İngilizcenin Önemi Nedir? Maddeler Halinde İngilizcenin Hayatımızdaki Yeri


İngilizcenin Önemi

İngilizce, hepimizin günlük hayatında az çok duyduğu; zaman zaman da öğrenmeye çalıştığı en popüler yabancı dildir. İngilizcenin önemi, hayatımızın her alanında kendini göstermektedir. Daha çeşitli ve kaliteli bir işe sahip olmak, sağlıklı bir iletişim kurabilmek ya da akademik kariyer yapmanın temel yolu İngilizce öğrenmekten geçmektedir. İngilizcenin neden öğrenilmesi gerektiği hakkında kısaca bilgi verdiğimiz bu paragrafın ardından ayrıntılı olarak İngilizcenin önemine yer verelim.

Dünyada En Çok Konuşulan Yabancı Dildir

Dünyada en çok kullanılan dillerin başında gelen İngilizce dünyadaki her ülkede az çok konuşulmaktadır. Bu ülkelerin başında ABD ve İngiltere gibi ülkeler gelse de; buraların dışındaki ülkelerde pek çok insan kendini İngilizce olarak ifade etme gereği duyabilmektedir.  Dünya üzerinde 67 ülkenin resmi ve 27 ülkenin de ikinci resmi dili olan İngilizceyi konuşanların sayısı 1 milyarı geçmekte; bu anlamda oldukça global bir dildir ve İngilizce bilen kişi pek çok avantaj elde etmektedir.

Tarih boyunca dünyanın her noktasında egemenlik kuran Britanya İmparatorluğu, topraklarını genişletirken; konuşulan İngilizce dilini de birçok ülkeye yaymıştır. Bölgenin yerli halkı, topraklarını istila edenlerle iletişim kurmak zorunda olduğundan onların anadili olan İngilizceyi öğrenmiş ve zamanla İngilizcenin dünya üzerinde konuşulma düzeyi artarak, İngilizcenin önemi ortaya çıkmıştır.

İngilizce İle Yeni İş İmkânlarına Ulaşmak Kolaylaşır

İngilizce öğrenen herkesin İngilizce öğrenmesinin en temel motivasyonu da İngilizce bilenlerin daha güzel bir işe sahip olma şansının artmasıdır. Günlük hayatta yeteneklerinize uygun bir iş araştırması yaparken ya da mülakat sırasında sizlerin yabancı dil yetkinliği test edilmekte ve bu durum işe alım sürecinizi büyük ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle eğer kariyer yapmak ve güzel bir işe ulaşmak istiyorsanız İngilizce öğrenmeniz elzemdir. İngilizce her ne kadar günlük hayatımız içine yerleşmiş ve bizi çeşitli açılardan etkiliyor olsa da;  iyi bir kariyer hedefi olan herkes İngilizcenin önemini kavramalı ve İngilizce öğrenmelidir.

Üstelik İngilizce konuşma düzeyinize göre yalnızca ülke sınırları içinde değil, uluslararası şirketlerde de iş bulabilmeniz mümkündür. Tüm dünya genelinde karşılığı olan İngilizce, dünyanın hemen hemen her yerindeki bireylerle sorunsuz bir biçimde İngilizce kurmanızı kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda İngilizce, uluslararası iş dünyasının da ortak dili olarak kabul edilmektedir.

Genel olarak İngilizce öğrenmek sizlere kariyer fırsatlarınızı çeşitlendirme ve daha iyi bir koşulda çalışmanın kapısını aralamaktadır. Günümüzde istihdam koşullarının küresel bir hal almasıyla beraber, uluslararası karşılığı olan İngilizcenin de önemi artmıştır. Birçok şirket, çalışanlarının İngilizce konuşmasına önem verir hale gelmiştir. Bu nedenle yalnızca iş ararken değil, aynı zamanda bulunduğunuz iş yerinde de yerinizi sağlama almanız için İngilizce öğrenmeniz gerekmektedir.  Kurum içinde terfi almak ve maaşını artırmak gibi bir isteğiniz varsa da İngilizcenin önemini keşfederek gelişme sağlayabilirsiniz.

İngilizce Eğitim Hayatı İçin Önemlidir

Çocukluğunuzdan itibaren okullarda sizlere öğretilen İngilizce dersleri, aslında tüm eğitim hayatınızın içinde olup, sizleri hayatınızın bir sonraki dönemlerine hazırlamayı amaçlamaktadır. Daha önce bahsettiğimiz gibi İngilizce öğrendiğinizde rahatlıkla iş imkânlarına kavuşmanız mümkündür, ancak İngilizce sayesinde edineceğiniz bir diğer kariyer şekli de akademik kariyer olarak bilinmektedir.

Okuduğunuz üniversiteyi başarıyla bitirdiğinizde, yüksek lisans veya akademik kariyer düşündüğünüzde yapmanız gereken ilk şeylerden biri, İngilizce seviyenizi belli bir noktaya getirmektir. Ülke çapında geçerliliği olan YDS veya YÖKDİL sınavlarına girerek, geçerli bir puan almalı ve daha sonra akademik kariyer seçeneklerini değerlendirmeniz en temel kriterdir. Bazı okullarda dil puanınız olmasa da, kabul edilmeniz olasıdır ancak, bu durumda da bu tip okullar kendi sınavlarını yapacakları için, İngilizce bilginizi belli bir seviyeye getirmenizin önemini kavramalısınız.

Eğer eğitim almak istediğiniz üniversite yurt dışında ise bu sefer farklı türden bir sınava girerek yeterliliğinizi göstermeniz gerekmektedir. TOEFL, IELTS ya da Cambridge sınavları gibi uluslararası geçerliliği bilinen bu sınavları geçmenize yetecek kadar İngilizce öğrenirseniz dünyanın herhangi bir yerindeki İngilizce eğitim veren bir üniversiteye kabul edilmeniz oldukça kolaylaşacaktır.

İngilizcenin önemi yalnızca okula kabul edildiğiniz anla geçerli olmamakta, eğitim hayatınızın her alanında karşınıza çıkmaktadır. Bazen bir makale okurken İngilizce bilginizi kullanmanız gerektiği gibi; bazen de İngilizce ödev hazırlamanız gerekebilir. Bu nedenle eğitim hayatında başarı elde etmek isteyen herkes İngilizce bilmelidir.

İnternetteki Pek Çok İçerik İngilizcedir

İngilizcenin dünyada, yaklaşık 1 milyar kişinin konuştuğu bir dil olduğunu içeriğimizin önceki kısımlarında sizlerle paylaşmıştık. İngilizce yalnızca günlük hayatta konuşulan bir dil değil; aynı zamanda pek çok insanın sanal âlemde mesajlaştığı ve sohbet ettiği bir dil olarak da yaygındır. Boş zamanlarınızda internette dolaşırken dahi, pek çok İngilizce içerikle karşımıza çıkmaktadır. Eğer İngilizce anlayabiliyorsanız, araştırma yaparken veya boş vakitlerinizde çok daha fazla kaynağa erişme şansınız artacaktır.

İngilizcenin önemi, dünyanın yerellikten çıktığı günümüzde etkisini daha çok göstermektedir. Örneğin, dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan olaylarla ilgili haber okumak isterken İngilizce metinler karşımıza çıkmaktadır. Hatta ülkemizde yaşanan olaylarla ilgili bile pek çok İngilizce haber metnine ulaşmamız mümkündür. Aynı zamanda takip ettiğiniz yabancı ünlülerin paylaşımlarının altında da İngilizce metinler bulabilirsiniz.

Araştırmalarınız için kaynak taraması yaptığınızda karşınıza pek çok ücretsiz İngilizce kaynak çıkacaktır. Ücretsiz erişim sağlayacağınız kaynaklar, internet üzerinde ağırlıklı olarak İngilizce ile oluşturulmuştur. Bu kaynaklar yazacağınız herhangi bir makale ile ilgili olabileceği gibi; çok sevdiğiniz romanların orijinal halleri de olabilmektedir. Eğer İngilizce okuma ve anlama düzeyinizi geliştirirseniz, sevdiğiniz çeşitli serilerin asıl hallerini de okuma şansı elde edebilirsiniz. Bu tip yayınları okuduğunuzda, yabancı kültürlere ait birçok yeni bilgi keşfedebilir ve kişisel gelişiminize katkı sağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda iş hayatınızda da sıkça kullandığınız e-posta yöntemi, dünyanın pek çok yerinde yaygın olarak tercih edilmekte; birçok firma müşterileri ve diğer işletmelerle iletişime geçerken e-posta yoluna başvurmaktadır. Bu da sizlere İngilizcenin öneminin yalnızca sanal âlemde eğlenirken değil; aynı zamanda çalışırken de İngilizceye ihtiyacınız olduğunu kanıtlamaktadır.

İngilizce Öğrenmek Daha Analitik Düşünmeye Katkı Sağlar

İngilizcenin önemi ile ilgili bahsettiğimiz tüm bu durumlara ek olarak, İngilizce gibi herhangi bir yeni dil öğrenmek çok daha hızlı ve analitik düşünmenize katkı sağlayacaktır. Yapılan araştırmalara göre bireylerin yeni bir dil öğrenmesi beyin yapılarının değişerek daha bilinçli düşünmelerini ve hafızalarını geliştirmelerini sağlamaktadır.

İngilizce gibi bir dil öğrenmek kişilerin ufkunu genişletir, hafızalarını tazeler ve gerek İngilizce çalışırken gerekse iletişime girdikleri anlarda beyinlerinin meşgul olmasını sağlar. İngilizce öğrenmek yalnızca iş hayatında ya da eğlenmek istediğiniz anlarda sizlere fayda sağlamaktan çok daha öte; daha sağlıklı bir birey olmanıza yardımcı olacaktır.

İngilizce Bilmek Seyahat Etmeye Yardımcıdır

Her yıl binlerce turist dünyanın çeşitli noktalarına seyahat etmektedir. Ancak bu turistler, gittikleri tüm ülkelerin anadillerini bilmesi pek mümkün değildir. Bu noktada hayat kurtaran dil ise yine İngilizcedir. Hangi ülkeye seyahat ediyorsanız olun ya da ülkenize gelen turistlerle iletişime geçmeniz gerekiyorsa, onlarla İngilizce konuşarak kendinizi ifade edebilir ve etkili bir iletişim kurabilirsiniz. Adres sorarken veya yemek siparişi verirken İngilizce konuşursanız, karşı tarafın sizi anlaması oldukça kolaylaşacaktır.

Aynı zamanda eğitim hayatınızın belli dönemlerinde Erasmus, Farabi gibi yurtdışı programlarıyla çeşitli ülkelerde ders almanız gerekebilir. Bu durum, kişisel gelişiminizi tamamlamanız adına oldukça faydalıdır. Ama gittiğiniz ülkelere İngilizce bilmeden gitmeniz sizlere oldukça zorluk yaşatabilir ve o ortamda çokça gerilebilirsiniz. İngilizce konuşabildiğiniz ve anladığınız takdirde ise yurtdışında çeşitli ülkelerde rahatlıkla seyahat edebilir ve hayatınızı sürdürebilirsiniz.

İngilizcenin önemini ve neden yabancı dil öğrenmeniz gerektiğini sizlere ayrıntılı olarak vermeye çalıştık. Değişen dünya düzeninde globalleşme artmış ve İngilizcenin önemi her geçen gün artar hale gelmiştir. Hangi ülkede yaşıyor, hangi pozisyonlarda çalışıyor olursanız olun İngilizce bilmeniz sizi hayatta bir adım öne taşıyacak bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu nedenle İngilizcenizi geliştirmek istiyorsanız, İngilizce öğrenme konusunda en doğru adresleri araştırmalısınız.

İngilizceyi doğru şekilde konuşmanızın ve anlamanızın en kolay ve etkili yolu ise Konuşarak Öğren sistemi. Yabancı dilinizin her geçen gün gelişeceği bu öğrenme metoduyla dilediğiniz soruyu sorup, sorulara da rahatlıkla yanıt verebileceksiniz.

Ayrıntılı bilgi için www.konusarakogren.com sitesine bakabilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar