İngilizceyi Geliştirmek İstiyorum Diyenler İçin Öneriler


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizcemi geliştirmek istiyorum  diyorsanız, doğru yerdesiniz. İngilizcenizi geliştirmek için şitiyaç duyduğunuz neredeyse her öneriyi yazımızın ilerleyen satırlarında bulabilirsiniz.

Ülkemizde birçok insan özellikle lise veya üniversite mezunu olan kişiler en az temel düzeyde İngilizce biliyor. Ancak bu düzey çoğu zaman birey için yeterli olmuyor. Bu durumun farkına varan kişiler “İngilizcemi geliştirmek istiyorum” diyerek araştırmalara başlıyor. Araştırma yapıldığında ise çoğunlukla standart olan öneriler ile karşılabiliyor. Sizin için hazırladığımız önerilerde ise en başından detaylı olarak ne yapmanız gerektiğinizi bulabilirsiniz.

Her adımı mümkün olduğunca eksiksiz bir şekilde uygulamak, İngilizcemi geliştirmek istiyorum diyenlerin istediği sonuca ulaşmasını sağlar. Detaylı bir şekilde hazırlanan bu rehberi eksiksiz bir şekile okumanızı tavsiye ederiz.

İngilizce Seviyeni Tespit Et

İgilizceyi geliştirmek için öneriler küçük ama önemli bir adımla başlıyor. Bir dili öğrenirken veya geliştirmeye çalışırken kesinlikle yapmanız gereken bir şey varsa o da mevcut seviyenizi bilmektir. Seviye tespiti yapmak İngilizceyi geliştirme yolunda size rehberlik edecek ilk ve en önemli adımlardan biridir.

Seviye Tespiti Neden Önemlidir?

Dil öğrenmek insanı heyecanlandıran bir süreçtir. Duyduğunuz bu heyecan ve heves ile bir an önce her şeyi öğrenmek isteyebilirsiniz. Veya daha önceden bildiğiniz ancak uzun zamandır kullanmadığınız için unuttuğunuz konular olabilir. Dolayısıyla seviye tespit yaptığınızda durumunuzu gerçekçi bir şekilde görebilirsiniz. Bildiklerinizin ne kadarını hatırlıyorsunuz? Nelerde iyisiniz veya hangi konularda daha çok çalışmanız gerekiyor? gibi sorulara kolayca cevap verebilirsiniz.

Diyelim ki seviye tespiti yapmadınız ve direkt olarak çalışmaya koyuldunuz. Bu durumun çalışma sürecinizi olumsuz etkileme ihtimali vardır. Peki neden olumsuz etkileyebilir? Kendinize göre bir program yaptınız ve çalışmaya başladınızz. Ancak gördünüz ki bazı konuları hatırlıyor bazılarını ise hatırlamıyorsunuz. Veya bazı konularda çok iyi iken bazı konularda kalem oynatamıyorsunuz. Böyle olduğunda çalışma programınız aksayabilir, motivasyon kaybı yaşayabilir ve nasıl ilerleyeceğiniz konusunda kararsız kalabilirsiniz. Oldukça pratik ve kısa bir sürede İngilizce seviyenizi tespit ederek hiçbir olumsuz durumda karşılaşmadan İngilizcenizi geliştirmek için ilk adımlar atabilirsiniz.

Dilerseniz Konuşarak Öğren seviye tespiti hizmetinden faydalanabilirsiniz. Alanında uzman eğitmenler kısa bir sürede sizin İngilizce seviyenizi tespit eder.

İyi Bildiğin ve Öğrenmekte Zorlandığın Konuları Bulmaya Çalış

Hem hayatın içerisinde hem de öğrenme süreçlerinde güçlü ve zayıf yönlerinizi bilmek size katkı sağlar. İyi bildiğiniz ve pekiştirilmiş konuların üzerinde çok fazla duymanıza gerek yoktur. Dolayısıyla bu konular için harcayacağınız zamanı, eksik kalan konulara yönlendirebillirsiniz. İyi olduğunuz konularda zaman zaman tekrar edilmeli ve hiç unutulmayacakmış gibi bakılmamalıdır. Aslında İngilizce öğrenirken herhangi bir konuyu hiç görmeme veya tekrar etmeme gibi bir şansınız yoktur. Çünkü her bir konu dolaylı veya direkt olarak başka bir veya birkaç konu ile ilişkilidir. Ancak bu  düşünceye kapılabilecek kişiler olduğu için hatırlatma yapmak faydalı olabilir.

Neden Bazı Konuları Öğrenmekte Zorluk Yaşıyorsunuz?

İngilizcedeki Gerund-Infinitive konusu yoğun olarak ezbere dayalıdır. Hem Gerund hem de Infinitive alan  fiilleri ezberleyerek hangi gruba ait olduğunu hatırlamanız gerekir. Veya tense yani zamanları öğrenmekte zorlanıyor olabilirsiniz. Örneğin Present simple tense konusundaki “he-she-it” özneleri ile gelen  “-s” takısının unutulması en sık karşılaşılan durumlardandır. Eğer buna benzer hem ezber hem de pratik gerektiren zayıf bir noktanız varsa, uygun şekilde çalışarak giderebilirsiniz. Öğrenmekte zorlandığınız konuya neden olan durumu tespit edebilirseniz, daha kolay çözüm bulabilirsiniz.

Uygulayabileceğiniz Bazı Yöntemler

 • Hatırlamakta zorlandığınız bazı konularda kodlama yapabilir,
 • Sürekli göreceğiniz alanlara renkli kağıtlar üzerine konu ile ilgili bilgiler yazabilir,
 • Yazarak çalışma veya kendinize göre özet çıkarma gibi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Türkçedeki “fıstıkçı şahap” kelimesini hatırlamayanınız muhtemelen yoktur. Bu kodlama Türkçe’deki sert sessizleri neredeyse herkesin kolay bir şekilde öğrenmesini sağlamıştır. Üzerinden uzun yıllar geçse bile kolay kolay unutulmaz. Bir formül haline getirmek de diyebileceğimiz kodlama yöntemi, bilginin kalıcı olmasında ve kolay öğrenilmesinde çok etkilidir. İngilizce’den de bir örnek vererek bu başlığı kapatalım.

 • Run (koşmak) : Ran diye koşan Ali miydi?
 • Obey (itaat etmek): O bey amirine itaat etmiyor.

Daha fazla örnek görmek isterseniz, benzer kelime kodlamalarının olduğu “İngilizce kelime kodlama” yazısına göz gezdirebilirsiniz.

Hangi Alanda Gelişmek İstediğine Karar Ver

İngilizce diğer tüm dillerde olduğu gibi kendi içerisinde farklı kullanım alanlarına ayrılır. İş İngilizcesi, akademik İngilizce ve günlük İngilizce bunlardan bazılarıdır.

Temel yapı, dil bilgisi gibi konular hangi alan üzerine odaklanırsanız odaklanın aynı kalacaktır. Peki o zaman neden böyle bir ayrım yapmam gerekiyor diye sorabilirsiniz. Hemen cevaplayalım. Kendi ana dilimiz Türkçeyi düşünelim. Arkadaşınızla ve patronunuzla konuşma şekliniz aynı mı? Veya arkadaşınıza mesaj atarken kullandığınız kelimeler ve cümle yapısını bir dilekçe yazarken kullanabiliyor musunuz? Cevabınız hayır olacaktır. Çünkü aslında olması gereken de budur. En genel anlamda resmi kurum ve kuruluşlarda kullanılan dil ile günlük hayatta kullanılan dil birbirinden farklıdır. Bazen yazılı bazen de sözlü olarak üslubunuz bulunduğunuz ortama uygun hale gelir. Ve ayrım tam da burada gerçekleşir. Dil aynıdır ancak kullanılan üslup değişir.

İngilizcenin Hangi Alanı Üzerinize Yoğunlaşacağınızı Belirlemek Nasıl Etki Eder?

Bu noktada vereceğiniz karar çalışma şeklinize ve seçeceğiniz kaynaklara etki eder. Örneğin ülkemizde birçok insan akademik İngilizce sınavlara giriyor. Bu sınavlarda başarı göstermek için bol bol test çözmeniz, kelime bilginizin fazla ve zaman yönetimi gibi konularda iyi olmanız gerekiyor. Ancak mesleki anlamda İngilizceyi kullanmak istiyorsanız konuşma, dinleme, yazma ve okuma becerilerinin tamamında iyi olmanız bekleniyor. Akademik İngilizce için ise yoğun olarak yazma ve okuma becerilerinde iyi olmanız ön planda tutuluyor. Alanınız ile ilgili araştırmaları okumak, anlamak; kendi alanınızda bilimsel ve akademik eserler üretmek için okuma ve yazma becerinizin çok iyi bir seviyede olması gerekiyor. Açıkladığımız örnekler ile hangi alanda yoğunlaşacınızı belirlemenin önemini daha iyi anlayabilirsiniz.

Ne Kadar Zamanın Olduğunu Belirle

Zamanınızı en etkili ve verimli şekilde değerlendirmek için bu konuda net bir fikir sahibi olmanız gerekir. 2-3 ay gibi ne az ne çok bir zamanınızın olduğunu düşünelim. Bu sürede;

 • Kendinize gerçekçi ve iyi bir çalışma programı hazırlar,
 • Programa mümkün olduğunca uyar,
 • Günlük en az 2 saat gibi bir süre ayırır,
 • Ayırdığınız zamanı en verimli şekilde değerlendirmek için çaba gösterir,
 • Nitelikli ve kaliteli kaynaklar ile çalışırsanız İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. 

3 aydan daha fazla bir zamanınız varsa bu durumda çok acele etmeden ve stres yapmadan ancak çok rahat davranmadan günlük 2 saat ve üzeri çalışmalar yapabilirsiniz. Eğer daha fazla zaman ayırma imkanınız varsa ve odaklanma konusunda sorun yaşamıyorsaniz, günlük 4 saat gibi bir süre çalışarak oldukça büyük bir ilerleme gösterebilirsiniz. Bu süre size uzun görünmüş olabilir. Dilerseniz sabah akşam 2 saat olarak parçalara bölebilir ve bu şekilde çalışabilirsiniz.

Yukarıda yer alan süreler örnek olarak verilmiştir. Kendi günlük rutininize göre uygun süreyi belirleyerek çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

 

Amacına Uygun Nitelikli Kaynaklardan Faydalan

Yazar ve Yayınevi

Kaynak seçiminin İngilizce öğrenme ve geliştirme sürecine büyük bir etkisi vardır. Bilginin sade anlaşılır olması, İngilizce öğretiminde deneyimli kişi veya yayınevlerinin kaynaklarını tercih etmek sizin için daha faydalı olabilir. Bu grup dışında yer alan kaynaklarda tabi ki faydalı olabilir. Ancak deneyimli kişi veya kurumların hazırladığı kaynaklar zaman içersinde daha profesyonel hale gelmiştir. Bu yüzden İngilizce geliştirme sürecinde verim alma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Ayrıca bu kaynaklar bilgiyi aktarma yönünden de farkını belli eder.

Sayfa Tasarımı

İster basılı ister online kaynaklar olsun sayfa tasarımları da çok önemlidir. Gelin iki farklı sayfa şeklini ele alalım.

-İlk sayfa tekdüze, az renkli, yazıların zor okunduğu bir formatta olsun. Muhtemelen bu cümleyi okurken bile bir miktar sıkılımışsınızdır.

-İkinci sayfa ise özenli bir şekilde düzenlenmiş, önemli bilgilerin farklı bir formatta veya renkte verildiği, gerekli yerlerde sekiller, resimler ve tablolara yer verilmiş, okuması kolay ve göze hitap eden bir sayfa hayal edin.

Her iki sayfa örneğini de hayatınızda birçok yerde görmüşsünüzdür. Hangi yaşta olursanız olun renkli, düzenli ve okuması kolay  sayfalar her zaman daha ilgi çekici olur. Ayrıca öğrenme açısından da size daha büyük bir kolaylık ve motivasyon sağlar. Burada renkli tasarım ikinci planda olan bir öğedir. Önemli olan sayfa düzeninin ve sayfada verilen bilgilerin okumayı zorlaştıracak  bir formatta olmamasıdır.

Kendine Uygun Birkaç Çalışma Yöntemini Keşfet

Zaman Yönetimi Teknikleri

Örneğin Pomodoro zaman yönetimi konusunda oldukça popüler bir tekniktir. Bu tekniğe göre 25 dakika çalışma ve 5 dakika mola şeklinde devam eden bir zaman yönetimi uygularsınız. Pomodoro dışında zaman yönetimine fayda sağlayan Kanban, Eisenhower matrisi gibi teknikler de vardır.

Başlıkta kendine uygun kelimesi kelimesinin yer alması ise her tekniğin herkes için etkili olmamasından kaynaklıdır. Bazı insanlar masa başında 1 saat veya 2 saat sorunsuz ve odaklanmış bir şekilde oturup ders çalışabilirken bazı insanların çok kısa sürelerde dikkati dağılır. Veya Pomodoro tekniği bir kişinin çalışma verimini büyük ölçüde arttırıken size etki etmeyebilir. Kendi yapınıza göre en uygun tekniği ancak  deneyerek bulabilirsiniz.

Çalışma Yöntemi

Aslında bu konunun temelinde zeka tipi de vardır. Görsel zekaya sahip insanlar için çizilen bir şema veya tahtada yazılan yazıları hatırlayabilir. Yani tahtada veya kağıtta yazılı olan o bilgilerin beyninde bir fotoğrafını çekerek öğrenir veya hatırlar. Bazı insanlar ise dinleyerek öğrenmeye daha çok yatkındır. Bu zekaya sahip bir kişi bir dersi veya bir videoda anlatılanları dikkatli bir şekilde dinlediğinde bilgiler aklında kalır. Kimi insanlar için yazarak çalışmak öğrenmenin etkili bir yoludur. Bu şekilde verim olan insanlar elinde basılı bir kaynak olsa bile konuyu kendine göre özetlemek ve kendi hatırlayacağı biçimde ifade ederek yazıya döküp o şekilde çalışmak ister. Eğer hangi çalışma şekli ile bilgiye en iyi öğrendiğinizi bilmiyorsanız, deneme yaparak  öğrenebilirsiniz. Ayrıca tek bir yönteme odaklanmanız da gerekmiyor. Farklı konulara veya zamana göre çeşitli yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Tek Bir Beceriye Odaklanma

Özellikle İngilizce konuşma sürecinde insanların büyük bir bölümü sadece konuşma becerisi üzerine odaklanabiliyor. Ancak dil bir bütündür ve tek bir parçaya ayrılamaz. Belirli alanlara yoğunlaşarak çalışmak tabi ki mümkündür. Çoğu zaman bu şekilde çalışabilirsiniz. Ancak dili bir bütün olarak ele alıp tüm beceriler üzerine uygun oranda yoğunlaşmak daha iyi bir sonuç almanızı sağlar. En popüler olan konuşma becerisini inceleyerek bu konuyu daha iyi anlatabiliriz. İlk olarak İngilizce konuşabilmeniz için temel düzeyde cümle, kelime, dil ve ses bilgisine sahip olmanız gerekir. Bu bilgiler ile kendiniz cümle kurabilir ve konuşabilirsiniz. Ancak iletişim kurmak için karşınızdaki kişiyi de anlayabilmeniz gerekir. Dolayısıyla dinleme becerinizinde en azından orta seviyede olması gerekir. Okuma becerisi ise sizin daha rahat bir şekilde cümle kurmanızı ve kelime bilginizin fazla olmasını sağlar. Gördüğünüz gibi tek bir beceri, dilin neredeyse tüm öğelerini içinde barındırır. Hangi amaçla öğreniyor olursanız olun, yoğun olarak çalıştığınız alanlar dışında diğer becerileri de yeterli düzeyde zaman ayırmalısınız. Bu sayede daha etkili ve kalıcı bir şekilde İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

İngilizceyi Hayatının Bir Parçası Haline Getir

Bu başlık altında size iki kavramdan bahsedeceğiz.

 • English as a second language (İkinci dil olarak İngilizce)
 • English as a foreign language (Yabancı dil olarak İngilizce)

English as a second language:

Yaygın ve yoğun olarak konuşulan bölgelerde İngilizce ikinci bir dil olarak geçer ve öğretildiği isim bu şekilde geçer. Sınıf dışarısına çıktığınızda yaygın olarak İngilizce konuşulduğunu duyabilirsiniz.

English as a foreign language:

Türkiye gibi İngilizcenin yaygın olarak konuşulmadığı yani sınıf dışarısına çıktığınızda İngilizce duyamadığınız veya çok az duyduğunuz ülkelerde ise İngilizce “English As a foreign language” olarak öğretilir. Ülkemizdeki eğitim sisteminde de İngilizce English As a foreign language olarak geçer.

Dolayısıyla dil öğrenmek için en gerekli olan unsur yani “input”,  girdi olarak Türkçeye çevrilen kavram bizlerde eksik kalır. İnput kelimesini maruz kalma olarak da çevirebiliriz. İngilizceye veya başka herhangi bir bilgiye ne kadar çok maruz kalırsanız, bilgiyi pekiştirme oranınız da o ölçüde artar. Peki İngilizceyi hayatımızın her alanına nasıl yayabilir ve daha çok maruz kalmak için ne yapabiliriz?

 • İngilizce şarkıları daha çok dinleyebilirsiniz.
 • Dizi, film, video, belgesel gibi İngilizce içerikleri özellikle İngilizce alt yazılı olarak izleyebilirsiniz.
 • Odanıza veya evinize İngilizce kelime ve cümleler yazılı renkli kağıtlar asabilirsiniz.
 • Eğer mümkünse çevrenizdeki kişileri İngilizce konulmaya teşvik edebilirsiniz.
 • Online platformlardan İngilizce konuşan kişiler ile sohbet edebilir veya arkadaş edinebilirsiniz.
 • İngilizce gazete, kitap, dergi gibi kaynakları okuyabilirsiniz.
Başarıya giden asansör yoktur. Merdivenlerden çıkman gerekir.

Düzenli ve Disiplinli Çalış

Genel yargının aksine, disiplin sıkıcı veya korkulması gereken bir şey değildir. Düzenli ve sistemli bir çalışma şekline aşina değilseniz, ilk zamanlarda zorlanmanız normaldir.  Önemli olan masa başında oturmak ve odaklanmak konusunda zorlansanız bile, denemeye her zaman devam etmelisiniz. Zamanla bu çabanızın emeklerini aldığınızı gördüğünüzde, çalışmak daha keyifli olacaktır.

Hangi alanda olursa olsun sizi bir konuda başarıya götürecek olan şey düzenli ve disiplinli çalışmaktır.  Ancak  İngilizce için de aynı durum tabii ki geçerlidir. Her gün düzenli olarak çalıştığınızda aşağıdaki olumlu etkileri görebilirsiniz.

 • Alışkanlık kazanacağınız için daha keyifli birşekilde çalışabilirsiniz.
 • Odaklanma süreniz ve İngilizce dil yapısına aşinalığınız her geçen gün artar.
 • İngilizceye daha çok marzu kalcağınız için etkili bir öğrenme gerçekleşir.

Her gün yarım saat bile olsa odaklı bir şekilde çalışmalısınız. Eğer istikrarli çalışma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız zinciri kırma benzeri uygulamalar kullanabilirsiniz.

Öğrenirken Eğlenmenin Mümkün Olduğunu Her Zaman Hatırla

Disiplin ve düzeni elden bırakmadan keyifli bir şekilde İngilizcenizi geliştirmek mümkün. Aslında işin keyifli kısmı tam da burada. Keyifli bir öğrenme şekli özellikle İngilizce için geçerlidir. Peki neden? Çünkü İngilizce altyazılı bir dizi veya film izlemek, müzik dinlemek veya yabancı biri ile sohbet etmek bile gelişme sürecine katkı sağlar. Saydıklarımız dışında test çözmek bile çoğu zaman keyifli olabilir. Özellikle İngilizce paragraf soruları genel kültür anlamında size pek çok bilgi katar. Her bir paragrafta farklı bir konuya ait bilgi edinebilirsiniz.

Eğlenmek ve süreçten keyif duymak…

Dil öğrenirken keyif almasını ve sürecin eğlenceli yönlerini keşfetmeyi öğrenmezseniz, süreç sizin için sıkıcı olabilir. Sürecin sıkıcı hale gelmesi motivasyonunuzu da olumsuz etkileyebilir. Dolayısıyla ingilizcenizi geliştirmek isteme sebebiniz ne olursa olsun, keyif almayı hiçbir zaman unutmayın. Öğrenmekten keyif almaya başladığınızda , çok uzun süreler ders çalışsanız bile yorulmadığınızı, yorulsanız bile bundan şikayet etmediğinizi göreceksiniz. Ayrıca İngilizce geliştirme sürecini daha keyifli hale getirecek yöntemleri belirlemekte faydalı olabilir. Mesela zaman yönetiminde bahsettiğimiz veya popüler olan zaman yönetimi  ve öğrenme tekniklerini sırf popüler olduğu için uygulamakta ısrar etmeyin. Eğer bir yöntem size verim sağlamıyorsa ve bundan eminseniz uygulamanıza gerek yoktur

İngilizce geliştirme sürecini keyifli hale getirmek için kendine seninle aynı hedefi paylaşan bir arkadaş da edinebilirsin. Bu sayede İngilizce geliştirme amacınız için birbirinize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca böyle bir arkadaşın varlığı sizi motive etme konusunda oldukça etkili olacaktır.

Gelişimin Sürekli Olması İçin..

İngilizcemi geliştirmek istiyorum dediniz ve önerileri uygulayarak istediğiniz gelişimi gösterdiniz. Gelişimizin sürekli olması için çalışmalarınızı belli bir ölçüde devam ettirmeniz gerekiyor. Hatta bu noktada bilgi düzeyiniz ve dili kullanma becerileriniz daha ileri bir seviyede olacağı için, bu düzeyi korumalı ve arttırmaya devam etmelisiniz. Aslında bu aşamada işiniz daha kolaydır. Çünkü İngilizce sizin için rahat ve kolay bir şekilde kullanabileceğiniz bir forma dönüşmüş olacaktır.

Zengin ve Nitelikli Kaynakları ile Konuşarak Öğren

Konuşarak Öğren İngilizce’ye dair neredeyse tüm bilgileeri size sunar. Dil bilgisi, okul İngilizcesi gibi teorik bilgilerin yanı sıra İngilizcenizi geliştirmek adına ihtiyaç duyduğunzu pek çok bilgi de mevcuttur. Konuşarak öğren youtube kanalı da binlerce ücretsiz eğitim videosu ile İngilizce öğrenme ve geliştirme sürecinde en büyük yardımcınız olur. Telefon, tablet veya bilgisayar ulaşımınız olduğu her an dilediğiniz konuya çalışarak İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

Özet
İngilizcemi geliştirmek için ne yapmalıyım?

  • İngilizce seviyeni tespit et
  • İyi bildiğin ve öğrenmekte zorlandığın konuları bulmaya çalış
  • Hangi alanda gelişmek istediğine karar ver
  • Ne kadar zamanın olduğunu belirle
  • Amacına uygun nitelikli kaynaklardan faydalan
  • Kendine uygun birkaç çalışma yöntemi keşfet
  • Tek bir beceriye odaklanma
  • İngilizceyi hayatının bir parçası haline getir
  • Düzenli ve disiplinli çalış
  • Öğrenirken eğlenmenin mümkün olduğunu her zaman hatırla

Telefonu İngilizce kullanmak İngilizceyi geliştirir mi?

Telefon dilini İngilizce yapmak, İngilizcenizi geliştirmek için faydalı olabilir. Gün içerisinde sık sık kullandığınız telefonunuzun dilinin İngilizce olması, birçok kelime öğrenmenizi sağlar.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.