İngilizcenizi Geliştirebileceğiniz 6 Yabancı Talk Show Programı


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizce öğrenmek için başvurabileceğiniz birçok farklı yöntem vardır. Bazı insanlar kurslarda, bir öğretmenin anlatımı ile öğrenmeyi tercih eder. Kimi insanlar ise basılı veya online kaynaklara kendi çalışarak öğrenmeyi daha pratik bulur. Hangi yöntemi tercih ederseniz edin, İngilizce içerik dinlemenin çok büyük bir önemi vardır. Aslında, ana dili nasıl öğrendiğimizi düşündüğünüzde dinlemenin öneminin ne kadar büyük olduğunu da kolaylıkla görebilirsiniz. Günümüzde internetin sağladığı ulaşılabilirlik sayesinde, her seviyeye uygun işitsel ve görsel materyalden faydalanabilirsiniz.

Ana Dilimizi Nasıl Öğrendik?

Dünyaya gelen her çocuk, ilk doğduğu andan itibaren çevresiyle etkileşim ve iletişim halindedir. Çevresinde konuşulanları anlar ve temel olarak ağlama-gülme gibi davranışlar ile iletişim kurar. Ortalama 1 yaşından sonra aşamalı olarak konuşmayı öğrenir. Hiçbir dil bilgisi veya benzer kurallara hakim olmadan hatta bu kavramları henüz bilmeden bile 4-5 yaşlarındaki çocukların akıcı bir şekilde konuştuğuna şahit olmuşsunuzdur. Bu durumun nedeni ana dilin edinilerek öğrenmesidir. Türkçe veya kişinin ana dili ne ise, çocuk sürekli olarak bu dili duyar, dinler ve kendini ifade etmeye çalışır.

Talk Show Nedir?

Yukarıda verdiğimiz bilgiler ışığında, kafanızda soru işaretleri oluşabilir. İngilizce içerikler arasında hangisini tercih etmeliyim? diye sorabilirsiniz. Size önerebileceğimiz etkili ve eğlenceli içerikler arasında Amerikan talk showları vardır. Televizyon kanallarında yayınlanan bu konuşma programları, samimi sohbetler eşliğinde geçer. Talk showlara çoğunlukla ünlü kişilerin konuk olur. Amaç izleyen kişilerin  eğlenceli vakit geçirmesidir. Günlük konuşma diline ve Amerika kültürü ile ilgili bilgi sahibi olmanıza katkıda bulunurlar.

Talk Show İzlemenin Faydaları Nelerdir?

  • Talk showlar, samimi ve günlük bir sohbet havasında geçer. Bu sayede İngilizce’nin gerçek ve işlevsel kullanımı, o dili konuşan insanlardan dinleyebilirsiniz.
  • Belirli aralıklarla yayınlanan konuşma programlarında güncel konulara yer verilir. Böylelikle hem genel kültür anlamında kendinizi geliştirebilir hem de İngilizce ile ilgili güncel olayları öğrenebilirsiniz. Güncel konulara yer verilmesinin bir diğer faydası da izlemenin daha keyifli hale gelmesidir.
  • Kelime bilginizi geliştirmek için başvurabileceğiniz çok etkili bir yöntemdir. Konuşmalar sırasında geçen kelimeleri bilmeseniz de, sohbetin genel atmosferinden çıkarım yapabilirsiniz. Ayrıca her bir program sonrasında kelimelere olan hakimiyetiniz de artmaya başlayacaktır.
  • Amerikan kültürünü tanımak için talk showlar ulaşabileceğiniz en pratik kaynaklardır. İnternetin sunduğu kolaylıklar sayesinde dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerde konuşma programlarını izleyebilirsiniz. Amerikan kültürüne dair neredeyse her şey hakkında geniş çaplı bilgiler edinebilirsiniz.
  • Eğlenceli formatları sayesinde, talk show izlerken geçirdiğiniz zamanın farkına bile varamayabilirsiniz. İngilizce’ye aşinalık kazanmak, kelime bilginizi genişletmek ve diğer olumlu etkilerden faydalanmak için bu kaynaklara uzun süre maruz kalmak size avantaj sağlar. Ayrıca uzun süreli odaklanmada sorun yaşayanlar için bu durum oldukça avantajlıdır.
  • Farklı aksanları duymak ve farkını anlamak konusunda da talk showlar oldukça etkilidir. Birçok farklı kişinin konuşmasına ulaşabileceğiniz için hem yaygın hem de yaygın olmayan aksanları dinleyebilirsiniz. İletişimsel anlamda İngilizcenizi geliştirmek için aksanlara aşina olmanın birçok faydası bulunur.
  • Normal şartlarda ana dili İngilizce olan onlarca kişiyi dinlemeniz çok zordur. Ancak talk showları televizyonda veya internette tamamen ücretsiz şekilde izleme fırsatınız vardır. Dilerseniz her gün birden çok kişinin konuşmasını dinleyebilir, dinlerken notlar alabilir veya sadece izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ünlü Talk Showlar

Conan

Müzisyen ve oyuncu olan Conan O’brien, mesleği nedeniyle konuklarının bir çoğu ile arkadaştır. Formatı gereği samimi olan ortam bu sayede daha samimi ve keyifli bir hal alır. Programın temeli 16 yıl öncesinde yayınlanan “Late Night with Conan O’Brien” adlı showa dayanır. Bu showun yanında olduğu sürede göz önüne alındığında 30 yıla yakın bir süredir  devam etmektedir. Ülkemizde E2, yabancı televizyonlarda ise Tbs kanalında izlenebilir.

Late Night with Seth Meyers

Komedyenlik dışında siyasi yorumcu ve televizyon sunucusu da olan Seth Meyer, 1982’den bu yana yayın hayatına devam eder. Konukların büyük bir kısmını müzisyen ve oyuncular oluşturur. Bazen siyasetçilerin de konuk olarak programa katılırlar. Late Night programının dikkat çekici bir yanı da kendi müzik gruplarının olmasıdır. Seth Meyer, 2014 yılından beri bu programın sunuculuğunu yapıyor ve çok yüksek reytingler almaya devam ediyor. Kahkalar eşiliğinde İngilizcenizi gelişitirebileceğiniz bu programı izlemenizi tavsiye ederiz.

The Tonight Show Starring Jimmy Fallon

2014 yılından bu yana seyircileri güldüren Jimmy Fallon, müzisyen ve oyuncudur. The Roots adlı müzik grubu da Jimmy Fallon’a  seyahatlerinde eşlik eder. Ünlü oyunculardan müzisyenlere, komedyenler politikacılara kadar birçok kişi bu showun konukları arasındadır. Programı daha eğlenceli ve ilgi çekici hale getiren bir detayda ünlü kişilerle yapılan skeç ve müzikal parodiler. Diğer talk showlar gibi Jimmy Fallon’da kendine has yöntemleri ile seyircileri ve siz izleyenleri kahkahalara boğar. Oyunlarıyla meşhur hale gelen Tonight Show, konukları, sunucusu ve süprizleri ile sizi şaşırtabilir.

Jimmy Kimmel Live!

2003 yılında başlayan ve günümüzde hala devam eden showun sunucusu Jimmy Kimmel, seslendirme sanatçısı, komedyen ve oyuncudur. Dünyada ün kazanmış sanatçıların yanı sıra, müzisyenler, komedyenler ve sporcular da izleyebileceğiniz kişiler arasında. Ayrıca yalnızca ünlü insanlara değil sokaktaki sıradan insanların videolarına da programda yer verilmesi izleyicilerin dikkatini çekiyor. Show isminden de anlayabileceğiniz üzere, program canlı yayın şeklinde gerçekleşiyor. Kullanılan samimi ve gündelik dil, İngilizce öğrenme aşamasında olanların ilgisini çekiyor. Küçük yaştaki çocukların bile anlayabileceği yalın dil kullanımı sayesinde dil öğrenmeye olan motivasyonunuz da artıyor.

Watch What Happens: Live

Andy Cohen sunuculuğunda gerçekleşen program 2009 yılından beri yayın hayatına devam etmekte. Bravo televizyon kanalında canlı yayınlanan programda moda, ünlülerin kazançları gibi ilgi çekici ve izleyicilerin merak ettiği konular tartışılıyor.

The Oprah Winfrey Show

Oprah, talk show denince ilk akla gelenler arasında. 1986 ve 2011 yılları arasında, tam 25 sezon yayınlanmıştır. Günümüzde devam etmiyor oluşuna rağmen, en çok izlenenler arasındaki yerini korumayı da başarmıştır. Kadın milyarder, sanatçı ve aynı zamanda hayırsever olan Oprah Winfery, bu programı çok başarılı bir şekilde sunmuştur. Günlük İngilizce kullanımı için izleyebileceğiniz en köklü ve eğlenceli  talk showlar arasındadır. Hayat hikayesi ile size farklı bir bakış açısı kazandıracak Oprah Winfery sözlerine  göz atabilirsiniz.

Eğlenirken de Öğrenebilirsiniz!

Amerikan Talk show programları, ingilizce öğrenmenin keyifli bir yönünü ön plana çıkarmakta. Kelime bilgisini arttırmasının yanı sıra, iletişimsel anlamda daha İyi ve akıcı İngilizce konuşmak için de Talk show izleyebilirsiniz. İnternet üzerinde birçok platformda altyazılı ve altyazısız seçenekler ile ücretsiz bir şekilde izleyebilirsinizKomedisi kadar faydasının da bol olduğu konuşma programları, en rahat ve etkili çalışma ortamını siz getiriyor. İngilizceyi ana dili olarak konuşan kişilerden, keyifli bir sohbet ortamında dinleyebilirsiniz. İnternetin sunduğu neredeyse sınırsız kaynaklar ile konuşma becerinizi çok yüksek bir seviyeye çıkarabilirsiniz. Kendiniz için en konforlu ve rahat olan çalışma ortamında, evinizde ve hatta yolculuk ederken bile vaktinizi daha verimli ve eğlenceli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Amerikan Talk show önerilerine de göz gezdirerek seveceğinizi düşündüğünüz programları seçip, dilediğiniz zaman izleyebilirsiniz.

Amerikan İngilizcesi ve Talk Showlar

Birçok dilde olduğu gibi Amerikan İngilizcesi öğrenmek için de, o dili konuşan kişileri dinlemek size fayda sağlar. Amerikan kültürü hakkında daha çok bilgi sahibi olmak, kelime bilginizi arttırmak, konuşulan dile kulak yatkınlığınızı arttırmak gibi faydaları nedeniyle Amerikan talk show izlemeniz önerilir. İzlerken bilmediğiniz kelimeleri not alabilir Konuşarak Öğren sözlük hizmetinden faydalanabilirsiniz. Eğlenceli ve samimi sohbet ortamında geçen konuşmalarla İngilizce bilginizi her yönden daha yüksek bir düzeye taşıyabilirsiniz. Bu programların en avantajlı yönü ise internet üzerinden ücretsiz bir şekilde izlenebilmesi. Konuşarak öğren soru cevap platformu ile tam olarak anlayamadığınız konularda ve daha pek çok noktada yardım alabilirsiniz.

Konuşarak Öğren ile İngilizce Öğrenmek Çok Kolay!

İngilizce’ye maruz kalma sıklığınız ne kadar fazla ise, etkili ve verimli bir şekilde öğrenme oranınız da o kadar artar. Bundan dolayı İngilizce konuşulan bir ülkede kısa süre bile bulunmak, sizin uzun eğitimlerden daha kısa sürede konuşmanızı sağlayabilir ve daha etkili olabilir. Ancak bu durum her zaman, herkes için mümkün olmayabilir. Konuşarak Öğren tam da bu durumda, İngilizceyi ana dili gibi öğrenmek isteyen kişilere evinin konforunda çalışma ortamı sunuyor. Anadili İngilizce olan eğitmenlerle, kendi belirlediğiniz süre boyunca konuşabilir, iyi olduğunuz yönleri daha çok geliştirirken eksik noktalarınızı fark ederek daha iyi bir duruma getirebilirsiniz. Özellikle dinleme, konuşma becerilerinizi geliştirmek, İngilizce iletişim kurarken daha rahat, donanımlı ve özgüvenli olmak için, alanında uzman eğitmenlerin rehberliğinden faydalanabilirsiniz. Konuşarak Öğren İngilizce kurslarını inceleyebilir, sizin için en uygun program ile kaliteli ve nitelikli bir eğitim için ilk adımları atabilirsiniz. Online eğitim ve İngilizce pratik yapma fırsatı ile zaman ve mekandan bağımsız olarak öğrenmenin rahatlığını yaşayabilirsiniz.

ÖZET
Amerikan İngilizcesi ve İngiliz İngilizcesi arasındaki farklar nelerdir?
İngiliz İngilizcesi, Birleşik Krallıkta konuşulur ve aynı zamanda Britanya İngilizcesi olarak da geçer. Amerikan İngilizcesi ise Amerika Birleşik Devletleri’nde konuşulan aksandır. Aralarında gramer, telaffuz, sözcük, imla, deyimler, noktalama, tarih ve numara gibi temel konularda farklılıklar bulunur.
İngilizce hangi ükelerin ana dilidir?
İçlerinde Bahamalar, Avustralya ve Kanada gibi yerlerinde bulunduğu toplam 18 ülkede nüfusun büyük bir kısmının ana dili İngilizcedir. Dünya genelinde yaklaşık 427 milyon kişinin İngilizce konuştuğu biliniyor.
Okullarda hangi İngilizce öğretiliyor?
Türkiye’deki okullarda İngiliz İngilizcesi öğretilir.
Hangi aksanı öğrenmeliyim?
Bu soruya kesin bir cevap verilemez ancak daha yaygın olması nedeniyle Amerikan İngilizcesi öğrenmeyi tercih edebilirsiniz. Eğer yurt dışında yaşamak veya çalışmak gibi bir düşünceniz varsa, bulunacağınız konumda yaygın olan aksanı öğrenmek daha faydalı olabilir.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.