İnternetten İngilizce Öğrenmeye Yardımcı Ücretsiz Siteler


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Herhangi bir konuda bilgi edinmek için internet sık sık tercih ediliyor. Dolayısıyla İngilizce öğrenmek veya geliştirmekisteyen kişiler de internetten ücretsiz bir şekilde ulaşabileceği kaynakları araştırıyor. Yazımızın devamında hem internetten nasıl verimli bir şekilde çalışabileceğinizi hem de ücretsiz faydalanabileceğiniz web sitelerini bulabilirsiniz.

Online İngilizce öğrenme  yöntemini tercih etmenizin en büyük avantajı kaynakların her an ulaşılabilir olmasıdır. Bu kaynaklar oldukça çeşitlidir. Örneğin konu anlatımı için izlediğiniz bir videoyu dilediğiniz hızda izleyebilir veya bir konu anlatımını birçok farklı siteden inceleyebilirsiniz.  Gerekli gördüğünüzde durdurabilir, kaldığınız yerden devam edebilir veya en baştan başlayabilirsiniz. Bu durum hem anlamakta zorlandığınız konuyu çalışma hem de dilediğiniz gibi not alarak ilerleme fırsatını size sağlar.

İnternetten İngilizce Öğrenmenin Diğer Avantajları

 • Fiziksel bir kursa giderken harcayacağınız zaman size kalır. Özellikle büyük şehirlerde bir yerden bir yere ulaşımın ne kadar uzun zaman aldığı göz önüne alınırsa, çalışmak için size çok güzel bir zaman kalır.
 • Evinizin rahat huzurlu ve sessiz ortamında olmak, çalışmalarınızı daha da olumlu etkileyecektir. Bazı insanların kalabalık ortamda veya gürültülü bir ortamda dikkati çok çabuk dağılabilir. Kalabalık sınıf ortamlarında odaklanmak zor olabilir.
 • İnternette ulaşabileceğiniz her türden kaynak mevcuttur. Birden fazla kaynaktan aynı anda yararlanma fırsatınız vardır. Video, hikaye, test, alıştırma, gramer, listening kısaca en genişinden en detaylı konuya kadar birçok farklı sitenin size sunduğu kaynakları edinebilirsiniz.

Aşağıda bahsettiğimiz sitelerde dahil olmak üzere birçok site açık kaynak sunduğundan hiçbir ücret ödemeden İngilizce öğrenmeye başlayabilirsiniz. Sadece İngilizce öğrenmek için değil sınavlara hazırlık içinde başvurabileceğiniz birçok site vardır.

Online İngilizce  Öğrenmek Kolay mıdır?

Bu soruya verilebilecek tek bir cevap yoktur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi internetten İngilizce öğrenmenin birçok avantajı vardır. Fiziksel bir sınıfta, bir öğretmenin anlatımı ile öğrenmeye yatkın veya alışkın olanlar için online eğitim ilk başlarda zorlayıcı olabilir. Ancak bu duruma alışmak ve avantajlarından faydalanmak mümkündür. Hali hazırda online ortamda çalışmaya alışkın olanlar için ise   süreç en başından kolay olacaktır.

Online Eğitime Yabancı Olanlar İçin Faydalı İpuçları

Eğer internetten İngilizce öğrenmenin size zor gelen tarafları varsa,  aşağıdaki maddeleri inceleyerek süreci sizin için daha keyifli ve verimli bir hale getirebilirsiniz.

 • İngilizce öğrenme amacınızı belirleyin.
 • Günlük, haftalık veya aylık gerçekçi planlar yapın ve mümkün olduğunca yaptığınız planlara uyun.
 • Zamanınızı verimli bir şekilde kullanın.
 • Çevrenizde dikkatinizi dağıtacak ve verimi azaltacak etkenler varsa ortadan kaldırın, olabildiğince sade bir ortamda çalışın.
 • Odanızı belirli sürelerle havalandırın, ve zihninizi tazeleyin.
 • Ne aşırı konforlu ne de konforsuz bir çalışma ortamı oluşturun. Ders çalışma sürecinizi keyifli kılacak kadar ve tembelliğe neden olmayacak derecede bir konfor sağlamalısınız.
 • Kafa karışıklığını ortadan kaldırın. Faydalanacağınız siteleri ve çalışacağınız konuları belirleyin. Çalışma süresince bu kaynaklardan faydalanın. Süreç içerisinde farklı kaynak arayışına girmek motivasyon kaybına ve dikkat dağılmasına yol açabilir.

Online Çalışma Nasıl Daha Verimli Hale Getirilir?

Bazı kişilerin aşina olduğu bazı kişilerin ise yeni yeni deneyimlediği online çalışmalar, İngilizce öğrenimi sırasında da karşımıza çıkıyor. Peki bu süreci en verimli şekilde nasıl yürütebilirsiniz?

 • İlk olarak İngilizceyi ne amaçla öğrendiğinizi veya hangi yönden geliştirmek istediğinizi belirleyin ve bu amaç doğrultusunda uygun olan web sitelerini sıralayın.
 • Belirlediğiniz web siteleri arasından sizin için en çok etkili olabileceğini düşündüklerinizi seçin. En azından başlangıç aşamasında en fazla 3 site üzerinden çalışmaya özen gösterin. Bu durumun nedeni ise kafa karışıklığı oluşturmamak ve alışma sürecini hızlandırmak içindir.
 • Gerçekçi bir çalışma planı hazırlayın. Sistematik bir şekilde çalışmak verim almak açısından en öneli noktalar arasındadır. Her gün kısa süre olsa bile düzenli ve istikrarlı şekilde çalışabileceğiniz bir program sizi motive etmek açısından da oldukça etkilidir.
 • Dil öğrenmek çaba ve istikrar gerektiren bir süreçtir. Her gün aksatmadan düzenli bir şekilde çalışmalısınız.
 • Ferah, sade ve havadar bir ortamda çalışmaya özen gösterin. Fiziksel çalışma ortamınızı mümkün olduğunca kendiniz için en uygun ve kullanışlı şekilde düzenleyin.

BBC Learning English

BBC, İngiliz devlet yayın kuruluşdur. BBC Learning English, ücretsiz İngilizce öğrenebileceğiniz siteler arasındadır. Hem yetişkinler hem de çocuklar için oldukça nitelikli kaynaklar sunan bir sitedir. Her seviyeye uygun konu anlatımı ve alıştımalar bulabilirsiniz. Grammar (Dilbilgisi), Vocabulary(Kelime), Pronunciation (Telaffuz), News (Haberler), Business (İş İngilizcesi), For Teachers (Öğretmenler İçin), For Childern (Çocuklar İçin), Quizzes (Kısa sınavlar) gibi birçok kapsamlı seçeneği sizlere sunar. Hikayelere sıklıkla rastlayacağınız sitede,  oldukça keyifli bir öğrenme ortamı bulabilirsiniz. Hikayeleri okuyabilir, ilgili etkinlikleri yapabilir ve bu sırada gelişimizi de görebilirsiniz.

British Council

Online İngilize öğrenmekonusunda sıklıkla tercih edilen sitelerden biri de British Council‘dır. Kuruluşu 1930’lu yıllara dayanan kurum, ülkemizde 1940’dan bu yana hizmet vermektedir. Çocuklar, gençler ve yetişkinler için 3 farklı web sitesi bulunur. Yetişikinler için olan  dışında British Council Kids ve British Council Teens olarak iki ayrı sayfa vardır. Birçok görsel, işitsel ve yazılı materyal ile desteklenen siteler kaynak konusunda büyük bir çeşitlilik sunar. Hem içeriklerin sunumu hem de sitenin genel tasarımı ile öğrenme süreci daha keyifli hale gelir. Öğrendiğiniz veya tazelediğiniz bilgileri birçok egzersiz ile pekiştirebilirsiniz. Web sitesi dışında mobil uygulamayı da kullanma şansınız vardır.

Duolingo

Duolingo, 2011 yılından bu yana ücretsiz online İngilizce öğrenmek için tercih edilen ilk siteler arasıda yer alır. Kelime, dilbilgisi ve cümle kurulumunu temel alan bir eğitim formatı vardır. Aile, gıda, alışveriş benzeri kategorilere ayrılmış bölümler vardır. Birçok farklı seviye vardır ve siz bir konuyu bitirdiğizde diğer seviyenin kilidi açılır. Dersler çoğunlukla kısa sürelidir ve bu yönüyle odaklanma konusunda zorluk yaşayanların da motive olmasına yardımcı olur. Çalışmaya çok vakit ayıramayacağınız zamanlarda kısa ve etkili online dersleriuygulayabilirsiniz. Hem web sitesi hem de uygulama üzerinden Duolingo’yu kullanabilirsiniz.

Busuu

Ücretsiz online İnglizce kursu seçeneği sunan Busuu, oldukça popüler bir uygulama/sitedir. Basit ve kolay anlaşılır bir tasarımı vardır. Duolingo benzeri farklı kategorilere ayrılan çalışma alanları bulunur. Seçtiğiniz derslerle ilgili ilerleme yüzdenizi de görebilirsiniz. Ayrıca yabancı kullanıcılarla sohbet ederek pratik yapma fırsatını da değerlendirebilirsiniz.

Livemocha

Livemocha, özellikle konuşma ve okuma becerilerinizi geliştirmek için tercih edebileceğiniz bir sitedir. Milyonlarca kişinin tercihi olan sitede, dünyanın birçok noktasından insanlarla tanışabilir ve aynı anda dil ve sosyal becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Konuşarak Öğren

Şuanda bu yazıyı okumakta olduğunuz ve 2009 yılında kurulmuş olan Konuşarak Öğren platformu, ücretsiz ve online İngilizce öğrenme söz konusu olduğunda ilk akla gelen sitelerdendir. Konuşarak Öğren web sitesi ve aynı zamanda Youtube kanalı  ile ihtiyaç duyduğunuz tüm kaynakları sizlere sunar. Ayrıca web sitesinde İngilizce öğrenme konusunda size yardımcı olacak birçok yöntemi de bulabilirsiniz.

ÖZET
İngilizce’yi ücretsiz nasıl öğrenebilirim?
Ücretsiz İngilizce eğitimi sunan web siteleri ve Youtube kanallarından faydalanabilirsiniz.
İngilizce en kolay nasıl öğrenebilir?
Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişebilir. İngilizce öğrenme amacınızı ve amacınıza uygun kaynakları belirlemek İngilizce öğrenim sürecinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca İngilizceyi daha hızlı öğrenmek için başvurabileceğiniz 5 yöntemede göz atabilirsiniz.
İnternetten İngilizce öğrenmek mümkün mü?
İnternetten İngilizce öğrenmek tabi ki mümkündür. Sunduğu nitelikli ve zengin kaynaklar ile yukarıda bahsedilen web sitelerinden faydalanabilirsiniz. Size uygun ve doğru çalışma programı ile İngilizce öğrenmede başarıya ulaşabilirsiniz.

Konuşarak Öğren ile Online Eğitimin Avantajlarından Faydalanın!

Konuşarak Öğren, ücretsiz ve online İngilizce öğrenme konusunda başvurabileceğiniz en kapsamlı kaynaklara sahiptir. Okul İngilizcesi, dilbilgisi, popüler konular, zamanlar gibi ihtiyaç duyduğunuz her bilgiye ulaşabilirsiniz. Sözlük bölümünden bilmediğiniz kelimelerin anlamını öğrenebilirsiniz. Konu anlatımları ve testlerin dışında İngilizce şarkı sözleri ve filmlerle İngilizce öğren gibi birçok eğlenceli eğitim materyaline de ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.