Kocaeli Üniversitesi İngilizce Muafiyet Sınavı


Kocaeli Üniversitesi İngilizce Muafiyet Sınavı

Türkiye’nin En İyi Online İngilizce Eğitim Sistemi Konuşarak Öğren’den Ücretsiz Konuşma Dersi Almak İçin Tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Kocaeli Üniversitesi İngilizce Hazırlık

Hazırlık sınavı ve Muafiyet nedir? Kocaeli Üniversitesi Hazırlık zorunlu mu? Kocaeli’nde İngilizce Bölüm Hazırlık var mı? İngilizce Bölüm kazandım, hazırlık okumak zorunda mıyım? Hazırlık sınavı kaç aşamadan oluşur? Hazırlık sınavını geçmem için şartlar nelerdir? Kocaeli Üniversitesinde Almanca Hazırlık var mı? Kocaeli Üniversitesi Hazırlık Muafiyet Sınavı Soruları nelerdir? Kocaeli Üniversitesi hazırlık bulunduran bölümler hangileridir? Kocaeli üniversitesi hazırlık sınavı ne zaman?

Kocaeli Üniversitesinde okumaya hak kazanan öğrenciler hazırlık sınavının olup olmadığını merak ediyor. Bu yazımızda yukarıda bulunan soruları cevaplamaya çalıştık.

Hazırlık veya İngilizce Muafiyet sınavı nedir?

Uzun çabaların ardından üniversiteye girmeye hak kazanan öğrencileri bir sınav daha bekliyor: İngilizce Hazırlık(Muafiyet) sınavı. Bu sınav İngilizcenizin okuduğunuz bölüm için iyi seviyede olup olmadığını ölçen bir sınavdır. Fakat her bölümde İngilizce Hazırlık okunacak diye bir şart yok. Eğer kazandığınız bölüm İngilizce veya diğer dillerde eğitim veriyorsa muhtemelen hazırlık sınavına girmek zorundasınız. Şimdi ise Kocaeli Üniversitesinde uygulanan İngilizce hazırlık (muafiyet) sınavının detaylarını inceleyelim.

Kocaeli Üniversitesinde iki farklı hazırlık senaryosu var:

1.)Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı Eğitim Programı

2.)İsteğe Bağlı Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı Eğitim Programı

Eğer bölümünüz zorunlu hazırlık şartı getiriyorsa üniversitenin belirlediği tarihte(akademik takvimden veya üniversitenin websitesinden bakılabilir) sınav yapılır. Bu sınavı geçme puanı 65 ve üzeridir. Eğer geçerseniz direk fakültedeki derslere başlayabilirsiniz.

Diğer bir senaryo ise isteğe bağlı hazırlık okumak. Hazırlık sınavına girmeden direk olarak hazırlık sınavında başlayabilirsiniz.

Hazırlık sınavı genellikle 4 aşamadan oluşur. İlk aşama Grammar aşamasıdır. Bu aşamada öğrenciler 40-60 soruluk dilbilgisi sorusu çözmek zorundadırlar. İkinci aşama ise Listening’dir. Bu aşamada öğrenciler kendilerine dinletilen ses kaydından sınav yapılırlar.

Diğer bir aşama ise Writing aşamasıdır. Bu aşamada  amaç öğrencinin yazı yazma yeteneklerini ölçmektir. Genellikle öğrencilerden 200-300 kelimelik bir essay (deneme) yazmaları istenir.

Son aşama ise Speaking yani konuşma aşamasıdır. Bu sınavda öğrenci, öğretmenin verdiği konular üzerinde konuşmaya çalışır. Bu konular genellikle basit-orta olmakla beraber çevre, trafik, dengeli beslenme, ekosistem ve siyaset hakkında olabilir. Burda amaç öğrencinin konuşma yeteneklerini ölçmek, konu bütünlüğünü değerlendirmek ve telaffuz(pronunciation) kabiliyetini puanlandırmaktır.

Bu aşamalardan geçer puan alan öğrenciler hazırlık sınavını geçmiş sayılır ve ilk seneden okumaya başlayabilirler. Geçemeyen adaylar ise bir yıl hazırlık sınıfını okumak zorundadır. Ardından yine hazırlık geçme sınavına girerler.

Kocaeli Üniversitesi hazırlık sınıfı detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Kocaeli Üniversitesi hazırlık sınıfı programında okuyan öğrenciler haftalık en az 20 saat ders görürler ve bir yılda görülen ders saati 280 saat veya daha fazladır. Dört düzeyde eğitim verilir: A1(başlangıç), A2(temel), A2-B1(orta-altı) ve B1 (orta). Öğrenciler aynı zamanda bu seviyelerden geçmek için sınava tabi tutulurlar. 65 ve üzeri alan geçer.

Hazırlık sınıfı okumak kimi için sene kaybı olarak görülse de , kimisi için şehri tanıma, ortama alışma ve kendini geliştirme olanağı olarak değerlendirilebilir. Bu açıdan birçok öğrenci Kocaeli Üniversitesinde isteğe bağlı hazırlık okuyor.Bu yazımızda Kocaeli Üniversitesi hazırlık sınavı, sınıfı ve detaylarını paylaştık. Kocaeli Üniversitesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Kocaeli Üniversitesi İngilizce Bölümler

Bu tabloda Kocaeli Üniversitesinde bulunan ve hazırlık sınavı zorunlu olan bölümlere yer verdik

 

BölümPuan TürüKontenjanTaban PuanıBaşarı Sırası
İngilizce ÖğretmenliğiDİL70413,9880011477
İngiliz Dili ve EdebiyatıDİL80390,0984617285
İngiliz Dili ve Edebiyatı (İÖ)DİL80371,7191022198

Kocaeli Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı

Bu bölüm 4 yıllık bir lisans programıdır. 80 kontenjanı ve 2 okul birincisi kontenjanı vardır. Yerleşenlerin ortalama OBP’si 390,865’dir. Bu bölüme yerleşenlerin ortalama TYT netleri 46, YDT ise (Yabancı Dil Testleri) 67,2’dir. Yerleşenlerin ortalama YKS puanları 302,316’dır. Bu bölümde 3 Profesör ve 4 Doktor Öğretim Üyesi eğitim vermektedir.

Bu bölümde okuyacak adaylar Edebiyata Giriş, Mitoloji, Retorik, Bağlamsal Dilbilgisi, Batı Uygarlığına Giriş, Edebi Türler, Eleştirel Okuma, Felsefeye Bakış, Kurgu-Dışı Yazım, İngiltere Tarihi, Klasik Edebiyat, Ortaçağ Edebiyatından Seçmeler, Şiir, Tiyatro ve Roman gibi dersler görürler.

Bu bölüm teorik anlamda nitelikli insan yetiştirmeyi amaçlayan bir programdır. Bu sebeple bu bölümü seçecek adayların her şeyden önce okumayı sevmesi, araştırma yapması ve edebiyatla çokça haşır neşir olacağını bilmesi gerekir. Bunun yanı sıra bu bölümü okumanın bir avantajı ise yurt dışına çıkabilme olanağıdır. Üniversitelerde bulunan çeşitli programlar (Erasmus ve Work and Travel) öğrencilere yurt dışına çıkma, orada çalışma ve dil öğrenme gibi imkanlar sağlamaktadır. Bu programlara başvururken adaylar İngilizce sınava girirler ve eğer iyi bir sıralama yaparlarsa yurt dışına çıkma şansını elde ederler.

Bu bölümden mezun olan adaylar öğretmen olabilir ( formasyon alarak ), çeviri bürolarında, şirketlerin dış ticaret alanlarında ve çeşitli turizm alanlarında çalışma imkanına sahiptir.

Kocaeli Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği

Bu bölüm dil puanıyla alım yapan 4 yıllık bir lisans programıdır. Genel kontenjan 70, Okul birincisi kontenjanı ise 2’dir. Yerleşenlerin ortalama OBP’si 408,036’dır. Bu bölüme yerleşenlerin ortalama TYT neti 55, YDT neti ise 71,8’dir. Yerleşenlerin ortalama YKS puanları 318,704’dür. Bu bölümde 2 Doçent, 1 Doktor Öğretim Üyesi bulunmaktadır.

Kocaeli Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği okuyacak adaylar Eğitime Giriş, Eğitim Sosyolojisi, Bilişim Teknolojileri, Okuma ve Yazma Becerileri, Dinleme ve Sesletim, Eğitim Psikolojisi, Eğitim Felsefesi, İngilizcenin Yapısı, Öğretim Teknolojileri, İngiliz Edebiyatı, Dilbilim, Eleştirel Okuma ve Yazma, Türk Eğitim Tarihi, Dil Edinimi ve Çocuklara Yabancı Dil Öğretim derslerini görürler.

Bu bölüm dili araç olarak değil amaç olarak görmeyi ve dili öğretmeyi amaçlar. Bu programda okuyacak adaylar sabırlı, insan ilişkilerinde iyi ve öğretmeyi sevmesi gerekmektedir. Genel olarak eğitim programlarında temel esas öğretmeyi öğretmektir. Ayrıca İngilizce Öğretmenliği yıllardır popülerliğini arttırmaktadır. Başta Kocaeli Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği olmak üzere çeşitli üniversitelerde öğretim programlarına aşırı talep bulunmaktadır. KPSS puanlarının çok yüksek olmamasıyla beraber öğretmenlik okumanın çok fazla zorlamaması öğrencileri öğretmenlik seçmeye yöneltmektedir.

Bu bölümden mezun olan adaylar başta devlette öğretmenlik olmak üzere, özel sektörde, çeviri firmalarında ve uluslararası şirketlerde çalışabilir.

Kocaeli Üniversitesi İngilizce Kursu

Kocaeli Üniversitesinde okuayan öğrencilere üniversiteden harika bir fırsat var: YDS ve YÖKDİL Hazırlık Kursu. Bilindiği üzere Türkiye şartlarında bu iki sınav İngilizce açısından hayli önemlidir. YDS, akademik açıdan ve üniversitede hocalık yapmak isteyenler için çok önemlidir. YÖKDİL ise kendi alanlarında (sosyal,fen ve sağlık) uzmanlaşmak isteyenlerin girdiği bir sınavdır.

Bu sınavların yaygınlaşması ve şart olarak koşunulmasından ötürü kurs sayısında artışa geçilmiştir. Başta Kocaeli Üniversitesi olmak üzere çeşitli üniversitelerde bu sınavlara yönelik eğitim verilmektedir. Bu kursla ilgili detaylar şöyle:

Kurs Tarihleri: 14 Mart – 21 haziran (2020 için)

Kurs Ücreti: 1.500₺’dir. ( Kocaeli Üniversitesi öğrencileri ve personellerine 300₺ indirim yapılmaktadır.

Kurs Saati: Totalde 96 saat ders verilecektir.

Detaylar için tıklayın

Kocaeli Üniversitesi İngilizce Hazırlık Geçme Kelimeleri

Bu listedeki kelimeleri ezberleyerek Kocaeli Üniversitesi İngilizce Hazırlık sınavına çalışabilirsiniz.

necessarilyille de, illa ki, her zaman
currentmevcut, güncel, akım, akıntı
repulsetiksindirmek
compensationtelafi, tazminat (+ for)
approximatelyyaklaşık olarak (roughly)
constructiveyapıcı (X destructive)
correspondkarşılık gelmek; yazışmak
retainelinde tutmak, alıkoymak
downturndüşme, çöküş
engagemeşgul olmak, nişanlı olmak
assertiveiddialı
scattersaçmak, serpmek, dağıtmak
confidencegüven
restrictionsınırlama
extenduzatmak
defendsavunmak
belligerentsavaşçı (bellicose)
favourablyolumlu bir şekilde
indigenousyerli
deduceçıkarım yapmak
relativegöreceli, nisbi, akraba
ultimatenihai, en son
fancifulhayali, gerçeğe uzak
decisivelykesin olarak; kararlı olarak
superbmükemmel
clarityaçıklık, netlik
infectiouslybulaşıcı bir şekilde
incisionkesi
dwindleazalmak
prisonermahkûm
Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Son Yazılar

x

Hızlı Quiz ile İngilizce Seviyeni Öğren!

Question

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.