Lie İkinci ve Üçüncü Hali


Lie İkinci ve Üçüncü Hali
Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

İngilizce çalışırken öğrenmeniz gereken konuların başında fiiler ve onların zamanlara uygun çekimleri gelmektedir. Lie fiili yalan söylemek ve uzanmak gibi iki farklı anlama gelmektedir. Bizlerde bu içeriğimizde yalan söylemek anlamına gelen lie eyleminin zamanlara göre hallerini ve bunlarla ilgili örnek cümleleri derledik.  Dilerseniz farklı fiiller için hazırlamış olduğumuz içeriklere de göz atabilirsiniz.

Lie Fiilinin 2. Hali

Lie fiilinin 2.hali ‘’ lied’’ olarak bilinmektedir.

Lie 2. Hali İle Kullanımı

İngilizcede fiiller zamanlara göre çekimlenmeleri açısından düzenli ve düzensiz fiiller olarak iki gruba ayrılmaktadır. Düzenli fiiller olarak adlandırılan fiillerde; fiillerin sonuna –ed eki getirilerek, fiillerin 2. ve 3. halleri oluşturulmaktadır. Düzensiz fiillerde ise durum farklı kelime yazılışları şeklindedir. Ancak lie fiilinde durum biraz daha farklıdır. Öyle ki, lie fiili eğer yalan söylemek anlamında kullanılıyorsa düzenliyken; uzanmak anlamında kullanılıyorsa düzensizdir. Düzenli bir fiil olan lie fiilinin 2.hali olan ‘’lied’’ ise geçmiş zamandan yani Past Tense’den bahsetmemiz gereken olaylarda kullanılır.

Lie 2. Hali İle Örnek Cümleler

I lied on my job application.

İş başvurumda yalan söyledim.

In fact she lied.

Aslında, o yalan söyledi.

Lie Fiilinin 3. Hali

Lie fiilinin 3.hali, tıpkı 2. halinde olduğu gibi ‘’ lied’’ dır.

Lie 3. Hali İle Kullanımı

İngilizcede fiillerin üçüncü halleri, ‘’Verb 3’’ kavramıyla ifade edilmektedir. Lie fiili, içerikte daha önce bahsettiğimiz gibi, düzenli bir fiil olduğu zamanlarda 3.halinde de yine –d eki alarak ‘’lied’’ olmaktadır. Fiillerin üçüncü hallerinin kullanıldığı durumlar ise Perfect Tense’lerle kurulan cümlelerde geçerlidir.

Lie 3. Hali İle Örnek Cümleler

I’ve never lied to you.

Asla sana yalan söylemedim.

He has lied to me again and again.

Bana tekrar tekrar yalan söyledi.

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders!

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.