Makine Mühendisliği İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları


Hiç şüphe yok ki, bir iş görüşmesine hazırlanmak, mülakat için yeterince hazırlıklı değilseniz stresli bir süreç olabilir. Ve makine mühendisliği gibi bir kariyerden söz ediyorsak süreç daha da göz korkutucu görünebilir. Zira makine mühendisliği, muazzam beceri, deneyim ve hassasiyet gerektiren bir alan. Neyse ki biz varız! Size mülakat sırasında sorulabilecek soruları tahmin edebilmeniz için yardımcı olmak üzere nefis bir rehber hazırladık. Yazımızın sonuna geldiğinizde, mülakatta sizi bekleyen soruların neler olabileceğini görüp, verebileceğiniz olası cevaplar hakkında bilgi edinmiş olacaksınız. Hayallerinizdeki işe bir adım daha yaklaşmaya hazır mısınız?

İlk tasarımınız neydi?

Mülakata girdiğinizde mülakatı yapan kişi ya da insan kaynakları yöneticisi, muhakkak sözlü olarak önceki işlerinizle ilgili bilgi almak isteyecektir. Bu soruyla aslında yeni mezun makine mühendisleri ile alanında tecrübeli makine mühendislerini ayırt edebilirler. Bir makine mühendisinin amacının güç üreten makineler üretmek ve tasarlamak olduğu düşünüldüğünde, bu soruya verecek yaratıcı bir cevabın da sizi zorlamayacağına eminiz! Dolayısıyla bu soru karşısında vereceğiniz cevapta hem yeteneklerinizden, hem de bu yetenekleri nasıl kullanacağınızı bildiğinizden bahsetmelisiniz. Okulda ya da ilk işiniz sırasında tamamladığınız ilk projenin gerçek bir örneğini sunabilirsiniz.
İkinci bir cevap alternatifi de, çocukken yarattığınız bir tasarımın kısa bir tanıtımı olabilir. Bu cevap, sizin alanınızdaki sevginizi nasıl başladığını ve makine mühendisliğinde nasıl kariyer yapmaya karar verdiğinizi anlatmanızda yardımcı olacaktır.
Her iki cevabı da kullanabilirsiniz fakat önemli olan şey; projenizden bahsederken tutkunuzu, girişimci yeteneklerinizi ve problem çözme becerilerinizi de cevabınıza eklemeyi unutmamanız!

Neden makine mühendisliği alanını tercih ettiniz?

İşe almak için yeni adaylar arayan bir firma, doğal olarak adayların işi neden istediklerine ilgi duyacaktır. Açık açık, ‘maaşı iyi olduğu için’ veya ‘bir işe ihtiyacım olduğu için’ gibi sığ ve sevimsiz yanıtlar verirseniz hayalinizdeki işe elveda diyebilirsiniz. Elbette dürüst olmayın demiyoruz; fakat yine de sizi diğer adaylar arasından öne çıkaracak bir cevabınız olmalıdır.
Onlara alana duyduğunuz ilgiden bahsederek, makine mühendisliğinin sizin için anlam ve öneminden, yaratacağınız tasarımlarla toplumunuzu nasıl daha iyi bir hale getirebileceğinizden söz edin.

 

Nihai kariyer hedefiniz nedir?

İşte sadece makine mühendisliğinde değil, tüm alanlarda karşınıza çıkabilecek bir soru! Mülakatlarda oldukça yaygın bir soru da, nihai kariyer hedefinizin sorulduğu sorudur. Bu kadar sık sorulmasına rağmen, adaylar bu soruya hala istenen cevabı verememektedir. İnanın hala “Nihai hedefim burada çalışmak, ehe” diye cevap veren insan dolu etraf!

Böyle bir cevap yerine biraz hazırlık yapmanızı öneriyoruz. Başvurduğunuz firmada çalışmayı hedeflediğinizi söyleseniz bile, önceliğinizin mühendislik alanında çalışmak olduğunu vurgulayın. Ayrıca aşağıda bahsedeceğimiz detayları da iletebilirsiniz;

Başvurduğunuz firmada yeteneklerinizi sergileyip kendinizi ispat ettikten sonra, pozisyonunuzda yükselerek kariyer yapmak istediğinizi söyleyin.

Hem iş arkadaşlarınız, hem de size verilecek eğitimler sayesinde makine mühendisi olarak yeteneklerinizi daha da geliştirmek istediğinizi söyleyin.

Bize geçen yıl öğrendiğiniz kritik bir mühendislik becerisini anlatır mısınız

Kendini sürekli geliştiren ve yenileyen bir dünyadaki tüm alanlarda olduğu gibi, makine mühendisliği alanında da güncel yaklaşımlar ve son trendler hakkında bilgi sahibi olmak son derece önemlidir. Sürekli değişim ve gelişim içinde olmak; sizi alanınızda yetkin hale getirecektir ve bu da bir mülakat esnasında mutlaka bahsetmeniz gereken bir noktadır. Dolayısıyla, geçen yıl öğrendiğiniz bir beceri seçip anlatırken, mülakat yapan kişiye mutlaka sürekli yeni beceriler edinmeye çalıştığınızı ve mühendislik alanındaki trendleri takip etmekten zevk aldığınızı da söyleyin.

Turboprop motor nedir?

