İş Dünyasında Kullanılan 10 İngilizce Deyim


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizce Öğrenmenin Önemi

Her an değişen, gelişen ve daha teknolojik hale gelen yaşantımız içerisinde İngilizce geniş bir alan kaplar.  Dolayısıyla birçok insan İngilizce bilmenin bir gereklilik haline geldiğinin farkındadır. Özellikle mesleki anlamda İngilizce’nin katkısı oldukça fazladır. Eğer İngilizce biliyorsanız herhangi bir işe kabul edilme, terfi alma ve kendinizi geliştirme konusunda daha çok fırsat sahibi olabilirsiniz. Dilerseniz ilk olarak “İş İngilizcesi nedir?” sorusunun cevabını verdikten sonra yazımızın asıl konusuna “İş dünyasında kullanılan İngilizce deyimlere” geçebiliriz.

İş İngilizcesi Nedir?

Her dilde olduğu gibi İngilizce de kendi içerisinde kullanıldığı mekana veya alana göre farklılık gösterir. Kendi konuştuğumuz dili de düşününce bu durumu kolaylıkla anlamak mümkündür. Sizden yaşça büyük biri, arkadaşınız, aileniz, patronunuz veya bir öğretmeninize olan hitaplarınız, seçtiğiniz kelimeler birbirinden farklıdır. Dolayısıyla iş İngilizcesi de mesleki yaşama dair dil kullanımı ifade eder. Yüz yüze iletişim, sunum ve rapor hazırlama, konferans ve benzeri topluluk karşısında yapılan konuşmalarda daha profesyonel bir İngilizce kullanılır. Bu nedenle Genel İngilizce’nin aksine, iş dünyası için en az orta seviyede İngilizce bilgisi gerekir. İş İngilizcesi ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için Konuşarak Öğren İş İgilizcesi kursunu inceleyebilirsiniz.

İş Dünyasında Kullanılan İngilizce Deyimler

ASAP- As soon as possible

Bu deyim veya kısaltma”Mümkün olduğunca hızlı” anlamına gelir. İş dünyasında her zaman projelerin ve raporların belli bir süre içerisinde bitirilmesi ve teslim edilmesi gerekir. Bu kalıp kullanıldığında, yapılması istenen işin en kısa sürede bitirilmesi gerektiği anlaşılır.

Örnek cümle: 

  • You need to write this rapport ASAP. (Bu raporu mümkün olduğunca hızlı yazmalısın.) 

At the end of the day

Kelime anlamına bakıldığında “günün sonunda” olarak anlaşılsa da ifade ettiği durum tamamen farklıdır. Bu deyim kişinin herhangi bir durumda en son kararın kendisine ait olduğunu ifade etmesidir. Ayrıca bir sunum veya konferans sırasında, çok önemli bir konuya değineceğiniz veya önemli bir sonuca varacağınız sırada da “At the end of the day” deyimini kullanabilirsiniz.

  • Örnek cümle: 

Of course I’ll listen to what she has to say but at the end of the day, it’s my decision. (Tabi kii onun ne dediğini dineleyeceğim, ancak nihayetinde bu karar bana aittir.)

Big Picture

Bir durumu her yönüyle ve en ince detayına kadar ele almaya “Big picture” yani “Büyük resim” denir. Türkçe’de de sıklıkla kullanılan bir deyşm olan “Büyük resme bakmak”i iş İngilizcesi’nde yoğujn olarak üzerinde çalışılan projeler için kullanılır.

  • Örnek cümle: 

Although you all have very specific tasks in this project, you shouldn’t loose the big picture. ( Bu projede sizlerin belirli bir görevi olsa da, büyük resmi kaybetmemelisiniz.) 

Bottom Line

“The bottom line is…” ile başlayan bir cüle kurduğunuzda, bir olayın en önemli noktasına değineceğiniz anlamına gelir. “Sözün özü, asıl önemli olan” olarak tercüme edilebilir.

  • Örnek Cümle: 

I understand what you are saying but the bottom line is very clear in this project. (Söylediklerini anlıyorum ancak bu projedeki asıl nokta çok açık.) 

Circulate the agenda

Bir bilgi veya belgenin bir grup içerisinde dağıtılacağı zaman  “circulate” kelimesi kullanılır, sonuna “agenda” kelimesi eklendiğinde ise toplantı gündeminin gruba gönderilmesi anlamına gelir.

  • Örnek cümle:

She will circulate the agenda for the next meeting. (O bir sonraki toplantı için toplantı gündemini dağıtacak.)

Get down to the business

Çoğunlukla bir toplantı veya görüşme sırasında asıl konudan sapıldığında, gereğinden fazla mola verildiğinde işe başlanması gerektiğini ifade etmek için kullanılır.  Ayrıca birbirini tanımayan kişiler ile gerçekleşen bir toplantıda, herkes kendini tanıttığında kullanılması gereken kalıp budur.

  • Örnek cümle:

If everybody introduce themselves, we can get down to the business. (Eğer herkes kendini tanıttıysa, işe koyulabiliriz.) 

Get the ball rolling

Bu kalıp çoğunlukla yeni bir projeye başlarken kullanılır. Ekip ruhunu canlandırarak bir işe başlamak gerektiğini bu kalıp ile ifade edebilirsiniz. Eş anlamlı bir ifadesi olarak ise “kick off” kalıbı vardır. Bir projenin başlangıç noktasını ifade etmek için “kick off meeting” şeklinde sıklıkla kullanılır.

  • Örnek cümle:

The deadline is July and it is already May. We must get the ball rolling in this project. (Teslim tarihi Temmuz ve şuan çoktan Mayıs oldu. Proje üzerinde çalışmaya başlamalıyız.) 

In the long run

In the long term olarak da kullanabileceğiniz bu kalıp büyük ve uzun vadeli düşünceleri ifade etmek için kullanılır. Uzun vadede anlamına gelen bu kalıbın kullanımı örnek cümle ile daha iyi anlayabilirsiniz.

  • Örnek Cümle:

The future of the project seems very good but it is necessary to be careful in the long term. (Projenin geleceği çok iyi görünüyor ancak uzun vadede  dikkatli olmak gerekir.)

Keep head above water

“Kafamızı suyun üstünde tutmak”. İçinde bulunduğunuz zor bir durum varsa, işiniz ile ilgili sıkıntılar yaşıyorsanız ve bunların üstesinden gelmeyi umuyorsanız bu kalıbı kullanabilirsiniz. Kimi zaman finansal zorlukları ifade etmek için de kullanabilirsiniz.

  • Örnek cümle:

The sales are bad and we cannot make any profit. We don’t know how much we can keep our head above water. (Satışlar kötü ve kar yapamıyoruz. Daha ne kadar kafamızı suyun üstünde tutabiliriz bilmiyorum.) 

Reality check

Çoğunlukla hala dünyasında olan ve gerçeklerden uzaklaşan kişiler veya çalışanlar için kullanılabilir. Bir proje veya iş hakkında ekibinizin gerçekçi düşünmesi sağlamak için kullanabileceğiniz uygun bir kalıptır.

  • Örnek cümle:

We need to make a reality check; can we afford this project’s expenses? (Gerçekleri göz önüne almalıyız; biz bu projenin masraflarını karşılayabilir miyiz?)

ÖZET
İş İngilizcesi ile genel İngilizce’nin farkları nelerdir?
Genel İngilizce daha esnek ve günlük kullanıma uygun ifadeler içerir. Resmi değildir ve kurallar iş İngilizcesi’ne göre daha esnektir. Ayrıca günlük İngilizce’yi kullanmanız için az düzeyde bilginiz olması bile yeterli olabilir. Ancak iş İngilizcesi daha resmi ve profesyoneldir. Kullanmak için en az Intermediate seviyesinde İngilizce bilginizin olması gerekir.
İş İngilizcesi öğrenmek neden önemlidir? strong>
Konuşulan her dilde olduğu gibi İngilizce de kullanıldığı ortama göre farklılık gösterebilir. İş İngilizcesi ise temelde iş hayatına uygun şekilde iletişim kurabilmeniz için önemlidir. İş arkadaşlarınız, patronunuz ve çalıştığınız ortamki tüm kişiler ile etkili bir iletişim kurmanız ayrıca toplantı, konferans ve genel olarak çevrenizde konuşulanları daha iyi anlamanız için gereklidir.
İş İngilizcesi nasıl geliştirilir?
Genel İngilizce’den pek çok yönden farkı bulunan iş İngilizcesi’ni geliştirmek için kullanılan kalıp ve kelimeleri inceleyebilirsiniz. Kelime bilginizi arttırmak ve kullanılan deyim ve kalıplara hakim olmak daha iyi iletişim kurmanıza yardımcı olur. Ayrıca Konuşarak Öğren iş İngilizcesi öğrenmek için tavsiyeler yazısına göz gezdirerek daha detaylı fikir sahibi olabilirsiniz.

Konuşarak Öğren ile Konuşmaya Başla!

Konuşarak Öğren ile İngilizce öğrenmek çok daha keyifli! Ana dili İngilizce olan profesyonel eğitmenler ile konuşma becerinizi geliştirebilirsiniz. Size sunulan geniş kaynaklar ile gramer, okuma ve yazma gibi yönlerden de mevcut bilginizi daha da artırabilirsiniz. Alanında uzman eğitmenler ile İngilizce bilgi düzeyinize en uygun şekilde eğitim alabilirsiniz. Konuşarak Öğren sayfasını  inceleyebilir ve size sunulan fırsatlar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Size özel olarak hazırlanan programlar ile en etkili ve verimli şekilde İngilizce öğrenmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.