Kabin Memurluğu(Hosteslik) Sınavına Nasıl Hazırlanılır?


Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

ÖsKabin memurluğu (hosteslik) çok zor ve önemli bir meslektir. Hosteslerin yolcuların güvenliğini sağlamaktan sorumlu olan insanlar olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun yanı sıra iletişimlerinin kuvvetli olması gerekir çünkü yolculuk esnasında yolcuların ihtiyaçlarını karşılayıp sorunlarına çözüm üretmeye çalışırlar. Fiziksel görünümleri ve güler yüzlü olmaları da önemlidir. Belki yolculuk yaparken o insanların nasıl yollardan geçtiğini, hostes olmak için neler yaptıklarını merak etmişsinizdir. Belki de siz de hostes adayısınız ve sınava girmeyi düşünüyorsunuz. Bu yazımızda size kabin memurluğu(hosteslik) sınavına nasıl hazırlanılması gerektiğini anlatacağız.

Öncelikle kabin memuru olmak istiyor ve sınava girmeyi düşünüyorsanız hosteslerin sorumluluklarını ve sahip olmaları gereken özellikleri daha detaylı bilmeniz gerekmektedir.

Kabin Memuru (Hostes) Kimdir ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kabin memuru erkek ise host kadın ise hostes olarak adlandırılır. Uçakta kokpit kapısı ile arka mutfak arasındaki bölgeden sorumludurlar.
Kabin Memurunun başlıca sorumlulukları şunlardır:

  1. Uçak giriş kapısında bulunurlar ve yolcuların sorunsuz bir şekilde yerleşmelerini sağlarlar. Eğer yolcu yaşlı veya engelli ise onunla özel olarak ilgilenirler.
  2. Uçuş yönergesindeki bilgileri yolculara uçak hareket etmeden önce aktarmaları gerekmektedir. Uçuş öncesinde yolculara tehlike anında yapılması gerekenleri uygulamalı olarak göstermekten sorumludurlar.
  3. Yolculuk esnasında bulundukları havayolu firmasına göre yiyecek ve içecek servisi yaparlar.
  4. Uçak kalkış ve inişlerde yolcu güvenliğinden sorumlulardır ve kemer kontrolü yaparlar.

Kabin memurlarının sorumluluklarını temel olarak öğrendiniz. Şimdi kabin memurluğu sınavından ve nasıl hazırlanılması gerektiğinden bahsedelim.

Kabin Memurluğu ( Hosteslik) Sınav Süreci

Havayolu şirketine göre sınav süreci değişebilir ancak THY sınav süreci da dahil olmak üzere çoğu havayolu şirketinde adaylar genel yetenek sınavı ve İngilizce dil sınavı olarak 2 sınava tabi tutulur. Bu 2 sınavda da başarı gösteren adaylar  mülakata girmeye hak kazanır.

Hosteslik Mülakat Süreci

Mülakat sürecinde boy ve kilo ölçümü, evrak ve dövme kontrolü, kurul mülakatı, İngilizce mülakat ve psikolog görüşmesi yapılır.
Ön kayıtta yazdığınız ve istenilen aralıkta olması gereken boy ve kilonuz kontrol edilir ve dövme kontrolü yapılır. Bu, genel bilgilerinizin alındığı ilk aşamadır.
İngilizce mülakatta size kolaydan zora doğru sorular sorarlar. Kullandığınız İngilizce kelimeler, gramer bilginiz, diksiyonunuz ve  mimiklerinize dikkat ederler.
Kurul mülakatındaki insanlar da analiz etme ve problem çözme becerinize, iletişiminize ve genel davranışınıza dikkat eder. Bundan sonraki aşama psikolog görüşmesidir.
Psikolog görüşmesinde size form doldurturlar ve sorular sorarak uçuş psikolojisine hazır olup olmadığınıza bakarlar. Psikolog da sizi inceledikten sonra mülakat sona ermiş demektir.

Kabin Memurluğu Sınavına Konuşarak Öğren ile Hazırlanın!

Sınav ve mülakat sürecini okuduktan sonra da fark etmişsinizdir ki en önemli kriter İngilizce bilginizdir. Çoğu öğrenci ilkokuldan beri İngilizce dersi görmektedir ancak bir dili hayatımıza sokmak için o dersler yeterli mi ölçmek gerekmektedir. Dizi izleyerek, podcast dinleyerek İngilizce kelime bilginizi, gramerinizi ve dinleme becerinizi önemli ölçüde geliştirebilirsiniz. Söz konusu konuşma olunca bu o kadar kolay değildir. İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmak için ana dili İngilizce olan insanlarla konuşmanız gerekir. Konuşarak Öğren ile kendi seviyenize göre program oluşturup hem gramer öğrenirken hem de konuşma becerinizi geliştirebilirsiniz. Çevrimiçi interaktif dersler sayesinde ana dili İngilizce olan öğretmenlerle konuşma pratiği yapabilirsiniz. Konuşarak Öğren’in soru sitesi sayesinde aklınıza takılan soruları sorabilir, blog sayfası sayesinde de unuttuğunuz konuları tekrar edip bir çok içeriğe göz atabilirsiniz.

Kabin Memurluğu (Hosteslik) Sınavı Hakkında Sık Sorulan Sorular

İngilizce sözlü mülakat aşamasında nelere dikkat etmeliyim?

  • İngilizce sözlü mülakatta akıcı konuşmanız ve konuşma esnasında dil bilgisi kurallarına uymanız gerekmektedir. Konuşurken stres yaparsanız bu konuşmanıza yansıyarak mimik ve ses tonunuzu da etkileyecektir. Stres yapmadan akıcı konuşmanız çok önemlidir.

Fiziksel görünümümde nelere dikkat etmeliyim?

  • Fiziksel olarak belirtilen boy ve kilo aralığında olmanız ve vücudunuzun görünen kısımlarında dövme olmaması önemlidir. Bu mülakatın ilk aşamasıdır.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.