Bu gibi teknik sorulara da hazırlıklı olmanızda fayda var. Zira mülakat sırasında böyle sorular sorulmasının amacı, alanınıza ne kadar hakim olduğunuzu ölçmektir. Mülakat sırasında bu soruyla karşılaşırsanız vereceğiniz cevap oldukça kolaydır.
‘Turboprop’ kelimesi türbin ve pervane kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Turboprop motor, turbojet adı verilen pervanelere güç sağlayan bir gaz türbini jet motorudur. Ayrıca turboprop motor, içten yanmalı bir motorla karşılaştırıldığında; güvenlik ve yeterlilik nedeniyle son derece tercih edilen bir motor türüdür.

Çalışırken size verilmiş bir görevi ya da hedefi gerçekleştiremediğiniz bir zamandan bahseder misiniz?

Sanıyoruz cevaplaması en zor mülakat sorularından biri de bu soru. Zira mülakat yapan kişiye, çalışma şeklinizin daha az verimli olduğu bir zamandan bahsetmeniz gerekiyor. Burada tavsiyemiz, mazeret bulmak yerine, hatalarınız konusunda açık olmanız. Bir de bunun şaşırtmacalı bir soru olup olmadığından emin olabilmek için açık sözlü davranmanızda fayda var. Ayrıca hikayenizin çok uzun olmamasına dikkat edin; yaklaşık iki dakika yeterli olacaktır. Hatanızdan bahsederken mütevazi davranın ve hatanızdan çok o hatanın sonucunda çıkardığınız dersten bahsedin. Bu hatanın, sonraki çalışma hayatınız için sizi daha bilinçli, daha vicdanlı ya da daha az önyargılı davranmaya teşvik ettiğini söyleyin.

 

MECHANICAL ENGINEERING ENGLISH INTERVIEW QUESTIONS AND ANSWERS

There is no doubt that preparing for a job interview can be a stressful process if you are not prepared enough for the interview. And if we are talking about a career like mechanical engineering, the process may seem even more daunting. Because mechanical engineering is a field that requires tremendous skill, experience and precision. Fortunately we are here! We have prepared a great guide to help you guess the questions that may be asked during the interview. When you reach the end of our article, you will see what the questions awaiting you in the interview can be and learn about the possible answers you can give.

Are you ready to get one step closer to the job of your dreams?

What was your first project?

When you interview, the interviewer or human resources manager will definitely want to get information about your previous works verbally. With this question, they can distinguish between graduate mechanical engineers and experienced mechanical engineers. Considering that the aim of a mechanical engineer is to produce and design power generating machines, we are sure that a creative answer to this question will not force you! Therefore, in your answer to this question, you should mention both your skills and how you know how to use them. You can present a real example of the first project you completed at school or during your first work.

A second alternative is a brief introduction to a design you created as a child. This answer will help you explain how you started your love in your field and decided to pursue a career in mechanical engineering.

You can use both answers, but the important thing is; When you talk about your project, don’t forget to add your passion, entrepreneur skills and problem solving skills to your answer!

Why did you choose mechanical engineering?

A company that is looking for new candidates to recruit will naturally be interested in why candidates want the job. You can say goodbye to your dream job if you give a shallow and cheesy answer, such as ‘bluntly, well-paid’ or ‘because I need a job’. Of course, we are not saying don’t be honest; but you should still have an answer that will highlight you among other candidates.
Tell them about your interest in the field, the meaning and importance of mechanical engineering for you, and how you can make your society better with the designs you create.

What is your ultimate career goal?

Here is a question that you may encounter not only in mechanical engineering, but in all areas! A very common question in the interviews is the question of your ultimate career goal. Although asked so often, candidates still cannot give the desired answer to this question. Believe me, there are still a lot of people answering  ‘My ultimate goal is to work here, lol!’

We suggest you make some preparation instead of such an answer. Even if you say that you aim to work in the company you are applying for, emphasize that your priority is to work in the field of engineering. You can also convey the details we will mention below;

After you show your skills and prove yourself in the company you are applying for, say that you want to build a career by rising in your position.

Say that you want to improve your skills as a mechanical engineer thanks to both your colleagues and the trainings you will be given.

Could you tell us about a critical engineering skill you learned last year?

As in all fields in a world that is constantly improving and renewing itself, it is extremely important to have information about current approaches and latest trends in the field of mechanical engineering.Continuous change and development; will make you competent in your field, and this is a point you should definitely mention during an interview. Therefore, when choosing and explaining a skill you learned last year, tell the interviewer that you are constantly trying to acquire new skills and enjoy following the trends in engineering.

What is a Turboprop engine?

It is useful to be prepared for such technical questions. Because the purpose of asking such questions during the interview is to measure how much you know your field. If you encounter this question during the interview, your answer is quite easy.
The word ‘Turboprop’ was formed by combining turbine and propeller words. The turboprop engine is a gas turbine jet engine that powers propellers called turbojet. In addition, compared to an internal combustion engine, turboprop engine is a highly preferred engine type for safety and competence.

Could you tell us about a time when you couldn’t accomplish a task or goal given to you while you were working?

We think this is one of the most difficult interview questions to answer. Because you need to tell the interviewer a time when your way of working is less productive. Our advice here is to be clear about your mistakes, rather than making excuses. Also, you need to be frank to make sure this is a surprising question. Also make sure your story is not too long; about two minutes will suffice.
Behave modestly when talking about your mistake, and talk about the lesson you made as a result of that error rather than your mistake. Say that this mistake encourages you to be more conscious, more conscientious, or less biased for your next work life.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar