İş İngilizcesine Dair Mutlaka Bilmeniz Gerekenler


İş İngilizcesine Dair Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

İş dünyasında İngilizcenin önemi artık herkes tarafından biliniyor. Genel İngilizce olarak konuşma, dinleme, okuma ve yazmayı biliyor olmak günlük yaşamda yeterli olsa da iş yaşamında yeterli olmuyor. Özgeçmişte, başvurularda ve iş görüşmelerinde mesleki anlamda İngilizce istendiğinden uluslararası ticarette kullanılan bir İngilizce bilgisi isteniyor.

Günümüz iş dünyasında kariyer yapmak ve başarılı olmak için olmazsa olmazlardan biri, iyi düzeyde İngilizce. Aşağıdaki grafiği dikkatle incelemenizi öneririz.

Şirketler için, personelin düşük İngilizce seviyesinin yarattığı ek maliyetler. İngilizcenin aranan bir özellik olmasının nedenlerini çok iyi açıklıyor.

İngilizce İş Başvurusu Örnekleri

İngilizce iş ilanlarına cevap niteliğinde yapılan iş başvuruları İngilizce bilgisinin göstergelerinden biri olup özenle hazırlanır. İş başvurusu bölümleri başvuru sahibi ile ilgili bilgilendirici isim, adres, telefon vs ile ilgili metin, başvuru yapılan firma ile ilgili metin yani gönderen ve alıcı bilgileri, ana metin ve sonuç kısmından oluşur. Şimdi örnek bir İngilizce iş başvurusu ile konuyu daha anlaşılır kılalım.

————————————————————————————————————————————————–

Ahmet Yurtseven

Ahmet.y@gmail.com

Tel: 0 536 … … …

December 03 2017

Anıl Tekstil A.Ş.

Rumeli Cad. No: 118

Şişli/İSTANBUL

Dear Sir;

Your advertisement for a production manager in today’s Kariyer Net interests me very much. Because I have worked in the textile sector long years. I have experience about in this sector. If you agree I’m ready to work with you. Please consider me an applicant.

You fill find additional information about my gualifications in the enclosed resume. I would appreciate your granting me an interview.

Sincerely yours

Signature

Ahmet Yurtseven

Sayın Yetkili;

Bugün Kariyer Net’te yayınlanan üretim müdürü ilanınız beni çok ilgilendiriyor. Çünkü tekstil sektöründe uzun yıllar çalıştım. Bu sektörde deneyim sahibiyim. Eğer uygun görürseniz sizinle çalışmaya hazırım. Lütfen başvurumu değerlendirin.

Kalifikasyonlarımla ilgili detaylı bilgiyi ekte yer alan özgeçmişimde bulabilirsiniz. Bana sizinle görüşme fırsatı tanırsanız çok memnun olurum. Saygılarımla

Örnekte de görüldüğü gibi başvuran kişi ve başvurulan firma ile ilgili iletişim bilgileri, ilanla ilgili başvuru ana metni ve sonuç kısmında görüşme talebinin yer aldığı metin bulunmaktadır. Bir örnek daha vermek gerekirse;

Canan Kaya

Canan.k@hotmail.com

Tel: 0 531 … … …

December 03 2017

Kaya Kimya A.Ş.

Ergenekon Cad. No: 54

Kadıköy/İSTANBUL

Dear Sir;

I’m writing you because of your advertisemment in the Friday, December 3, issue of Kariyer.net. 8 years of lab experience have gualified me to seek employment at a company like yours.

You can find detailed resume. I would like to meet you at a convenient time.

Sayın yetkili,

Ben 3 Aralık Cuma günü yayınlanan Kariyer Net’teki ilanınıza istinaden size başvuruyorum. 8 yıllık muhasebe deneyimimle şirketinizde çalışmak için uygun bir aday olduğumu düşünüyorum.

İlişikte detaylı özgeçmişimi bulabilirsiniz. Uygun bir zamanda sizinle görüşmek isterim. Saygılarımla

Sincerely yours

Signature

Canan Kaya

——————————————————————————————————————————————————-

İş başvurularında rakiplerden ayrılmak ve şansınızı yükseltmek için varsa başvurduğunuz işle ilgili başarılarınızı, aldığınız kurs ve eğitimleri veya ödülleri ekleyebilirsiniz.

İş İngilizcesi Kalıp Cümleleri

İş İngilizcesinde telefon görüşmeleri, yazışma ve konuşmalarda kullanılan kalıp cümleleri bilmek işinizi son derece kolaylaştıracaktır. İş İngilizcesi kalıp cümlelerine telefon görüşmeleri ile başlayabiliriz. Çünkü birçok iş telefon görüşmesi ile bağlanır ve halledilir.

