İngilizceyi Geliştiren Filmler


İngilizcenizi Geliştirmek İçin Film Önerileri

Eğer bir dili öğrenmek istiyorsanız o dili konuşanları da çok iyi dinlemeniz gerekir. Günümüzde bunu yapmanın en kolay yolu ise film ve diziler izlemektir. Dinledikçe duyduğunuz kelimeler, cümle yapıları ve ifadeler size tanıdık gelmeye başlar. Bu aşama dil gelişiminizde çok önemli bir yeri oluşturmaktadır çünkü bu dili duydukça siz de aynı şekilde kullanmaya başlarsınız.

İlk aşama olarak filmleri Türkçe alt yazılı olarak izleyip, dilinizi daha da geliştirmeye başladığınızda ise İngilizce alt yazı ile izleyebilirsiniz. Zaman geçtikçe göreceksiniz ki alt yazıyı takip etmeye bile ihtiyacınız kalmayacak!

En basit bir şekilde dili anlamak için, sizi yormayacak daha çok eğlendirecek şekilde komedi filmleri seçebilirsiniz. Ama İngilizceyi daha iyi anlamak için tabi ki sadece komedi filmi izlemenize gerek yoktur. Aşağıda görmüş olduğunuz, sizin için derlediğimiz bu filmlerden başlayabilirsiniz!

1. Harry Potter Serisi

Muhtemelen daha önce duymuş olduğunuz, ya da izlediğiniz bir film olan Harry Potter, hem maceralı ve izleyiciyi içine çeken hem de İngilizcenizi geliştirecek bir kapasiteye sahip olan fantastik film serisidir.

Baş karakter Harry’nin başına gelenleri ve bu fantastik düzende yaşadığı maceraları anlatır. Bir komedi filmi değildir, fakat izlerken kesinlikle zevk alacağınızı garanti edebiliriz.Aynı zamanda İngiltere yapımı bir film olduğu için İngiliz aksanına da aşinalık uyandıracak bir filmdir.

Bu film serisi J.K. Rowling’in yazdığı kitap serisinden uyarlanmıştır. İngilizcenizi bir adım daha ilerletmek istiyorsanız filmleri izledikten sonra İngilizce olarak kitaplarını da okuyabilirsiniz. Konuya hakim olma açısından okurken konuyu biliyor olmak size öz güven kazandıracaktır ve okuduğunuzu anladıkça kendinizi daha çok geliştirme fırsatı bulacaksınız.

2.Up (Animasyon)

Sıradaki filmimiz ‘Up’ yani ‘Yukarı Bak’. Animasyon olduğuna bakmayın, her yetişkinin de izleyebileceği çok güzel bir konuya sahip olan aile filmidir. Ailecek izleyebileceğiniz, ya da tek başınıza hem Türkçe alt yazı ile hem de zorlanmadan İngilizce alt yazı ile izleyebileceğiniz bir film.

2009 yapımı bir Komedi/Drama filmidir. Konusu yaşlı bir adamın, ölen karısının hayalini yaşatabilmek için yola çıktığı macerayı anlatır. Bu tarz tatlı animasyon filmlerini seviyorsanız kesinlikle hemen izlemeniz gereken bir film.

3. The King’s Speech

2010 yapımı bir Dram/Tarih filmi olan The King’s Speech, aynı zamanda İngiliz yapımı bir filmdir. Tahta geçen VI. Geourge’un yaşadığı kekemelik sıkıntılarını üstünden gelme yöntemlerini anlatan konusu, oyuncuların kalitesiyle birleşip ortaya çok güzel bir film çıkarmıştır.

Bir kral olduğunuzu ve ulusa seslenmeniz gerektiğini düşünün. Düşüncesi bile ne kadar endişe verici değil mi? Bir de üstüne üstelik kekeme olduğunuzu, konuşma problemleri yaşadığınızı düşünün. Liderlerin hitabetinin güçlü olması gerektiğini bilirsiniz. Bu nedenle filmin konusu çok ilgi çekicidir, hem severek izleyecek hem de İngilizcenizi geliştireceksiniz!

4.Big Fish

Big Fish, 2003 yapımı bir Fantastik/Drama filmidir. Herkesin keyifle izleyebileceği olan bu filmde, ölüm döşeğinde olan Edward, fantastik bir bakış açısıyla kendi yaşam hilayesini anlatır. Edward’ın gençliğini Tim Burton canlandırmaktadır.

Bu tarz fantastik filmleri tekrar terkar izleseniz de sıkılmazsınız. Hatta her izlediğinizde filmin içinde  farklı şeyler bulabilirsiniz, bu nedenle filmi hem Türkçe hem İngilizce alt yazıyla izleyip kelime bilginizi geliştirebilirsiniz.

5. Star Wars Serisi

Bu tarz kendinizi filmin içine çekecek seriler izlemeniz, filme daha çabuk adapte olup daha iyi anlayabilmenizi sağlar. Yıllardan beri çok kişinin hayranı olduğu bu seriyi izlerken çok keyif alacaksınız. İlk filmlerinin yapım tarihleri yeni olmasa da, görsel ve efektleri çekildiği döneme göre çok kalitelidir, bu nedenle film size ayrı bir tat verecektir.

Uzayda geçen bu maceraya siz de katılıp İngilizcenizi geliştirmek isterseniz aşağıdaki kronolojik sıraya göre seriyi izlemeye başlayabilirsiniz!

 1. Episode IV: A New Hope (1977)
 2. Rogue One (2016)
 3. Episode V: The Empire Strikes Back (1980)
 4. Episode I: The Phantom Menace (1999)
 5. Episode II: Attack of the Clones (2002)
 6. Episode III: Revenge of the Sith (2005)
 7. Solo (2018)
 8. Episode VI: Return of the Jedi (1983)
 9. The Mandalorian (2019)
 10. Episode VII: The Force Awakens (2015)
 11. Episode VIII: The Last Jedi (2017)
 12. Episode IX: The Rise of Skywalker (2019)

6. Dead Poet’s Society

Başrolünde Robin Williams’ın oynadığı bu film, dile olduğunuz kadar edebiyata da ilgisi olanların çok beğeneceği türden bir Dram filmidir. Bir öğretmenin baskı altında olan öğrencilerine farklı bakış açıları sunduğu bu filmi zilerken öğrendiğiniz dilin edebiyatından da esintiler bulma ayrıcalığına sahip olacaksınız.

7. Yes Man

Sıradaki film bir komedi filmi. Konuları ağır olmaması nedeniyle komedi filmlerinin dilini daha rahat anlayıp, aynı zamanda günlük konuşma diline de kulağınızın aşina olmasını sağlarsınız.

Konusu da epey ilginç olan bu komedi filminde, birden hayatındaki hiçbir şeye hayır diyemeyen ve böylece hayatı değişen bir adamı ele almaktadır.Baş rölünde Jim Carrey’nin oynadığı bu filmi hiç sıkılmadan izleyip ingilizcenizi geliştirebilirsiniz!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar