İngilizcenizi Geliştirecek 5 Netflix Belgeseli


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizce öğrenme sürecindeyken herkes “günde on dakika bile olsa” İngilizceye dair etkinlik yapmamızı öneriyor. Ancak kimi zaman uzun ve yoğun bir günün ardından yapmak istediğimiz tek şey, uzanıp biraz “boş vakit” geçirmek oluyor. Aslında, doğru açıdan bakarsak bu “boş zamanları” verimli hale dönüştürebiliriz. Nasıl mı? Cevabı yazımızda.

Pek çok kişi “En sevdiğin boş zaman aktivitesi nedir?” sorusuna “Belgesel izlemek.” cevabını verir. Gerçekten de belgeseller, ilgili olduğumuz konulara dair ilginç bilgileri bize sunan görsel şölenlerdir. Ancak, belgesellerin işlevi bizi eğlendirmek ve bilgilendirmekle sınırlı olmak zorunda değil. Yazımızın devamında belgeselleri nasıl birer İngilizce etkinliğine dönüştürebileceğinizi bulabileceğiniz gibi ilgi alanlarınıza göre keşfedebileceğiniz 5 farklı kategoride belgesel önerisi alabilirsiniz!

İngilizce Öğrenme Sürecinde Belgesellerin Yeri

Dikkati Diri Tutmak

Pek çok insanın ortak problemi olan dikkat dağınıklığı, uyaranların çok sık değişmesi ve doğru kanal üzerinden aktarılmasıyla engellenebilecek bir durum. Uzmanlar da öğrenme sürecinde dikkatin diri tutulmasının, öğrenme hızını ve kalitesini olumlu etkileyeceği görüşünde. Belgeseller, hali hazırda ilgili olduğumuz konuları bize yüksek çözünürlüklü ve ilginç görsellerle, etkileyici müziklerle ve dikkat çekici bir anlatımla sunan harika birer öğrenme aracı. Belgeseller sayesinde merak ettiğiniz bilgileri dikkatle öğrenirken, İngilizce bilginizi de geliştirebilirsiniz.

Fonetik

Bir dili öğrenmek için öncelikle o dili “dinlemek” gerekir. Çünkü dil, bir “sesler bütünüdür“. Bu sebeple İngilizceyi duymak, İngilizcenin söyleyiş özelliklerini kulağınıza kazır ve bu sayede daha doğru İngilizce konuşabilirsiniz. Belgeseller, uzman bir ekip tarafından detaylı çalışmalarla hazırlanan içeriklerdir. Dolayısıyla bu süreçte hataya yer yoktur. Bu sebeple, İngilizceyi yanlış duyarak yanlış öğrenmek gibi bir çekinceniz olmaz.

Kelime Haznesi

Belgeseller genelde belirli konulara odaklanmış, bolca araştırma verisi içeren önemli kaynaklardır. Belgeselleri İngilizce izleyerek, ilgili olduğunuz konuya dair terim ve sözcüklerin İngilizce karşılıklarını öğrenebilirsiniz. İngilizce belgesel izlemenin size katacakları sadece bununla sınırlı değildir; bilimsel anlatım kalıplarını da belgeselleri izleyerek öğrenebilirsiniz. Ayrıca, Netflix izlerken İngilizcenizi geliştirmeniz için gerekli ayarlar ve tüyoları ilgili bağlantıdan öğrenebilirsiniz!

Belgesel İzleyerek İngilizce Öğrenmek

“Belgeseli dublajlı mı izliyorsun?” sorusu, içten içe iğneleme içerebilen bir sorudur. Bu soruyla karşılaşmamak için, hem İngilizce seviyenizi hem de genel kültür bilginizi yükseltin!

İzleyeceğiniz belgeseli seçtikten sonra önünüzde iki seçenek var; İngilizce içeriği Türkçe alt yazılı izlemek ya da Türkçe içeriği İngilizce alt yazılı izlemek. İlk seçenek, İngilizceye dair kulak dolgunluğunuzu artıracaktır. İlerleyen vadede duyduğunuz kelimeleri tanımak ve anlamlandırmak kolaylaşacaktır. İkinci seçenekte ise gördüğünüz kelimeleri Türkçe karşılıklarıyla ilişkilendirerek İngilizce kelime bilginizi etkin şekilde artırabilirsiniz.

Zaman içinde İngilizceye dair yatkınlığınızın arttığını hissedeceksiniz. İşte tam da o anda, konfor alanınızı terk etme zamanı gelmiş demektir! Artık İngilizce içerikleri İngilizce alt yazılı izleyebilirsiniz.

Bu sayede duyduğunuz İngilizce kelimelerin yazılışlarını da görebilirsiniz. Ayrıca, gördüğünüz ve duyduğunuz tüm uyaranlar İngilizce olacağı için, belgeseli anlayabilmek için İngilizce düşünmeye başlayacaksınız. Dil öğrenme sürecinde en zor ulaşılan seviye, o dilde düşünmeye başladığınız seviyedir. Belgeseller, sizin için harika bir geçiş sağlayacak!

İlgi Alanlarınıza Göre Netflix Belgesel Önerileri

Gezegen Üzerine Belgesel Önerileri

1) Fantastic Fungi

Benekli, beyaz ya da siyah; ağaçların dibinde ya da otobanın köşesinde; onlar her şekilde ve her yerde! Ne bitki ne hayvan olan bu yaratıklar, kendilerine ait bir canlı sınıfına sahip. Peki mantarlar neden var? Evrimsel süreçte nasıl hayatta kaldılar? Onlar, sandığımızdan çok daha fazlası. Fantastic Fungi; sizi mantarların dünyasında bir yolculuğa çıkaracak!

2) My Octopus Teacher

Bir ahtapotun gözünden, bir ahtapotun dünyasını izlemek! Büyülü bir yolculuğun ardından geriye bir ahtapotun kıymetli dostluğu ve harikulade bir belgesel kalıyor. My Octopus Teacher, heyecan verici bir görsel şölen!

3) Our Planet

Sekiz bölümlük bu belgesel serisinde Dünya’mızı dağlarından ormanlarına kadar tanıyoruz. Ödüllü yönetmeni sayesinde gerçek bir görsel şölen; Our Planet.

4) Seaspiracy

Uçsuz bucaksız, masmavi okyanuslar ve okyanusları evi bellemiş binlerce harika yaratık. Keşke belgesel, sadece bunlardan ibaret olsaydı. Seaspiracy; insanlığın doğaya ve özellikle de okyanuslara verdiği büyük zararları gözler önüne seriyor. Aynı zamanda, tüketim toplumuna eleştirel bir yaklaşım sergiliyor.

5) Tiny Creatures

8 bölümlük bu belgesel serisinde Amerika Birleşik Devletleri’nin dört bir yanına yayılmış küçük hayvanların hayatlarına yakından bakıyoruz! Tiny Creatures, her biri yaklaşık yirmi beş dakika süren birer hayat öyküsü.

Mutfak ve Yemek Kültürü Üzerine Belgesel Önerileri

1) Cooked

Ekmek nasıl mayalanıp kabarır, et nasıl pişip kızarır; hiç merak etmiş miydiniz? Bu belgesel, “Toprak, Hava, Su ve Ateş” adlı bölümleriyle, her bir elementin yiyecekler üzerindeki etkilerini anlatıyor. Yiyeceğin serüveninin Dünya’nın dört bir yanına uzanışını izlemek isterseniz, Cooked size rehberlik edecek!

2) Flavorful Origins

Balığın, hamurun ve baharatların harmonisi; Çin mutfağı! 10 bölümlük yaklaşık iki saat süren bu belgeselde Çin’i karış karış gezerek Çin mutfağının temel elemanlarının hikayelerini öğreniyoruz. Flavorful Origins, sizi Çin’de lezzet dolu bir yolculuğa çıkaracak!

3) High On the Hog

Rengarenk bir yolculuğa hazır olun! Afro-Amerikan lezzetlerinin Amerika’ya yolculuğunu anlatan dört bölümlük bu seri, Afro-Amerikan kültürüne ve tarihine de ışık tutuyor. High On the Hog, meraklılarını Netflix’te bekliyor!

4) Salt, Fat, Acid, Heat

Sizin için mükemmel yemek, nedir? Bolca tuzla mı harmanlanmalıdır yoksa acı olan her şey harika mıdır? Ünlü şef Samin Nosrat, dört bölümde bize üstün lezzetin bileşenlerini anlatıyor. Salt, Fat, Acid, Heat; Netflix’te lezzet yolcularını bekliyor!

5) Ugly Delicious

Yemeğin amacını hiç düşündünüz mü? Besleyici mi olmalı, lezzetli mi; eğlenceli mi yoksa yemek, ciddi bir bilim mi? Bu sorunun cevabını arayan David Chang, Ugly Delicious‘ta bizi dört bölüm sürecek olan üç buçuk saatlik bir yolculuğa çıkararak eğlendiriyor ve karnımızın zil çalmasına sebep olacak lezzetleri tanıtıyor.

Spor Üzerine Belgesel Önerileri

1) Basketball or Nothing

Basketbol, artık Dünya çapında milyonlarca takipçisi olan bir spor ancak sadece NBA’den ibaret değil. Hiç bilmediğimiz bir yerde, adını belki de daha önce hiç duymadığımız bir ırk olan Navaholar; basketbol oynamaya devam edebilmek için büyük bir mücadele veriyorlar. Taktik savaşlarının yer aldığı Basketball or Nothing, basketbol tutkusuyla birleşen insanların yüreğe dokunan mücadelesini işliyor ve bize basketbol dünyasını ana hatlarıyla gösteriyor.

2) Calum von Moger: Unbroken

Bir vücut geliştirici olan Calum von Moger; vücut geliştirme kültürünü tanıtıp vücut geliştirmeye dair yarışmaları anlatırken aynı zamanda bizlerle kendi hayatını paylaşıyor ve yaşadığı problemleri anlatarak ilham verici bir hikaye oluşturuyor. Calum von Moger: Unbroken, keşfedilmeyi bekleyen bir Netflix belgeseli!

3) Rising Phoenix

Ülkemizde ve Dünya’da engellilere ve engellere dair farkındalıkların artmasıyla artık daha eşit bir Dünya için pek çok organizasyon kuruldu. Rising Phoenix de, Dünya Paralimpik Oyunları’nın hikayesini bizlere bizzat paralimpik oyuncular anlatıyor. Fiziksel engellerin, hayata katılmak için bir engel olmadığını bizlere gösteren yaklaşık iki saatlik Rising Phoenix belgeseli ile, spor dünyasına bambaşka bir gözden bakın!

4) Schumacher

Formula 1 tutkusunun tüm Dünya’da yükseldiği şu günlerde, tamı tamına 7 kez Dünya şampiyonu olan Michael Schumacher’ın hikayesini kesinlikle duymak isteyeceksiniz! Arşiv görüntüleriyle sizi nostaljik bir tura çıkaracak olan Schumacher, Formula 1 heyecanını iliklerinize kadar hissettirecek!

5) The Last Dance

Efsanevi basketbolcu Michael Jordan ve Chicago Bulls’un macerasına yakından şahit olun! The Last Dance, bizleri 90ların sonuna, basketbol efsanelerinin hayatına götürüyor!

Suç Üzerine Belgesel Önerileri

1) Don’t F**k With Cats: Hunting an Internet Killer

İnternet, güne uyandığımız ilk andan, uyuduğumuz dakikaya kadar her saniye parmağımızın ucunda olan bir dünya. Her gün yüz binlerce video da internete çeşitli kişilerce yükleniyor. Ancak bazı videolar, fazlasıyla rahatsız edici; ve aslında daha da rahatsız edici bazı şeylerin habercisi. Bu belgesel, bizlere aynı zamanda internetin birleştirici gücünü gösteriyor ve on binlerce insanın nasıl birlik olduğunu yansıtıyor. İnternette ilerleyen bir “kedi fare oyunu”; Dont F**k With Cats: Hunting an Internet Killer.

2) Jeffrey Epstein

Sıradan bir adamın kraliyet ailesi de başta olmak üzere önemli kişilerle bağlantılar kuruyor, günden güne zenginleşiyor, insanların saygısını kazanır ve bir gün tutuklanıp ceza evine gönderiliyor. Zenginlik, güç ve şöhretin ardında yatan gizli gerçekler ve Jeffrey Epstein davasının tüyler ürperten detayları, bu belgeselde sizleri bekliyor!

3) Sons of Sam

Bir gazetecinin büyük tutkusu olan; bir gizemi çözme isteği, ömrünü adadığı bir davaya dönüşür. Ancak hikayede parçalar birleştikçe, işler daha da korkutucu bir hal almaya başlar. Sons of Sam, bir tarikatı ve bu tarikatın kurbanlarını işleyen, 4 bölümlük bir belgesel.

4) Ted Bundy

Suç dosyalarına merakınız varsa, Ted Bundy adını duymanız işten bile değil. Ted Bundy’nin zihnine ve dünyasına etkileyici bir giriş; dört bölümde Ted Bundy!

5) The Disappearance of Madeline Mccann

Suç dosyaları, izlediğimiz olayların gerçek hayatta, gerçek kişilerin başına geldiğini hissettiğimizde çok daha etkileyici bir hal alıyor. Özellikle işin içine çocuklar dahil olmuşsa, dava hassaslaşıyor. Bu belgeselde 3 yaşındaki bir kızın; bir gece ansızın yatağından kayboluşunu izleyeceğiz. The Dissappearance of Madeline Mccann, faciaya dönüşen bir tatili anlatıyor.

“Ben Dublajlı Belgesel İzlemeye Devam Edeceğim.” Demeyin, Konuşarak Öğren İle İngilizce Öğrenin!

Konuşarak Öğren; ana dili İngilizce olan profesyonel eğitmenleriyle size bir tık uzakta! Konuşarak Öğren’in eğitmenleri, kendi alanlarında uzman ve deneyimli eğitmenlerdir. Sizin ihtiyaçlarınıza yönelik bir ders planı çıkarırlar, sizin için özelleştirilmiş materyalleri sunarlar. Ayrıca, Konuşarak Öğren’de siz derslere değil, dersler size uyar! Bu sayede İngilizce öğrenmek bir “zorluk” olmaktan çıkar. Ayrıntılı bilgi için Konuşarak Öğren internet sitesini ziyaret edin ve sizin için en uygun programı seçip öğrenmeye hemen başlayın!

İngilizce Belgeseller Hakkında Sık Sorulan Sorular

İngilizce seviyemi geliştirmek için yabancı dilde içerikler izlemem doğru bir yöntem olur mu?

Kesinlikle evet! Çünkü bir dili doğru şekilde öğrenebilmek için, öncelikle o dili doğru şekilde duymak gerekir. Ardından tekrar edersiniz ve son olarak konuşabilirsiniz. Bu açıdan, İngilizce dil özelliklerini kavrayıp kelime haznenizi geliştirmek için İngilizce içerikler izlemek, doğru bir yöntem olur.

İngilizce içeriği İngilizce alt yazıyla izlemek, ne işe yarar?

Duyduğunuz İngilizce kelimelerin yazılışlarını da görmenizi, bu sayede kelimeyi hafızanıza doğru şekilde kazımanızı sağlar. İngilizce dinlemek ve okumak, İngilizce bilginizi geliştirecek çok önemli yöntemlerdir. Bu yüzden, İngilizce içerikleri İngilizce alt yazıyla izlemekten çekinmeyin. Başlangıçta her şey anlaşılır ve akıcı olmayabilir ancak unutmayın, bu bir süreç ve siz de öğrencisiniz. Adım adım ilerleyerek İngilizceyi çözeceksiniz!

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders!

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.