İngilizce Prenses Diana’nın Hayatı


prenses-diana-ingilizce-hayati-nedir
Türkiye’nin en iyi online İngilizce eğitim sistemi olan Konuşarak Öğren’den ücretsiz konuşma dersi almak için tıklayın !

Konuşarak Öğren'i Ücretsiz Deneyin

Princess Diana İngilizce Biyografi

Diana Frances Spencer, the Princess of Wales, was born in the United Kingdom on 1 July 1961. She’s the mother of Prince William and Harry being the first wife of Prince Charles. She became an international idol regarding her activist spirit and beauty. 

Her father Edward John, was an important man of British bureaucracy. She was born in Park House, Sandringham as the fourth child of an aristocrat family. She was baptized at St. Mary Magdalene Church by Percy Herbert. As she was of a noble family, she had always been close to the royal family. 

Her Childhood

She was the 4th child of her family. She had four siblings named Sarah, Jane, John, and Charles. But her brother John died as an infant one year before Diana was born. The Spencer family had been in a good relationship with the royal family for centuries. 

Diana was 7 when her parents got divorced. Frances Spencer moved to an apartment in London with Diana and one of her sisters. The Spencer sister went to visit their father at Christmas in the same year. Their father didn’t let them go back. Frances sued him but as he was an important man having control over the bureaucracy, she couldn’t go too far. 

When their father became early with the death of their grandfather in 1975, Diana became a Lady. Then her father got married to Raine, Barbara Cartland’s only daughter and the days of endless travels between Scotlands where her mother lives and her father’s house started for Diana. 

Her family had the origin of Stuarts. Her mother had Irish, American, Scottish and British ancestors. Her grandmother was a rich American woman, Frances Work. Her father was descended from Charles II. 

Her Educational Life and Career

She started school at 7. But she had been tutored by Gertrude Allen at home before that. She first started her education in Silfield Private School in Norfolk, Gayton. Then she transferred to Riddlesworth Hall School which was a boarded school when she was 9. In 1973, she joined her sisters studying at West Heath Girls School in Kent. She was a successful student there, too. She quitted West Heath at 16. She was a good musician and a great pianist. She was also good at swimming and diving. She was taking bale courses. 

She studied at Institut Alpin Vidmanette in Switzerland for a semester. Then she moved to London and stayed there at her mother’s flat with some friends from school. Then she was taking cook classes. She worked as a pre-school teacher, cleaner, part hostess and nanny during that time. 

Her Private Life

She met Prince Charles on 16 November 1977 for the first time. Charles was dating her sister Lady Sarah then. He was famous for having a tendency over the aristocratic women then and oppressed by the royal family to get married. The bride to be must have been a Protestant and a noble girl according to British customs. Diana had all the needs. This is why both the Spencers and the royal family wanted them to get married. This marriage was also a source of hope for the people who were at the edge of an economic crisis then. 

They got engaged on 24 February 1981 and they got married on 29 July 1981. Their wedding was broadcasted live on world TVs. Around 2.5 billion people watched them. Diana got the title of Galler Princess then with the approval of Canterbury Bishop. 

She got married after a while. She was content about that as she had had hard days during the first years of her marriage. She gave birth to Prince William on 21 July 1982. The following days after birth didn’t bring any peace to their marriage. Prince was in love with someone else. Diana wanted him to love her. Then she got bulimia. Everything changed totally after Hary’s birth. Diana was later going to describe those days as the end of her marriage. Yet she tried to fix it. She was always discussing with the prince. Her illness got worse when the prince falls in love with another woman in 1985. 

It went on like that for a while but they got separated in 1992. They started to live in different palaces. Charles was seeing Camilla comfortably now. Diana had some affairs, too. Diana didn’t want to get divorced but yet the Queen told them to get married when she watched the Panorama interview in 1995. They got divorced on 26 August 1996. They made a contract saying that they’d not talk about their marriage. Diana’s title changed. She was going to be called only as the princess of Wales. One part of the contract was saying that she could only see her sons for 2 months in a year and that was what made her the saddest. 

Her Death

Diana went on a holiday with her boyfriend Dodi al-Fayed in 1997. The magazine reporters were always after them so they decided to go back to Paris. They left the hotel to go to Dodd’s house on the morning of 31 August. They left the hotel through the back door yet it wasn’t enough to get over the reporters. Their driver Henri Paul took the wrong way on the way and they had an accident inside a dark tunnel. 

Henri Paul and Dodi al-Fayed died there. Diana was hospitalized. Yet she died at 4 am in spite of all the efforts of the doctors. Prince Charles who got the bad news went there and got back to the United Kingdom with Diana’s funeral. 

Mourning of 6 days was declared after her death and she was buried on 6 September 1997. Her funeral ceremony was watched by 2.5 billion people. Some people still think that her death was an assassin but yet nothing that would prove that could be found yet. 

Prenses Diana Türkçe Biyografi

Galler prensesi Diana, asıl adıyla Diana Frances Spencer, 1 Temmuz 1961’de, İngilterede doğdu. Galler prensi Charles’ın ilk eşi, Prens William ve Prens Harry’nin anneleridir. Aktivist ruhu ve çekiciliği onu uluslarası bir ikon haline getirdi. 

Babası Edward John, İngiliz bürokrasisinde önemli bir adamdı. Diana, aristokrat bir ailenin çocuğu olarak, Norfolk, Sandringham’da, Park House’da doğdu. Pertcy Herbert tarafından, St. Mary Madgalene kilisesinde vaftiz edildi. Soylu bir ailenin ferdi olması dolayısıyla, her daim kraliyet ailesiyle yakındı. 

Çocukluğu

Diana ailesinin dördüncü çocuğuydu. Sarah, Jane, John ve Charles adlarında dört kardeşi vardı. Lakin erkek kardeşi John , Diana doğmadan bir yıl önce, henüz bir bebekken hayatını kaybetmişti. 

Spencer ailesi, İngiliz kraliyet ailesiyle yıllardır oldukça yakın bir ilişki içindeydi. 

Anne ve babası boşandığında Diana 7 yaşındaydı. Eşinden boşanan Frances Spencer, Diana ve kardeşlerinden biriyle birlikte Londra’da bir apartman dairesine taşındı. Aynı yıl noel için babalarını ziyarete giden Spencer kardeşleri, Edward Spencer annelerine geri göndermeme kararı aldı. Frances buna karşın bir dava açsa da, eski eşinin tanınan bir yüz olması sebebiyle çocuklarını geri alamadı. 

1975 yılında büyükbabalarının ölümüyle, babaları yeni Kont olunca, Diana da Lady ünvanını kazandı. Ardından Edward, Barbara Cartland’ın tek kızı Raine ile evlendi ve Diana için İskoçya’ya taşınan annesinin ve babasının evleri arasında mekik dokuyacağı günler başladı. 

Diana’nın ailesinin kökeni Stuart hanedanına dayanıyordu. Annesi İrlanda, Amerika, İskoçya ve İngiliz atalara mensuptu. Büyük annesi, New York’un zengin simalarından Frances Work’tu. Babası ise, evlilik dışı dört oğlu yoluyla 2. Charles’in soyundan geliyordu. 

Eğitim Hayatı ve Kariyeri 

Diana 7 yaşında okula başladı. Fakat okula başlamadan önce bir süre Getrude Allen ona evde ders vermişti. Eğitimine Gayton, Norfolk’ta bulunan Silfield Özel Okulu’nda başladı ve ardından dokuz yaşındayken, yatılı bir okul olan Riddlesworth Hall Okulu’na geçiş yaptı. 1973’te, Kent, Sevenoaks’ta West Heath Kızlar Okulu’nda okuyan kız kardeşlerine katıldı. Bu okulda da tüm ilgiyi üzerine çekiyordu. 16 yaşında West Heath’ı bıraktı. Başarılı bir müzisyen ve iyi bir piyanistti. Ayrıca yüzme ve dalış konularında iyiydi ve bale eğitimi almıştı. 

Bir dönem boyunca İsviçre’deki Institut Alpin Videmanette okulunda okudu. Sonra Londra’ya döndü ve burada annesinin dairesinde okuldan iki arkadaşıyla birlikte yaşamaya başladı. Bu sırada aşçılık dersleri alıyordu. Sonrasında bir süre okul öncesi öğretmenliği yaptı ve temizlikçi olarak çalıştı. Partilerde hosteslik yaptı ve dadılık gibi işlerde de çalıştı. 

Özel Hayatı

Diana, prens Charles’la ilk kez 16 Kasım 1977’de tanıştı. Charles o zamanlar Diana’nın ablası Lady Sarah’la çıkıyordu. Charles’in aristokrat kadınlarla olan ilişkileri her daim magazin bültenlerini süslüyordu ve evlilik için büyük bir baskı altındaydı. İngiliz geleneklerine göre, gelinin Proteston ve soylu bir ailenin kızı olması gerekiyordu. Diana tüm bu özellikleri taşıdığı için, Charles’la evliliğine hem Spencer ailesi hem de Kraliyet ailesi sıcak bakıyordu. Bu evlilik, kendini ekonomik bir krizin eşliğinde bulan halk için de bir umuttu.

24 Şubat 1981’de nişanladılar ve 29 Temmuz 1981’de, dünya televizyonlarından naklen yayınlanan bir düğün töreniyle evlendiler. Töreni yaklaşık bir milyar kişi izledi. Dünya liderlerinin de katıldığı bu törende, Diyana Cantebury Başpiskoposunun da onayıyla Galler Prensesi ünvanını kazandı. 

Bir süre sonra hamile kalan Diana, evliliğinin ilk yıllarında geçirdiği zor zamanlardan ötürü, bu durumdan oldukça memnundu. 21 Temmuz 1982’de prens William’ı doğurdu. Doğum sonraki süreçte, evilikleri pek de iyi gitmedi. Prens başka birine aşıktı. Diana onun kendisini sevmeyi istiyordu. Ardından bulimia hastalığına yakalandı. Harry’nin doğumundan sonra her şey iyice değişti. Diana daha sonraları o günleri evliliğin bittiği günler olarak adlandıracaktı. Yine de evliliğini düzeltmek için çabaladı. Prens’le süreki tartışıyorlardı. Prens 1985 yılında başka bir kadına aşık olunca, hastalığı daha da ilerledi 

İlişkileri bir süre bu şekilde devam etse de, 1992 yılında ayrıldılar. Ayrı saraylarda yaşamak başladılar. Charles artık Camilla’yla apaçık bir şekilde görüşüyordu, bu süreçte Diana’nın da birkaç ilişkisi oldu. Diana boşanmayı istemiyordu ama 1995 yılında Kraliçe, Panorama röportajını izledikten sonra onlara boşanmaları gerektiğini söyledi. Charles ve Diana 28 Ağustos 1996’da boşandı. Çift, evliliklerinde yaşananlar hakkında konuşmayacaklarına dair bir antlaşma imzaladı. Diana’nın ünvanı değişti ve yalnızca Galler Prensesi olarak anılmaya başladı. Anlaşmanın maddelerinden biri de oğullarını yılda yalnızca iki ay görebilecek olmasıydı ki Diana’yı en çok üzen de buydu. 

Ölümü

1997 yılında Diana, o zamanlar sevgilisi olan Dodi Al Fayed’le bir tatile çıktı. Paparazziler bir türlü peşlerini bırakmayınca, Paris’e dönmeye karar verdiler. 31 Ağustos sabah saatlerinde, Dodi’nin evine gitmek için otelden ayrıldılar. Arka kapıdan çıkmalarına rağmen, paparazzilerden kaçamadılar. Yolda şöförleri Henri Paul yolu şaşırdı ve karanlık bir tünelde kaza geçirdiler. 

Henri Paul ve Dodi al Fayed olay yerinde hayatlarını kaybederken, Diana hasteneye kaldırıldı. Doktorların tüm çabalarına rağmen, saat dörtte hayatını kaybetti. Haberi alan Prens Charles hemen Diana’nın yanına gitti ve aynı sabah Diana’nın cenazesiyle İngiltere’ye döndü. 

Diana’nın ölümünden sonra 6 gün resmî yas ilan edildi ve Diana 6 Eylül 1997’de toprağa verildi. Diana’nın cenazesi 2.5 milyar kişi tarafından izlendi. Bazıları ölümünün bir suikast olduğunu düşünse de, bunu kanıtlayacak hiçbir bulgu ortaya çıkarılamadı. 

Bu yazıları da okumak isteyebilirsiniz:

Marie Curie İngilizce ve Türkçe Biyografi

Konuşarak Öğren uygulaması ile İngilizcenizi geliştirin.

Nasıl İngilizce Öğrendiler?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Son Yazılar

İngilizcenizi Geliştirin

Türkiye'nin %100 başarı garantili tek online İngilizce kursunu ücretsiz deneyin.

X

Online Canlı Ders!

Mehmet Hoca ile İngilizce cümle kurma canlı dersi İçin son dakika saniye.