Mark Zuckerberg İngilizce ve Türkçe Biyografi


Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

We all heard about Mark Zuckerberg, the co-founder and the CEO of Facebook. He is one of the youngest billionaires in the world. He managed to have a huge success and there is even a movie about his making process of Facebook, Social Network which says ‘’You don’t get to 500 million friends without making a few enemies.’’ So, let’s take a deeper look into his life.

Mark Zuckerberg’s Life

Mark Zuckerberg was born on May 14, 1984, in New York. He had a good childhood with his educated and middle-class parents. His father, Edward Zuckerberg, was a dentist who worked from home and his mother, Karen Zuckerberg, was a psychiatrist. 

His interest in computers started to emerge in his youth. He developed a texting program named ‘’Zucknet’’ at the age of 12 and his family used it to communicate and his father used the program in his dental office to schedule his patients. He also developed a bunch of games for fun with his friends. Once his parents realized his interest in computers, they concentrated on improving it by hiring a tutor, David Newman who was going to teach him coding and computers once in a week. In the meanwhile, Zuckerberg started taking graduate courses at Mercy College. He was a prodigy according to his tutor, Newman.

Education

Zuckerberg later studied in Philips Exeter Academy where he was the captain of the fencing team and he had a diploma in classics. He kept his enthusiasm for computers and developed an early music software Pandora, he called it ‘’Synapse’’. Microsoft and AOL wanted to buy the software and hire him as a young developer but he refused the offers. 

In 2002, he got into Harvard University. In his sophomore year, he managed to have fame as a ‘’go-to software developer’’ and he developed a program, called ‘’Course Match’’ which helped the students to choose a course based on others’ selections. 

Then he created a program, called ‘’Facemash’’, which compared the photos of students and allowed them to vote the more attractive one. The program was banned after the school’s administration found it highly inappropriate. 

Based on his coding skills and success of his programs, 3 of his friends, Divya Narendra, Cameron, and Tyler Winklevoss wanted to work with him on a project called Harvard Connection which is a social network site to use the information of Harvard students’ networks to create a dating site. Meanwhile, Zuckerberg started to work on the Facebook project with his friends, Dustin Moskovitz, Chris Hughes, and Eduardo Saverin. The site was designed for Harvard students to create their profiles and communicate with each other. Zuckerberg and his friends ran their project at Harvard until June 2004. 

Facebook

After that Zuckerberg dropped out of Harvard to work on his project and moved his company to California. By the end of 2004, Facebook nearly had 1 million users.

 In 2005, Accel Partners invested 12.7 million dollars for Facebook which was only accessible for Ivy League students. After this huge boost, Zuckerberg expanded access to Facebook for other colleges, high schools and international schools and Facebook had 5.5 million users at the end of 2005. Seeing that Facebook was widely popular and had many users, some big companies wanted to use it to advertise their brand.

Zuckerberg had many offers for his social network site from very big associations like Yahoo, MTV Network but he turned down the offers and he kept improving Facebook and worked with different developers and added new features. 

While his business was growing widely, the creators of Harvard Connection claimed that Zuckerberg stole the idea of Facebook from their project and demanded him to compensate for their losses. A settlement agreement was valued at $65 million in 2008. However, the founders of Harvard Connection claimed that they were misled regarding the stock value but the court was lost and they later announced that they changed their mind. 

While they were lots of speculations and criticisms over Zuckerberg, Facebook continued to grow and he was declared one of the youngest billionaires of the world and ‘’Person of The Year, 2010’’ by Time magazine. He continues to be one of the most-known billionaires of the world with $62 billion worth according to Forbes.

Mark Zuckerberg Türkçe Biyografi

Facebook’un kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olan Mark Zuckerberg’in adını duymuşsunuzdur. Zuckerberg, dünyanın en geç milyarderlerinden birisidir. Kurduğu sosyal medya sitesi ile büyük bir başarı elde etmiş ve hakkında bir ‘Birkaç düşman edinmeden 500 milyon arkadaş edinemezsin.’’ sloganı ile bir film bile yapılmıştır. Haydi hayatını daha yakından inceleyelim.

Hayatı

Mark Zuckerbeg 14 Mayıs 1984 tarihinde New York’ta doğdu. Maddi durumu iyi ve eğitimli bir ailesi vardı. Babası, Edward Zuckerberg evine bitişik kliniği olan bir dişçiydi ve annesi, Karen Zuckerberg de bir psikiyatristti. 

Zuckerberg’ün bilgisayarlara olan ilgisi erken yaşlarda başladı. 12 yaşındayken ‘’Zucknet’’ isimli bir program geliştirdi ve babası hastalarını karşılarken bu programı kullanmaya başladı. Aynı zamanda ev içerisinde ailesiyle konuşmak için de bu programı kullanıyorlardı. Bu süreçte arkadaşlarıyla birlikte bir sürü farklı oyun da geliştiriyordu. Ailesi Mark’ın bilgisayarlara karşı olan bu ilgisini fark ettiğinde, ona hafta bir kere kodlama ve bilgisayar dersi verebilecek David Newman adında bir öğretmen tuttular. Bu süreçte Zuckerbeg Mercy Kolej’inde lisans üstü dersleri alıyordu. Öğretmeni Newman’a göre, Mark bir dahiydi. 

Eğitim

Zuckerberg daha sonra Philips Exeter Akademi’sinde öğrenim görmeye başladı. Bu süreçte eskrim kaptanlığı yaptı ve edebiyat üzerinde diploma aldı. Aynı zamanda bilgisayarlara karşı olan ilgisi devam etmekteydi. Synapse adını verdiği bir müzik yazılımı geliştirdi. Microsoft ve AOL gibi büyük şirketler, bu yazılımı satın alıp, onu genç bir geliştirici olarak işe almak istediler fakat Zuckerbergi bütün teklifleri reddetti. 

2002’de Harvard Üniversite’sine başladı. İkinci senesinde okulda ‘’yazılım geliştiricisi’’ olarak ünlenmeyi başarmıştı ve ‘’Course Match’’ adında bir uygulama geliştirdi. Bu uygulama öğrencilerin hangi dersleri alabilecekleri konusunda onlara yardımcı oluyordu.

Daha sonra Facemash adında bir site kurdu. Bu sitede Harvard öğrencilerinin fotoğrafları karşılaştırıyordu ve diğer öğrenciler hangi seçeneğin daha çekici olduğunu oyluyorlardı. Bu site öğrenciler arasında oldukça popüler olmasına rağmen okul yönetimi tarafından uygunsuz bulunduğu için kaldırıldı. 

Geliştirdiği uygulamaların başarısını ve Zuckerberg’ün bilişim alanındaki yeteneklerini gören 3 arkadaşı – Divya Narendra, Cameron ve Tyler Winklevoss – , Harvard Connection adını verdikleri bir sosyal medya sitesi üzerinde beraber çalışmayı teklif ettiler. Bu sırada Mark, Dustin Muskovitz, Chris Hughes ve Eduardo Saverin ile birlikte kendi projeleri olan Facebook üzerinde çalışmaktaydı. Site Harvard öğrencilerinin profil oluşturup birbirleriyle iletişim kurabilecekleri bir sosyal medya sitesi olarak tasarlandı. 2004’ün Haziran’ına kadar, Zuckerberg arkadaşlarıyla beraber siteyi Harvard yurtlarından yönetti.

Facebook

Daha sonra Zuckerberg, Facebook üzerine çalışmak için okuldan ayrıldı ve şirketini Kaliforniya’ya taşıdı. 2004 senesinin sonlarında Facebook’un neredeyse 1 milyon kullanıcısı vardı.

2005’te, Accel Partners, sadece Ivy Ligi öğrencilerinin erişimi bulunan Facebook’a 12.7 milyon dolar yatırım yaptı. Bu büyük destekle Zuckerberg Facebook’un erişimini liselere, diğer üniversitelere ve bazı uluslararası okullara açtı. 2005 senesinin sonlarında Facebook kullanıcı sayısı 5.5 milyondu. Facebook’un bu kadar yaygınlaşması ve popüler hale gelmesi bazı büyük şirketlerin reklamlarını yapmak için Zuckerberg’le anlaşmak istemelerini de sağladı. 

Zuckerberg, Facebook için Yahoo ve MTV Network gibi büyük oluşumlardan teklif alı fakat bütün teklifleri reddetti ve bunun yerine Facebook’u geliştirmeye, farklı geliştiricilerle çalışmaya ve Facebook’a yeni özellikler eklemeye devam etti.

İşi geniş ölçüde büyürken, Harvard Connection’ın yaratıcıları, Zuckerberg’in Facebook fikrini projelerinden çaldığını ve kayıplarını telafi etmesini istediklerini iddia etti. 2008 yılında taraflar arasında bir anlaşmaya varıldı ve tazminat 65 milyon dolar değerindeydi. Ancak daha sonra Harvard Connection’ın kurucuları hisse senedi değeri konusunda yanlış yönlendirildiklerini iddia ettiler, ancak dava kaybedildi ve Winklevoss kardeşler fikirlerini değiştirdiklerini açıkladılar. 

Zuckerberg hakkında pek çok spekülasyon ve eleştiri olsad, Facebook büyümeye devam etti ve Zuckerberg dünyanın en genç milyarderleri arasında yerini aldı. Time dergisi tarafından 2010 yılının kişisi seçildi. Forbes’e göre 62 milyar serveti ile, dünyanın en çok tanınan milyarderlerinden birisi olmaya devam ediyor.

Bu yazıları da okumak isteyebilrsiniz:

Cedi Osman İngilizce ve Türkçe Biyografi

 

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders!

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.