İngilizceye Nasıl Çalışılır: En Hızlı 9 Teknik


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Temel düzeyde İngilizce bilginiz var ve hızlı bir şekilde bu düzeyi arttırmak istiyor olabilirsiniz. Veya yakın bir zamanda gerçekleşecek bir sınavınız için hızlı bir hazırlık yapmak istiyorsunuz. En hızlı İngilizce çalışma teknikleri ile tüm bu hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Hızlı  İngilizce öğrenmek istemekteki amacınız farklı olabilir. Ancak size vereceğimiz tavsiyeleri kendinize uygun şekilde kullanarak hızlı İngilizce öğrenme yöntemlerini keşfedebilirsiniz.

Verimli Çalışmak

Size hız kazandıracak yöntemlere geçmeden önce verimli çalışmanın öneminden bahsetmek faydalı olacaktır. Her ne kadar ikisi farklı kavramlar gibi gözükse de birbiriyle bağlantılıdır. Örnek vermek gerekirse her gün 5 saat İngilizce çalışan bir kişi, 2 saat çalışan kadar verim alamıyor olabilir. Peki neden? Aslında çoğu zaman ne kadar çok değil ne kadar verimli çalışabildiğiniz daha önemlidir. Tabii ki çalıştığınız sürenin fazla olması da önemlidir. Ancak kimi zaman masa başında saatlerce oturursanız bile çok az verim alarak kalkabilirsiniz. Dolayısıyla ilk olarak verim almanızı arttıracak öneriler üzerinde duracağız. Bu öneriler dolaylı ve bazen direkt olarak daha hızlı bir şekilde İngilizce çalışmanıza yardımcı olacaktır.

Kendinizin ve Çevrenizin Fiziksel Durumuna Dikkat Edin

İlk olarak kendi fiziksel durumunuzdan başlayalım. Yaşadığınız herhangi bir fiziksel rahatsızlık varsa odaklanmanız dolayısıyla verim almanız zorlaşacaktır. Bu fiziksel rahatsızlık bir hastalık durumu veya çalışma ortamınızdaki bir konforsuzluk olabilir. Eğer herhangi bir hastalığınız varsa ben yine de çalışmanız gerekiyorsa kendinizi çok fazla zorlamadan daha pratik çalışma yöntemlerine yönelebilirsiniz. Örneğin konu anlatım videoları izlemek buna bir örnek olabilir. Çalışma ortamımız ile ilgili konuya gelelim. Burada iki temel sorun yaşayabilirsiniz; sandalye ve masanızdan dolayı yaşayacağınız durumlardır. Masa ve sandalye boyutu sizin fiziki yapınıza uygun olmalıdır. Size yüksek veya alçak gelen masa sandalye  hem rahatsız hissetmenizi hem de odaklanmanız zorlaştıracaktır. Eğer bu tarz bir sorun yaşıyorsanız, kendinize uygun ve daha rahat bir çalışma ortamı ayarlamalısınız.

İçerisinde bulunduğumuz odanın durumu da oldukça önemlidir.Odanın havadar, aydınlık ve sade olması çalışma sürecinizi  olumlu etkiler. Ders çalıştığını süre boyunca odanızı belirli aralıklarla havalandırabilirsiniz. Havasız bir ortamda yavaş yavaş uykumuz gelmeye başlayacak ve aldığınız verim azalacaktır. Odanın aydınlık olması hem size enerji vermesi hem de uykumuzun gelmemesi açısından önemlidir. Sadelik ise dikkatinizin dağılmasını engeller. Bazı insanlar için bu gibi durumlar verim almayı çok fazla etkilemez. Bu durumu sorun etmeyen kişiler için her ne kadar büyük bir etken olmasa da, ferah, sade ve hoş bir çalışma ortamı verimi her zaman arttırır. Son olarak odanızın ısısını da ideal bir ölçüde tutmalısınız. Çok sıcak veya çok soğuk bir odada verimli bir şekilde İngilizce çalışmak zor olabilir. Dolayısıyla odanın ısısını mümkün olduğunca ideal bir ölçüde ayarlamalısınız. Zihinsel olarak da odaklanmada bir problem yaşamıyorsanız böyle bir ortamda oldukça verimli bir şekilde İngilizce çalışabilirsiniz.

Teknolojik Cihazlarınızı Uzak Tutun veya Bildirimlerini Kapatın

Telefonlar günümüzde birçok öğrenme aracı sizi buluşturuyor. Ancak bu durum telefon ve diğer teknolojik cihazların tamamen olumlu etkileri olduğu anlamına gelmiyor. Olumsuz etki etmesine neden olan şey ise dikkatinizi çok kolay bir şekilde çekebilmesi veya dağıtabilmesidir. Ders çalışırken arkadaşınızdan gelen bir mesaj, sosyal medya hesabınızdan gelen bir bildirim bütün odağınızın dağılmasına neden olabilir. Telefon veya bilgisayar üzerinden çalışıyorsanız bu cihazları yanınızdan tamamen uzaklaştırmak mümkün değildir. Eğer çalışma ortamınızda telefon veya diğer teknolojik cihazlara ihtiyaç duymuyorsanız yanınızda bulundurmamayı deneyebilirsiniz. Eğer bu cihazlardan herhangi birine ihtiyaç duyuyorsanız, bildirimlerinizi kapatarak çalışabilirsiniz. Günümüzde, neredeyse telefona bağımlı hale geldiğimiz bir dünyada, onlardan uzak kalmak ve sürekli yapmaya alıştığınız işlemleri yapmamak size zor veya sıkıcı gelebilir. Ancak verimli ve hızlı ders çalışmak istiyorsanız, bu konuda çaba göstermelisiniz.

Yemek Öncesi ve Sonrasında Çalışmamaya Özen Gösterin

Açlık ve tokluğun etkileri her insanda farklıdır. Ancak genel olarak aç iken ve yemek sonrasında oluşan tatlı ağırlık hissi ile ders çalışmak zor olur. Evet bu saatlerde yine de ders çalışabilirsiniz ancak verim almak açısından çok fazla bir şey beklemek doğru olmaz. Bazı insanlar açlık durumunda bir an önce yemek yemek ister ve aklı yemekte kalır. Eğer siz de böyle biri iseniz açlık sizi fiziksel olarak olmasa bile zihinsel olarak etkileyecektir. Dolayısıyla bu zamanlar ders çalışmak için çok uygun değildir.

Psikolojik Olarak Rahat Olmaya Özen Gösterin

Zihninizi meşgul eden şey düzeltebileceğiniz, çözebileceğiniz bir konu ise ilk olarak bu durumu çözmeye çalışın. Aklınıza takılan bir iş veya görev varsa yapın. Ve zihninizi mümkün olduğunca boşalttıktan sonra çalışma masasına oturun. Aklınızda yapılacak işler veya çözülecek sorunlar varken herhangi birisi odaklanmanız çok zordur. Ancak diyelim ki zihninizi meşgul eden durum kısa veya uzun vadede müdahale edemeyeceğiniz bir şey. Bu durumda ne yapmalısınız? Aslında birçok çok problem göründüğü kadar büyük değildir ve bir şekilde çözülür. Dolayısıyla eğer genel geçer bir problem yaşıyorsanız ve o an için üzerinde herhangi bir etkiniz olamıyorsa, problemi düşünmeyi erteleyip mümkün olduğunca ders çalışmaya odaklanın. Kendiniz için hoş, kullanışlı ve sade bir çalışma ortamı ayarlayın, dilerseniz yanınıza çay veya kahvenizi alın ve kendinizi ders çalışmanın akışına bırakın. O an için konuyu anlayamadınız düşünseniz bile okumaya ve denemeye devam edin. Kendinizi çok sıkmadan bunu yaptığınızda bir süre sonra zaten odaklanmış olduğunuzu fark edeceksiniz.

Yukarıda yer alan tüm öneriler hızlı İngilizce çalışmak için de başvurabileceğiniz yöntemlerdir. Ancak aşağıda bahsedeceğimiz teknikler en hızlı şekilde İngilizce çalışmak konusunda daha etkili olanlarıdır.

En Hızlı İngilizce Çalışma Yöntemleri

Tekrar Yöntemine Başvurun

Bu öneri birçok İngilizce konusunu daha hızlı bir şekilde öğrenmenize yardımcı olacaktır. Yanlış bile olsa bir bilgiyi tekrar etmek o bilgiyi öğrenmenizi ve aklınızda kalmasını sağlar. Peki bu yöntemi nasıl kullanabilirsiniz? Diyelim ki Present Simple Tense konusunu çalışıyorsunuz ve bu konuda yer alan he/she/it özneleri ile “-s” takısı gelmesi kuralını hızlı bir şekilde ezberlemek istiyorsunuz. Bu özneler ile kurulmuş cümleleri sık sık okuyarak veya yazarak çok kalıcı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ezber yapmak ile benzer gibi görünen bu yöntem oldukça faydalıdır ve ezber yapmak ile tamamen aynı şey değildir. Present simple tense konusu ile ilgili birçok farklı örnek cümle okuyabilirsiniz. Bu sayede bu cümleler aklınızda kalacak ve kuralı hatırlamanıza gerek kalmadan cümleyi hatırlayacaksınız. Veya daha kısa bir yöntem seçmek isterseniz sadece özne ve fiilin olduğu kısaltmaları da tekrar etmeyi deneyebilirsiniz.

Örneğin:
I go
You go
We go
They go
He goes
She goes
It goes

Yukarıdaki şekilde çalıştığınızda daha kolay bir şekilde hatırlayabilirsiniz.

Bol Bol İngilizce Dinleme Pratiği Yapın

İngilizce içerikler dinlemek hızlı bir çalışma için en çok ihtiyaç duyduğunuz yöntemler arasındadır. Bunun nedeni ise şöyle açıklanabilir. Kendi ana dilimizi de sürekli duyarak öğreniriz. İngilizce icerikler dinlediğinizde hem kelimelerin telaffuzu hem cümle yapısı hem de genel kurallara aşina olursunuz. Ne kadar çok İngilizce içerik dinlerseniz, öğrenme süreciniz de o kadar hızlanır. Teorik bilgi üzerinde çalışırken ingilizce icerikler dinlemenin avantajının ne kadar çok olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca İngilizce iletişim becerilerinizi de büyük ölçüde gelişir. Yabancı biriyle konuştuğunuzda onu daha iyi anlayabilir ve kendiniz daha rahat ve doğal bir şekilde İngilizce konuşabilirsiniz.

İngilizce dünyadaki en yaygın diller arasında ilk sıralarda yer aldığı için dinleme pratiği yapabileceğiniz sayısız materyal vardır. İngilizce öğreten kanallar, şarkılar, diziler, filmler, belgeseller, podcastler, talk şovlar gibi birçok farklı seçenek vardır. İngilizcenin size sağladığı en büyük avantajlardan biri de budur. Sevdiğiniz bir diziyi veya filmi izlerken bile İngilizcenizi geliştirmeyi mümkün kılar. Uzun saatler ders çalıştıktan sonra sevdiğiniz eğlenceli bir İngilizce programı açarak hem kafanızı dağıtabilir hem de öğrendiklerinizi bir nevi tekrar etmiş olursunuz.

Ezber Yapmanın Avantajlarıdan Faydalanın

İngilizce öğrenirken veya çalışırken birçok konuda ezber yapabilirsiniz. Hatta kimi konularda sadece ezber yaparak çalışabilirsiniz. Tense konuları kuralların ezberlenmesine dayalıdır. Kuralları ezberlediğiniz de tüm zamanlarla ile ilgili rahat bir şekilde cümle kurabilirsiniz. Özellikle tense konuları ile ilgili çok pratik bir şekilde ezber yapmak için hazırlanan tablolara göz atabilirsiniz. Bu tablolar telefonunuzda fotoğraf olarak bulunduğunda veya bir kağıda kendiniz yazsanız bile bakıp hızlıca kuralları hatırlayabilmenizi sağlar. İngilizcede pek çok konu ile ilgili benzer pratik bilgileri bulabilirsiniz. Hatta bu özet bilgileri çalışma masanızda veya sık göreceğiniz bir alana basarsanız çalışma sürecinizi daha da hızlandırabilirsiniz. Siz farkında olmasanız bile her gördüğünüzde daha da kalıcı bir şekilde öğrenmiş olacaksınız.

Türkçe ve İngilizcedeki Benzer Kelimeleri Keşfedin

İngilizceyi hem iletişimsel hem de akademik anlamda kullanmak için kelime bilginizin fazla olması gerekir. Daha hızlı bir şekilde kelime öğrenmenizi sağlayacak çok keyifli bir yöntem vardır. Cognate adı verilen kelimeler hem İngilizcede hem de Türkçede neredeyse birebir aynıdır.

İngilizceTürkçe
AcidAsit
ActiveAktif
AdvantageAvantaj
AugustAğustos
BiologyBiyoloji
CampaignKampanya
DanceDans
ExoticEgzotik
FormulaFormül

Yazarak Çalışın

Her birey için en etkili çalışma yöntemi değişiklik gösterebilir. Ancak yazmanın beyin üzerinde neredeyse her bireyde çok büyük bir etkisi vardır. Özellikle kendi yorumunuzu katarak bir konuya çalışmak ve notlarınızı bu şekilde almak daha hızlı bir şekilde öğrenmenizi sağlayacaktır. Kendi yorumunuzu katarak aldığınız notları hatırlamanız çoğunlukla daha kolaydır. Yorum katmak kesin bilgiler olduğunda söz konusu değildir. Zaten burada yorum katmanın anlamı kendiniz için en kolay ve hızlı şekilde hatırlayacağınız kelimelerle not almaktır. İngilizce kelime öğrenme sürecinde de yazarak çalışmanın büyük bir etkisi vardır. He kelimeyi İngilizce ve Türkçesi ile birlikte en az 5’er defa yazdığınızda çok hızlı bir şekilde ezberleyebilirsiniz. Ayrıca kelimelerin İgilizce yazılışları da aklınızda daha kolay bir şekilde kalır.

Yabancı Bir Arkadaş Edin

Günümüzde İngilizceyi yazarak konuşma pratiği yapmanın en kolay yolu internet üzerinden yabancı bir arkadaş edinmektir. Biriyle günlük veya herhangi başka bir konudan bahsederek sohbet etmek hem eğlenceli hem de öğreticidir. Sohbet ettiğinizde kendinizi ders çalışma psikolojisinde hissetmesiniz. Ancak aynı anda hem okuma hem de yazma pratiği yapabilirsiniz. Ayrıca yeni kelimeler öğrenmek için de oldukça etkili bir yöntemdir. Bazen bir şeyi mğrenmek için zorunda kalmak en etkili yöntem olabiliyor. Yabancı biri ile sohbet etmek de kendinizi İngilizce iletişim kurmaya mecbur bırakmak oluyor. Ancak bu durum için keyifli bir zorundalık demek yanlış olmaz. Çünkü nihayetinde yüksek ihtimalle başka bir kültürden bir arkadaş ve daha iyi bir İngilizce yazma-cümle kurma becerisi kazanmış oluyorsunuz.

Aynı Anda Tek Bir Konuya Çalışın

Belki İngilizce çalışmak için kısa bir süreniz var ve acele ediyorsunuz. Bir an önce gerekli konuları öğrenmek ve amacınız için hazır hale gelmek istiyor olabilirsiniz. Ancak acele etmek size faydadan çok zarar sağlayabilir. Acele ettiğinizde stres yaparsınız, stres yaptığınızda odaklanmanız ve  odaklanmadığınızda ise verim almanız zorlaşır. Dolayısıyla diyelim çalışmanız gereken 10 konu var ve nispeten kısıtlı bir süreniz var. 1 saat ders çalışacaksınız, ve bu süre içerisinde sadece bir konu yetişebiliyorsa o konuyu mümkün olduğunca iyi şekilde öğrenip kısa bir mola verip daha sonra diğer konuya geçebilirsiniz. Ancak öğrenmesi bir saat alan konuyu yarım saatte öğrenmeye çalışıp, kalan yarım saate de farklı bir konu sığdırmaya çalışırsanız bu durumda neredeyse hiçbir şey öğrenmeden masadan kalkabilirsiniz. Aceleniz olsa bile bu hataya düşmemeye özen gösterin. Çünkü ayırdığınız zaman içerisinde sadece tek bir konuya çalışıp, o konuyu tam olarak öğrendiğinizde diğer konularda çalışmak için de daha çok motivasyon sahibi olacaksınız. Motivasyonunuz  ile birlikte öğrenme isteğiniz ve aldığınız verim de artacaktır. Dolayısıyla çalıştığınız süreyi en verimli şekilde kullandığınızdan, daha hızlı gelişim gösterebileceksiniz. Bu sayede hedefinize ulaşmak için doğru bir adım atmış olacaksınız.

Feynman Tekniğini Uygulayın

“İngilizceye nasıl çalşışmalıyım?” diye soranlar için son önerimiz Feynman tekniğidir. Bu tekniği ortaya koyan kişi Richard Feynman’dır. Kendisi ünlü bir fizikçidir. Daha kalıcı ve etkili öğrenme için böyl bir metod geliştirmiştir. Tekniğin temelinde yatan düşünce ise basitlik. Hatta Richard Feynman’ın şu sözü tekniği en kısa ve net şekilde açıklıyor.

Eğer bir şeyi tam olarak anlamaya çalışıyorsan, basitçe açıklamaya çalış. 

Feyman, bir konu veya kavramı öğrenmek için en etkili yöntemin basite indirgemek ve açıklamaya çalışmak olduğunu söylemiştir. Bir konuyu bu şekilde çalıştığınızda bilgiyi tam olarak öğrenebildiğiniz ifade edilir. Aslında bu teknik “Yazarak Çalışın” başlığı altında kendi yorumunuzu katarak not alma önerileri ile benzerlik taşır Feynman tekniğinde bulunan farklılık ise basitlik temelli ve odaklı olmasıdır. Teknikte 4 aşama bulunur:

1.) Açıklamak

Bu aşamada yapmanız gereken öğrendiğiniz konuyu hiç bilmeyen birine veya küçük bir çoçuğa anlatıyormuş gibi oldukça sade ve basit bir dille anlatmaya çalışmak. Açıklamanız konuyu anlamanıza yetecek kadar kapsamlı olmalıdır. Konunun önemli ve esas noktalarını kaçırmadan ancak gereksiz bir şekilde uzatmadan kendi notlarınızı alabilirsiniz.

2.) Zayıf Yönleri Belirlemek

Yaptığınız açıklama ve aldığınız notları gözden geçirmelisiniz. Eksik bir bilgi olup olmadığınız veya açıklmanın zayıf yönleri olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

3.) Daha Basite İndirgemek

Bu aşamada açıklamanızda eğer karçaşık bir dil veya fazla terim varsa bunları mümkü olduğnda sadeleştirmeye çalışmalısınız. Açıklama öyle sade bir hale gelmelidir ki konu hakkında hiç bilgi sahibi olmayan biri bile okuduğunda kolayca anlayabilmelidir.

4.) Anlamak

En son adım olan bu aşamada artık çıkardığınız notlara düzenli bir şekilde çalışmalısınız. Unutmayın, açıklamalarınız veya notlarınız ne kadar iyi olursa olsun, siz onları okumadığınız sürece bir işe yaramayacaktır. Dolyısıyla büyük bir özenle çalıştığınız bu notlara düzenli bir şekilde çalışarak olodukça etkili bir sonuç alabilirsiniz. Kısa, öz, açıklayıcı ve kolay anlaşılır şekilde aldığınız bu notlar, size zor gelen konuları bile daha rahat anlamanıza yardımcı olur. Ayrıca bu tekniği öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu üzerinde de uygulayabilirsiniz.

Başka Birine İngilizce Öğretin veya Öğretiyormuş Gibi Yapın

Özellikle küçük yaşlardaki öğrenciler, öğretmenlerin bu kadar çok bilgiyi nasıl akıllarında tuttuğunu merak eder. Aslında bu sorunun cevabı oldukça basittir. Bir konuyu öğrettiğinizde o konu hakkındaki bilgiler daha iyi bir şekilde aklınızda kalır. İngilizce çalışırken öğrendiğiniz bir konuyu bir başkasına anlattığınızda veya karşınızda biri varmış gibi anlattmaya çalıştığınızda bile daha hızlı ve etkili bir şekilde öğrenebilirsiniz. Feynman tekniğini kullanarak anlatacağınız bilgileri sadeleştirin, sonrasında hayali veya gerçek bir kişiye bu bilgileri aktarın. Bir başkasına öğretme tekniğinin ne kadar etkili ve faydalı olduğunu kendi deneyimleriniz ile görebilirsiniz.

Konuşarak Öğren’de Size Özel Hazırlanan Programları Keşfedin

İngilizceye nasıl çalışmalıyım? sorusuna en net ve doğru cevap alabileceğiniz kişiler, bu alanda uzman olanlardır. Konuşarak Öğren’de Amerikalı eğitmenler tarafından ilk olarak mevcut İngilizce seviyeniz belirlenir. Daha sonra seviyenize ve çalışma amacınıza uygun bir şekilde çalışma pogramı hazırlanır. Program size özel olarak hazırlandığı için daha kısa bir sürede istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. Ayrıca bu sayede İngilizce çalışma süreci sizin için daha keyifli hale gelebilir. Konuşarak Öğren kurs paketleri de ihtiyaca uygun olarak seçilebilir. 3,6 ve 12 aylık online İngilizce kurs sürelerinden sizin için en uygun olanını tercih edebilirsiniz. Haftada kaç gün, ne kadar süre ile ders almak istediğinizi de seçme şansınız vardır. Konuşarak Öğren’i bilgisayarınızda web sitesi üzerinden veya telefonunuza Android uygulamasını indirerek kullanabilirsiniz.

ÖZET
1 ayda İngilizce öğrenilir mi?
1 ay gibi kısa bir sürede tam anlamıyla İngilizce öğrenmek mümkün değildir. Ancak iyi bir program, düzenli bir çalışma ve kaliteli bir eğitimle sağlam bir temel atabilir ve temel konuları öğrenebilirsiniz.

En hızlı İngilizce çalışma teknikleri nelerdir? 

  • Tekrar yöntemine başvurun
  • Bol bol İngilizce dinleme pratiği yapın
  • Ezber yapmanın avantajlarından faydalanın
  • Türkçe ve İngilizce’deki benzer kelimeleri keşfedin
  • Yazarak çalışın
  • Yabancı bir arkadaş edinin
  • Aynı anda tek bir konuya odaklanın

Kolay İngilizce öğrenmek için ne yapılabilir?

Konu yabancı dil öğrenmek olduğunda kolay olması söz konusu değildir. Tam anlamıyla bir yabancı dil öğrenmek için gerçek ve düzenli bir çaba gerektirir. Bu süreçte keyif almasını bilirseniz, zor kısımlar bile size kolay gelcektir. Ayrıca bazı tekniklere başvurarak daha pratik bir şekilde İngilizce öğrenebilirsiniz. Dilerseniz İngilizceyi hızlı öğrenmek için başvurabileceğiniz 5 yöntemi uygulayarak süreci hızlandırabilirsiniz.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.