Mühendisler İçin İngilizce Mülakat Rehberi


İş Başvurusu

Bugün iş görüşmelerinde İngilizce artık olmazsa olmazlardan bir tanesi. Özellikle mühendislik alanında çalışan kişiler için İngilizce mülakat olmazsa olmaz bir konu haline geliyor.

 

Bu yazımızda mühendisler için iş görüşmeleri sırasında İngilizce’yi en etkili şekilde kullanmalarını sağlayacak bazı temel öneriler paylaşacağız.

 

İlk olarak iş görüşmesi öncesinde mutlaka firma ile ilgili araştırmalar yapın. Görüşmenin ilk bölümünde temel sorular arasında firmayı tanıdığınız ve firma hakkında bilginiz olduğunu net bir şekilde ifade etmeniz önemlidir.

 

Çalışacağınız bölümle ilgili şirkette nasıl bir yapı olduğunu Linkedin ve internet üzerinden yapacağınız araştırmalarla ortaya çıkarın.

ingilizce diyaloglar

 

Türkiye’de mühendisler için yapılan iş görüşmelerinde genellikle ilk bölüm Türkçe olarak geçip, devam eden süreçte İngilizce devam etmektedir. İngilizce devam eden kısımda ilk olarak karşınıza çıkabilecek sorular şu şekildedir;

 

[call_to_action color=”red” button_text=”Ücretsiz Deneyin!” button_url=”http://www.konusarakogren.com/is-ingilizcesi-online?utm_source=koblog&utm_medium=referral&utm_campaign=saas100-31&utm_content=persona02″]

25,000’den Fazla Öğrencimiz Kariyer Yolculuklarında Başarıya Ulaştı, Siz De Onlardan Biri Olmak İster Miydiniz? 
[/call_to_action]

 

Can you tell me a little about yourself?

Why are you leaving your last job?

What do you know about this organization?

Why do you want this job?

Are you a team player?

 

 

Bu tip sorular genel olarak sizin iş dünyasındaki yaklaşımınızı öğrenmek için sorulur. Bu sorular için önceden çalışıp, nasıl yanıtlar vereceğinizi düşünmeniz mutlaka gerekli. Fakat kesinlikle kelime kelime cevapları ezberleyip, ezberlediğiniz şekilde cevapları vermeye çalışmayın.

 

 

Tahmin edebileceğiniz gibi iş görüşmesi stres ve heyecanın yoğun olduğu bir ortam. Ezberlediğiniz yanıtları vermek için çalışırsanız bu karşı taraftan çok rahat bir şekilde anlaşılabilir. Üstelik görüşmeniz sırasında küçük bir kelimeyi bile unutmuş olsanız kurduğunuz cümleler bir anda anlamsız hale gelebilir.

 

 

Rahat bir şekilde o an İngilizce olarak konuşmanız özgüveninizi göstermesi anlamında sizin için büyük avantaj sağlar.

 

 

Yukarıdaki sorulara yanıt verirken İngilizce’yi sadece kağıt üzerinde kullanmadığınızı ifade etmeniz önemlidir.

 

Bunun için mesleğiniz veya ilgi alanınızla ilgili takip ettiğiniz İngilizce dergi, blog veya online diğer uygulamaları verdiğiniz yanıtlar içerisinde kullanmayı düşünebilirsiniz. Cümlelerinizde örnekler verirken bu kaynaklara yönlendirme yaparak örnekler vermek size yardımcı olacaktır.

 

 

İlk görüşme sonrasında teknik görüşmelere geçerken İngilizce’nin sizin için önemi biraz daha artar. Çalıştığınız alanla ilgili terimlerin İngilizce karşılıklarını bilmeniz firmalar tarafından beklenmektedir.

 

Hangi alanda mühendis olursanız olun, alanınızla ilgili temel bütün terimlerin İngilizce karşılıkları üzerine çalışın ve bu terimleri aktif olarak kullanmaya çalışın.

 

[call_to_action color=”red” button_text=”Ücretsiz Deneyin!” button_url=”http://www.konusarakogren.com/is-ingilizcesi-online?utm_source=koblog&utm_medium=referral&utm_campaign=saas100-31&utm_content=persona02″]

25,000’den Fazla Öğrencimiz Kariyer Yolculuklarında Başarıya Ulaştı, Siz De Onlardan Biri Olmak İster Miydiniz? 
[/call_to_action]

 

Tahmin edebileceğiniz gibi İngilizce sadece mülakat sırasında değil, mülakat sonrasında iş performansınız değerlendirilirken de büyük bir önem taşıyor.

 

Yurt dışındaki müşteriler veya ekiplerle çalışmak mesleki olarak kendinizi uzmanlaştırmak için önemli bir fırsatı size sunuyor. Bu fırsatları kaçırmamak için İngilizceyi ana diliniz gibi rahat bir şekilde konuşuyor olmanız gerekiyor.

 

 

Bunu alanında uzman olan kişilerle düzenli olarak pratik yapmadığınız sürece geliştirme şansınız bulunmuyor. Konuşarak Öğren ana dili İngilizce olan eğitmenlerle günlük olarak eğitimlere katılıp, İngilizcenizi geliştirmek için size fırsatlar sunar.

 

Buraya tıklayarak iş hayatına yönelik kendinizi geliştirmek için ücretsiz kayıt olup, ilk ücretsiz dersinize katılabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar