İngilizce’yi Hızlı Öğrenmek İçin Başvurabileceğiniz 5 Yöntem


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizce öğrenmek ve bunun aynı zamanda daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesini mi istiyorsunuz? Eğer böyle düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz! Birçok insan doğal olarak öğrenme sürecinin daha hızlı olmasını ve amacın uygun şekilde öğrendiği dili kullanmayı istiyor. Tam da bu noktada ihtiyacınız olan şey hızlı İngilizce öğrenme teknikleridir. Yazımızın devamında sizlerle paylaşacağımız hızlı İngilizce öğrenme yöntemleri aynı zamanda verimli bir şekilde bu süreci ilerletmeniz için faydalı olacaktır.

İngilizce Öğrenmeye Başlamadan Önce

Günümüzde İngilizce bilmek neredeyse bir gereklilik haline gelmiştir. Bundan dolayı da birçok kişi ya en başından öğrenmeye ya da mevcut bilgisini geliştirmeye çalışıyor. Tam da bu noktada İngilizce seviyenizi belirlemek çok önemli. Eğer dil seviyeleri hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığınızı düşünüyorsanız Konuşarak Öğren İngilizce sevite tespiti  yazısına göz gezdirebilirsiniz. Bu konuda profesyonel bir yardım almak için de Konuşarak Öğren’e başvurabilirsiniz. Amerikalı uzman eğitmenler tarafından İngilizce seviyenizin belirlenmesi için İngilizce seviye tespiti  hizmetinden de faydalanabilirsiniz.

1) “Neden İngilizce Öğrenmek İstiyorum?” sorusuna cevap verin!

İngilizce öğrenme sürecinde size en çok katkı sağlayacak yöntemlerden ilki amacınızı bilmektir. Akademik, iş, günlük İngilizce gibi farklı alanlar vardır. Size ve amacınıza en çok hizmet eden alana en baştan yönelmek ve o alana yoğunlaşmak daha net bir yol cizmenize yardımcı olur. Bu durumu birkac örnek kısa ve net bir şekilde ifade edebiliriz. Örneğin herhangi bir akademik sınava hazırlanıyor sanız e bu amaçla İngilizce öğrenmek istiyorsanız, gramer ve kelime bilgisi üzerinde yoğunlaşmanın sizin için daha faydalıdır. Tabii ki bu süreç içerisinde İngilizcenin diğer alanları ile ilgili de çalışabilirsiniz. Ancak özellikle ülkemizde uygulanan sınavlar göz önüne alındığında iyi bir gramer kelime ve de okuma becerisine sahip olmanız istediğiniz puanı elde etmenizde ve başarılı olmanız da oldukça önemlidir. Farklı bir örnek olarak, mesleki anlamda kendimizi geliştirmek, Uluslararası bir şirkette çalışmak veya benzeri bir amaçla İngilizce öğrenmek istiyorsanız, yogunlasacaginiz alanlar farklılık gösterecektir. İş dünyasında okuma yazma dinleme ve konuşma becerilerinin tümüne ihtiyaç duyabilirsiniz. Ayrıca iş İngilizcesi günlük İngilizceden daha farklı bir yapı içerdiği için, kullanacağınız kelimeler cümle yapısı kalıplarda değişecektir. Dolayısıyla hem İngilizce’nin konuşma yazma okuma ve dinleme olarak tüm becerilerine ve iş İngilizcesine hakim olmanız hakim olmanız gerekir. Öğrenme sürecini de tüm bu noktaları göz önüne alarak yürütmeniz gerekir. Yukarıda yer alan 2 örnek ile “Neden İngilizce öğreniyorum?” Sorusuna cevap vermenin ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz. Eğer hiç İngilizce bilmiyorsanız, yeterli bilgi seviyesine ulaştıktan sonra amacınıza uygun alana yoğunlaşabilirsiniz. İngilizce ogrenmek için Konuşarak Öğren’in size sunduğu birçok fırsatı değerlendirebilirsiniz.

2) İngilizce’ye Maruz Kalın

Bir dili öğrenmenin en etkili ve hızlı yolu o dile maruz kalmaktır. Örneğin çocuklar ilk olarak çevresinde konuşulan şeyleri anlamaya ve sonrasında taklit etmeye başlarlar. Daha sonrasında ise kendilerini daha iyi ifade edebilecek bir konuma gelirler. Bir yabancı dil öğrenirken de benzer durum geçerlidir. Kısaca çocuk veya bizlerde  dil edinimi maruz kalma ile sağlanmış olur. Özellikle hedef dildeki içerikleri dinlemenin çok büyük bir etkisi vardır. Bunun için aşağıda yer alan  pratik ve masrafsız yöntemleri uygulayabilirsiniz.

  • İngilizce altyazılı dizi veya film izleyebilir, telefon dilinizi değiştirebilirsiniz. Ayrıca YouTube üzerinden İngilizce içeriklere de kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. İlginizi çeken veya bilgi sahibi olduğunuz konularda çekilen İngilizce videoları izleyebilirsiniz. Söylenilen kelime veya cümleleri tam olarak anlamasanız bile, bol bol dinlemeve izlemeye devam etmelisiniz. Her geçen gün kelimeler ve cümleler sizin için daha anlaşılır hale gelecektir.
  • İnternet üzerinden İngilizce sohbet edebileceğiniz insanlar bulabilirsiniz. Günümüzde sosyal medya pğlatformları üzerinden bunu yapmanız oldukça kolaydır. İngilizce şarkılar dinlemek de maruz kalmak için uygulayabileceğiniz eğlenceli ve faydalı bir yöntemdir.

3) Sesleri Öğren ve Ses Uyumlarına Dikkat Et

İngilizce öğrenirken kafanızı karıştırabilecek bir konu seslerdir. Daha çok detaya girmeden önce “ses” ifadesi ile anlatılmak isteneni açıklayalım. Harf ve ses İngilizce’de aynı şey değildir. Alfade bulunan harf sayısı 26’dır ancak 44 adet farklı ses vardır. Bu sesler Fonetik(Ses bilim) alanının konusudur. Bir harf birden fazla şekilde okunabilir. Örneğin;

  • cool (kul)
  • city (siti)

şeklinde okunur. Harf aynı olsa da çıkan sesler farklıdır.

Türkçe’ye göre farklı bir ses yapısı bulunan bir dil olduğu için kelimeleri telaffuz etmekte veya anlamakta kimi zaman zorlanabilirsiniz. Türkçe okunduğu gibi yazılan bir dil iken, İngilizce’de kelimeyi duyduğunuz şekilde yazamazsınız. Dolayısıyla seslerin en iyi şekilde öğrenilmesi tüm öğrenme sürecinizi olumlu bir şekilde etkiler. Yukarıda bahsedilen ses bilgisi dışında seslerin uyumu da dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu konuyu da bir örnekle açıklayabiliriz. “Ghost” kelimesini telaffuz ederken veya yazarken karıştırdığınızı varsayalım.

“Hgost”  şeklinde kelimeyi telaffuz etmeyi deneyin. İngilizce bilmeseniz bile size çok garip gelecektir. Aynı şekilde yazılış olarak da uyumsuz görünüyor.

“Ghost” ise hem yazılış hem de telaffuz açısından uyumlu ve normal görünüyor.

Dolayısıyla kulağınıza ve kimi zaman da gözünüze uyumsuz gelen bir sözcük duyar veya görürseniz, bu şüphenizin doğru çıkma ihtimali olduğunu unutmayınız.

4) Sadece Kelime Değil Kelime Gruplarını da Öğrenin

Kelime bilgisinin bir dili konuşma ve kullanma konusunda ne kadar önemli olduğu bilinen bir durum. Dolayısıyla İngilizce öğrenirken de birçok insan kelime ezberine önem veriyor. Ancak sadece kelimeleri öğrenmek yerine kelime gruplarını öğrenmek daha etkili olabilir. “Run” kelimesi koşmak anlamına gelir. Ancak kullanıldığı bağlama göre farklı anlamlar kazanabilir. Örneğin bir phrasal verb (deyimsel fiil) olan “run out of” , “bir şeyin bitmesi” anlamına gelir. Dolayısıyla bir kelimeyi öğrenirken, onun kullanıldığı farklı bağlamlara da dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca kelimelerin kullanım sırasını doğru bilmek de oldukça önemlidir. “Bread and butter” kalıbı “ekmek ve tereyağı” anlamına gelir. “Butter and bread” şeklinde kullanıldığında anlamı değişmez veya yanlış bir kullanım olmaz. Ancak bu haliyle okuduğunuzda kulağa tuhaf geliyor. Kelimelerin farklı yerlerde ve farklı kelimelerle kullanımına ve kalıp haline gelmiş sözcüklere dikkat ederek daha hızlı İngilizce öğrenebilirsiniz. 

5) Müziğin Öğretici Gücünden Faydalanın

Öğrendiğiniz bir şarkının sözlerini üzerinden yıllar geçse bile hatırlarsınız. Şarkı sözlerinin kalıcılığı hem çocuklar da hem de yetişkinler için geçerli bir durumdur. Ayrıca yapılan bazı bilimsel çalışmalara göre, dil ve müzik öğrenme yolları birbiri ile benzer olduğu görülmüştür. Dolayısıyla İngilizce müziklerin, öğrenme konusunda size sağlayacağı katkıyı önemsemelisiniz. Cümle kalıpları, kelimeler ve dilin günlük hayatta kullanımı ile ilgili örnekleri müzik yoluyla daha hızlı ve etkili bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu sayede dil öğrenme sürecini daha keyifli hale de getirebilirsiniz. Ayrıca bu süreçte Konuşarak Öğren İngilizce şarkı çevirilerinden de faydalanabilirsiniz.

ÖZET
İngilizce öğrenmek ne kadar zaman alır?
Bu sorunun standart bir cevabı yoktur. Sizin çalışma sürenize, nasıl bir program ile çalıştığınıza ve çeşitli faktörelere bağlı olarak süre uzayabilir veya kısalabilir. Yaklaşık 2-3 ay gibi kısa bir sürede her gün düzenli ve verimli çalışma ile birçok konuyu öğrenip, belirli bir düzeyde konuşmaya başlayabilirsiniz. Kaliteli ve niteliklli bir eğitimle 1 yılın sonunda tamamen İngilizce öğrenmiş ve sorunsuz bir şekilde konuşuyor olabilirsiniz.
Sıfırdan İngilizce öğrenmek için ne yapmalıyım?
Sıfırdan İngilizce öğrenmek için ilk olarak yazılı veya online kaynaklar edinmelisiniz. Daha sonra kendinize düzenli bir şekilde çalışabileceğiniz bir program hazırlamaslısınız. İngilizce öğrenmek için video eğitimlerden de faydalanabilirsiniz. Konuşarak Öğren, sıfırdan İngilizce öğrenme konusunda alanından uzman kişilerden destek alabilir ve size özel olarak hazırlanan eğitimleri inceleyebilirsiniz.
İnternetten nasıl İngilizce öğrenebilirim?
İnternetten İngilizce öğrenebileceğiniz birçok kaynak vardır. Uygulamalar, videolarweb siteleri, bloglar ve web sayfaları gibi kaynaklardan faydalanabilirsiniz. Hem İngilizcenizi geliştirmek hem de en baştan öğrenmek için dilediğiniz kaynağı seçebilirsiniz. Ayrıca İngilizcenizi nasıl geliştirebileceğiniz ile ilgili ipuçlarına da göz gezdirebilirsiniz.

Konuşarak Öğren’de Size Özel Hazırlanan Eğitimleri Keşfedin

Konuşarak Öğren, İngilizce öğrenme konusunda size çok cazip fırsatlar sunar. Mevcut İngilizce seviyeniz, uzamn eğitmenler tarfından belirlenir ve buna uygun olarak size özel eğitimler hazırlanır. Ayrıca Konuşarak Öğren kurslarını da kendi isteğinize ve müsaitlik durumunuza göre seçebilirsiniz. Ana dili İngilizce olan eğitmenlerle konuşma pratiği yapabilirsiniz. Konuşarak Öğren ile hem İngilizce bilginizi hem de konuşma gibi becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.