Konuşmak istediğiniz kişiyi isterken

Hello, ABC Company, Mr. Mete is speaking. How may I help you?- Merhaba, ABC firması, Mete beyle konuşuyorsunuz. Size nasıl yardımcı olabilirim?

Hello, this is Mete from ABC- Merhaba ben Mete ABC şirketinden.

May I speak to Mr. John please?- Mr. John ile konuşabilir miyim?

I’d like to speak to John- John ile konuşmak istiyorum.

Önemli NOT: İngilizce iş görüşmeleri kariyeriniz için dönüm noktası olabilir. Konuşarak Öğren olarak hazırladığımız İngilizce İş Görüşmesi Simülasyon Programı öz geçmişiniz ve başvuru yaptığınız pozisyona bağlı olarak özel bir iş görüşmesine katılmanızı sağlar.

Bu programda İngilizce olarak size iş görüşmesi ortamında gelebilecek sorular iletilir. Siz soruları yanıtlarken uzmanlarımız hatalarınız ve eksiklerinizi not alır. Program sonrasında ise performans raporunuzu alırsınız. Bu rapor içerisinde görüşmede yaptığınız hatalar ve eksiklerinizi çözüm önerileriyle birlikte görürsünüz.

Böylece hem İngilizce iş görüşmesi stresini atmış olur hem de iş görüşmeniz sırasında karşınıza çıkabilecek sorulara yanıt vermiş olursunuz.

Arama nedenini belirtirken

I’m calling to ask about your products-Sizi ürünlerinizle ilgili arıyorum

I just wanted to ask your products- Sizi sadece ürünlerinizi sormak için aramak istedim.

Mesajları alırken

I’m sorry Mr. Mete is not here today. Can I take your message? Üzgünüm Bay Mete bugün burada değil. Mesajınızı alabilir miyim?

I’m afraid Mr. Mete is not available at the moment. Can I take your message?- Korkarım bay Mete şu an müsait değil. Mesajınızı alabilir miyim?

I will give him your message as soon as possible.- Mesajınızı ona en kısa zamanda ileteceğim.

Mesaj bırakırken

Could you please take a message? Please tell him I will call again tomorrow- Lütfen mesajı not alır mısınız onu yarın tekrar arayacağım.

I’d like to leave him a message. Please let him I will be there next week- Mr. Mete’ye mesaj bırakmak istiyorum. Lütfen ona gelecek hafta orada olacağımı bildirin.

Sayın Yetkili İngilizce ( Mail )

İngilizce mail yazarken en sık kullanılan cümle kalıpları şunlardır.

İngilizce Sayın yetkili; dear authority

Dear Sir/Madam- Sayın Beyefendi/Hanımefendi

I’m writing about your orders – Siparişleriniz hakkında yazıyorum.

I’m writing to you inqure about our orders – Siparişlerimiz hakkında bilgi almak için yazıyorum.

I would like to inform you that your orders are ready for dispatch – Sizi bilgilendirmek isterim ki siparişleriniz sevkiyat için hazırdır.

Thank you for your help- Yardımınız için teşekkür ederim

Sunum yaparken

I’m here to talk to you about our new Project, today.- Bugün yeni projemiz hakkında sizinle konuşmak için buradayım.

As you all know our project is different from the others- Hepinizin bildiği gibi bizim projemiz diğerlerinden farklıdır.

As you are all aware…-Hepinizin bildiği gibi..

Tos um up..- Sonuç olarak..

Thank you all for listening- Hepinize dinlediğiniz için teşekkür ederim.

İngilizce iş mektubu örneği ve çevirisi

İngilizce iş mektubu yazarken konuşma dilinden farklı kalıp cümleler kullanılmaktadır. Birçok konuda iş mektubu örneği ve çevirileri ile İngilizce iş mektubu nasıl yazılır görelim.

İngilizce randevu isteme

Dear Sir/Madam

We thank you for your e-mail of 15th this mounth. We shall be glad to enter into business relations with you. You can find attached our lastest product catalogue and new pirce list.

If you want to work with us, please contact us to get offers.

Yours faithfully

Sayın Bay/Bayan

Bu ayın 15’i tarihli mailiniz için teşekkür ederiz. Sizinle iş ilişkisine girmekten mutluluk duyacağız. İlişikte en son ürün kataloğumuzu ve yeni fiyat listemizi bulabilirsiniz.

Eğer bizimle çalışmak isterseniz lütfen teklif almak için bizimle irtibata geçin. Saygılarımızla

Fiyat artışı bildirme

Dear Sir/Madam,

Due to the increase in raw material costs we raise the price of material. We have not raised our prices for a long time. But, but now we have to give new prices. New prices will be valid from the new year. Thank you in advance for your understanding. Yours faithfully

Hammadde maliyetlerindeki artık nedeni ile malzeme fiyatını yükseltiyoruz. Uzun bir süre fiyatlarımızı yükseltmedik. Fakat artık yeni fiyatları vermek zorundayız. Yeni fiyatlar yeni yıldan itibaren geçerli olacak. Anlayışınız için şimdiden teşekkürler. Saygılarımızla.

İngilizce Gecikme için özür dileme

Dear Sir/Madam,

Please, accept our apology for having shipped late. Your order will be sent as soon as possible. The reason for delay is the order intensity. we are most appreciative of your cooperation and understanding

in this late. Thank you for your new orders. Yours faithfully.

Sayın Bay/Bayan,

Sevkiyat gecikmesi ile ilgili lütfen özrümüzü kabul edin. Siparişiniz en kısa sürede gönderilecek. Gecikme nedeni sipariş yoğunluğudur. Bizler sizinle olan işbirliğimizden ve gecikme nedeni ile gösterdiğiniz anlayıştan dolayı minnettarız. Saygılarımızla

İş mektubu yazmak için ana hatları ile temel kuralları ve yapıları da şöyle sıralayabiliriz.

Başlangıç:

Dear John

Dear Sir or Madam

Dear Mr./Mrs./Ms. Smith

İngilizce Mektup yazma nedeni

We are/I’m writing to inquire about
Apologize for
Confirm

Talep belirtme

Could you possibly?
I would be grateful if you could

Kötü haber verme

Unfortunately
I’am afraid that

Ekteki dosyayı belirtme

I am enclosing
Please find enclosed
Enclosed you will find

You can find attached

İngilizce iş başvurusu ön yazı örneği

İş başvurularında CV hazırlamak önemli olup başvurulacak pozisyona uygun dikkat çekici ve etkileyici bir CV formatı da çok önemlidir. CV içeriği kadar ön yazı da bir CV’nin olmazsa olmazıdır. İngilizce CV’lerde de aynı itina gösterilmeli, başta gramer kuralları olmak üzere anlatım ve verilecek mesaja dikkat edilmelidir.

Ön yazılar insan kaynakları olsun, işveren olsun karşı tarafın dikkatini çeken ve başvuru yapan hakkında olumlu ya da olumsuz düşüncelere yol açan bir metindir. Bu nedenle İngilizce iş başvurusunda cover letter ön yazı işveren kesimini etkileyecek, söz konusu pozisyona neden başvurulduğunu anlatacak güçlü bir içerik olmalıdır. Günümüzde ön yazılı bir CV’nin rakiplerinden hemen sıyrıldığı, ön yazısız veya özensiz bir ön yazı nedeni ile birçok CV ve sahibinin bazı sektörlerde hemen elendiği unutulmamalıdır.

İngilizce ön yazı ve CV ile başvurulan şirketler uluslararası firmalar olup kariyer yapma anlamında büyük bir fırsattır. Ön yazılar gerek CV’yi güçlendiren ve ciddi fark yaratan içeriklerdir.

İngilizce ön yazılar nasıl olmalı?

İngilizce ön yazılarda en önemli husus ifade doğruluğu, düzgün gramer ve akıcı bir dildir. Kısa, net, pozisyona uygun ve akıcı bir üslupla hazırlandığında insan kaynakları ve işverenin gözünde fark yaratır.

Şimdi bir İngilizce ön yazı örneği ile İngilizce iş başvurusu ön yazısı nasıl olmalı anlatalım.

Dear Sir/Madam

I wish to apply for the post of planning manager which you advertised in 2017 on December 1. I am particularly interested in this job, because I’m a suitable candidate for this position. My professional qualifications appear to be well suited to your company’s requirements. As you can see from my enclosed résumé, my experience and qualifications match this position’s requirements. My native language is Turkish but I can also speak English. I have an excellent command of English. My Analytical skills, Good interpersonal skills, Negotiation skills and Presentation skills are very good.

I will be very pleased to meet you and discuss my career objectives at your earliest convenience.

Kind regards

Sayın Bay/Bayan,

1 Aralık 2017 tarihinde verdiğiniz planlama müdürü pozisyonu için başvurmak istiyorum. Bu pozisyonla özel olarak ilgileniyorum çünkü bu pozisyon için uygun bir aday olduğumu düşünüyorum. Profesyonel niteliklerim öyle görünüyor ki şirketinizin istediği özelliklere uygundur. Özgeçmişimden de görebileceğiniz gibi tecrübelerim ve kalifikasyonlarım bu pozisyon için çok uygundur. Ana dilim Türkçe fakat İngilizce de konuşabiliyorum. İngilizceye son derece hâkimidir. Analitik düşüncem, kişiler arası iletişim becerilerim, anlaşma becerilerim ve sunum becerilerim çok iyidir.

Sizin için uygun olan en kısa zamanda kariyer hedeflerimle ilgili görüşmekten memnun olurum.

Saygılarımla

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar