İsveç’teki Erasmus Üniversiteleri


İsveç’teki çoğu insan İngilizce konuşmaktadır, bu da İsveççe ve İngilizce dillerinde eğitim almayı mümkün kılmıştır. Neredeyse tüm eğitim kurumları İngilizce olarak eğitim veriyor

İsveç, mükemmel üniversiteleri ve yüksek öğretim seviyesiyle ünlüdür, İskandinavya üniversiteleri arasında yabancılar için en iyisidir.

İsveç dindar nüfusun seyrek olduğu ülkelerdendir. Buna bağlı olarak dini kuruluşlar ülkenin eğitim kurumları üzerinde herhangi bir etkiye sahip değildir.

İsveç’teki eğitimin maliyeti Batı Avrupa’daki eğitimin maliyeti ile karşılaştırıldığında düşüktür.

Dünyanın her yerinden birçok göçmenin yaşadığı uluslararası bir ülke olması İsveç’teki yabancı öğrencilerin ülkeye uyum sürecini büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Toplumu, hoşgörüsü ve önyargısızlığı ile dikkat çekmekte.

İsveç’teki emlak piyasası, çoğunlukla mükemmel kalitede birinci sınıf konutlar için satış ve kiralama hizmeti sunmaktadır. Ayrıca öğrenciler için özel olarak tasarlanmış birçok seçenek ve öncelikler vardır.

Sağlık ve sosyal yardımlar sistemi iyi gelişmiştir ve suç oranı nispeten düşüktür.

Eksileri

İsveç, yalnızca AB ülkeleri vatandaşlarına ücretsiz eğitim sunmaktadır.

İsveç’te emlak oldukça pahalıdır, mal ve hizmet fiyatları da yüksektir.

İsveçliler geleneksel olarak göçmenlerden uzak durmaya çalışırken oldukça kapalı bir ülke olarak kabul edilir. Bu, ülkedeki yabancı bir öğrencinin hayatını psikolojik açıdan daha az konforlu hale getirebilir.

İsveç’te sağlık bakımı yüksek düzeydedir, ancak hemen hemen tüm tıbbi ve sosyal kurumlarda, yalnızca İsveççe iletişim kurmak ve belgeler tutmak gelenekseldir

Nispeten düşük suç oranına rağmen, İsveç’in de güvenli olmayan bölgeleri var. Ayrıca, özellikle yabancıların yaşadığı kiralık konutlar alanında dolandırıcılık yaygınlaşmış durumda.

Üniversiteler

İsveç Enstitüsü

İsveç Enstitüsü, yabancı öğrencilere inceleme ve araştırma için yılda yaklaşık 500 İsveç kronu burs vermektedir. Tüm burs programlarını kurumun web sitesinde görebilirsiniz: studyinsweden.se. En popüler çalışma programı Visby Burs Programı veya İsveç Enstitüsü Baltık Denizi Bölgesi Programı’dır.

Öğrenim, konaklama ve uçak yolculuğu ücretlerini kapsar. Belgeler şubat ayının başına kadar kabul edilir.

İsveç Enstitü Eğitim Bursları burs programı, Ermenistan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Türkmenistan ve Gürcistan vatandaşları için İsveç’teki yüksek lisans programlarının yanı sıra hava yolculuğu masraflarını da kapsayan masraflar için hazırlanmış ve her yıl Nisan ayının başına kadar evraklar kabul edilmektedir.

Erasmus Mundus Programı

Erasmus Mundus, yüksek lisans ve doktora düzeyinde üniversite iş birliğini destekleyen bir AB programıdır. Dünya çapında en iyi öğrencileri çekmek için en kaliteli Avrupa eğitimini vermeyi amaçlamaktadır.

Erasmus İsveç Mundus Avrupa Değişim Programı için, bir dizi İsveç üniversitesi ortak iş birliği içine girmiştir. Bu üniversitelerin listesini İsveç Enstitüsünün web sitesinde bulabilirsiniz.

Programa katılım başvurularınızı, programın web sitesinde bırakılabilir veya seçilen üniversiteye gönderilebilirsiniz.

Erasmus Mundus programı, öğrenim ve konaklama, seyahat ve idari masrafları kapsar. 

Aeromechanics’deki Erasmus Mundus programı (THRUST) İsveç Kraliyet Teknoloji Enstitüsü, ABD’deki Duke Üniversitesi, Yunanistan’daki Selanik Aristotle Üniversitesi ve Yunanistan arasındaki bir iş birliğidir.

Dünyanın her yerinden gelen öğrenciler başvurabilirler. Erasmus Mundus programları, kabul edilen öğrenciler için olağanüstü burs olanakları sunmaktadır. Program her yıl ağustos ayında başlar.

THRUST- Kungliga Tekniska Hogskolan

 (Kraliyet Teknoloji Enstitüsü)

THRUST programı, en az iki farklı ülkeden ve iki üniversiteden çift diploma ile yüksek uluslararası standartların yanı sıra kültürel deneyime sahip eğitim sunmaktadır. THRUST yüksek lisans programı “Turbomachinery and Aeromechanics”, niteliklerini geliştirmek ve modern motorların üretimi ve kullanımı alanında derinlemesine bilgi edinmek isteyen teknik üniversitelerin mezunlarına yöneliktir. 

Başvuru sahipleri için temel şartlar

  • Uzmanlık alanında lisans derecesi veya uzman olması;
  • IELTS veya TOEFL sınav sertifikası ile onaylanmış İngilizce yeterlilik;
  • Motivasyon mektubu;
  • Üniversite öğretmenlerinden öneriler.

Burs Seçenekleri

AB dışındaki ülkelerden gelen öğrenciler için maksimum burs miktarı yılda 24 bin Euro (ulaşım masrafları ve harç ücretlerini ödemek için 12 bin Euro dahil).

THRUST için son başvuru tarihi her yıl 30 Kasım’a kadardır.

THRUST Program Web Sitesi

http://www.kth.se/thrust

Lulea Tekniska Univesitet -SPACEMASTER

Ortak Bilim, Uzay Bilimleri ve Teknolojisinde Avrupa Yüksek Lisansı, Uzay Araştırmaları ve Teknolojisi Yüksek Lisans programı, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Erasmus Mundus Burs Programının bir parçasıdır.

Disiplinler arası doğası ve en yüksek bilimsel seviyesi nedeniyle, SPACEMASTER Master’ın “Uzay Araştırma ve Teknolojisi” programı, öğrencilerin uzay araştırmaları alanında, ortamların bilgisayar simülasyonunda, uyduların, stratosferik probların, radar sistemlerinin ve araştırma robotlarının kontrolü ile ilgili deneyler yapmalarına yardımcı olur.

Konsorsiyum dünyadaki lider araştırma merkezleri ve laboratuvarlarla en yakın ilişkileri sürdürmektedir. İlişkili ortaklar arasında İsveç Uzay Fiziği Enstitüsü, İsveç Uzay Şirketi, EISCAT Bilim Derneği ve Honeywell International s.r.o. ve EADS, Yenilikçilik İşleri. Çalışma sırasında, öğrenciler buraları ziyaret etme fırsatını yakalarlar. Katılımcılarına uzay sanayi temsilcileri ile temas kurmalarında yardımcı olur.

SPACEMASTER Müfredatı: Öğrenciler ilk dönemi Almanya’da, ikincisi İsveç’te geçiriyorlar. Bu zaman zorunlu teorik disiplinlerin çalışmasının yanı sıra uydu kontrol merkezinde ve araştırma kompleksinde pratik çalışmalara ayrılmıştır. Üçüncü dönemden itibaren, Uzmanlık, hangi öğrencilerin Avrupa’daki ortak üniversitelerden birine gönderileceğine bağlı olarak başlar.

Dördüncü dönem bir yüksek lisans tezi yazmak ve savunmak için ayrılmış ve Avrupa’daki veya yurtdışındaki ortak üniversitelerin herhangi birinde gerçekleşebilir. Tez konusu mutlaka ilgili üyelerden veya başka bir uluslararası uzay kuruluşundan bilimsel bir merkez temelinde yürütülen bir çalışma ile ilgili olmalıdır. Mezunlar çift yüksek lisans derecesi alırlar.

ERASMUS Başvuranlar için temel şartlar

  • Uzmanlık alanında lisans derecesi veya uzman olması;
  • IELTS veya TOEFL sınavlarını geçme sertifikasıyla onaylanan İngilizce bilgisi;
  • Motivasyon mektubu
  • Üniversite öğretmenlerinden öneriler.

SPACEMASTER için burs seçenekleri

AB dışındaki ülkelerden gelen öğrenciler için maksimum burs miktarı yılda 24 bin Euro olabilir (ulaşım masrafları ve harç ücretlerini ödemek için 12 bin Euro dahil). Son başvuru tarihi her yılın aralık ayıdır.

Web sitesi http://www.spacemaster.eu

Lunds Universitet -MEDEG

Yüksek lisans programı MEDEG “Ekonomik Kalkınma ve Büyüme”, dünya ekonomisinin şu anki durumuna ve hızlı değişimlerine odaklanan, iktisat alanında yenilikçi bir ders sunmaktadır. Konsorsiyuma dahil olan tüm üniversiteler, ekonomik bilimler alanındaki başarılar için bilimsel ve işletme çevrelerinde büyük bir üne sahiptir. Programa kabul edilen her öğrenciye bir danışman atanır. Büyük bir önemi olan sağlam bir bilimsel temel ile birlikte, bağımsız araştırma çalışmaları becerilerinin edinilmesine eklidir. Eğitim çoğunlukla İngilizcedir, ancak zamanlarının bir kısmını Madrid’de geçiren öğrenciler İspanyolcadaki bireysel dersleri dinlemek için hazırlanmalıdır. Programdaki tüm katılımcılar için konsorsiyum öğretmenlerden birinin yönlendirdiği yıllık bir uygulama düzenler. Programa yıllık kabul yaklaşık 30 kişidir. Konsorsiyum, öğrencilere Avrupa dillerinin çalışmasının yanı sıra iç destek de dahil olmak üzere zengin bir kültürel program sunmaktadır.

Akademik hareketlilik kurallarına göre, öğrenciler konsorsiyumun en az iki üniversitesinde eğitilmelidir. İlk yıl, Warwick veya Madrid’dir. Bu süre zarfında, öğrenciler temel disiplinler dersi makro ve mikroekonomi, uluslararası ekonomik ilişkiler, ekonomik olayların kantitatif analiz yöntemleri ve aynı zamanda vakaların analizi üzerinde çalışırlar.

İkinci yarıyılın başından itibaren uzmanlaşma, mikro ve makroekonomi, ekonomik yakınsama, uzun vadeli büyümenin modellenmesi, gelişmekte olan ekonomileri olan ülkelerde işgücü piyasaları, yoksulluk ve eşitsizlik tahminleri, Latin Amerika’nın ekonomik gelişimi ve gelişmekte olan ve geçiş ekonomileri olan ülkelerin finansal sistemlerinde çeşitli alanlarda uzmanlaşma başlar. Çalışmanın ikinci yılı Lund’da gerçekleşir ve konulardaki uzmanlığın daha da derinleşmesine adanmıştır: ekonomik değişikliklerin karşılaştırmalı bir analizi, demografik değişiklikler ve yaşam standartlarındaki değişiklikler, gelişmekte olan ülkelerdeki ve diğer ülkelerdeki yenilikçi ekonomiler. Program bir yüksek lisans tezi savunması ile sona erer.

MEDEG için son başvuru tarihi her yıl 30 Kasım’a kadardır.

Web Sitesi: http://www.uc3m.es/medeg

Sveriges Lantbruks Universitet

SUFONAMA; Sürdürülebilir Orman ve Doğa Yönetimi Orman ve Doğal Kaynaklar Yönetimi alanında yüksek lisans programı.

Uzmanlaşma; Ekoloji, ormancılık

Orman ve Doğal Kaynaklar Alanında İşletme Yüksek Lisans Programı, konsorsiyuma dahil olan beş üniversiteden ikisinde eğitim almayı ve her birinde en az 60 kredi almayı öngörmektedir. Eğitim programı, edinilen teorik bilginin pratik uygulamasına odaklanmaktadır.

Programın amacı, orman ve diğer doğal kaynakların kullanımıyla ilgili endüstrilerde yönetim sağlayabilen yüksek nitelikli uzmanlar hazırlamaktır. Programa kayıtlı yaklaşık öğrenci sayısı -150 kişidir.

Başvuru sahipleri için temel şartlar

-Lisans, yüksek lisans derecesinin ormancılık, biyoloji, çevre bilimi (çevre bilimi) veya ilgili bilgi alanlarında veya ekonomi, yönetim veya siyaset bilimi uzmanlığı alanlarında bulunması;

-Sınavlardan geçme sertifikası ile onaylanan İngilizce bilgisi;

-Motivasyon mektubu;

-Üniversite öğretmenlerinden öneriler.

Son başvuru tarihi 1 Aralık / Program web sitesi http://www.sufonama.net

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar