Involve İkinci ve Üçüncü Hali


Türkçe anlamlarından bazıları “içermek, kapsamak” olan involve fiili cümle içlerinde sıkça gördüğümüz bir fiildir. Bunun dışında konuşurken ve yazarken de fazlaca kullanacağınız bir kelime aynı zamanda.

Involve Fiili İkinci Hali

Geçmişte yaşanan bir olaydan bahsettiğimizde, yani past simple tense söz konusu ise involve fiilini ikinci hali ile kullanırız. Live fiilinin ikinci hali “involved” şeklindedir.

Involve İkinci Hali ile Kullanımı

Involve fiili cümlede past tense yani geçmiş zaman söz konusu ise ikinci halini alır. Düzenli fiillerden biri olduğu için ikinci halinde kelime sonuna -ed takısı alır. Fakat involve zaten e ile biten bir kelime olduğu için yalnızca -d takısı alarak ikinci şekline dönüşür. Dolayısıyla kelimemiz “involved” haline gelir. Her öznede aynı kullanımı söz konusudur. Bu sayede öğrenirken sizin için bir kolaylık ortaya çıkıyor.

Olumlu cümlede kullanımı: Fiil involved halini alır.
Olumsuz cümlede kullanımı: Past tense olumsuzluk bildireci olan didn’t arkasından gelir ve yalın hali ile yani involve olarak kullanılır.
Soru cümlesinde kullanımı: Past Tense soru bildireci olan did / özne sıralamasının ardından gelir ve yalın hali ile yani involve olarak kullanılır.

Involve İkinci Hali ile Örnek Cümleler

  • The project involved so many necessary research in it.
  • My assignment involved examples from both the course book and other resources I could find.

Involve Fiili Üçüncü Hali

Üçüncü hali, ikinci haliyle aynıdır ve “involved” şeklindedir. Involved şekli past perfect tense ya da present perfect tense söz konusu ise kullanılır. Elbette bunun dışında kullanımları da mevcuttur ve diğer konu anlatımı yazılarımızda bunlara da ulaşabilirsiniz.

Involve Üçüncü Hali ile Kullanımı

Söz konusu tense, present perfect tense ise kullanım have + involved ya da has + involved şeklindedir.
Özne I, you, we, they ise have + involved şeklinde kullanılır.
Özne he, she, it ise has + involved şeklinde kullanılır.
Söz konusu tense past perfect tense ise, kullanım bu kez özne fark etmeksizin had + involved şeklindedir.

Involve Üçüncü Hali ile Örnek Cümleler

  • The report has involved the cases since 2011.
  • Police said that the case had involved a murder and also housebreaking. According to them this will affect the provision duration.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar