcenin mantığını fiiller konusunda daha rahat kavrayabilirsiniz.

Örnek:

I want to swim

Yüzmek istiyorum.                 

 

She likes to draw.

Resim yapmayı seviyor.

 

My son is trying to cycle.

Oğlum, bisiklet sürmeyi deniyor.

 

I am ready to contest.

Yarışmak için hazırım.

İngilizcede Bağlaç Cümlelerinin Kullanım Mantığı Nasıldır?

İngilizce cümle kurma mantığı olarak bahsedilen SVO kuralı yalnızca tek bir cümle oluştururken değil; değil aynı zamanda iç içe geçmiş ve Türkçede bağlaç cümleleri olarak adlandırılan cümle yapıları için de geçerlidir.

Bu tip bağlaçlar ağırlıklı olarak zaman bağlaçları olup, birden fazla olayı birbirine bağlarken kullanılmaktadır. Yani, bir olay gerçekleşirken eş zamanlı olarak farklı bir olaydan bahsetmek istediğimizde bağlaç cümlelerinden faydalanmamız gerekmektedir. Bu durumda bağlacın ardından gelen cümle ana cümle olmamakta, bir nevi yardımcı cümle rolü üstlenmekte ve bu şekilde çevirisi de yapılmaktadır. Aşağıda hazırlamış olduğumuz örnek cümleleri de incelerken konuyu daha rahat anlayabilirsiniz.

Örnek:

When my mother coming in my room, I was studying.

Annem odama girdiğinde ders çalışıyordum.

 

Kerem was listening the music when he was ringing the bell.

O, zili çaldığında Kerem müzik dinliyordu.

 

When we went out, it was raining.

Biz dışarı çıktığımızda, yağmur yağıyordu.

 

I was sleeping when you came.

Sen geldiğinde ben uyuyordum.

 

You felt asleep while we were watching the movie.

Biz film izliyorken sen uyuyakaldın.

İngilizce Öğrenme Mantığı Nasıldır?

İngilizce öğrenmek her dilde olduğu gibi, kısa sürede gerçekleşecek bir durum değildir. İngilizce öğrenmek isteyenler her ne kadar İngilizcenin mantığını kavrasalar da, bu İngilizce öğrenmek için tam anlamıyla yeterli görülmemektedir. İngilizce bir hafta veya bir ay gibi kısa bir sürede öğrenilmemektedir, İngilizce öğrenmek isteyen herkes bilgiye açık olmalıdır. İngilizce öğrenmenin mantığı planlı bir şekilde çalışmak, bol bol kelime öğrenmek, öğrenilen tüm kelimelerin telaffuzunu çalışmak, bol bol dinleme ve konuşma pratiği yapmaktan geçmektedir.

İngilizce öğrenmenin en kolay ve etkili yollarından biri de, her an erişim sağlayabileceğiniz, kendinize göre plan yapabileceğiniz düzenli ve bir o kadar da kaliteli bir öğrenme metodu olan online İngilizceden faydalanmaktır. Kişinin istediği zamanda, kendi seviyesine ve vaktine uygun olarak istediği kadar eğitim aldığı İngilizce öğrenme metotlarına her geçen gün ilgi artmaktadır.

Dünyanın gitgide globalleşen bir hal alması nedeniyle İngilizce öğrenmek ve İngilizcenin mantığını kavramak, her zamankinden daha önemli bir hale gelmiştir. Hangi ülkede yaşıyor, hangi işte çalışıyor ya da hangi okulda eğitim alıyorsanız alın, İngilizce bilgisine sahip olmanız sayesinde çoğu insana göre birkaç adım önde olabileceksiniz. Bu nedenle İngilizcenin mantığını kavramak istiyorsanız ve rahatlıkla İngilizce konuşmak gibi bir hedefiniz varsa, İngilizce öğrenme konusunda en doğru adresleri araştırmalısınız.

İngilizceyi doğru şekilde konuşmanız konusunda en kolay yollardan biri kabul edilen online İngilizce metotları arasında en yaygın olanlardan biri de Konuşarak Öğren sistemidir. Konuşarak Öğren’de sizlere özel tahsis edilen yabancı eğitmenler sayesinde İngilizcenin mantığını kavramanız her zamankinden daha kolay olacaktır. Yabancı dilinizin her geçen gün gelişeceği bu öğrenme metoduyla dilediğiniz soruyu sorup, sorulara da rahatlıkla yanıt verebileceksiniz.

Ayrıntılı bilgi için www.konusarakogren.com sitesine bakabilirsiniz.

 

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders!

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.