İngilizceyi Konuşarak Öğrenmek: Nasıl Yapılır, Avantajları Neler?


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizce öğrenmek isteyenlerin son zamanlarda sıklıkla karşılaştığı “konuşarak öğrenme” nin gerçekten işe yarayıp yaramadığı merak konusu haline geldi. Öğrencilerin çoğu ise konuşarak öğrenme derken ne kast edildiği, nasıl olduğu hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Konuşarak öğrenme kavramı, ana dili öğrenme şekline gönderme yapar ve iletişimsel yaklaşımları içinde barındırır. Gözlerinizi kapatın ve kendinizin veya bir bebeğin Türkçe öğrenişini hayal edin. Konuşarak öğrenmede de asıl hedef, bu şekilde öğrencilere akıcılık kazandırmaktır.

Ana dilimizi Nasıl Öğrendik?

Konuşarak öğrenme yöntemini ana dili öğrenmeye benzetebiliriz. Peki, ana dilimizi nasıl öğrendik? Etrafımızda devamlı olarak Türkçe konuşan büyükler, izlediğimiz bütün çizgi filmler, dinlediğimiz şarkılar biz farkında bile olmadan dili öğrenmemize büyük katkıda bulundu. Hatta ebeveynlerimizin ve diğer büyüklerin bizimle konuşurken seslerini inceltmeleri, yavaşça ve kısa ifadelerle konuşmaları ana dilimizi öğrenirken bizlere hep yardımcı oldu. İmkanınız olduğunda kendinizi veya başka birini bir bebekle konuşurken gözlemleyin. Aslında hepimiz çok iyi birer dil öğretmeni ve dil öğrencisiyiz. Konuşmaya yeni başlayan çocukları gözlemlediğinizde ise birçok hatayla karşılaşacaksınız. Ana dilini öğrenen çocuklar telaffuz, gramer, yanlış yerde kelime kullanımı gibi sayısız hatalar yaparlar. Buna karşın, kendilerini ifade etmekten asla vazgeçmezler ve dertlerini bize anlatana kadar ellerinden gelen her şeyi yaparlar. En önemlisi de bu hatalardan asla utanıp konuşmaktan korkmazlar. Yabancı dil öğrenirken de tüm bunları unutmadan hareket etmeliyiz. Dil, iletişim kurmamızı sağlayan bir araçtır. Bu yüzden de yabancı dil öğrenirken ilk hedefiniz her zaman iletişim kurabilmek olmalıdır.

İngilizce Nasıl Konuşarak Öğrenilir?

İngilizce öğrenmek, ülkemizde yıllardır süren bir problemdir. Bunun da en büyük sebebi, tabii ki kullanılan öğretme ve öğrenme yöntemleridir. Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz konuşarak öğrenme yöntemi bu derde deva olarak görülüyor. Ancak konuşarak öğrenme metodunu nasıl uygulayacağımız ise belirsizliğini koruyor. Bu yöntemi nasıl hayata geçirebilirsiniz, sırasıyla inceleyelim:

1. Önce Anlamaya Çalışın

İngilizce öğrenmeye başladığınız ilk gün, “neden konuşamıyorum?” diye endişelenmeyin. Bir süre boyunca sadece dinleyeceksiniz ve dili zihninizde anlamlandıracaksınız. Dil öğrenirken “sessiz dönem” diye adlandırdığımız bir zaman dilimi mevcut. Bu sürede sabırlı olmalı etrafınızdaki İngilizce ifadeleri anlamaya çalışmalısınız. Konuşanları her yönüyle gözlemleyin. Siz de konuşmaya başladığınızda ne kadar işinize yaradığını göreceksiniz.

2. Mümkün Olduğunca İngilizceyi Kullanın

İngilizceyi kullanmakla kast ettiğimiz şey, aslında Türkçeyi kullanmamanızdır. İngilizce öğrenirken karşınızdakini anlamadığınız zaman hemen Türkçe çevirisini beklemek yerine daha fazla açıklama isteyin, beden dilini gözlemleyin. Kendiniz de İngilizce konuştuğunuz sırada anlatamadığınız şeylerde Türkçeye geçiş yapmak yerine daha çok çabalayın. Bir cümleyi ifade etmenin ne kadar çok yolu olduğunu gördüğünüzde siz de şaşıracaksınız. Hamleniz her zaman konuşmalarda Türkçeyi azaltmak yönünde olmalıdır.

3. Hata Yapmaktan Korkmayın

Ana dil konusunda da bahsettiğimiz gibi, dil öğrenirken çocuklar asla hata yapmaktan çekinmez. Yaptığınız her türlü yanlış, sizi doğruya bir adım daha yaklaştıracaktır. Alay konusu olmaktan korkma, utanma gibi sorunları aşmanız gerekecek. Yabancı dil öğrenen her insan bu süreçte sayısız hata yapmıştır ve zaman zaman da yapmaya devam edebilir. Önemli olan doğrusunu idrak edip bir dahaki seferde kendinizi düzeltmenizdir.

4. Gramer Öğrenirken Aşırıya Kaçmayın

Yıllardır bize öğretilen bütün gramer konularını düşünün. Bunlar aslında yabancı dili öğretmez bize. Yalnızca dil hakkında bilgi edinmemizi sağlar. “Anlıyorum ama konuşamıyorum” diyenleri çok duymuşsunuzdur; hatta belki bunu yaşayanlardan birisinizdir. Bu sorunun başlıca nedeni grameri çok iyi bilip konuşurken onu kullanmayı bilmemektir. Tabii ki konuşurken gramer de kullandığımız unsurlardan biri, fakat tek başına dili asla yansıtmaz. Grameri, cümle içinde tekrar tekrar görmeli ve zihninizin bu şekilde sindirmesine izin vermelisiniz. Daha sonra cümlelerinize belki de farkında bile olmadan grameri entegre edeceksiniz.

5. Kelime Öğrenirken Cömert Olun

Şüphesiz ki, iletişim kurarken gramerden daha çok gerekli olan şey kelimedir. Kendinizi ifade ederken yalnızca kelime kullanarak -zor da olsa- bunu başarabilirsiniz. Kelime öğrenirken yine birçok cümlede öğrendiğiniz kelimeleri görmeniz ve duymanız gerekir. O sözcüğün tam olarak nerelerde, nasıl cümlelerde kullanıldığını zihninize kazımalı ve yeri geldiğinde kendiniz de kullanmalısınız.

6. Bol Bol Çıkarım Yapın

Yabancı dil öğrenirken birçok konuda olduğu gibi belirsizlik konusunda da sabırlı olmanız gerekecek. Duyduğunuz veya okuduğunuz her şeyi anlamamak asla moralinizi bozmamalı. Anlamadığınız ifadeler hakkında çıkarımlar yapın, konuşmanın veya okuduğunuz metnin bütününe odaklanın. Genel konuyu ve ana fikri anlamanız her zaman daha önemlidir. Detayları anlamlandırırken de konuşmanın veya metnin genel havasını, önce ve sonra söylenenleri değerlendirin.

7. İngilizceyi Ders Olarak Görmeyin

Önceden de belirttiğimiz gibi, İngilizce bir dildir ve dili iletişim kurarken kullanırız. Bu yüzden ilk yapmanız gereken iletişimi amaçlamaktır. İngilizce, geçmeniz gereken bir ders değil; iletişimde kullanacağınız bir araç olsun. İngilizce öğrenme sırasında dille oyunlar oynayın, kendi kendinize cümleler kurun, karşınızdakini anlamaya gayret edin. Bu şekilde akıcılığı yakalayacaksınız.

İngilizceyi Konuşarak Öğrenmenin Avantajları

Konuşarak yabancı dil öğrenmenin, ana dili öğreniş biçimimize benzetmiştik. Bu açıdan baktığımızda, aslında konuşarak İngilizce öğrenmenin birçok avantajı olduğunu görebiliriz. Bu iletişimsel yöntemin ilk ve en önemli avantajı öğrenen kişiye dilde akıcılık kazandırmasıdır. Akıcılık konusu ise iletişimde bir hayli önemlidir. Kimse karşında duraklayarak konuşan, geç cevap biriyle konuşmak istemez. Yabancı dil söz konusu olduğunda da durum farklı değildir. Sizi akıcılığa ulaştıracak ilk adım da dili öğrenirken mümkün olduğunca o dili hayatınıza dahil etmek olacaktır.

Konuşarak öğrenmenin faydalarından biri de nerede, hangi ifadeyi kullanacağını bilmektir. Hayatımızın çeşitli alanlarında kullandığımız kelimeler, cümleler ifadeler her zaman için değişiklik gösterir. İş görüşmesindeyken ve arkadaşlarımızla sohbet ederken kullandığımız dil birbirinden çok farklıdır. Yabancı dilde de bu detayları bilmek hayati önem taşır çünkü bir yabancıyla konuştuğunuz zaman, sadece bir kelime yüzünden bile yanlış anlaşılabilirsiniz. Örneğin yakın anlamlı olan iki kelimenin (thrifty, stingy) cümleleri nasıl değiştirdiğine bir göz atalım:

  • My uncle is a very thrifty man. He never buys unnecessary things.                                                                                (Amcam çok tutumlu bir adamdır. Asla gereksiz şeyler satın almaz.)
  • My uncle is a very stingy man. He never buys unncessary things.                                                                                   (Amcam çok cimri bir adamdır. Asla gereksiz şeyler satın almaz.)

Bu iki cümlede kalın yazılı kelimelerin yanlış kullanımı durumunda, karşı tarafın ne anladığı kesinlikle değişiklik  gösterecektir. Dili farklı ortamlarda kullanarak bu konuda yetkinlik kazanabilirsiniz. Bunu da “gerçekten” yapmanıza gerek yoktur. Drama yolunu kullanarak kolayca farklı ortamlara gidebilirsiniz. Karşınızdaki kişiyle çeşitli yerlerde geçen farklı kişileri canlandırın. Bu yolla hızlıca uygun iletişimi öğrenebilirsiniz.

Konuşarak Öğren ile İngilizcede Akıcı Olmak Çok Kolay

İngilizce öğrenirken konuşma pratiği yapmak son derece önemli fakat çoğu öğrenci en büyük zorluğu konuşma pratiği yapacak kişiyi bulmakta çeker. Bu yüzden, konuşmadan İngilizceyi öğrenir ve İngilizceyi iletişimde kullanmak zorunda kaldığı ilk durumda aşırı heyecan yaparak iletişimde başarısız olur. Burada, İngilizce öğreten kişinin kullandığı metot önem kazanır. Konuşarak Öğren‘de asla bu tür sıkıntıları yaşamazsınız, çünkü ana dili İngilizce olan uzman eğitmenler sizinle daima İngilizce iletişim kurar ve sizi de bunu yapmaya teşvik eder. Bu sayede İngilizceyi öğrenirken bol bol konuşma pratiği yapıp dili hızlı ve eğlenceli bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Konuşarak İngilizce öğrenme yöntemiyle ne kadar sürede İngilizce öğrenebilirim?

Bunun cevabı İngilizceye ne kadar zaman ayırdığınızla alakalıdır. Her gün birkaç saat pratik yapmanız hızlıca seviyenizi yükseltmenizi sağlar. Ne kadar çok dile maruz kalıp onu kullanırsanız o kadar çabuk öğrenirsiniz.

Bir süredir İngilizce öğreniyorum fakat hala konuşamıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

İngilizce öğrenenler arasında bu problem çok yaygın görülür. En büyük sebebi ise konuşma pratiği yapmadan akıcı bir şekilde konuşmayı beklemektir. Aynı diğer beceriler gibi konuşma da yavaş yavaş, zorlanarak kazanılan bir beceridir. Bu yüzden hata yapmaktan korkmadan bol bol konuşma alıştırmaları yapmalısınız.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.